scratch - en to fr translation catalogue (190 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
fr: Source de données Zeitgeist pour Scratch

en: Trash
fr: Corbeille

en: Open some files
fr: Ouvrez des fichiers

en: Find…
fr: Rechercher...

en: Hide search bar
fr: Cacher la barre de recherche

en: Go to line…
fr: Se rendre à la ligne...

en: Quit
fr: Quitter

en: Close
fr: Fermer

en: Replace
fr: Remplacer

en: Reopen closed document
fr: Réouvrir un document fermé

en: Open last closed document in a new tab
fr: Ouvrir le dernier document fermé dans un nouvel onglet

en: Add New Tab
fr: Ajouter un Nouvel Onglet

en: Add a new tab
fr: Ajouter un nouvel onglet

en: Add New View
fr: Nouvelle colonne

en: Add a new view
fr: Ajouter une nouvelle colonne

en: Remove Current View
fr: Fermer la colonne active

en: Remove this view
fr: Fermer cette colonne

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo the last action
fr: Annuler la dernière action

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo the last undone action
fr: Rétablir la dernière action annulée

en: Revert
fr: Annuler

en: Restore this file
fr: Restaurer ce fichier

en: Duplicate selected strings
fr: Dupliquer la sélection

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Clipboard
fr: Presse-papier

en: New file from Clipboard
fr: Nouveau fichier à partir du presse-papier

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save this file
fr: Enregistrer le fichier

en: Save As…
fr: Enregistrer sous…

en: Save this file with a different name
fr: Enregistrer le fichier avec un nom différent

en: Templates
fr: Modèles

en: Project templates
fr: Modèles

en: Preferences
fr: Préférences...

en: Change Scratch settings
fr: Changer les paramètres de Scratch

en: Next Tab
fr: Onglet suivant

en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Behavior
fr: Comportement

en: General
fr: Général

en: When Scratch starts:
fr: Quand Scratch démarre :

en: Show welcome screen
fr: Afficher l'écran d'accueil

en: Show last open tabs
fr: Afficher les derniers onglets ouverts

en: Save files when changed:
fr: Sauvegarder les fichiers lorsqu'ils sont modifiés :

en: Tabs
fr: Tabulation

en: Automatic indentation:
fr: Tabulation automatique :

en: Insert spaces instead of tabs:
fr: Insérer des espaces au lieu de tabulations :

en: Tab width:
fr: Largeur des tabulations :

en: Editor
fr: Éditeur

en: Highlight current line:
fr: Surligner la ligne active :

en: Highlight matching brackets:
fr: Surligner les crochets correspondants :

en: Line wrap:
fr: Retour à la ligne

en: Draw Spaces:
fr: Afficher les espaces :

en: Show line numbers:
fr: Afficher les numéros de ligne :

en: Show Mini Map:
fr: Afficher l'aperçu du fichier :

en: Line width guide:
fr: Guide de largeur de ligne

en: Font and Color Scheme
fr: Police et palette de couleurs

en: Color scheme:
fr: Palette de couleurs :

en: Custom font:
fr: Police personnalisée :

en: Save changes to document %s before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à %s avant de fermer ?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas, les modifications des 4 dernières secondes seront perdues définitivement.

en: Close without saving
fr: Fermer sans enregistrer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: New Document
fr: Nouveau document

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
fr: Impossible de libre le fichier "%s". Il est peut-être corrompu
    ou vous n'avez pas les droits nécessaires pour le lire.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
fr: Le répertoire contenant le fichier "%s" a été démonté. Voulez-vous l'enregistrer ailleurs ?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
fr: Le fichier "%s" a été supprimé. Voulez-vous tout de même l'enregistrer ?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
fr: Impossible d'enregistrer les changements dans le fichier "%s". Voulez-vous les enregistrer dans un emplacement différent ?

en: Save changes elsewhere
fr: Enregistrer les modifications ailleurs

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
fr: Le fichier "%s" a été modifié par une application externe. Voulez-vous le recharger ou continuer votre édition ?

en: Load
fr: Charger

en: Continue
fr: Continuer

en: Edit text files
fr: Éditer des fichiers texte

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: New Window
fr: Nouvelle Fenêtre

en: About Scratch
fr: À propos de Scratch

en: Text file from
fr: Fichier texte à partir de

en: Syntax Highlighting
fr: Coloration syntaxique

en: Normal Text
fr: Texte normal

en: No Files Open
fr: Aucun fichier ouvert

en: Open a file to begin editing.
fr: Ouvrir un fichier pour commencer l'édition

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: Create a new empty file.
fr: Créer un fichier vide

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open a saved file.
fr: Ouvrir un fichier sauvegardé

en: New file from clipboard
fr: Nouveau fichier à partir du presse-papier

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
fr: Créer un nouveau fichier avec le contenu de votre presse-papier.

en: Share
fr: Partager

en: Wait while restoring last session...
fr: Patientez pendant la restauration de votre session précédente...

en: Find
fr: Rechercher

en: Replace With
fr: Remplacer par

en: Search next
fr: Recherche suivante

en: Search previous
fr: Recherche précédente

en: Cyclic Search
fr: Recherche cyclique

en: Replace all
fr: Tout remplacer

en: Go To Line:
fr: Aller à la ligne :

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
fr: Peut-être n'avez-vous pas les permissions nécessaires.

en: Maybe the file path provided is not valid.
fr: Peut-être que le chemin spécifié est invalide.

en: The location is read-only.
fr: L'emplacement est en lecture-seule.

en: The parent directory doesn't exist.
fr: Le répertoire parent n'existe pas.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
fr: Le fichier "%s" n'a pas pu être créé.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
fr: Le fichier "%s" n'a pas pu être ouvert.
    %s

en: It is a mountable location.
fr: Il s'agit d'un emplacement montable.

en: It is a directory.
fr: Il s'agit d'un répertoire.

