scratch - en to es translation catalogue (195 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
es: Fuente de datos de Zeitgeist para Scratch

en: Trash
es: Papelera

en: Open some files
es: Abre algunos archivos

en: Find…
es: Buscar…

en: Hide search bar
es: Ocultar barra de búsqueda

en: Go to line…
es: Ir a la línea…

en: Quit
es: Salir

en: Close
es: Cerrar

en: Replace
es: Reemplazar

en: Reopen closed document
es: Abrir otra vez el documento cerrado

en: Open last closed document in a new tab
es: Abrir el último documento cerrado en una pestaña nueva

en: Add New Tab
es: Añadir pestaña nueva

en: Add a new tab
es: Añadir una pestaña nueva

en: Add New View
es: Añadir vista nueva

en: Add a new view
es: Añadir nueva vista

en: Remove Current View
es: Quitar vista actual

en: Remove this view
es: Quitar esta vista

en: Undo
es: Deshacer

en: Undo the last action
es: Deshacer última acción

en: Redo
es: Rehacer

en: Redo the last undone action
es: Rehacer última acción deshecha

en: Revert
es: Revertir

en: Restore this file
es: Restaurar este archivo

en: Duplicate selected strings
es: Duplicar las líneas selecionadas

en: Open
es: Abrir

en: Open a file
es: Abrir un archivo

en: Clipboard
es: Portapapeles

en: New file from Clipboard
es: Archivo nuevo a partir del portapapeles

en: Zoom
es: Escala

en: Zoom 1:1
es: Escala 1∶1

en: Save
es: Guardar

en: Save this file
es: Guardar este archivo

en: Save As…
es: Guardar como…

en: Save this file with a different name
es: Guardar este archivo con un nombre diferente

en: Templates
es: Plantillas

en: Project templates
es: Plantillas de proyectos

en: Preferences
es: Preferencias

en: Change Scratch settings
es: Cambiar las preferencias de Scratch

en: Next Tab
es: Pestaña siguiente

en: Previous Tab
es: Pestaña anterior

en: Fullscreen
es: Pantalla completa

en: Behavior
es: Comportamiento

en: Interface
es: Interfaz

en: Extensions
es: Extensiones

en: General
es: Generales

en: When Scratch starts:
es: Cuando Scratch inicie:

en: Show welcome screen
es: Mostrar pantalla de bienvenida

en: Show last open tabs
es: Mostrar últimas pestañas abiertas

en: Save files when changed:
es: Guardar archivos al ser modificados:

en: Tabs
es: Pestañas

en: Automatic indentation:
es: Sangría automática:

en: Insert spaces instead of tabs:
es: Insertar espacios en lugar de tabulaciones:

en: Tab width:
es: Anchura del tabulador:

en: Highlight current line:
es: Resaltar la línea actual:

en: Highlight matching brackets:
es: Resaltar corchetes correspondientes:

en: Line wrap:
es: Ajuste de línea:

en: Draw Spaces:
es: Dibujar espacios:

en: Show line numbers:
es: Mostrar números de renglones:

en: Show Mini Map:
es: Mostrar el minimapa:

en: Line width guide:
es: Guía de ancho de línea:

en: Font and Color Scheme
es: Tipo de letra y combinación de colores

en: Color scheme:
es: Combinación de colores:

en: Custom font:
es: Tipo de letra personalizado:

en: Save changes to document %s before closing?
es: ¿Quiere guardar los cambios del documento «%s» antes de cerrar?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
es: Si no guarda el documento, los cambios de los últimos 4 segundos se perderán permanentemente.

en: Close without saving
es: Cerrar sin guardar cambios

en: Cancel
es: Cancelar

en: Save File
es: Guardar archivo

en: New Document
es: Documento nuevo

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
es: No se puede leer el archivo «%s». Puede que esté dañado
    o que no tenga los permisos necesarios para leerlo.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
es: La ubicación que contiene el archivo «%s» fue desmontada. ¿Quiere guardarlo en otra ubicación?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
es: El archivo «%s» fue eliminado. ¿Quiere guardarlo de todos modos?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
es: No puede guardar los cambios en el archivo «%s». ¿Quiere guardar los cambios de este archivo en otra ubicación?

en: Save changes elsewhere
es: Guardar cambios en otro sitio

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
es: El archivo «%s» fue modificado por una aplicación externa. ¿Quiere cargarlo nuevamente o continuar editándolo?

en: Load
es: Cargar

en: Continue
es: Continuar

en: Edit text files
es: Edite archivos de texto

en: Text Editor
es: Editor de textos

en: New Window
es: Ventana nueva

en: About Scratch
es: Acerca de Scratch

en: Text file from
es: Archivo de texto de

en: Syntax Highlighting
es: Resalte de sintaxis

en: Normal Text
es: Texto normal

en: No Files Open
es: No hay archivos abiertos

en: Open a file to begin editing.
es: Abre un archivo para comenzar la edición.

en: New file
es: Nuevo archivo

en: Create a new empty file.
es: Crear un nuevo archivo vacío

en: Open file
es: Abrir un archivo

en: Open a saved file.
es: Abrir un archivo guardado.

en: New file from clipboard
es: Archivo nuevo desde portapapeles

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
es: Crear un archivo nuevo a partir de los contenidos del portapapeles.

en: Share
es: Compartir

en: Wait while restoring last session...
es: Espere mientras se restablece la última sesión…

en: Find
es: Buscar

en: Replace With
es: Reemplazar con

en: Search next
es: Buscar siguiente

en: Search previous
es: Buscar anterior

en: Cyclic Search
es: Búsqueda cíclica

en: Replace all
es: Reemplazar todo

en: Go To Line:
es: Ir a la línea:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
es: Probablemente no cuenta con los permisos necesarios.

en: Maybe the file path provided is not valid.
es: Probablemente la ruta de archivo proporcionada no es válida.

en: The location is read-only.
es: La ubicación es de solo lectura.

en: The parent directory doesn't exist.
es: La carpeta contenedora no existe.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
es: No se puede crear el archivo «%s».
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
es: No se puede abrir el archivo «%s».
    %s

en: It is a mountable location.
es: Es una localización montable.

en: It is a directory.
es: Es una carpeta.

