scratch - en to he translation catalogue (195 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
he: מקור נתונים צייטגייסט עבור רישום

en: Trash
he: אשפה

en: Open some files
he: פתיחת מספר קבצים

en: Find…
he: חיפוש…

en: Hide search bar
he: הסתרת סרגל החיפוש

en: Go to line…
he: מעבר לשורה...

en: Quit
he: יציאה

en: Close
he: סגירה

en: Replace
he: החלפה

en: Reopen closed document
he: פתיחה מחדש של מסמך שנסגר

en: Open last closed document in a new tab
he: פתיחת המסמך האחרון שנסגר בלשונית חדשה

en: Add New Tab
he: הוספת לשונית חדשה

en: Add a new tab
he: הוספת לשונית חדשה

en: Add New View
he: הוספת תצוגה חדשה

en: Add a new view
he: הוספת תצוגה חדשה

en: Remove Current View
he: הסרת התצוגה הנוכחית

en: Remove this view
he: הסרת תצוגה זו

en: Undo
he: ביטול

en: Undo the last action
he: ביטול הפעולה האחרונה

en: Redo
he: ביצוע שוב

en: Redo the last undone action
he: ביצוע הפעולה האחרונה שבוטלה שוב

en: Revert
he: חזרה למצב התחלתי

en: Restore this file
he: שחזור קובץ זה לקדמותו

en: Duplicate selected strings
he: שכפול המחרוזות הנבחרות

en: Open
he: פתיחה

en: Open a file
he: פתיחת קובץ

en: Clipboard
he: לוח גזירים

en: New file from Clipboard
he: קובץ חדש מלוח הגזירים

en: Zoom
he: תקריב

en: Zoom 1:1
he: תקריב 1:1

en: Save
he: שמירה

en: Save this file
he: שמירת קובץ זה

en: Save As…
he: שמירה בשם...

en: Save this file with a different name
he: שמירת קובץ זה בשם שונה

en: Templates
he: תבניות

en: Project templates
he: תבניות מיזם

en: Preferences
he: העדפות

en: Change Scratch settings
he: שינוי ההגדרות של רישום

en: Next Tab
he: לשונית הבאה

en: Previous Tab
he: לשונית קודמת

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Behavior
he: התנהגות

en: Interface
he: ממשק

en: Extensions
he: הרחבות

en: General
he: כללי

en: When Scratch starts:
he: בפתיחת רישום:

en: Show welcome screen
he: הצגת מסך הפתיחה

en: Show last open tabs
he: הצגת הלשוניות הפתוחות האחרונות

en: Save files when changed:
he: שמירת קבצים בעת שינוי:

en: Tabs
he: טבלרים

en: Automatic indentation:
he: הזחה אוטומטית:

en: Insert spaces instead of tabs:
he: הוספת רווחים במקום טבלרים:

en: Tab width:
he: רוחב טבלר:

en: Editor
he: עורך

en: Highlight current line:
he: הדגשת השורה הנוכחית:

en: Highlight matching brackets:
he: הדגשת הסוגר התואם:

en: Line wrap:
he: גלישת שורות:

en: Draw Spaces:
he: ציור רווחים:

en: Show line numbers:
he: הצגת מספרי השורות:

en: Show Mini Map:
he: הצגת מפת סקירה:

en: Line width guide:
he: הנחיית רוחב שורה:

en: Font and Color Scheme
he: גופן ותכנית צבעים:

en: Color scheme:
he: תכנית הצבעים:

en: Custom font:
he: גופן מותאם אישית:

en: Save changes to document %s before closing?
he: האם לשמור את השינויים למסמך %s לפני הסגירה?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
he: אם לא תשמרו, שינויים מארבע השניות האחרונות יאבדו לצמיתות.

en: Close without saving
he: סגירה ללא שמירה

en: Cancel
he: ביטול

en: Save File
he: שמירת קובץ

en: New Document
he: מסמך חדש

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
he: לא ניתן לקרוא את הקובץ „%s”. יתכן שהקובץ פגום
    או שלא ניתנו ההרשאות הדרושות לקריאתו.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
he: בוטלה העגינה של המקום המכיל את הקובץ „%s”. האם לשמור במקום אחר?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
he: הקובץ „%s” נמחק. האם לשמור בכל זאת?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
he: לא ניתן לשמור שינויים בקובץ „%s”. האם לשמור את השינויים לקובץ במקום אחר?

en: Save changes elsewhere
he: שמירת השינויים במקום אחר

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
he: הקובץ „%s” שונה באמצעות יישום חיצוני. האם לטעון אותו שוב או להמשיך בעריכה?

en: Load
he: טעינה

en: Continue
he: המשך

en: Edit text files
he: עריכת קבצי טקסט

en: Text Editor
he: עורך טקסט

en: New Window
he: חלון חדש

en: About Scratch
he: על אודות רישום

en: Text file from
he: טקסט מקובץ

en: Syntax Highlighting
he: הדגשת תחביר

en: Normal Text
he: טקסט רגיל

en: No Files Open
he: אין קבצים פתוחים

en: Open a file to begin editing.
he: פתחו קובץ כדי להתחיל לערוך.

en: New file
he: קובץ חדש

en: Create a new empty file.
he: יצירת קובץ ריק חדש.

en: Open file
he: פתיחת קובץ

en: Open a saved file.
he: פתיחת קובץ שמור.

en: New file from clipboard
he: קובץ חדש מלוח הגזירים

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
he: יצירת קובץ חדש מתוכן לוח הגזירים.

en: Share
he: שיתוף

en: Wait while restoring last session...
he: יש להמתין בעת שחזור ההפעלה האחרונה...

en: Find
he: חיפוש

en: Replace With
he: החלפה ב-

en: Search next
he: חיפוש הבא

en: Search previous
he: חיפוש הקודם

en: Cyclic Search
he: חיפוש מעגלי

en: Replace all
he: החלפת הכל

en: Go To Line:
he: מעבר לשורה:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
he: יתכן שלא נתקבלו ההרשאות הנדרשות.

en: Maybe the file path provided is not valid.
he: יתכן ונתיב הקובץ אינו תקף.

en: The location is read-only.
he: המקום לקריאה בלבד.

en: The parent directory doesn't exist.
he: תיקיית האב אינה קיימת.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
he: לא ניתן ליצור את הקובץ „%s”.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ „%s”.
    %s

en: It is a mountable location.
he: זהו מיקום ניתן לעגינה.

en: It is a directory.
he: זו תיקייה.

