scratch - en to id translation catalogue (126 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
id: Sumber data Zeitgeist untuk Scratch

en: Trash
id: Tong Sampah

en: Open some files
id: Buka beberapa file

en: Find…
id: Cari...

en: Hide search bar
id: Sembunyikan bilah cari

en: Go to line…
id: Loncat ke baris…

en: Quit
id: Keluar

en: Close
id: Tutup

en: Replace
id: Ganti

en: Reopen closed document
id: Buka kembali dokumen yang ditutup

en: Open last closed document in a new tab
id: Buka dokumen yang terakhir ditutup di tab baru

en: Add New Tab
id: Tambah Tab Baru

en: Add a new tab
id: Tambah tab baru

en: Add New View
id: Tambah Tinjauan Baru

en: Add a new view
id: Tambah tinjauan baru

en: Remove Current View
id: Singkirkan Tinjauan Tertampil

en: Remove this view
id: Singkirkan tinjauan ini

en: Undo
id: Batalkan

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: Redo
id: Ulangi

en: Redo the last undone action
id: Ulangi pembatalan terakhir

en: Revert
id: Pulihkan

en: Restore this file
id: Pulihkan berkas ini

en: Duplicate selected strings
id: Gandakan karakter terpilih

en: Open
id: Buka

en: Open a file
id: Buka berkas

en: Save
id: Simpan

en: Templates
id: Palet

en: Project templates
id: Palet proyek

en: Preferences
id: Pengaturan

en: Change Scratch settings
id: Ubah pengaturan Scratch

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Behavior
id: Perilaku

en: Interface
id: Antarmuka

en: Extensions
id: Ekstensi

en: When Scratch starts:
id: Saat Scratch jalan:

en: Show welcome screen
id: Tampilkan layar penyambut

en: Show last open tabs
id: Tampilkan tab terbuka terakhir

en: Save files when changed:
id: Simpan berkas ketika diubah:

en: Automatic indentation:
id: Indentasi otomatis:

en: Insert spaces instead of tabs:
id: Sisipkan spasi, bukan tab:

en: Tab width:
id: Lebar tab:

en: Highlight current line:
id: Sorot baris sekarang:

en: Highlight matching brackets:
id: Sorot yang cocok dengan tanda kurung:

en: Show line numbers:
id: Tampilkan nomor baris:

en: Line width guide:
id: Pedoman lebar baris:

en: Color scheme:
id: Skema warna:

en: Custom font:
id: Huruf pilihan:

en: Save changes to document %s before closing?
id: Simpan perubahan dalam dokumane %s sebelum menutup?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
id: Jika tidak Anda simpan, perubahan sejak 4 detik lalu akan hilang selamanya.

en: Close without saving
id: Tutup tanpa menyimpan

en: Save File
id: Simpan File

en: New Document
id: Dokumen Baru

en: Save changes elsewhere
id: Simpan perubahan di lain tempat

en: Load
id: Memuat

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Edit text files
id: Sunting berkas teks

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Syntax Highlighting
id: Sorot Sintaksi

en: Normal Text
id: Teks Normal

en: No Files Open
id: Tidak Ada Berkas yang Terbuka

en: Open a file to begin editing.
id: Buka sebuah berkas untuk mulai menyunting.

en: New file
id: Berkas baru

en: Create a new empty file.
id: Buat sebuah berkas kosong.

en: Open file
id: Buka berkas

en: Open a saved file.
id: Buka berkas tersimpan.

en: Share
id: Bagikan

en: Wait while restoring last session...
id: Mohon tunggu, sedang mengembalikan sesi sebelumnya…

en: Find
id: Temukan

en: Replace With
id: Ganti Dengan

en: Go To Line:
id: Tuju Baris:

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Set of plugins
id: Kumpulan pengaya

en: All files
id: Semua berkas

en: Text files
id: Berkas teks

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
id: Pratayang Peramban

en: Get a preview your work in a web page
id: tampilkan preview berkas web yang anda edti

en: Paste
id: Tempel

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
id: Bagikan berkas anda dengan Contractor

en: Could not load icon theme: %s
id: Tak dapat membuka tema ikon:%s

en: Words Completion
id: Pelengkap kata otomatis

en: Show a completion dialog with most used words from your files
id: Menampilakn kata yang sering muncul untuk memudahkan menulis kata yang berulang

en: %s - Word Completion
id: %s - Pelengkap kata otomatis

en: Spell Checker
id: Pemeriksa Ejaan

en: Checks the spelling of your documents
id: Memeriksa ejaan

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
id: Buka Dengan

en: Open files you are editing with another application
id: Buka berkas yang anda olah dengan aplikasi lain

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
id: Pohon Berkas

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
id: tampilkan semua kode sumber anda dalam pohon berkas

en: Loading...
id: Sedang memuat...

en: Bookmark
id: Penanda

en: Files
id: Berkas

en: Project
id: Proyek

en: Bookmarks
id: Penanda

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
id: Emulasi Vim

en: Use Vim commands in Scratch
id: Gunakan perintah Vim dalam Scratch

en: Strip trailing whitespace
id: Hapus spasi dan tab dibelakang baris

en: Strip trailing whitespace on save
id: Hapus spasi dan tab di belakan baris saat menyimpan

en: /New File
id: /Berkas Baru

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
id: Daftar Isi Folder

en: Basic folder manager with file browsing
id: Dapat mendaftar seluruh isi folder

en: Add file
id: Tambah berkas

en: Remove file
id: Hapus Berkas

en: File Manager
id: Pengelola Berkas

en: A terminal in your text editor
id: Terminal dalam pengolah teks

en: Copy
id: Salin

en: Share via PasteBin
id: Bagikan melalui PasteBin

en: Name:
id: Nama:

en: Others...
id: Lainnya...

en: Expiry time:
id: Jangka kadaluarsa:

en: Keep this paste private
id: Jaga kerahasiaan tempelan ini

en: Upload
id: Unggah

en: Other formats
id: Format lain

en: Never
id: Jangan Pernah

en: Ten minutes
id: Sepuluh menit

en: One hour
id: Satu jam

en: One day
id: Satu hari

en: One month
id: Satu bulan

en: Share files with pastebin service
id: Bagi berkas melalui layanan pastebin

en: Upload to Pastebin
id: Unggah ke Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
id: Pelengkap tanda kurung otomatis

en: Complete brackets while typing
id: Menutup tanda kurung yang anda buat secara otomatis

en: Folders
id: Folder

en: Open a folder
id: Buka Folder

en: Close Folder
id: Tutup Folder
