scratch - en to hr translation catalogue (193 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
hr: Zeitgeist izvor podataka za Scratch

en: Trash
hr: Smeće

en: Open some files
hr: Otvori datoteke

en: Find…
hr: Pretraži...

en: Hide search bar
hr: Sakrij traku pretrage

en: Go to line…
hr: Idi na redak...

en: Quit
hr: Zatvori

en: Close
hr: Zatvori

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Reopen closed document
hr: Ponovno otvori zatvoreni dokument

en: Open last closed document in a new tab
hr: Otvori posljednji zatvoreni dokument u novoj kartici

en: Add New Tab
hr: Dodaj novu karticu

en: Add a new tab
hr: Dodaj novu karticu

en: Add New View
hr: Dodaj novi pregled

en: Add a new view
hr: Dodaj novi pregled

en: Remove Current View
hr: Ukloni trenutni pregled

en: Remove this view
hr: Ukloni ovaj pregled

en: Undo
hr: Vrati

en: Undo the last action
hr: Vrati zadnju radnju

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the last undone action
hr: Ponovi zadnje poništenu radnju

en: Revert
hr: Vrati

en: Restore this file
hr: Vrati ovu datoteku

en: Duplicate selected strings
hr: Udvostruči obilježeni niz

en: Open
hr: Otvori

en: Open a file
hr: Otvori datoteku

en: Clipboard
hr: Međuspremnik

en: New file from Clipboard
hr: Novi dokument iz međuspremnika

en: Zoom
hr: Uvećanje

en: Zoom 1:1
hr: Uvećanje 1:1

en: Save
hr: Spremi

en: Save this file
hr: Spremi ovaj dokument

en: Save As…
hr: Spremi kao...

en: Save this file with a different name
hr: Spremi ovu datoteku pod drugim nazivom

en: Templates
hr: Predlošci

en: Project templates
hr: Predlošci projekta

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Change Scratch settings
hr: Promijeni Scratch postavke

en: Next Tab
hr: Sljedeća kartica

en: Previous Tab
hr: Prijašnja kartica

en: Fullscreen
hr: Cijeli zaslon

en: Behavior
hr: Ponašanje

en: Interface
hr: Sučelje

en: Extensions
hr: Proširenja

en: General
hr: Općenito

en: When Scratch starts:
hr: Kada se Scratch pokreće:

en: Show welcome screen
hr: Prikaži zaslon dobrodošlice

en: Show last open tabs
hr: Prikaži zadnje otvorene kartice

en: Save files when changed:
hr: Spremi datoteke kada je promjenjeno:

en: Tabs
hr: Kartice

en: Automatic indentation:
hr: Automatsko uvlačenje:

en: Insert spaces instead of tabs:
hr: Umetni razmake umjesto taba:

en: Tab width:
hr: Širina taba:

en: Editor
hr: Uređivač

en: Highlight current line:
hr: Istakni trenutni redak

en: Highlight matching brackets:
hr: Istakni podudarajuće zagrade:

en: Line wrap:
hr: Prijelom redka:

en: Draw Spaces:
hr: Prostor crteža:

en: Show line numbers:
hr: Prikaži brojeve redaka:

en: Show Mini Map:
hr: Prikaži mini mapu:

en: Line width guide:
hr: Širina redka vodiča:

en: Font and Color Scheme
hr: Shema slova i boja

en: Color scheme:
hr: Shema boja:

en: Custom font:
hr: Prilagođena slova:

en: Save changes to document %s before closing?
hr: Spremi promjene u dokument %s prije zatvaranja?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
hr: Ako ne spremite, promjene nastale u zadnje 4 sekunde biti će trajno izgubljene.

en: Close without saving
hr: Zatvori bez spremanja

en: Cancel
hr: Odustani

en: Save File
hr: Spremi datoteku

en: New Document
hr: Novi dokument

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
hr: Datoteku "%s" je nemoguće pročitati. Možda je oštećena
    ili nemate potrebne dozvole za čitanje.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
hr: Lokacija koja sadrži datoteku "%s" nije montirana. Želite li ju spremiti negdje drugdje?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
hr: Datoteka "%s" je obrisana. Želite li ju svejedno spremiti?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
hr: Ne možete spremiti promjene na datoteci "%s". Želite li promjene na ovoj datoteci spremiti na drugu lokaciju?

en: Save changes elsewhere
hr: Spremi promjene negdje drugdje

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
hr: Datoteka "%s" je promijenjena vanjskom aplikacijom. Želite li ju ponovno učitati i nastaviti uređivanje?

en: Load
hr: Učitaj

en: Continue
hr: Nastavi

en: Edit text files
hr: Uređivanje tekstovnih datoteka

en: Text Editor
hr: Uređivač teksta

en: New Window
hr: Novi prozor

en: About Scratch
hr: O Scratchu

en: Text file from
hr: Tekstovna datoteka iz

en: Syntax Highlighting
hr: Isticanje sintakse

en: Normal Text
hr: Normalni tekst

en: No Files Open
hr: Nema otvorenih datoteka

en: Open a file to begin editing.
hr: Otvori datoteku za početak uređivanja,

en: New file
hr: Nova datoteka

en: Create a new empty file.
hr: Stvori novu praznu datoteku.

en: Open file
hr: Otvori datoteku

en: Open a saved file.
hr: Otvori spremljenu datoteku.

en: New file from clipboard
hr: Nova datoteka iz međuspremnika

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
hr: Stvori novu datoteku iz sadržaja vašeg međuspremnika.

en: Share
hr: Podijeli

en: Wait while restoring last session...
hr: Pričekajte dok se obnoavlja prijašnja sesija...