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
he: זה קובץ „מיוחד” כגון שקע,
    fifo, התקן בלוקים, או התקן תווים.

en: It is an "unknown" file type.
he: זהו סוג קובץ „לא ידוע”.

en: New Tab
he: לשונית חדשה

en: Print version info and exit
he: הדפסת מידע גרסה ויציאה

en: Set of plugins
he: ערכת תוספים

en: Current working directory
he: תיקיית העבודה הנוכחית

en: All files
he: כל הקבצים

en: Text files
he: קבצי טקסט

en: Close Inspector
he: סגירת המפקח

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
he: תצוגת דפדפן מקדימה

en: Get a preview your work in a web page
he: השגת תצוגה מקדימה של דף אינטרנט

en: Show Preview
he: הצגת תצוגה מקדימה

en: Web Preview
he: תצוגה מקדימה ברשת

en: Hide Preview
he: הסתרת תצוגה מקדימה

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
he: היסטורית לוח הגזירים

en: Clipboard to view history
he: הצגת היסטורית לוח הגזירים

en: Delete
he: מחיקה

en: Paste
he: הדבקה

en: Detect Indent
he: זיהוי הזחה

en: Heuristically detect tab or space settings
he: זיהוי היוריסטי של הגדרות רווחים או טאבים.

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
he: שיתוף הקבצים עם קבלן

en: Could not load icon theme: %s
he: לא ניתן לטעון ערכת נושא לסמלים: %s

en: Words Completion
he: השלמת מילים

en: Show a completion dialog with most used words from your files
he: הצגת תיבת דו־שיח להשלמה עם המילים הנפוצות ביותר.

en: %s - Word Completion
he: %s - השלמת מילים

en: Symbols
he: סמלים

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
he: מתאר

en: Outline symbols in your current file in vala
he: תיאור סמלי vala בקובץ הנוכחי

en: Spell Checker
he: בודק איות

en: Checks the spelling of your documents
he: בודק את האיות במסמכים

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
he: לא נמצאו מילונים מתאימים.
    נא להתקין מילון [aspell] אחד לפחות.

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
he: פתיחה באמצעות

en: Open files you are editing with another application
he: פתיחת הקבצים הנערכים באמצעות יישום אחר.

en: Open With…
he: פתיחה באמצעות...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
he: עץ מקור

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
he: מבט במקורות מאורגנים בעץ נחמד

en: Loading...
he: טוען...

en: Bookmark
he: סימניה

en: Files
he: קבצים

en: Project
he: מיזם

en: Bookmarks
he: סימניות

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
he: חיקוי Vim

en: Use Vim commands in Scratch
he: שימוש בפקודות Vim ברישום

en: Preserve Indent
he: שימור הזחות

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
he: תמיכה ברמת ההזחה של טקסט מודבק כאשר הזחה אוטומטית פעילה

en: Strip trailing whitespace
he: הסרת רווחים נגררים

en: Strip trailing whitespace on save
he: הסרה בעת שמירה של הרווחים בסוף השורה

en: /New File
he: /קובץ חדש

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
he: מנהל תיקיות

en: Basic folder manager with file browsing
he: מנהל תקייה בסיסי עם דיפדוף קבצים

en: Go to parent
he: עלייה לתיקיית האב

en: Add file
he: הוספת קובץ

en: Remove file
he: הסרת קובץ

en: File Manager
he: מנהל קבצים

en: Terminal
he: מסוף

en: A terminal in your text editor
he: מסוף בעורך הטקסט

en: Show Terminal
he: הצגת המסוף

en: Hide Terminal
he: הסתרת המסוף

en: Copy
he: העתקה

en: Terminal on Right
he: מסוף מימין

en: Terminal on Bottom
he: מסוף בתחתית

en: Share via PasteBin
he: שיתוף באמצעות PasteBin

en: Name:
he: שם:

en: Format:
he: פורמט:

en: Others...
he: אחרים...

en: Expiry time:
he: זמן תפוגה:

en: Keep this paste private
he: השארת גזיר זה כפרטי

en: Upload
he: העלאה

en: Other formats
he: פורמטים אחרים

en: Never
he: לעולם לא

en: Ten minutes
he: עשר דקות

en: One hour
he: שעה אחת

en: One day
he: יום אחד

en: One month
he: חודש אחד

en: Share files with pastebin service
he: שיתוף קבצים עם שירות Pastebin

en: Upload to Pastebin
he: העלאה ל־Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
he: הדגשת מילים נבחרות

en: Highlights all occurrences of words that are selected
he: הדגשת כל המופעים של מילים שנבחרו

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
he: השלמת סוגריים

en: Complete brackets while typing
he: השלמת הסוגריים במהלך ההקלדה

en: Folders
he: תיקיות

en: Open a folder
he: פתיחת תיקייה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Open
he: _פתיחה

en: Close Folder
he: סגירת תיקייה
