scratch - en to uk translation catalogue (195 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
uk: Відслідковувати джерело данних для Scratch

en: Trash
uk: Смітник

en: Open some files
uk: Відкрити деякі файли

en: Find…
uk: Знайти...

en: Hide search bar
uk: Приховати панель пошуку

en: Go to line…
uk: Перейти до рядка...

en: Quit
uk: Вийти

en: Close
uk: Закрити

en: Replace
uk: Замінити

en: Reopen closed document
uk: Відкрити закритий документ

en: Open last closed document in a new tab
uk: Відкрити закритий документ в новій вкладці

en: Add New Tab
uk: Додати нову вкладку

en: Add a new tab
uk: Додати нову вкладку

en: Add New View
uk: Розділити вікно напвіл

en: Add a new view
uk: Розділити вікно напвіл

en: Remove Current View
uk: Не ділити вікно

en: Remove this view
uk: Закрити цю половину вікна

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo the last action
uk: Скасувати останню дію

en: Redo
uk: Повернути

en: Redo the last undone action
uk: Повторити останню скасовану дію

en: Revert
uk: Повернути

en: Restore this file
uk: Повернути файл до початкового стану

en: Duplicate selected strings
uk: Дублювати вибрані рядки

en: Open
uk: Відкрити

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: New file from Clipboard
uk: Новий файл з буферу обміну

en: Zoom
uk: Масштаб

en: Zoom 1:1
uk: Масштаб 1:1

en: Save
uk: Зберегти

en: Save this file
uk: Зберегти цей файл

en: Save As…
uk: Зберегти як…

en: Save this file with a different name
uk: Зберегти цей файл під іншим ім'ям

en: Templates
uk: Шаблони

en: Project templates
uk: Шаблони проекту

en: Preferences
uk: Параметри

en: Change Scratch settings
uk: Зміна параметрів Scratch

en: Next Tab
uk: Наступна вкладка

en: Previous Tab
uk: Попередня вкладка

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Behavior
uk: Метод

en: Interface
uk: Зовнішній вигляд

en: Extensions
uk: Додатки

en: General
uk: Загальне

en: When Scratch starts:
uk: При запуску Sсratch:

en: Show welcome screen
uk: Показувати екран привітання

en: Show last open tabs
uk: Показати останні відкриті вкладки

en: Save files when changed:
uk: Збереження змінених файлів:

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Automatic indentation:
uk: Автоматична розстановка:

en: Insert spaces instead of tabs:
uk: Вставляти пробіли замість табуляцій:

en: Tab width:
uk: Ширина табуляції:

en: Editor
uk: Редактор

en: Highlight current line:
uk: Виділяти поточний рядок:

en: Highlight matching brackets:
uk: Виділяти поточні дужки:

en: Line wrap:
uk: Перенос рядку

en: Draw Spaces:
uk: Малювати пробіли:

en: Show line numbers:
uk: Відображати номери рядків:

en: Show Mini Map:
uk: Показати Міні карту

en: Line width guide:
uk: Ширина рядка:

en: Font and Color Scheme
uk: Шрифт і колірна схема

en: Color scheme:
uk: Колір:

en: Custom font:
uk: Власний шпифт:

en: Save changes to document %s before closing?
uk: Зберегти зміни в документі %s перед закриттям?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
uk: Якщо ви не збережете файл, зміни за останні 4 секунди будуть втрачені.

en: Close without saving
uk: Закрити без збереження

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: New Document
uk: Новий документ

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
uk: Файл "%s" неможливо прочитати. Він ймовірно пошкоджений
    або Ви не маєте необхідних прав доступу.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
uk: Попереднє місцезнаходження файлу "%s" відмонтоване. Бажаєте зберегти його в іншому місці?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
uk: Файл "%s" вже видалений. Бажаєте зберегти його в будь-якому випадку?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
uk: Ви не можете зберегти зміни в файлі "%s". Бажаєте зберегти їх в іншому місці?

en: Save changes elsewhere
uk: Зберегти зміни в іншому місці

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
uk: Файл "%s" було змінено іншою програмою. Бажаєте завантажити оновлену версію чи продовжити редагування?

en: Load
uk: Завантажити

en: Continue
uk: Далі

en: Edit text files
uk: Редагувати текстові файли

en: Text Editor
uk: Текстовий редактор

en: New Window
uk: Нове вікно

en: About Scratch
uk: Про Scratch

en: Text file from
uk: Текстовий файл з

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвічування синтаксису

en: Normal Text
uk: Звичайний текст

en: No Files Open
uk: Немає відкритих файлів

en: Open a file to begin editing.
uk: Відкрийте файл для редагування.

en: New file
uk: Новий файл

en: Create a new empty file.
uk: Створити порожній файл.

