scratch - en to sv translation catalogue (189 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
sv: Zeitgeist databaskälla för Scratch

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Open some files
sv: Öppna några filer

en: Find…
sv: Sök…

en: Hide search bar
sv: Dölj sökfältet

en: Go to line…
sv: Gå till rad…

en: Quit
sv: Avsluta

en: Close
sv: Stäng

en: Replace
sv: Ersätt

en: Reopen closed document
sv: Öppna det stängda dokumentet igen

en: Open last closed document in a new tab
sv: Öppna det stängda dokumentet i en ny flik

en: Add New Tab
sv: Lägg till ny flik

en: Add a new tab
sv: Lägg till en ny flik

en: Add New View
sv: Lägg till ny vy

en: Add a new view
sv: Lägg till en ny vy

en: Remove Current View
sv: Ta bort nuvarande vy

en: Remove this view
sv: Ta bort den här vyn

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Revert
sv: Återställ

en: Restore this file
sv: Återställ den här filen

en: Duplicate selected strings
sv: Duplicera valda strängar

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: New file from Clipboard
sv: Ny fil från urklipp

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom 1:1
sv: Zooma 1:1

en: Save
sv: Spara

en: Save this file
sv: Spara filen

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Save this file with a different name
sv: Spara filen med ett annat namn

en: Templates
sv: Mallar

en: Project templates
sv: Projektmallar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Change Scratch settings
sv: Ändra inställningarna för Scratch

en: Next Tab
sv: Nästa flik

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

en: Fullscreen
sv: Fullskärmsläge

en: Behavior
sv: Beteende

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Extensions
sv: Tillägg

en: General
sv: Allmänt

en: When Scratch starts:
sv: När Scratch startar:

en: Show welcome screen
sv: Visa välkomstskärm

en: Show last open tabs
sv: Visa senast öppna flikar

en: Save files when changed:
sv: Spara filer när de ändrats

en: Tabs
sv: Tabbsteg

en: Automatic indentation:
sv: Automatiskt indrag:

en: Insert spaces instead of tabs:
sv: Använd mellanslag istället för tabbar

en: Tab width:
sv: Tabulatorbredd:

en: Editor
sv: Redigerare

en: Highlight current line:
sv: Markera vald rad:

en: Highlight matching brackets:
sv: Markera matchande parentestecken:

en: Line wrap:
sv: Radbrytning:

en: Draw Spaces:
sv: Rita ut mellanslag

en: Show line numbers:
sv: Visa radnumrering:

en: Line width guide:
sv: Linjera med guidlinjen:

en: Font and Color Scheme
sv: Typsnitt och färgschema

en: Color scheme:
sv: Färgschema:

en: Custom font:
sv: Anpassat typsnitt:

en: Save changes to document %s before closing?
sv: Spara ändringarna i dokumentet %s innan du avslutar?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
sv: Om du inte sparar, kommer ändringar gjorda de 4 senaste sekunderna att försvinna.

en: Close without saving
sv: Stäng utan att spara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save File
sv: Spara fil

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
sv: Filen "%s" kan inte läsas. Kanske har den skadats, 
    eller så har du inte tillräckliga rättigheter för att läsa den.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
sv: Platsen som innehåller filen "%s" avmonterades. Vill du spara någon annanstans?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
sv: Filen "%s" raderades. Vill du spara den ändå?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
sv: Du kan inte spara ändringar i filen "%s". Vill du spara ändringarna i denna fil på annan plats?

en: Save changes elsewhere
sv: Spara ändringar någon annanstans

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
sv: Filen "%s" ändrades av extern applikation. Vill du ladda den igen eller fortsätta redigeringen?

en: Load
sv: Läs in

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: About Scratch
sv: Om Scratch

en: Text file from
sv: Textfil från

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Normal Text
sv: Normal text

en: No Files Open
sv: Inga öppna filer

en: Open a file to begin editing.
sv: Öppna en fil för att börja redigera

en: New file
sv: Ny fil

en: Create a new empty file.
sv: Skapa en ny tom fil

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Open a saved file.
sv: Öppna en sparad fil

en: New file from clipboard
sv: Ny fil från urklipp

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
sv: Skapa en ny fil från innehållet i ditt urklipp.

en: Share
sv: Dela

en: Wait while restoring last session...
sv: Vänta. Återställer föregående session...

en: Find
sv: Sök

en: Replace With
sv: Ersätt med

en: Search next
sv: Sök nästa

en: Search previous
sv: Sök föregående

en: Cyclic Search
sv: Cyklisk sökning

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: Go To Line:
sv: Gå till rad:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
sv: Du kanske inte har nödvändiga behörigheter.

en: Maybe the file path provided is not valid.
sv: Sökvägen är kanske ogiltig

en: The location is read-only.
sv: Platsen är skrivskyddad.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
sv: Filen "%s" kan inte skapas.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
sv: Filen "%s" kan inte öppnas.
    %s

en: It is a directory.
sv: Det är en mapp.

