scratch - en to pt translation catalogue (191 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
pt: Zeitgeist para o Scratch

en: Trash
pt: Reciclagem

en: Open some files
pt: Abrir ficheiros

en: Find…
pt: Procurar…

en: Hide search bar
pt: Ocultar barra de procura

en: Go to line…
pt: Ir para a linha...

en: Quit
pt: Sair

en: Close
pt: Fechar

en: Replace
pt: Substituir

en: Reopen closed document
pt: Reabrir documento fechado

en: Open last closed document in a new tab
pt: Abrir o último documento fechado num novo separador

en: Add New Tab
pt: Adicionar Novo Separador

en: Add a new tab
pt: Adicionar novo separador

en: Add New View
pt: Adicionar Nova Vista

en: Add a new view
pt: Adicionar uma nova vista

en: Remove Current View
pt: Remover vista actual

en: Remove this view
pt: Remover esta vista

en: Undo
pt: Anular

en: Undo the last action
pt: Anular a última acção

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo the last undone action
pt: Refazer a última acção desfeita

en: Revert
pt: Reverter

en: Restore this file
pt: Restaurar este ficheiro

en: Duplicate selected strings
pt: Duplicar linhas selecionadas

en: Open
pt: Abrir

en: Open a file
pt: Abrir um ficheiro

en: Clipboard
pt: Área de transferência

en: New file from Clipboard
pt: Novo ficheiro da área de transferência

en: Zoom
pt: Ampliação

en: Zoom 1:1
pt: Ampliação 1:1

en: Save
pt: Guardar

en: Save this file
pt: Guardar ficheiro

en: Save As…
pt: Guardar Como…

en: Save this file with a different name
pt: Guardar ficheiro com outro nome

en: Templates
pt: Modelos

en: Project templates
pt: Modelos de Projeto

en: Preferences
pt: Preferências

en: Change Scratch settings
pt: Alterar definições do Scratch

en: Next Tab
pt: Separador Seguinte

en: Previous Tab
pt: Separador Anterior

en: Fullscreen
pt: Ecrã completo

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Extensions
pt: Extensões

en: General
pt: Geral

en: When Scratch starts:
pt: Quando o Scratch inicia:

en: Show welcome screen
pt: Mostrar ecrã inicial

en: Show last open tabs
pt: Mostrar os últimos separadores abertos

en: Save files when changed:
pt: Guardar ficheiros quando alterados:

en: Tabs
pt: Separadores

en: Automatic indentation:
pt: Indentação automática:

en: Insert spaces instead of tabs:
pt: Inserir espaços em vez de tabulação:

en: Tab width:
pt: Tamanho da tabulação:

en: Highlight current line:
pt: Realçar a linha atual:

en: Highlight matching brackets:
pt: Realçar os parênteses correspondentes:

en: Line wrap:
pt: Quebra de linha:

en: Draw Spaces:
pt: Mostrar espaços

en: Show line numbers:
pt: Mostrar números de linha:

en: Show Mini Map:
pt: Mostrar mini-mapa

en: Line width guide:
pt: Largura da margem:

en: Font and Color Scheme
pt: Tipos de letra e Cores

en: Color scheme:
pt: Esquema de cores:

en: Custom font:
pt: Tipo de letra personalizado:

en: Save changes to document %s before closing?
pt: Guardar alterações ao documento %s antes de fechar?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
pt: Se não guardar, as alterações efetuadas nos últimos 4 segundos serão perdidas permanentemente.

en: Close without saving
pt: Fechar sem guardar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Save File
pt: Guardar Ficheiro

en: New Document
pt: Novo documento

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
pt: O ficheiro "%" não pode ser lido. É possível que esteja danificado 
    ou não tem as permissões necessárias para o ler.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
pt: A localização que contém o ficheiro "%s" não está montada. Deseja guardar noutro lugar?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
pt: O ficheiro "%s" foi apagado. Deseja guardá-lo mesmo assim?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
pt: Não pode guardar as alterações no ficheiro "%s". Deseja guardar as alterações do ficheiro num local diferente?

en: Save changes elsewhere
pt: Guardar alterações noutro local

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
pt: O ficheiro "%s" foi modificado por uma aplicação externa. Deseja carregá-lo novamente ou continuar a edição?

en: Load
pt: Carregar

en: Continue
pt: Continuar

en: Edit text files
pt: Editar ficheiros de texto

en: Text Editor
pt: Editor de texto

en: New Window
pt: Nova janela

en: About Scratch
pt: Sobre o Scratch

en: Text file from
pt: Ficheiro de texto de

en: Syntax Highlighting
pt: Realce de sintaxe

en: Normal Text
pt: Texto Normal

en: No Files Open
pt: Sem Ficheiros Abertos

en: Open a file to begin editing.
pt: Abrir um ficheiro para o editar.

en: New file
pt: Novo ficheiro

en: Create a new empty file.
pt: Criar um novo ficheiro vazio

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Open a saved file.
pt: Abrir um ficheiro existente

en: New file from clipboard
pt: Novo ficheiro da área de transferência

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
pt: Criar um novo ficheiro a partir do conteúdo da sua área de transferência.

en: Share
pt: Partilhar

en: Wait while restoring last session...
pt: Aguarde enquanto a última sessão é restaurada...