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Open a saved file.
uk: Відкрити попередньо збережений файл.

en: New file from clipboard
uk: Новий файл з буферу обміну

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
uk: Створити новий файл з вмісту вашого буферу обміну.

en: Share
uk: Поділитися

en: Wait while restoring last session...
uk: Очікуємо на відновлення останньої сесії

en: Find
uk: Знайти

en: Replace With
uk: Замінити на

en: Search next
uk: Шукати далі

en: Search previous
uk: Шукати позаду

en: Cyclic Search
uk: Циклічний пошук

en: Replace all
uk: Замінити все

en: Go To Line:
uk: Перейти до рядка:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
uk: Можливо, у вас немає необхідних дозволів.

en: Maybe the file path provided is not valid.
uk: Можливо, шлях до файлу не є дійсним.

en: The location is read-only.
uk: Розташування тільки для читання.

en: The parent directory doesn't exist.
uk: Батьківський каталог не існує.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
uk: Неможливо створити файл "%s"
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
uk: Неможливо відкрити файл "%s"
    %s

en: It is a mountable location.
uk: Це монтуєме розташування.

en: It is a directory.
uk: Це каталог

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
uk: Це "особливий" файл такий як сокет,
     fifo, block device, or character device.

en: It is an "unknown" file type.
uk: Це "невідомий" тип файлу

en: New Tab
uk: Нова вкладка

en: Print version info and exit
uk: Показати інформацію про версію та вийти

en: Set of plugins
uk: Набір плагінів

en: Current working directory
uk: Поточна робоча тека

en: All files
uk: Усі файли

en: Text files
uk: Текстові файли

en: Close Inspector
uk: Закрити інспектор

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
uk: Попередній перегляд у браузері

en: Get a preview your work in a web page
uk: Попередній перегляд вашої роботи на веб сторінці

en: Show Preview
uk: Показати перегляд

en: Web Preview
uk: Попередній перегляд у вебі

en: Hide Preview
uk: Сховати попередній перегляд

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
uk: Історія буферу обміну

en: Clipboard to view history
uk: Скористайтесь буфером обміну для перегляду історії

en: Delete
uk: Вилучити

en: Paste
uk: Вставити

en: Detect Indent
uk: Виявити відступ

en: Heuristically detect tab or space settings
uk: Евристично виявити налаштування відступу або табуляції

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
uk: Поділитися своїми файлами за допомогою Contractor

en: Could not load icon theme: %s
uk: Неможливо завантажити тему іконок: %s

en: Words Completion
uk: Завершення слів

en: Show a completion dialog with most used words from your files
uk: Показує діалог доповнення зі словами, які найчастіше використовуються у ваших файлах

en: %s - Word Completion
uk: %s - завершення слів

en: Symbols
uk: Символи

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
uk: Обрис

en: Outline symbols in your current file in vala
uk: Огляд символів у вашому поточному файлі vala

en: Spell Checker
uk: Перевірка правопису

en: Checks the spelling of your documents
uk: Перевіряє правопис у ваших документах

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
uk: Підхожого словника не знайдено.
    Будь ласка встановіть щонайменше один [aspell] словник

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
uk: Відкрити за допомогою

en: Open files you are editing with another application
uk: Відкрити файли які ви редагуєте в іншій програмі

en: Open With…
uk: Відкрити за допомогою...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
uk: Дерево сирців

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
uk: Переглядайте файли джерельних кодів організовані у дерево

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Files
uk: Файли

en: Project
uk: Проект

en: Bookmarks
uk: Закладки

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
uk: Емуляція Vim

en: Use Vim commands in Scratch
uk: Використовувати команди Vim у Scratch

en: Preserve Indent
uk: Зберегти відступ

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
uk: Додає необхідні відступи у вставленому тексті, якщо автовідступ ввімкнений

en: Strip trailing whitespace
uk: Вилучати пробіли в кінці рядків

en: Strip trailing whitespace on save
uk: Вилучати пробіли в кінці рядків при збереженні

en: /New File
uk: /Новий файл

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
uk: Менеджер тек

en: Basic folder manager with file browsing
uk: Простий менеджер тек з переглядом файлів

en: Go to parent
uk: На рівень вище

en: Add file
uk: Додати файл

en: Remove file
uk: Вилучити файл

en: File Manager
uk: Файловий менеджер

en: Terminal
uk: Термінал

en: A terminal in your text editor
uk: Термінал у вашому текстовому редакторі

en: Show Terminal
uk: Показати термінал

en: Hide Terminal
uk: Сховати термінал

en: Copy
uk: Копіювати

en: Terminal on Right
uk: Термінал праворуч

en: Terminal on Bottom
uk: Термінал знизу

en: Share via PasteBin
uk: Поділитися через Pastebin

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Format:
uk: Формат:

en: Others...
uk: Інші ...

en: Expiry time:
uk: Час закінчення:

en: Keep this paste private
uk: Залишити цей текст недоступним для інших

en: Upload
uk: Завантажити

en: Other formats
uk: Інші формати

en: Never
uk: Ніколи

en: Ten minutes
uk: Десять хвилин

en: One hour
uk: Одна година

en: One day
uk: Один день

en: One month
uk: Один місяць

en: Share files with pastebin service
uk: Поділитися файлами за допомогою Pastebin

en: Upload to Pastebin
uk: Завантажити на Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
uk: Підсвічувати виділені слова

en: Highlights all occurrences of words that are selected
uk: Підсвічувати місцезнаходження виділених слів

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
uk: Закривання дужок

en: Complete brackets while typing
uk: Автоматично закривати дужки під час друку

en: Folders
uk: Теки

en: Open a folder
uk: Відкрити теку

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Close Folder
uk: Закрити теку
