pantheon-files - en to mk translation catalogue (117 entries)

en: Public FTP
mk: Јавен FTP

en: FTP (with login)
mk: FTP (со најава)

en: AFP (Apple Filing Protocol)
mk: AFP (Apple Filing Протокол)

en: Windows share
mk: Windows споделување

en: Secure WebDAV (HTTPS)
mk: Безбеден WebDAV (HTTPS)

en: Connecting...
mk: Се поврзувам...

en: Can't load the supported server method list.
    Please check your gvfs installation.
mk: Не можам да ја вчитам листата на поддржани методи.
    Проверете ја Вашата gvfs инсталација.

en: The folder "%s" cannot be opened on "%s".
mk: Папката „%s“ не може да се отвори со „%s“.

en: The server at "%s" cannot be found.
mk: Не можам да го пронајдам серверот на „%s“.

en: Try Again
mk: Обиди се повторно

en: Please verify your user details.
mk: Проверете ги Вашите кориснички податоци

en: Continue
mk: Продолжи

en: C_onnect
mk: П_оврзи се

en: Connect to Server
mk: Поврзи се со сервер

en: Server Details
mk: Детали за серверот

en: _Server:
mk: _Сервер:

en: _Port:
mk: _Порта:

en: _Type:
mk: _Тип:

en: Sh_are:
mk: Сп_одели:

en: _Folder:
mk: _Папка:

en: User Details
mk: Детали за корисникот

en: _Domain name:
mk: _Име на домеин:

en: _User name:
mk: _Корисничко име:

en: Pass_word:
mk: Лози_нка:

en: _Remember this password
mk: _Запамти ја оваа лозинка

en: Operation cancelled
mk: Операцијата е откажана

en: Show more _details
mk: Покажи повеќе _детали

en: Empty _Trash
mk: Испразни _корпа

en: Delete %d copied items
mk: Избриши %d копирани датотеки

en: Delete '%s'
mk: Избриши '%s'

en: Delete %d duplicated items
mk: Избриши %d дуплицирани датотеки

en: Move %d items back to '%s'
mk: Врати %d датотеки назад во '%s'

en: Move '%s' back to '%s'
mk: Врати '%s' датотеки назад во '%s'

en: Rename '%s' as '%s'
mk: Преименувај '%s' во '%s'

en: Restore %d items from trash
mk: Врати %d датотеки од канта за отпадоци

en: Restore '%s' to '%s'
mk: Врати '%s' во '%s'

en: Move %d items back to trash
mk: Помести %d работи назад во ѓубрето.

en: Move '%s' back to trash
mk: Премести го '%s' назад во ѓубрето.

en: Delete links to %d items
mk: Избриши врска до %d работи.

en: Delete link to '%s'
mk: Избриши врска до  '%s'

en: Restore original permissions of items enclosed in '%s'
mk: Врати ги оригиналните овластувања на работите во  '%s'

en: Restore original permissions of '%s'
mk: Врати ги оригиналните овластувања на  '%s'

en: Restore group of '%s' to '%s'
mk: Врати ја групата на '%s' во '%s'

en: Restore owner of '%s' to '%s'
mk: Врати сопственик на '%s' во '%s'

en: Copy %d items to '%s'
mk: Копирај %d работи во '%s'

en: Copy '%s' to '%s'
mk: Копирај '%s' во '%s'

en: Duplicate of %d items in '%s'
mk: Дуплицирај %d датотеки во '%s'

en: Duplicate '%s' in '%s'
mk: Дуплицирај '%s' во '%s'

en: Move %d items to '%s'
mk: Премести %d датотеки во '%s'

en: Move '%s' to '%s'
mk: Премести '%s' во '%s'

en: Create new file '%s' from template
mk: Направи нова датотека '%s' од темплејт

en: Create an empty file '%s'
mk: Направи празна датотека '%s'

en: Create a new folder '%s'
mk: Направи нова папка '%s'

en: Move %d items to trash
mk: Премести %d датотеки во канта за отпадоци

en: Move '%s' to trash
mk: Премести '%s' во канта за отпадоци

en: Restore '%s' from trash
mk: Врати '%s' од ѓубрето.

en: Create links to %d items
mk: Создади врски до %d работи.

en: Create link to '%s'
mk: Создади врска до '%s'

en: Set permissions of items enclosed in '%s'
mk: Постави овластувања на работите во '%s'

en: Set permissions of '%s'
mk: Постави овластувања на '%s'

en: Set group of '%s' to '%s'
mk: Постави група на '%s' во '%s'

en: Set owner of '%s' to '%s'
mk: Постави сопственик на '%s' во '%s'

en: _Undo copy of %d item | _Undo copy of %d items
mk[0]: _Врати копија на %d работа.
mk[1]: _Врати копии на %d работи.

