scratch - en to eu translation catalogue (168 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
eu: Scratch-entzako Zeitgeist datu-iturburua

en: Trash
eu: Zakarrontzia

en: Open some files
eu: Fitxategi batzuk ireki

en: Find…
eu: Bilatu...

en: Hide search bar
eu: Ezkutatu bilaketa-barra

en: Go to line…
eu: Joan lerrora...

en: Quit
eu: Irten

en: Close
eu: Itxi

en: Replace
eu: Ordezkatu

en: Reopen closed document
eu: Berrireki itxitako dokumentua

en: Open last closed document in a new tab
eu: Ireki azkena itxitako dokumentua fitxa berrian

en: Add New Tab
eu: Gehitu fitxa berria

en: Add a new tab
eu: Gehitu fitxa berri bat

en: Add New View
eu: Gehitu bista berria

en: Add a new view
eu: Gehitu bista berri bat

en: Remove Current View
eu: Kendu uneko bista

en: Remove this view
eu: Kendu bista hau

en: Undo
eu: Desegin

en: Undo the last action
eu: Desegin azken ekintza

en: Redo
eu: Berregin

en: Redo the last undone action
eu: Berregin desegindako azken ekintza

en: Revert
eu: Leheneratu

en: Restore this file
eu: Leheneratu fitxategi hau

en: Duplicate selected strings
eu: Bikoiztu hautatutako kateak

en: Open
eu: Ireki

en: Open a file
eu: Ireki fitxategi bat

en: Clipboard
eu: Arbela

en: New file from Clipboard
eu: Fitxategi berria arbeletik

en: Zoom
eu: Zoom-a

en: Zoom 1:1
eu: Zoom-a 1:1

en: Save
eu: Gorde

en: Save this file
eu: Gorde fitxategi hau

en: Save As…
eu: Gorde honela...

en: Save this file with a different name
eu: Gorde fitxategi hau izen desberdin batekin

en: Templates
eu: Txantiloiak

en: Project templates
eu: Proiektuaren txantiloiak

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Change Scratch settings
eu: Aldatu Scratch-en ezarpenak

en: Next Tab
eu: Hurrengo fitxa

en: Previous Tab
eu: Aurreko fitxa

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Behavior
eu: Portaera

en: Interface
eu: Interfazea

en: Extensions
eu: Hedapenak

en: General
eu: Orokorra

en: When Scratch starts:
eu: Scratch hasten denean:

en: Show welcome screen
eu: Erakutsi ongietorri pantaila

en: Show last open tabs
eu: Erakutsi irekitako azken fitxak

en: Save files when changed:
eu: Gorde fitxategiak aldatzean:

en: Tabs
eu: Fitxak

en: Automatic indentation:
eu: Koska automatikoa:

en: Insert spaces instead of tabs:
eu: Txertatu zuriuneak tabuladoreen ordez:

en: Tab width:
eu: Tabuladorearen zabalera:

en: Editor
eu: Editorea

en: Highlight current line:
eu: Nabarmendu uneko lerroa:

en: Highlight matching brackets:
eu: Nabarmendu parentesi pareak:

en: Line wrap:
eu: Lerro-doipena:

en: Show line numbers:
eu: Erakutsi lerro zenbakiak:

en: Line width guide:
eu: Lerro-zabaleraren gida:

en: Color scheme:
eu: Kolore-eskema:

en: Custom font:
eu: Letra-tipo pertsonalizatua:

en: Save changes to document %s before closing?
eu: %s dokumentuaren aldaketak gorde irten aurretik?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
eu: Ez baduzu gordetzen, azken 4 segundotako aldaketak betirako galduko dira.

en: Close without saving
eu: Itxi gorde gabe

en: Cancel
eu: Utzi

en: Save File
eu: Gorde fitxategia

en: New Document
eu: Dokumentu berria

en: Save changes elsewhere
eu: Gorde aldaketak beste nonbait

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
eu: "%s" fitxategia kanpoko aplikazio batengatik aldatua izan da. Berriro kargatu nahi duzu ala zure edizioa jarraitu?

en: Load
eu: Kargatu

en: Continue
eu: Jarraitu

en: Edit text files
eu: Editatu testu-fitxategiak

en: Text Editor
eu: Testu-editorea

en: New Window
eu: Leiho berria

en: About Scratch
eu: Scratcheri Buruz

en: Syntax Highlighting
eu: Sintaxiaren nabarmentzea

en: Normal Text
eu: Testu arrunta

en: No Files Open
eu: Ez dago fitxategirik irekita

en: Open a file to begin editing.
eu: Ireki fitxategi bat editatzen hasteko.

en: New file
eu: Fitxategi berria

en: Create a new empty file.
eu: Sortu fitxategi huts berri bat.

en: Open file
eu: Ireki fitxategia

en: Open a saved file.
eu: Ireki gordetako fitxategi bat.