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
es: Es un archivo «especial», como un socket,
      FIFO, un dispositivo de bloqueo o un dispositivo de caracteres.

en: It is an "unknown" file type.
es: Es un tipo de archivo desconocido.

en: New Tab
es: Pestaña nueva

en: Print version info and exit
es: Mostrar información de la versión y salir

en: Set of plugins
es: Conjunto de complementos

en: Current working directory
es: Carpeta de trabajo actual

en: All files
es: Todos los archivos

en: Text files
es: Archivos de texto

en: Close Inspector
es: Cerrar inspector

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
es: Previsualizar en navegador

en: Get a preview your work in a web page
es: Obtenga una vista previa de su trabajo en una página web

en: Show Preview
es: Mostrar previsualización

en: Web Preview
es: Previsualización web

en: Hide Preview
es: Ocultar previsualización

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
es: Historial del portapapeles

en: Clipboard to view history
es: Portapapeles para ver el historial

en: ...
es: …

en: Delete
es: Eliminar

en: Paste
es: Pegar

en: Detect Indent
es: Detectar sangrías

en: Heuristically detect tab or space settings
es: Detectar ajustes de tabulación y espaciado heurísticamente

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
es: Comparta sus archivos con Contractor

en: Could not load icon theme: %s
es: No se pudo cargar el tema de iconos : %s

en: Words Completion
es: Completar palabras

en: Show a completion dialog with most used words from your files
es: Mostrar un diálogo de compleción con las palabras más usadas en sus archivos.

en: %s - Word Completion
es: %s - Completar palabras

en: Symbols
es: Símbolos

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
es: Esquema

en: Outline symbols in your current file in vala
es: Resalta los símbolos en el archivo actual en vala

en: Spell Checker
es: Corrector ortográfico

en: Checks the spelling of your documents
es: Revisa la ortografía de sus documentos

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
es: No se encontraron los diccionarios adecuados.
    Por favor, instale al menos un diccionario [aspell]

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
es: Abrir con

en: Open files you are editing with another application
es: Abrir archivos que esté editando con otra aplicación

en: Open With…
es: Abrir con…

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
es: Árbol de ficheros

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
es: Echa un vistazo a tus archivos de código organizados en un árbol

en: Loading...
es: Cargando…

en: Bookmark
es: Marcador

en: Files
es: Archivos

en: Project
es: Proyecto

en: Bookmarks
es: Marcadores

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
es: Emulación de Vim

en: Use Vim commands in Scratch
es: Utilizar órdenes de Vim en Scratch

en: Preserve Indent
es: Conservar sangría

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
es: Mantiene el nivel de indentación del texto copiado cuando la auto-indentación está activa

en: Strip trailing whitespace
es: Eliminar espacios en blanco

en: Strip trailing whitespace on save
es: Eliminar espacios en blanco al guardar

en: /New File
es: Archivo /nuevo

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
es: Gestor de carpetas

en: Basic folder manager with file browsing
es: Gestor de carpetas básico con navegación de archivos

en: Go to parent
es: Ir al directorio padre

en: Add file
es: Añadir archivo

en: Remove file
es: Eliminar archivo

en: File Manager
es: Gestor de archivos

en: Terminal
es: Consola

en: A terminal in your text editor
es: Una consola en el editor de textos

en: Show Terminal
es: Mostrar consola

en: Hide Terminal
es: Ocultar consola

en: Copy
es: Copiar

en: Terminal on Right
es: Consola a la derecha

en: Terminal on Bottom
es: Consola abajo

en: Share via PasteBin
es: Compartir via PasteBin

en: Name:
es: Nombre:

en: Format:
es: Formato:

en: Others...
es: Otros…

en: Expiry time:
es: Fecha de vencimiento:

en: Keep this paste private
es: Conservar el texto pegado como privado

en: Upload
es: Subir

en: Other formats
es: Otros formatos

en: Never
es: Nunca

en: Ten minutes
es: Diez minutos

en: One hour
es: Una hora

en: One day
es: Un día

en: One month
es: Un mes

en: Share files with pastebin service
es: Compartir archivos a través de Pastebin

en: Upload to Pastebin
es: Subir a Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
es: Resaltar palabras seleccionadas

en: Highlights all occurrences of words that are selected
es: Resalta todas las ocurrencias de las palabras seleccionadas

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
es: Compleción de corchetes

en: Complete brackets while typing
es: Completar corchetes mentras se escribe

en: Folders
es: Carpetas

en: Open a folder
es: Abrir una carpeta

en: _Cancel
es: _Cancelar

en: _Open
es: _Abrir

en: Close Folder
es: Cerrar carpeta