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Print version info and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: Set of plugins
sv: uppsättning av tillägg

en: Current working directory
sv: Aktuell arbetskatalog

en: All files
sv: Alla filer

en: Text files
sv: Textfiler

en: Close Inspector
sv: Stäng inspekteraren

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
sv: Förhandsvisa i webbläsare

en: Get a preview your work in a web page
sv: En förhandsvisning av ditt arbete i webbläsaren

en: Show Preview
sv: Visa Förhandsgranskning

en: Web Preview
sv: Förhandsvisning för webben

en: Hide Preview
sv: Dölj Förhandsgranskning

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
sv: Urklippshistorik

en: Clipboard to view history
sv: Urklipp för att visa historik

en: Delete
sv: Radera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Detect Indent
sv: Identifiera indrag

en: Heuristically detect tab or space settings
sv: Heuristiskt identifiera inställningar för tab eller blanksteg

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
sv: Dela dina filer via Contractor

en: Could not load icon theme: %s
sv: Kunde inte läsa in ikon-temat: %s

en: Words Completion
sv: Ord-komplettering

en: Show a completion dialog with most used words from your files
sv: Föreslår automatiskt de ord du använder mest i dina filer

en: %s - Word Completion
sv: %s - Ordförslag

en: Symbols
sv: Symboler

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
sv: Kontur

en: Outline symbols in your current file in vala
sv: Dispositionssymboler i den aktuella filen i vala

en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

en: Checks the spelling of your documents
sv: Kontrollerar stavningen i dina dokument

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
sv: Inga lämpliga ordböcker hittades.
    Vänligen installera minst en [aspell] ordbok.

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
sv: Öppna med

en: Open files you are editing with another application
sv: Öppnar filen du arbetar med i ett annat program

en: Open With…
sv: Öppna med...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
sv: Källträd

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
sv: Titta på dina källor i ett fint organiserat träd

en: Loading...
sv: Läser in…

en: Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Files
sv: Filer

en: Project
sv: Projekt

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
sv: Vim-emulering

en: Use Vim commands in Scratch
sv: Använd Vim-kommandon i Scratch

en: Preserve Indent
sv: Behåll indrag

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
sv: Bibehåller indragningsnivå på inklistrad text när automatisk indragning är aktiverat

en: Strip trailing whitespace
sv: Rensa tomt utrymme i slutet av filen

en: Strip trailing whitespace on save
sv: Rensar onödigt tomt utrymme i slutet av filen när du sparar

en: /New File
sv: /Ny fil

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
sv: Mapphanterare

en: Basic folder manager with file browsing
sv: En grundläggande mapphanterare med filvisning

en: Go to parent
sv: Gå till föregående mapp

en: Add file
sv: Lägg till fil

en: Remove file
sv: Ta bort fil

en: File Manager
sv: Filhanterare

en: Terminal
sv: Terminalen

en: A terminal in your text editor
sv: Ett terminalfönster i din textredigerare

en: Show Terminal
sv: Visa Terminal

en: Hide Terminal
sv: Dölj Terminal

en: Copy
sv: Kopiera

en: Terminal on Right
sv: Terminal till Höger

en: Terminal on Bottom
sv: Terminal på Botten

en: Share via PasteBin
sv: Dela via PasteBin

en: Name:
sv: Namn:

en: Others...
sv: Andra...

en: Expiry time:
sv: Utgångsdatum:

en: Keep this paste private
sv: Behåll detta urklipp privat

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Other formats
sv: Övriga format

en: Never
sv: Aldrig

en: Ten minutes
sv: Tio minuter

en: One hour
sv: En timme

en: One day
sv: Ett dygn

en: One month
sv: En månad

en: Share files with pastebin service
sv: Dela filer via tjänsten Pastebin

en: Upload to Pastebin
sv: Ladda upp till Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
sv: Markera valda ord

en: Highlights all occurrences of words that are selected
sv: Markerar alla förekomster av valda ord

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
sv: Komplettering av parentestecken

en: Complete brackets while typing
sv: Kompletterar automatiskt parentes-tecken medan du skriver

en: Folders
sv: Mappar

en: Open a folder
sv: Öppna en mapp

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Close Folder
sv: Stäng mapp
