scratch - en to ja translation catalogue (190 entries)

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Open some files
ja: 複数のファイルを開く

en: Find…
ja: 検索...

en: Hide search bar
ja: 検索バーを隠す

en: Go to line…
ja: 行へ移動...

en: Quit
ja: 終了

en: Close
ja: 閉じる

en: Replace
ja: 置き換え

en: Reopen closed document
ja: 閉じた文章をもう一度開く

en: Open last closed document in a new tab
ja: 再度に閉じた文章を新しいタブで開く

en: Add New Tab
ja: 新しいタブを追加

en: Add a new tab
ja: 新しいタブを追加

en: Add New View
ja: ビューを追加

en: Add a new view
ja: 新しいビューを追加

en: Remove Current View
ja: ビューを削除

en: Remove this view
ja: 現在のビューを削除

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last action
ja: 最後の操作を元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo the last undone action
ja: 最後に元に戻した操作をやり直す

en: Revert
ja: 取り消し

en: Restore this file
ja: このファイルを復旧

en: Duplicate selected strings
ja: 選択された文字列を複製

en: Open
ja: 開く

en: Open a file
ja: ファイルを開く

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: New file from Clipboard
ja: クリップボードより新しいファイル

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom 1:1
ja: ズーム 1:1

en: Save
ja: 保存

en: Save this file
ja: このファイルを保存

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存...

en: Save this file with a different name
ja: このファイルを別の名前で保存

en: Templates
ja: テンプレート

en: Project templates
ja: プロジェクトテンプレート

en: Preferences
ja: 設定

en: Change Scratch settings
ja: Scratch の設定を変更

en: Next Tab
ja: 次のタブ

en: Previous Tab
ja: 前のタブ

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Behavior
ja: 動作

en: Interface
ja: インターフェース

en: Extensions
ja: 拡張機能

en: General
ja: 一般

en: When Scratch starts:
ja: アプリケーション起動時:

en: Show welcome screen
ja: ようこそ画面を表示

en: Show last open tabs
ja: 最後に開いていたタブを表示

en: Save files when changed:
ja: 変更が加えられた時にファイルを保存:

en: Tabs
ja: タブ

en: Automatic indentation:
ja: 自動インデント:

en: Insert spaces instead of tabs:
ja: タブの代わりにスペースを挿入:

en: Tab width:
ja: タブ幅

en: Editor
ja: エディター

en: Highlight current line:
ja: 現在の行をハイライト:

en: Highlight matching brackets:
ja: 対となるブラケットをハイライト:

en: Line wrap:
ja: 行の折り返し：

en: Draw Spaces:
ja: 空白を表示する

en: Show line numbers:
ja: 行番号を表示:

en: Show Mini Map:
ja: ミニマップの表示:

en: Line width guide:
ja: 行の幅のガイド:

en: Font and Color Scheme
ja: フォントと配色

en: Color scheme:
ja: 配色

en: Custom font:
ja: カスタムフォント:

en: Save changes to document %s before closing?
ja: 閉じる前に文書 %s への変更を保存しますか?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
ja: 保存を行わなかった場合、直前の4秒間に加えられた変更が失われます。

en: Close without saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Save File
ja: ファイルの保存

en: New Document
ja: 新しいドキュメント

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
ja: ファイル "%s" を読む事ができません。
    破損しているかまたは参照する権限がありません。

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
ja: ファイル "%s" を含む場所はアンマウントされています。どこか別の場所に保存しますか？

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
ja: "%s" は削除されています。それでも保存しますか？

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
ja: ファイル "%s" の変更内容を保存できません。別の場所に変更されたファイルを保存しますか？

en: Save changes elsewhere
ja: 他の場所へ変更を保存する

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
ja: ファイル "%s" は外部アプリケーションによって変更されました。この内容を読み込みますか？または編集を続行しますか？

en: Load
ja: 変更を読込

en: Continue
ja: 編集を続行

en: Edit text files
ja: テキストファイルを編集する

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: About Scratch
ja: Scratch について

en: Syntax Highlighting
ja: 構文ハイライト

en: Normal Text
ja: 標準のテキスト

en: No Files Open
ja: 開いているファイルはありません

en: Open a file to begin editing.
ja: 編集を開始するにはファイルを開いて下さい。

en: New file
ja: 新しいファイル

en: Create a new empty file.
ja: 新しい空ファイルを作成します。

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Open a saved file.
ja: 保存されているファイルを開きます。

en: New file from clipboard
ja: クリップボードから新しいファイル

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
ja: クリップポードの内容から新しいファイルを作成します。

en: Share
ja: 共有

en: Wait while restoring last session...
ja: 前回の作業に戻っていますので、少々お待ちください...

