scratch - en to gl translation catalogue (136 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
gl: Orixe dos datos de Zeitgeist para Scratch

en: Trash
gl: Lixo

en: Open some files
gl: Abrir algúns ficheiros

en: Find…
gl: Buscar…

en: Hide search bar
gl: Agochar a barra de buscas

en: Go to line…
gl: ir á liña...

en: Quit
gl: Saír

en: Close
gl: Pechar

en: Replace
gl: Substituír

en: Reopen closed document
gl: Abrir de novo os documentos pechados

en: Open last closed document in a new tab
gl: Abrir nunha nova lapela os último documentos pechados

en: Add New Tab
gl: Engadir unha nova lapela

en: Add a new tab
gl: Engadir unha nova lapela

en: Add New View
gl: Engadir unha nova vista

en: Add a new view
gl: Engadir unha nova vista

en: Remove Current View
gl: Eliminar a vista actual

en: Remove this view
gl: Eliminar esta vista

en: Undo
gl: Desfacer

en: Undo the last action
gl: Desfacer a última acción

en: Redo
gl: Refacer

en: Redo the last undone action
gl: Refacer a última acción

en: Revert
gl: Reverter

en: Restore this file
gl: Restaurar este ficheiro

en: Duplicate selected strings
gl: Duplicar as cadeas selecionadas

en: Open
gl: Abrir

en: Open a file
gl: Abrir un ficheiro

en: Save
gl: Gardar

en: Save this file
gl: Gardar este ficheiro

en: Save As…
gl: Gardar como…

en: Save this file with a different name
gl: Gardar este ficheiro cunnome diferente

en: Templates
gl: Modelos

en: Project templates
gl: Modelos de proxecto

en: Preferences
gl: Preferencias

en: Change Scratch settings
gl: Cambiar as preferencias de Scratch

en: Next Tab
gl: Seguinte lapela

en: Previous Tab
gl: Lapela anterior

en: Fullscreen
gl: Pantalla completa

en: Behavior
gl: Comportamento

en: Extensions
gl: Extensións

en: When Scratch starts:
gl: Ao iniciar Scratch:

en: Show welcome screen
gl: Amosar a pantalla de benvida

en: Show last open tabs
gl: Amosar as últimas lapelas abertas

en: Save files when changed:
gl: Gardar os ficheiros ao modificalos:

en: Automatic indentation:
gl: Sangría automática:

en: Insert spaces instead of tabs:
gl: Inserir espazos no canto de tabulacións:

en: Tab width:
gl: Largo do tabulador:

en: Highlight current line:
gl: Resaltar a liña activa:

en: Highlight matching brackets:
gl: Resaltar a parella de corchetes:

en: Show line numbers:
gl: Amosar os números de liña:

en: Line width guide:
gl: Guía de largura da liña:

en: Color scheme:
gl: Esquema de cores:

en: Custom font:
gl: Tipo de letra personalizado:

en: Save changes to document %s before closing?
gl: Gardar os cambios ao documento %s antes de pechar?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
gl: Se non garda o documento, os cambios dos últimos 4 segundos perderanse permanentemente.

en: Close without saving
gl: Pechar sen gardar

en: Save File
gl: Gardar o ficheiro

en: New Document
gl: Novo documento

en: Save changes elsewhere
gl: Gardar os cambios noutro lugar

en: Load
gl: Cargar

en: Continue
gl: Continuar

en: Edit text files
gl: Edite ficheiros de texto

en: Text Editor
gl: Editor de textos

en: New Window
gl: Nova xanela

en: Syntax Highlighting
gl: Realce da sintaxe

en: Normal Text
gl: Texto normal

en: No Files Open
gl: Non hai ficheiros abertos

en: Open a file to begin editing.
gl: Abra un ficheiro para comezar a edición.

en: New file
gl: Novo ficheiro

en: Create a new empty file.
gl: Crear un novo ficheiro baleiro.

en: Open file
gl: Abrir un ficheiro

en: Open a saved file.
gl: Abrir un ficheiro gardado.

en: Share
gl: Compartir

en: Wait while restoring last session...
gl: Agarde mestras se restaura a última sesión...

en: Find
gl: Buscar

en: Replace With
gl: Substituír por

en: Replace all
gl: Substituír todo

en: Go To Line:
gl: Ir á liña:

en: New Tab
gl: Nova lapela

en: Print version info and exit
gl: Amosar información da versión e saír

en: Set of plugins
gl: Conxunto de engadidos

en: All files
gl: Todos os ficheiros

en: Text files
gl: Ficheiros de texto

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
gl: Vista previa no navegador

en: Get a preview your work in a web page
gl: Obteña unha vista previa do seu traballo nunha páxna web

en: Paste
gl: Pegar

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
gl: Comparta os seus ficheiros con Contractor

en: Could not load icon theme: %s
gl: Non foi posíbel cargar o tema de iconas : %s

en: Words Completion
gl: Completado de palabras

en: Show a completion dialog with most used words from your files
gl: Amosar un diálogo de completado coas palabras máis usadas nos seus ficheiros.

en: %s - Word Completion
gl: %s - Completado de palabras

en: Spell Checker
gl: Corrector ortográfico

en: Checks the spelling of your documents
gl: Revise a ortografía dos seus documentos

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
gl: Abrir con

en: Open files you are editing with another application
gl: Abrir ficheiro que estea a editar con outro aplicativo.

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
gl: Árbore de orixes

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
gl: Bótelle un ollo ás súas orixes organizadas a xeito de árbore

en: Loading...
gl: Cargando...

en: Bookmark
gl: Marcador

en: Files
gl: Ficheiros

en: Project
gl: Proxecto

en: Bookmarks
gl: Marcadores

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
gl: Emulación do Vim

en: Use Vim commands in Scratch
gl: Usar as ordes do Vim no Scratch

en: Strip trailing whitespace
gl: Eliminar espazos en branco

en: Strip trailing whitespace on save
gl: Eliminar espazos en branco ao gardar

en: /New File
gl: /Novo ficheiro

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
gl: Xestor de cartafoles

en: Basic folder manager with file browsing
gl: Xestor básico de cartafoles con navegación de ficheiros

en: Go to parent
gl: Ir ao pai

en: Add file
gl: Engadir un ficheiro

en: Remove file
gl: Retirar o ficheiro

en: File Manager
gl: Xestor de ficheiros

en: A terminal in your text editor
gl: Un terminal no editor de textos

en: Copy
gl: Copiar

en: Share via PasteBin
gl: Compartir por PasteBin

en: Name:
gl: Nome:

en: Format:
gl: Formato:

en: Others...
gl: Outras...

en: Expiry time:
gl: Data de expiración:

en: Keep this paste private
gl: Conservar este texto pegado como privado

en: Upload
gl: Enviar

en: Other formats
gl: Outros formatos

en: Never
gl: Nunca

en: Ten minutes
gl: Dez minutos

en: One hour
gl: Unha hora

en: One day
gl: Un día

en: One month
gl: Un mes

en: Share files with pastebin service
gl: Compartir ficheiros a través de Pastebin

en: Upload to Pastebin
gl: Enviar a Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
gl: Completado de corchetes

en: Complete brackets while typing
gl: Completar corchetes mentres escribe

en: Folders
gl: Cartafoles

en: Open a folder
gl: Abrir un cartafol

en: _Cancel
gl: _Cancelar

en: _Open
gl: _Abrir

en: Close Folder
gl: Pechar o cartafol
