scratch - en to nb translation catalogue (177 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
nb: Zeitgeist Datakilde for Scratch

en: Trash
nb: Papirkurv

en: Open some files
nb: Åpne noen filer

en: Find…
nb: Finn...

en: Hide search bar
nb: Skjul søkefeltet

en: Go to line…
nb: Gå til linje...

en: Quit
nb: Avslutt

en: Close
nb: Lukk

en: Replace
nb: Erstatt

en: Reopen closed document
nb: Gjenåpne lukket dokument

en: Open last closed document in a new tab
nb: Åpne sist lukkede dokument i en ny fane

en: Add New Tab
nb: Legg til ny fane

en: Add a new tab
nb: Legg til en ny fane

en: Add New View
nb: Legg til ny visning

en: Add a new view
nb: Legg til en ny visning

en: Remove Current View
nb: Fjern den valgte visninga

en: Remove this view
nb: Fjern denne visningen

en: Undo
nb: Angre

en: Undo the last action
nb: Angre siste handling

en: Redo
nb: Gjenta

en: Redo the last undone action
nb: Gjenopprett siste angrede handling

en: Revert
nb: Tilbakestill

en: Restore this file
nb: Gjenoprett denne fila

en: Duplicate selected strings
nb: Kopier de valgte strengene

en: Open
nb: Åpne

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: Clipboard
nb: Utklippstavle

en: New file from Clipboard
nb: Ny fil med innhold fra utklippstavle

en: Zoom
nb: Forstørr

en: Zoom 1:1
nb: Forstørr 1:1

en: Save
nb: Lagre

en: Save this file
nb: Lagre denne filen

en: Save As…
nb: Lagre som …

en: Save this file with a different name
nb: Lagre denne filen med et annet navn

en: Templates
nb: Skisser

en: Project templates
nb: Prosjektmaler

en: Preferences
nb: Brukervalg

en: Change Scratch settings
nb: Endre Scratch instillinger

en: Next Tab
nb: Neste fane

en: Previous Tab
nb: Forrige fane

en: Fullscreen
nb: Hele skjermen

en: Behavior
nb: Oppførsel

en: Interface
nb: Brukergrensesnitt

en: Extensions
nb: Utvidelser

en: When Scratch starts:
nb: Når programmet starter:

en: Show welcome screen
nb: Vis velkomstskjerm

en: Show last open tabs
nb: Vis sist brukte faner

en: Save files when changed:
nb: Lagre filer når de er endra:

en: Automatic indentation:
nb: Automatisk innrykk:

en: Insert spaces instead of tabs:
nb: Sett inn mellomrom i stedet for tabulator:

en: Tab width:
nb: Tabulatorbredde:

en: Highlight current line:
nb: Uthev den valgte linja

en: Highlight matching brackets:
nb: Uthev klammer som hører sammen:

en: Line wrap:
nb: Linjebryting:

en: Show line numbers:
nb: Vis linjenummer:

en: Line width guide:
nb: Linjebredde guide:

en: Color scheme:
nb: Fargetema:

en: Custom font:
nb: Egendefinert skrifttype:

en: Save changes to document %s before closing?
nb: Lagre endringer i dokument %s før programmet avsluttes?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
nb: Hvis du ikke lagrer vil du miste endringene som er gjort de siste 4 sekunder.

en: Close without saving
nb: Lukk uten å lagre

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Save File
nb: Lagre Fil

en: New Document
nb: Nytt dokument

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
nb: Fil "%s" kan ikke leses. Kanskje den er ødelagt
    eller du har ikke rettigheter for å lese den.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
nb: Plasseringen som inneholder filen "%s" var umontert. Ønsker du å lagre et annet sted?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
nb: Filen "%s" har blitt slettet. Ønsker du å lagre den likevel?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
nb: Du kan ikke lagre endringer på filen "%s". Ønsker du å lagre endringene i denne filen på et annet sted?

en: Save changes elsewhere
nb: Lagre endringer andre steder

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
nb: Filen "%s" ble endret av et eksternt program. Ønsker du å laste den igjen eller fortsette redigeringen?

en: Load
nb: Last inn

en: Continue
nb: Fortsett

en: Edit text files
nb: Redigér tekstfiler

en: Text Editor
nb: Tekstredigerer

en: New Window
nb: Nytt vindu

en: About Scratch
nb: Om Scratch

en: Text file from
nb: Tekstfil fra

en: Syntax Highlighting
nb: Syntaksfremheving

en: Normal Text
nb: Normal Tekst

en: No Files Open
nb: Ingen åpne filer

en: Open a file to begin editing.
nb: Åpne en fil for å komme i gang med redigeringa.

en: New file
nb: Ny fil

en: Create a new empty file.
nb: Lag en ny, tom fil.

en: Open file
nb: Åpne fil

en: Open a saved file.
nb: Åpne en lagret fil.