en: _Undo duplicate of %d item | _Undo duplicate of %d items
mk[0]: _Врати дупликат на %d работа.
mk[1]: _Врати дупликат на %d работи.

en: _Undo move of %d item | _Undo move of %d items
mk[0]: _Врати поместување на %d работа.
mk[1]: _Врати поместување на %d работи.

en: _Undo rename of %d item | _Undo rename of %d items
mk[0]: _Врати преименување на %d работа.
mk[1]: _Врати преименувања на %d работи.

en: _Undo creation of an empty file
mk: _Врати создавање на празен фајл.

en: _Undo creation of a file from template
mk: _Врати создавање на фајл од шаблон.

en: _Undo creation of %d folder | _Undo creation of %d folders
mk[0]: _Врати создавање на %d фолдер.
mk[1]: _Врати создавање на %d фолдери.

en: _Undo move to trash of %d item | _Undo move to trash of %d items
mk[0]: _Врати местење на %d работа од ѓубре.
mk[1]: _Врати местење на %d работи од ѓубре.

en: _Undo restore from trash of %d item | _Undo restore from trash of %d items
mk[0]: _Врати вадење од ѓубре на %d работа
mk[1]: Врати вадење од ѓубре на %d работи.

en: _Undo create link to %d item | _Undo create link to %d items
mk[0]: _Врати создавање на врска до %d работа.
mk[1]: _Врати создавање на врска до %d работи.

en: _Undo delete of %d item | _Undo delete of %d items
mk[0]: _Врати бришење на %d работа.
mk[1]: _Врати бришење на %d работи.

en: _Redo copy of %d item | _Redo copy of %d items
mk[0]: _Повторно копирај %d работа
mk[1]: _Повторно копирај %d работи.

en: _Redo duplicate of %d item | _Redo duplicate of %d items
mk[0]: _Повторно направи дупликат на %d работа.
mk[1]: _Повторно направи дупликат на %d работи.

en: _Redo move of %d item | _Redo move of %d items
mk[0]: _Повторно помести %d работа.
mk[1]: _Повторно помести %d работи.

en: _Redo rename of %d item | _Redo rename of %d items
mk[0]: _Повторно промени име на %d работа.
mk[1]: _Повторно промени има на %d работи.

en: Files isn't your default file manager.
mk: Files не е вашиот основен менаџер на фајлови.

en: Ignore
mk: Игнорирај

en: Personal
mk: Лично

en: Your common places and bookmarks
mk: Твои често посетувани и букмаркирани локации

en: Home
mk: Дома

en: Open your personal folder
mk: Отвори ја твојата папка

en: Trash
mk: Корпа

en: Devices
mk: Уред

en: Your local partitions and devices
mk: Твои локални партиции и уреди

en: File System
mk: Системска партиција

en: Network
mk: Мрежа

en: Your network places
mk: Твои места на мрежа

en: Browse the contents of the network
mk: Прегледај ја содржината на мрежата

en: Unable to start %s
mk: Не може да се стартува %s

en: Open in New _Tab
mk: Отвори во ново_јазиче

en: Open in New _Window
mk: Отвори во нов_прозорец

en: Remove
mk: Отстрани

en: _Mount
mk: _Монтирај

en: _Unmount
mk: _Демонтирај

en: _Eject
mk: _Исфрли

en: Properties
mk: Својства

en: Filename
mk: Име на фајл

en: Size
mk: Големина

en: Type
mk: Вид

en: Modified
mk: Променето

en: Create
mk: Создади

en: (as Administrator)
mk: (како Администратор)

en: Open in New Tab
mk: Отвори во ново јазиче

en: %u items selected (%s)
mk: %u одбрани елементи (%s)

en: Read
mk: Читај

en: Write
mk: Запишување

en: Execute
mk: Извршување

en: File Operations
mk: Операции со фајлови

en: Show Copy Dialog
mk: Прикажи дијалог за копирање

en: Cancel All In-progress Actions
mk: Откажи ги сите моментални дејства дејства

en: There is nothing on the clipboard to paste
mk: Таблата со исечоци е празна, вметнувањето не е можно

en: Set as default
mk: Постави како стандардно

en: General
mk: Општи

en: Open with:
mk: Отвори со:

en: Cancel
mk: Откажи