en: New file from clipboard
eu: Fitxategi berria arbeletik

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
eu: Fitxategi berri bat sortu arbeleko edukitik.

en: Share
eu: Partekatu

en: Wait while restoring last session...
eu: Itxaron azken saioa kargatu bitartean...

en: Find
eu: Bilatu

en: Replace With
eu: Ordezkatu honekin

en: Search next
eu: Hurrengoa bilatu

en: Search previous
eu: Aurrekoa bilatu

en: Cyclic Search
eu: Bilaketa ziklikoa

en: Replace all
eu: Ordeztu denak

en: Go To Line:
eu: Joan lerrora:

en: New Tab
eu: Fitxa berria

en: Set of plugins
eu: Plugin-sorta

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: Text files
eu: Testu-fitxategiak

en: Close Inspector
eu: Inspector Itxi

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
eu: Nabigatzailearen aurrebista

en: Get a preview your work in a web page
eu: Aurreikusi web orrietan egiten dituzun aldaketak

en: Show Preview
eu: Erakutsi aurreikuspena

en: Web Preview
eu: Web aurreikuspena

en: Hide Preview
eu: Ezkutatu aurreikuspena

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
eu: Arbelaren historiala

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Detect Indent
eu: Identazioa detektatu

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
eu: Partekatu fitxategiak Contractor erabiliz

en: Could not load icon theme: %s
eu: Ezin izan da ikonoen gaia kargatu: %s

en: Words Completion
eu: Hitzak osatu

en: Show a completion dialog with most used words from your files
eu: Hitzak osatzeko laguntza-leiho bat erakutsi, fitxategietan gehien erabilitako hitzekin

en: %s - Word Completion
eu: %s - Hitzak osatu

en: Symbols
eu: Ikurrak

en: Spell Checker
eu: Ortografia-egiaztatzailea

en: Checks the spelling of your documents
eu: Dokumentuen ortografia egiaztatzen du

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
eu: Ireki honekin

en: Open files you are editing with another application
eu: Ireki editatzen ari zaren fitxategiak beste aplikazio batekin

en: Open With…
eu: Honekin zabaldu...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
eu: Iturburu-zuhaitza

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
eu: Ikusi iturburua zuhaitz gisa antolaturik

en: Loading...
eu: Kargatzen...

en: Bookmark
eu: Laster-marka

en: Files
eu: Fitxategiak

en: Project
eu: Proiektua

en: Bookmarks
eu: Laster-markak

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
eu: Vim emulazioa

en: Use Vim commands in Scratch
eu: Erabili Vim aginduak Scratch-en

en: Strip trailing whitespace
eu: Garbitu amaierako zuriunea

en: Strip trailing whitespace on save
eu: Garbitu amaierako zuriunea gordetzerakoan

en: /New File
eu: /Fitxategi berria

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
eu: Karpeta-kudeatzailea

en: Basic folder manager with file browsing
eu: Oinarrizko karpeta-kudeatzailea fitxategiak arakatzeko aukerarekin

en: Go to parent
eu: Joan gurasora

en: Add file
eu: Gehitu fitxategia

en: Remove file
eu: Kendu fitxategia

en: File Manager
eu: Fitxategi-kudeatzailea

en: Terminal
eu: Terminala

en: A terminal in your text editor
eu: Terminal bat testu-editorean

en: Show Terminal
eu: Erakutsi terminala

en: Hide Terminal
eu: Ezkutatu terminala

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Terminal on Right
eu: Terminala eskuinean

en: Terminal on Bottom
eu: Terminala azpian

en: Share via PasteBin
eu: Partekatu PasteBin erabiliz

en: Name:
eu: Izena:

en: Format:
eu: Formatua:

en: Others...
eu: Besteak...

en: Expiry time:
eu: Epemuga:

en: Keep this paste private
eu: Mantendu eduki hau pribatu

en: Upload
eu: Kargatu

en: Other formats
eu: Beste formatuak

en: Never
eu: Inoiz ez

en: Ten minutes
eu: Hamar minutu

en: One hour
eu: Ordu bat

en: One day
eu: Egun bat

en: One month
eu: Hilabete bat

en: Share files with pastebin service
eu: Partekatu fitxategiak Pastebin zerbitzuarekin

en: Upload to Pastebin
eu: Igo Pastebin-era

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
eu: Aukeratutako hitzak azpimarratu

en: Highlights all occurrences of words that are selected
eu: Aukeratuta dauden hitzen agerpen guztiak azpimarratzen ditu

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
eu: Parentesiak osatu

en: Complete brackets while typing
eu: Osatu parentesiak idatzi ahala

en: Folders
eu: Karpetak

en: Open a folder
eu: Ireki karpeta

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Open
eu: _Ireki

en: Close Folder
eu: Itxi karpeta