en: New file from clipboard
nb: Ny fil fra utklippstavlen

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
nb: Lage en ny fil med innholdet fra utklippstavlen.

en: Share
nb: Del

en: Wait while restoring last session...
nb: Vent mens foregående sesjon gjenopprettes...

en: Find
nb: Søk

en: Replace With
nb: Erstatt med

en: Search next
nb: Søk neste

en: Search previous
nb: Søk forrige

en: Cyclic Search
nb: Syklisk søk

en: Replace all
nb: Erstatt alle

en: Go To Line:
nb: Gå til linje:

en: New Tab
nb: Ny fane

en: Print version info and exit
nb: Skriv versjonsinfo og avslutt

en: Set of plugins
nb: Utvidelser

en: Current working directory
nb: Gjeldende arbeidsmappe

en: All files
nb: Alle filer

en: Text files
nb: Tekstfiler

en: Close Inspector
nb: Lukk inspektør

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
nb: Forhåndsvisning i nettleser

en: Get a preview your work in a web page
nb: Forhåndsvisning av arbeid i en nettside

en: Show Preview
nb: Forhåndsvisning

en: Web Preview
nb: Forhåndsvisning som nettside

en: Hide Preview
nb: Skjul forhåndsvisning

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
nb: Utklippstavle historikk

en: Clipboard to view history
nb: Utklippstavle for å vise historikk

en: ...
nb: …

en: Delete
nb: Slett

en: Paste
nb: Lim inn

en: Detect Indent
nb: Detekter innrykk

en: Heuristically detect tab or space settings
nb: Detekter innstillinger for tabulator og mellomrom

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
nb: Del dine filer med Contractor

en: Could not load icon theme: %s
nb: Kunne ikke laste drakt for ikoner: %s

en: Words Completion
nb: Ordfullføring

en: Show a completion dialog with most used words from your files
nb: Vis fullføringsdialog med de oftest brukte ordebe fra dine filer

en: %s - Word Completion
nb: %s - Ordfullføring

en: Symbols
nb: Symboler

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
nb: Omriss

en: Outline symbols in your current file in vala
nb: Uthev symboler i din aktuelle fil i Vala

en: Spell Checker
nb: Stavekontroll

en: Checks the spelling of your documents
nb: Sjekker stavingen i dokumentene dine

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
nb: Åpne med

en: Open files you are editing with another application
nb: Åpne filene du behandler med annet program

en: Open With…
nb: Åpne med...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
nb: Modertre

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
nb: Ta i øyesyn dine kilder organisert i en fin avgreiningsvisning

en: Loading...
nb: Laster…

en: Bookmark
nb: Bokmerke

en: Files
nb: Filer

en: Project
nb: Prosjekt

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
nb: Vim-etterligning

en: Use Vim commands in Scratch
nb: Bruk Vim-kommandoer i Scratch

en: Preserve Indent
nb: Bevar innrykk

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
nb: Beholder dybde på innrykk av tekst som limes inn når auto-inntrykk er aktivt

en: Strip trailing whitespace
nb: Fjern påflølgende skjult tabulering før linjeskift

en: Strip trailing whitespace on save
nb: Fjern skjult tabulering ved lagring

en: /New File
nb: /Ny fil

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
nb: Mappebehandler

en: Basic folder manager with file browsing
nb: Standard mappebehandler med filutforskning

en: Go to parent
nb: Gå til forelder

en: Add file
nb: Legg til fil

en: Remove file
nb: Fjern fil

en: File Manager
nb: Filbehandler

en: A terminal in your text editor
nb: En terminal i din tekstbehandler

en: Show Terminal
nb: Vis terminal

en: Hide Terminal
nb: Skjul terminal

en: Copy
nb: Kopiér

en: Terminal on Right
nb: Terminal til høyre

en: Terminal on Bottom
nb: Terminal nederst

en: Share via PasteBin
nb: Del på PasteBin

en: Name:
nb: Navn:

en: Others...
nb: Andre ...

en: Expiry time:
nb: Utløpstid:

en: Keep this paste private
nb: Hold denne insettingen privat

en: Upload
nb: Last Opp

en: Other formats
nb: Andre formater

en: Never
nb: Aldri

en: Ten minutes
nb: Ti minutter

en: One hour
nb: En time

en: One day
nb: En dag

en: One month
nb: En måned

en: Share files with pastebin service
nb: Del filer med pastebin service

en: Upload to Pastebin
nb: Last opp til Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
nb: Uthev de valgte ordene

en: Highlights all occurrences of words that are selected
nb: Uthever alle tilfeller av ord som er valgt

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
nb: Fullføring av parenteser

en: Complete brackets while typing
nb: Fullfør paranteser under skriving

en: Folders
nb: Mapper

en: Open a folder
nb: Åpne en mappe

en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Open
nb: _Åpne

en: Close Folder
nb: Lukk mappe