en: Find
ja: 検索

en: Replace With
ja: 置き換え

en: Search next
ja: 次を検索

en: Search previous
ja: 前を検索

en: Cyclic Search
ja: 巡回検索

en: Replace all
ja: すべて置換

en: Go To Line:
ja: 行へ移動:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
ja: おそらく必要な権限がありません。

en: Maybe the file path provided is not valid.
ja: おそらく提供ファイルのパスが有効ではありません。

en: The location is read-only.
ja: この場所は読み込み権限になっています。

en: The parent directory doesn't exist.
ja: 親ディレクトリが存在しません。

en: File "%s" cannot be created.
    %s
ja: ファイル "%s" を作成できません。
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
ja: ファイル "%s" を開く事ができません。
    %s

en: It is a mountable location.
ja: この場所はマウント場所です。

en: It is a directory.
ja: この場所はディレクトリです。

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
ja: これは、ソケット、FIFO、ブロックデバイス、
     キャラクタデバイスなどの "特別" なファイルです。

en: It is an "unknown" file type.
ja: これは "未知" のファイルタイプです。

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Print version info and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Set of plugins
ja: プラグイン

en: Current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリ

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Text files
ja: テキストファイル

en: Close Inspector
ja: 要素の点検を閉じる

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
ja: ブラウザプレビュー

en: Get a preview your work in a web page
ja: 作業を Web ページでプレビュー

en: Show Preview
ja: プレビューを表示

en: Web Preview
ja: Web プレビュー

en: Hide Preview
ja: プレビューを隠す

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
ja: クリップボードの履歴

en: Delete
ja: 削除

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Detect Indent
ja: インデントを検出

en: Heuristically detect tab or space settings
ja: タブやスペースを自動で検知する

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
ja: Contractor でファイルを共有する

en: Could not load icon theme: %s
ja: アイコンテーマを読み込めません: %s

en: Words Completion
ja: 単語の補完

en: Show a completion dialog with most used words from your files
ja: 補完ダイアログとしてファイル内の頻出単語を表示する

en: %s - Word Completion
ja: %s - 単語補完

en: Symbols
ja: シンボル

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
ja: アウトライン

en: Outline symbols in your current file in vala
ja: vala ソースのシンボルをアウトライン表示する

en: Spell Checker
ja: スペルチェック

en: Checks the spelling of your documents
ja: ドキュメントのスペルチェック

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
ja: 適切な辞書が見つかりませんでした。
    なにか [aspell] 辞書をインストールしてください

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
ja: 他のアプリケーションで開く

en: Open files you are editing with another application
ja: 別のアプリケーションで編集中のファイルを開く

en: Open With…
ja: 他のアプリケーションで開く...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
ja: ソースツリー

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Files
ja: ファイル

en: Project
ja: プロジェクト

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
ja: Vim エミュレート

en: Use Vim commands in Scratch
ja: Scratch で Vim コマンドを使用

en: Preserve Indent
ja: インテントを保持

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
ja: 自動インデント有効時に貼り付けたテキストのインデントレベルを維持する

en: Strip trailing whitespace
ja: 行末の余分な空白を削除

en: Strip trailing whitespace on save
ja: 保存時に行末の余分な空白を削除

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
ja: フォルダーマネージャー

en: Basic folder manager with file browsing
ja: ファイルを参照する基本フォルダーマネージャー

en: Go to parent
ja: 親ディレクトリへ移動

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Remove file
ja: ファイルを削除

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: Terminal
ja: ターミナル

en: A terminal in your text editor
ja: テキストエディタのターミナル

en: Show Terminal
ja: ターミナルを表示

en: Hide Terminal
ja: ターミナルを非表示

en: Copy
ja: コピー

en: Terminal on Right
ja: ターミナルを右へ

en: Terminal on Bottom
ja: ターミナルを下へ

en: Share via PasteBin
ja: PasteBin で共有

en: Name:
ja: ファイル名:

en: Format:
ja: 形式:

en: Others...
ja: その他...

en: Expiry time:
ja: 期限:

en: Keep this paste private
ja: 公開しない

en: Upload
ja: アップロード

en: Other formats
ja: 他の形式

en: Never
ja: なし

en: Ten minutes
ja: 10  分間

en: One hour
ja: 1 時間

en: One day
ja: 1 日

en: One month
ja: 1 ヶ月

en: Share files with pastebin service
ja: Pastebin サービスへファイルを共有する

en: Upload to Pastebin
ja: Pastebin へアップロード

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
ja: 選択した文章をハイライトにする

en: Highlights all occurrences of words that are selected
ja: 選択単語の全存在場所をハイライト表示する

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
ja: ブラケット補完

en: Complete brackets while typing
ja: 入力中ブラケット補完

en: Folders
ja: フォルダー

en: Open a folder
ja: フォルダーを開く

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Close Folder
ja: フォルダーを閉じる