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
fr: C'est un fichier "spécial" tel qu'une socket,
     tube nommé, périphérique de type bloc ou périphérique caractère.

en: It is an "unknown" file type.
fr: Il s'agit d'un fichier de type inconnu.

en: New Tab
fr: Nouvel Onglet

en: Print version info and exit
fr: Afficher les détails de la version et quitter

en: Set of plugins
fr: Ensemble de greffons

en: Current working directory
fr: Répertoire de travail actuel

en: All files
fr: Tout les fichiers

en: Text files
fr: Fichiers texte

en: Close Inspector
fr: Fermer l'inspecteur

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
fr: Aperçu dans un navigateur

en: Get a preview your work in a web page
fr: Affiche un aperçu de votre travail dans votre navigateur web

en: Show Preview
fr: Afficher l'aperçu

en: Web Preview
fr: Aperçu Web

en: Hide Preview
fr: Masquer l'aperçu

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
fr: Historique du presse-papier

en: Clipboard to view history
fr: Presse-papier pour voir l'historique

en: Delete
fr: Supprimer

en: Paste
fr: Coller

en: Detect Indent
fr: Détecter l'indentation

en: Heuristically detect tab or space settings
fr: Détecter heuristiquement les paramètres d'espace ou tabulation

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
fr: Partager vos fichiers avec Contractor

en: Could not load icon theme: %s
fr: Impossible de charger le thème d'icônes : %s

en: Words Completion
fr: Saisie semi-automatique

en: Show a completion dialog with most used words from your files
fr: Affiche une boîte informatique d'autocomplétion avec les mots les plus utilisés dans vos documents

en: %s - Word Completion
fr: %s - Saisie semi-automatique

en: Symbols
fr: Symboles

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
fr: Plan

en: Outline symbols in your current file in vala
fr: Symboles contenus dans le fichier actuellement ouvert

en: Spell Checker
fr: Correcteur orthographique

en: Checks the spelling of your documents
fr: Contrôle l'orthographe au sein de vos documents

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
fr: Aucun dictionnaire n'a été trouvé.
    Veuillez installer au moins un dictionnaire [aspell]

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
fr: Ouvrir avec...

en: Open files you are editing with another application
fr: Ouvrir des fichiers déjà ouverts dans une autre application

en: Open With…
fr: Ouvrir avec...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
fr: Arborescence des sources

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
fr: Jetez un oeil à vos sources organisées dans une arborescence sympathique

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Bookmark
fr: Favori

en: Files
fr: Fichiers

en: Project
fr: Projet

en: Bookmarks
fr: Favoris

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
fr: Emulation de vim

en: Use Vim commands in Scratch
fr: Utiliser les commandes de Vim dans Scratch

en: Preserve Indent
fr: Conserver l'indentation

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
fr: Conserver le niveau d'indentation du texte collé quand l'auto-indentation est activée

en: Strip trailing whitespace
fr: Supprimer les espaces inutiles

en: Strip trailing whitespace on save
fr: Supprime les espaces inutiles lors de la sauvegarde

en: /New File
fr: /Nouveau Fichier

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
fr: Gestionnaire de Fichiers

en: Basic folder manager with file browsing
fr: Gestionnaire de fichiers basique avec parcours des fichiers

en: Go to parent
fr: Aller au parent

en: Add file
fr: Ajouter un fichier

en: Remove file
fr: Supprimer le fichier

en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

en: A terminal in your text editor
fr: Un terminal dans votre éditeur de texte

en: Show Terminal
fr: Afficher le terminal

en: Hide Terminal
fr: Cacher le terminal

en: Copy
fr: Copier

en: Terminal on Right
fr: Terminal sur la droite

en: Terminal on Bottom
fr: Terminal en bas

en: Share via PasteBin
fr: Partager grâce à PasteBin

en: Name:
fr: Nom :

en: Format:
fr: Format :

en: Others...
fr: Autres...

en: Expiry time:
fr: Délai d'expiration :

en: Keep this paste private
fr: Conserver ce poste privé

en: Upload
fr: Téléverser

en: Other formats
fr: Autres formats

en: Never
fr: Jamais

en: Ten minutes
fr: Dix minutes

en: One hour
fr: Une heure

en: One day
fr: Un jour

en: One month
fr: Un mois

en: Share files with pastebin service
fr: Partage vos fichiers à l'aide du service pastebin

en: Upload to Pastebin
fr: Envoyer vers Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
fr: Surligner les mots sélectionnés

en: Highlights all occurrences of words that are selected
fr: Surligne toutes les occurences des mots sélectionnés

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
fr: Insertion de Parenthéses

en: Complete brackets while typing
fr: Insérer les parenthèses pendant la saisie de texte

en: Folders
fr: Dossiers

en: Open a folder
fr: Ouvre ce dossier

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Close Folder
fr: Ferme ce dossier
