scratch - en to sq translation catalogue (180 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
sq: Burimi i të dhënave Zeitgeist për Scratch

en: Trash
sq: Koshi

en: Open some files
sq: Hap disa skedarë

en: Find…
sq: Gjej…

en: Hide search bar
sq: Fshehe shiritin e kërkimit

en: Go to line…
sq: Shko tek rreshti…

en: Quit
sq: Dil

en: Close
sq: Mbyll

en: Replace
sq: Zëvendëso

en: Reopen closed document
sq: Rihap dokumentin e sapo mbyllur

en: Open last closed document in a new tab
sq: Hap dokumentin e mbyllur së fundmi në një tab të ri

en: Add New Tab
sq: Shto tab të ri

en: Add a new tab
sq: Shto një tab të ri

en: Add New View
sq: Shto pamje të re

en: Add a new view
sq: Shto një pamje të re

en: Remove Current View
sq: Hiq pamjen e tanishme

en: Remove this view
sq: Hiqe këtë pamje

en: Undo
sq: Zhbëj

en: Undo the last action
sq: Anulo veprimin e fundit

en: Redo
sq: Ribëje

en: Redo the last undone action
sq: Përsërit veprimin e fundit të anuluar

en: Revert
sq: Rikthe

en: Restore this file
sq: Restauro këtë skedar

en: Duplicate selected strings
sq: Dyfisho vargun e shkronjave të përzgjedhura

en: Open
sq: Hap

en: Open a file
sq: Hap një skedar

en: Clipboard
sq: Shënime

en: New file from Clipboard
sq: Skedar i ri nga shënimet

en: Zoom
sq: Zmadhimi

en: Zoom 1:1
sq: Shkalla 1:1

en: Save
sq: Ruaj

en: Save this file
sq: Ruaj këtë skedar

en: Save As…
sq: Ruaj si…

en: Save this file with a different name
sq: Ruaj këtë skedar me një emër tjetër

en: Templates
sq: Shabllonet

en: Project templates
sq: Shabllonet e projektit

en: Preferences
sq: Parapëlqimet

en: Change Scratch settings
sq: Ndrysho rregullimet e Scratch

en: Next Tab
sq: Skeda pasuese

en: Previous Tab
sq: Skeda e mëparshme

en: Fullscreen
sq: Ekran të plotë

en: Behavior
sq: Sjellja

en: Interface
sq: Ndërfaqja

en: Extensions
sq: Prapashtesat

en: General
sq: Të përgjithshme

en: When Scratch starts:
sq: Kur Scratch niset:

en: Show welcome screen
sq: Shfaq ekranin e mirëseardhjes

en: Show last open tabs
sq: Shfaq skedat e hapura së fundmi

en: Save files when changed:
sq: Ruaji skedarët kur të ndryshojnë:

en: Automatic indentation:
sq: Kryeradhë automatike:

en: Insert spaces instead of tabs:
sq: Fut hapësira në vend të tabulatorëve:

en: Tab width:
sq: Gjatësia e tabulatorit:

en: Highlight current line:
sq: Vënia në dukje e rreshtit të tanishëm:

en: Highlight matching brackets:
sq: Vënia në dukje e kllapave përkatëse:

en: Draw Spaces:
sq: Vizato hapësirat

en: Show line numbers:
sq: Shfaq numrat e rreshtave:

en: Show Mini Map:
sq: Shfaq hartën e vogël:

en: Line width guide:
sq: Vijë udhëzuese për gjerësisë:

en: Font and Color Scheme
sq: Shkronjat dhe skema e ngjyrave

en: Color scheme:
sq: Skema e ngjyrave:

en: Custom font:
sq: Shkronja të vetë-zgjedhura:

en: Save changes to document %s before closing?
sq: Të ruaj ndryshimet e dokumentit %s para mbylljes?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
sq: Nëse nuk e ruan, ndryshimet e bëra në 4 sekondat e fundit do të humben përfundimisht.

en: Close without saving
sq: Mbyll pa ruajtur

en: Cancel
sq: Anulo

en: Save File
sq: Ruaj skedarin

en: New Document
sq: Dokument i ri

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
sq: Skedari "%s" nuk mund të lexohet. Ndoshta është i dëmtuar
    ose nuk ke të drejtat e mjaftueshme për leximin e tij.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
sq: Vendndodhja që përmban skedarin "%s" është çmontuar. Dëshiron ta ruash diku tjetër?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
sq: Skedari "%s" është fshirë. Dëshiron ta ruash sidoqoftë?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
sq: Nuk mund të ruash ndryshimet në skedarin "%s". Dëshiron të ruash ndryshimet në këtë skedar në një vendndodhje tjetër?

en: Save changes elsewhere
sq: Ruaj ndryshimet tjetërkund

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
sq: Skedari "%s" është ndryshuar nga një program i jashtëm. Dëshiron ta ngarkosh përsëri ose të vazhdosh përpunimin?

en: Load
sq: Ngarko

en: Continue
sq: Vazdhdo

en: Edit text files
sq: Përpuno skedarë teksti

en: Text Editor
sq: Përpunues Tekstesh

en: New Window
sq: Dritare e re

en: About Scratch
sq: Rreth Scratch

en: Text file from
sq: Skedar teksti nga

en: Syntax Highlighting
sq: Vënia në dukje e sintaksës

en: Normal Text
sq: Tekst Normal

en: No Files Open
sq: Asnjë skedar i hapur

en: Open a file to begin editing.
sq: Hap një skedar për të filluar redaktimin.

en: New file
sq: Skedar i ri

en: Create a new empty file.
sq: Krijo një skedar të ri bosh.