en: Find
pt: Localizar

en: Replace With
pt: Substituir por

en: Search next
pt: Encontrar seguinte

en: Search previous
pt: Encontrar anterior

en: Cyclic Search
pt: Procura cíclica

en: Replace all
pt: Substituir tudo

en: Go To Line:
pt: Ir para a linha:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
pt: Talvez você não tenha as permissões necessárias.

en: Maybe the file path provided is not valid.
pt: Talvez o endereço do ficheiro não seja válido.

en: The location is read-only.
pt: A localização permite apenas a leitura.

en: The parent directory doesn't exist.
pt: A diretoria pai não existe.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
pt: O ficheiro "%s" não pode ser criado.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
pt: O ficheiro "%s" não pode ser aberto.
    %s

en: It is a mountable location.
pt: É uma localização montável.

en: It is a directory.
pt: É uma diretoria

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
pt: É um ficheiro "especial", como um socket,
     fifo, block device ou character device.

en: It is an "unknown" file type.
pt: É um tipo de ficheiro desconhecido

en: New Tab
pt: Novo Separador

en: Print version info and exit
pt: Apresentar informação de versão e sair

en: Set of plugins
pt: Conjunto de suplementos

en: Current working directory
pt: Diretório de trabalho atual

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Text files
pt: Ficheiros de texto

en: Close Inspector
pt: Fechar o Inspector

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
pt: Pré-visualização de Browser

en: Get a preview your work in a web page
pt: Pré-visualize o seu trabalho como uma página web

en: Show Preview
pt: Mostrar a Pré-visualização

en: Web Preview
pt: Pré-Visualização Web

en: Hide Preview
pt: Fechar a Pré-Visualização

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
pt: Histórico da área de transferência

en: Clipboard to view history
pt: Área de transferência para ver histórico

en: Delete
pt: Eliminar

en: Paste
pt: Colar

en: Detect Indent
pt: Detetar Indentação

en: Heuristically detect tab or space settings
pt: Detetar indentação usada de forma heurística

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
pt: Partilhe os seu ficheiros com o Contractor

en: Could not load icon theme: %s
pt: Impossível carregar ícones: %s

en: Words Completion
pt: Acabar Palavras

en: Show a completion dialog with most used words from your files
pt: Mostra um diálogo de acabamento com as palavras mais usadas nos seus ficheiros

en: %s - Word Completion
pt: %s - Acabar Palavra

en: Symbols
pt: Símbolos

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
pt: Tópicos

en: Outline symbols in your current file in vala
pt: Evidenciar símbolos no ficheiro vala atual

en: Spell Checker
pt: Corretor Ortográfico

en: Checks the spelling of your documents
pt: Verifica erros de escrita nos seus documentos

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
pt: Nenhum dicionário adequado encontrado.
    Por favor, instale pelo menos um dicionário [aspell]

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
pt: Abrir Com

en: Open files you are editing with another application
pt: Abrir os ficheiros que está a editar com outra aplicação

en: Open With…
pt: Abrir Com...

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
pt: Veja as suas fontes organizadas numa árvore

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Bookmark
pt: Marcador

en: Files
pt: Ficheiros

en: Project
pt: Projeto

en: Bookmarks
pt: Marcadores

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
pt: Emulação VIM

en: Use Vim commands in Scratch
pt: Usar comandos VIM no Scratch

en: Preserve Indent
pt: Preservar indentação

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
pt: Mantém nível de indentação do texto colado quando a auto-indentação está activa

en: Strip trailing whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: Strip trailing whitespace on save
pt: Remove espaços em branco ao gravar o ficheiro

en: /New File
pt: /Novo Ficheiro

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
pt: Gestor de Pastas

en: Basic folder manager with file browsing
pt: Gestor de pastas básico com navegação de ficheiros

en: Go to parent
pt: Ir para o superior

en: Add file
pt: Adicionar ficheiro

en: Remove file
pt: Remover ficheiro

en: File Manager
pt: Gestor de Ficheiros

en: A terminal in your text editor
pt: Uma linha de comandos no seu editor de texto

en: Show Terminal
pt: Mostrar o Terminal

en: Hide Terminal
pt: Fechar o Terminal

en: Copy
pt: Copiar

en: Terminal on Right
pt: Terminal à Direita

en: Terminal on Bottom
pt: Terminal em Baixo

en: Share via PasteBin
pt: Partilhar no PasteBin

en: Name:
pt: Nome:

en: Format:
pt: Formato:

en: Others...
pt: Outros...

en: Expiry time:
pt: Expira em:

en: Keep this paste private
pt: Manter esta pasta privada

en: Upload
pt: Enviar

en: Other formats
pt: Outros formatos

en: Never
pt: Nunca

en: Ten minutes
pt: Dez minutos

en: One hour
pt: Uma hora

en: One day
pt: Um dia

en: One month
pt: Um mês

en: Share files with pastebin service
pt: Partilhar ficheiros usando o pastebin

en: Upload to Pastebin
pt: Enviar para Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
pt: Realçar as palavras selecionadas

en: Highlights all occurrences of words that are selected
pt: Realçar todas as ocurrências das palavras que estão selecionadas

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
pt: Fechar Parêntesis

en: Complete brackets while typing
pt: Fechar automaticamente parêntesis  durante a escrita

en: Folders
pt: Pastas

en: Open a folder
pt: Abrir uma pasta

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Open
pt: _Abrir

en: Close Folder
pt: Fechar Pasta