en: Find
hr: Pretraži

en: Replace With
hr: Zamijeni s(a):

en: Search next
hr: Pretraži tekst

en: Search previous
hr: Pretraži prijašnje

en: Cyclic Search
hr: Ciklička pretraga

en: Replace all
hr: Zamijeni sve

en: Go To Line:
hr: Idi na redak:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
hr: Možda nemate potrebne dozvole.

en: Maybe the file path provided is not valid.
hr: Možda zadana putanja nije valjana.

en: The location is read-only.
hr: Lokacija je samo za čitanje.

en: The parent directory doesn't exist.
hr: Sadržajna mapa ne postoji.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
hr: Datoteka "%s" se ne može stvoriti.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
hr: Datoteka "%s" se ne može otvoriti.
    %s

en: It is a mountable location.
hr: To je lokacija koja se može montirati.

en: It is a directory.
hr: To je direkrotij.

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
hr: To je "posebna" datoteka poput priključnice,
     fifo, bloka uređaja, uređaja znakova.

en: It is an "unknown" file type.
hr: To je "nepoznata" vrsta datoteke.

en: New Tab
hr: Nova kartica

en: Print version info and exit
hr: Ispiši informacije o inačici i izađi

en: Set of plugins
hr: Skup priključaka

en: Current working directory
hr: Trenutna radna mapa

en: All files
hr: Sve datoteke

en: Text files
hr: Tekstovne datoteke

en: Close Inspector
hr: Inspektor zatvaranja

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
hr: Pogled web preglednika

en: Get a preview your work in a web page
hr: Pogledajte svoj rad u web pregledniku

en: Show Preview
hr: Prikaži pregled

en: Web Preview
hr: Web pregled

en: Hide Preview
hr: Sakrij pregled

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
hr: Povijest međuspremnika

en: Clipboard to view history
hr: Međuspremnik za pogledati povijest

en: Delete
hr: Obriši

en: Paste
hr: Zalijepi

en: Detect Indent
hr: Otkrij poravnanje

en: Heuristically detect tab or space settings
hr: heuristički otkrij postavku tab ili razmaka

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
hr: Podijeli svoje datoteke sa Contractorom

en: Could not load icon theme: %s
hr: Nemoguće učitati ikone teme:%s

en: Words Completion
hr: Dovršavanje riječi

en: Show a completion dialog with most used words from your files
hr: Prikaži dijalog za dovršavanje s često korištenim riječima iz datoteka

en: %s - Word Completion
hr: %s - Dovršavanje riječi

en: Symbols
hr: Simboli

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
hr: Obrub

en: Outline symbols in your current file in vala
hr: Simboli obruba vaše trenutne datoteke u vali

en: Spell Checker
hr: Provjera pravopisa

en: Checks the spelling of your documents
hr: Provjerava pravopis vaših dokumentata

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
hr: Nema prikladnih rječnika pronađenih.
    Instalirajte barem jedan [aspell] rječnik

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
hr: Otvori s(a)

en: Open files you are editing with another application
hr: Otvori datoteke koje uređujete s drugom aplikacijom

en: Open With…
hr: Otvori s(a)...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
hr: Stablo izvora

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
hr: Pregled vaših izvora organiziranih u stablo

en: Loading...
hr: Učitavanje...

en: Bookmark
hr: Zabilješka

en: Files
hr: Datoteke

en: Project
hr: Projekt

en: Bookmarks
hr: Zabilješke

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
hr: Vim emulacija

en: Use Vim commands in Scratch
hr: Krositi Vim naredbe u Scratchu

en: Preserve Indent
hr: Očuvaj identitet

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
hr: Održavaj razinu poravnanja zalijepljenog teksta kada je automatsko poravnanje aktivno

en: Strip trailing whitespace
hr: Ukloni prateće razmake

en: Strip trailing whitespace on save
hr: Ukloni prateće razmake pri spremanju

en: /New File
hr: /Nova datoteka

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
hr: Upravitelj mapama

en: Basic folder manager with file browsing
hr: Osnovni upravtelj mapama s mogućnošću pregleda datoteka

en: Go to parent
hr: Idi u sadržajnu mapu

en: Add file
hr: Dodaj datoteku

en: Remove file
hr: Ukloni datoteku

en: File Manager
hr: Upravitelj datoteka

en: A terminal in your text editor
hr: Terminal u vašem uređivaču teksta

en: Show Terminal
hr: Prikaži terminal

en: Hide Terminal
hr: Sakrij terminal

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Terminal on Right
hr: Terminal na desno

en: Terminal on Bottom
hr: Terminal na dnu

en: Share via PasteBin
hr: Podijeli na PasteBinu

en: Name:
hr: Naziv:

en: Others...
hr: Ostalo...

en: Expiry time:
hr: Vrijeme isteka:

en: Keep this paste private
hr: Zadrži ovaj zalijepljeni tekst privatnim

en: Upload
hr: Pošalji

en: Other formats
hr: Ostali formati

en: Never
hr: Nikada

en: Ten minutes
hr: Deset minuta

en: One hour
hr: Jedan sat

en: One day
hr: Jedan dan

en: One month
hr: Jedan mjesec

en: Share files with pastebin service
hr: Podijeli datoteke na pastebin uslugi

en: Upload to Pastebin
hr: Pošalji na Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
hr: Istakni udabrane riječi

en: Highlights all occurrences of words that are selected
hr: Istakni sva pjavljivanja odabranih riječi

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
hr: Automatske zagrade

en: Complete brackets while typing
hr: Automatske zagrade tijekom tipkanja

en: Folders
hr: Mape

en: Open a folder
hr: Otvori mapu

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Open
hr: _Otvori

en: Close Folder
hr: Zatvori mapu