en: Open file
sq: Hap skedar

en: Open a saved file.
sq: Hap një skedar të ruajtur.

en: New file from clipboard
sq: Skedar i ri nga shënimet

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
sq: Krijo një skedar të ri nga përbajtja e shënimeve.

en: Share
sq: Shpërndaje

en: Wait while restoring last session...
sq: Prit sa të restaurohet seanca e fundit...

en: Find
sq: Gjej

en: Replace With
sq: Zëvendësoje me

en: Cyclic Search
sq: Kërkim ciklik

en: Replace all
sq: Zëvendësoji të gjitha

en: Go To Line:
sq: Shko tek rreshti:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
sq: Ndoshta nuk ke lejet e mjaftueshme.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
sq: Skedari "%s" nuk mund të krijohet.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
sq: Skedari "%s" nuk mund të hapet.
    %s

en: It is a directory.
sq: Është një dosje.

en: It is an "unknown" file type.
sq: Është një lloj skedari "i panjohur".

en: New Tab
sq: Skedë të re

en: Print version info and exit
sq: Shtyp informacione mbi versionin dhe dil

en: Set of plugins
sq: Koleksion prapashtesash

en: Current working directory
sq: Dosja aktuale a punës

en: All files
sq: Të gjithë skedarët

en: Text files
sq: Skedarë teksti

en: Close Inspector
sq: Mbylle kontrolluesin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
sq: Shikim paraprak në Shfletues

en: Get a preview your work in a web page
sq: Paraqit shikimin paraprak të punës tënde në një faqe ueb

en: Show Preview
sq: Shfaq shikimin paraprak

en: Web Preview
sq: Shiko në web

en: Hide Preview
sq: Fshih shikimin paraprak

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
sq: Kronologjia e shënimeve

en: Delete
sq: Fshij

en: Paste
sq: Ngjit

en: Detect Indent
sq: Zbulo porositë

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
sq: Shpërndaj skedarët tuaj me Contractor

en: Could not load icon theme: %s
sq: Nuk ishte i mundur ngarkimi i temës së ikonave: %s

en: Words Completion
sq: Plotësimi i fjalëve

en: Show a completion dialog with most used words from your files
sq: Sugjeron një listë fjalësh sipas fjalëve më të përdorura në skedarët tuaj

en: %s - Word Completion
sq: %s -Vetë-plotësimi i fjalëve

en: Symbols
sq: Simbolet

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
sq: Struktura

en: Outline symbols in your current file in vala
sq: Skico simbolet në skedën tënde aktuale në vala

en: Spell Checker
sq: Kontrolluesi i drejtshkrimit

en: Checks the spelling of your documents
sq: Kontrollon drejtshkrimin e dokumenteve tuaja

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
sq: Hap me

en: Open files you are editing with another application
sq: Hap skedarët që po përpunon me një program tjetër

en: Open With…
sq: Hap me…

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
sq: Pema e burimeve

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
sq: Shiko burimet tuaja të organizuara në një pemë të këndshme

en: Loading...
sq: Duke ngarkuar...

en: Bookmark
sq: Libërshënues

en: Files
sq: Skedarët

en: Project
sq: Projekti

en: Bookmarks
sq: Libërshënuesit

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
sq: Emulacion i programit Vim

en: Use Vim commands in Scratch
sq: Përdor komandat e programit Vim në Scratch

en: Preserve Indent
sq: Ruaj kryeradhën

en: Strip trailing whitespace
sq: Hiq hapësirat në fundit të rreshtit

en: Strip trailing whitespace on save
sq: Hiq hapësirat në fund të rreshtit gjatë ruajtjes

en: /New File
sq: /Skedar i ri

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
sq: Menaxher dosjesh

en: Basic folder manager with file browsing
sq: Menaxhues dosjesh i thjeshtë me shfletim të skedarëve

en: Go to parent
sq: Niveli i sipërm

en: Add file
sq: Shto skedar

en: Remove file
sq: Hiq skedar

en: File Manager
sq: Menaxher skedarësh

en: A terminal in your text editor
sq: Një terminal në redaktuesin tënd të tekstit

en: Show Terminal
sq: Shfaq terminalin

en: Hide Terminal
sq: Fsheh terminalin

en: Copy
sq: Kopjo

en: Terminal on Right
sq: Terminal në të djathtë

en: Terminal on Bottom
sq: Terminal poshtë

en: Share via PasteBin
sq: Shpëndaje nëpërmjet PasteBin

en: Name:
sq: Emri:

en: Format:
sq: Formati:

en: Others...
sq: Të tjera...

en: Expiry time:
sq: Data e skadimit:

en: Keep this paste private
sq: Mbaje private

en: Upload
sq: Ngarko

en: Other formats
sq: Formatet e tjera

en: Never
sq: Kurrë

en: Ten minutes
sq: Dhjetë minuta

en: One hour
sq: Një orë

en: One day
sq: Një ditë

en: One month
sq: Një muaj

en: Share files with pastebin service
sq: Shpërndaje me shërbimin pastebin

en: Upload to Pastebin
sq: Ngarko tek Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
sq: Vënia në dukje e fjalëve të përzgjedhura

en: Highlights all occurrences of words that are selected
sq: Vë në dukje të gjitha rastijet e fjalëve të përzgjedhura

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
sq: Plotësimi kllapave

en: Complete brackets while typing
sq: Plotëson kllapat gjatë shtypjes

en: Folders
sq: Dosjet

en: Open a folder
sq: Hap një dosje

en: _Cancel
sq: _Anulo

en: _Open
sq: _Hap

en: Close Folder
sq: Mbyll dosjen
