scratch - en to uk translation catalogue (74 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
uk: Резервуваня джерел даних про Scratch

en: Trash
uk: Мусорник

en: Hide search bar
uk: Спрятати панель гледаня

en: Quit
uk: Уйти

en: Close
uk: Затворити

en: Replace
uk: Замінити

en: Add New View
uk: Добавити нову вкладку

en: Add a new view
uk: Добавити новий обращик

en: Remove Current View
uk: Одстранити типирішній обращик

en: Remove this view
uk: Одстранити сись обращик

en: Undo
uk: Вернути

en: Undo the last action
uk: Вернути послінню дію

en: Redo
uk: Ззясь

en: Redo the last undone action
uk: Повторити послінню дію

en: Revert
uk: Вернути

en: Restore this file
uk: Обновити сиь файл

en: Duplicate selected strings
uk: Дубліковати убратий рядок

en: Open
uk: Отворити

en: Open a file
uk: Отворити файл

en: Save
uk: Уложити

en: Templates
uk: Шаблони

en: Preferences
uk: Опції

en: Change Scratch settings
uk: Поміняти настройки Scratch

en: Fullscreen
uk: На повну плоху

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Extensions
uk: Розширеня

en: When Scratch starts:
uk: Коли Scratch штартує:

en: Show welcome screen
uk: Указати екран вітання

en: Show last open tabs
uk: Указати послінню отворену вкладку

en: Save files when changed:
uk: Уложити файл кіть ся поміняв

en: Automatic indentation:
uk: Автоматична розстановка:

en: Insert spaces instead of tabs:
uk: Вложити пропуски замість вкладок:

en: Tab width:
uk: Ширина вкладки:

en: Highlight current line:
uk: Звиразнити сись рядок:

en: Highlight matching brackets:
uk: Уділити сись рядок:

en: Show line numbers:
uk: Указовати числовий рядок

en: Color scheme:
uk: Фарбова схема

en: Custom font:
uk: Власний шрифт:

en: Save changes to document %s before closing?
uk: Уложити зміни в документі %s перед затвореням?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
uk: Кіть неуложите файл, то зміни за послінні 4 секунди будуть вернуті.

en: Close without saving
uk: Затворити без уложиня

en: New Document
uk: Новий документ

en: Save changes elsewhere
uk: Уложити зміни диь инде

en: Edit text files
uk: Управити текстовий файл

en: Text Editor
uk: Текстовий едітор

en: New Window
uk: Новий оболок

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвіченя синтаксису

en: Open a file to begin editing.
uk: Отворіть файл а зачніть управляти

en: New file
uk: Новий файл

en: Create a new empty file.
uk: Утворити новий празний файл.

en: Open file
uk: Отворити файл

en: Open a saved file.
uk: Отворити уложений файл

en: Share
uk: Поділитися

en: Find
uk: Гледати

en: Replace With
uk: Поміняти на

en: Go To Line:
uk: Перейти на рядок:

en: Set of plugins
uk: Набір плагінів

en: All files
uk: Вшиткі файли

en: Text files
uk: Текстовий файл

en: Files
uk: Файли

en: Share via PasteBin
uk: Завантажити на PasteBin

en: Name:
uk: Імня:

en: Format:
uk: Формат:

en: Others...
uk: Инші...

en: Expiry time:
uk: Доба використаня:

en: Keep this paste private
uk: Лишити сись текст неприступним про инших

en: Upload
uk: Угрузити

en: Other formats
uk: Иншакі формати

en: Never
uk: Ниґде

en: Ten minutes
uk: Дисять минут

en: One hour
uk: Йинна година

en: One day
uk: Єден динь

en: One month
uk: Єден місяць
