scratch - en to da translation catalogue (188 entries)

en: Zeitgeist Datasource for Scratch
da: Zeitgeist Datakilde til Scratch

en: Trash
da: Papirkurv

en: Open some files
da: Åbn nogle filer

en: Hide search bar
da: Skjul søgelinjen

en: Go to line…
da: Gå til linje...

en: Quit
da: Afslut

en: Close
da: Luk

en: Replace
da: Erstat

en: Reopen closed document
da: Genåbn lukket dokument

en: Open last closed document in a new tab
da: Åbn sidst lukekde dokument i nyt faneblad

en: Add New Tab
da: Tilføj nyt faneblad

en: Add a new tab
da: Tilføj et nyt faneblad

en: Add New View
da: Tilføj ny visning

en: Add a new view
da: Tilføj en ny visning

en: Remove Current View
da: Fjern nuværende visning

en: Remove this view
da: Fjern denne visning

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd sidste handling

en: Redo
da: Gendan

en: Redo the last undone action
da: Gendan den sidste fortudte hanling

en: Revert
da: Gå tilbage

en: Restore this file
da: Genskab denne fil

en: Duplicate selected strings
da: Duplikér valgte strenge

en: Open
da: Åbn

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: New file from Clipboard
da: Ny fil fra udklipsholder

en: Save
da: Gem

en: Save this file
da: Gem denne fil

en: Save As…
da: Gem som…

en: Save this file with a different name
da: Gem denne fil med et andet navn

en: Templates
da: Skabeloner

en: Project templates
da: Projekt skabeloner

en: Preferences
da: Præferencer

en: Change Scratch settings
da: Ændre Scratch indstillinger

en: Next Tab
da: Næste faneblad

en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Behavior
da: Opførsel

en: Interface
da: Brugergrænseflade

en: Extensions
da: Udvidelser

en: General
da: Generalt

en: When Scratch starts:
da: Når Scratch starter:

en: Show welcome screen
da: Vis velkomstskærm

en: Show last open tabs
da: Vis sidst åbne faneblade

en: Save files when changed:
da: Gem filer ved ændring:

en: Tabs
da: Faneblade

en: Automatic indentation:
da: Automatisk indrykning:

en: Insert spaces instead of tabs:
da: Indsæt mellemrum i stedet for tabulator:

en: Tab width:
da: Tabulator bredde:

en: Editor
da: Redigering

en: Highlight current line:
da: Fremhæv nuværende linje:

en: Highlight matching brackets:
da: Fremhæv matchende klammer (brackets):

en: Line wrap:
da: Linjeombrydning:

en: Draw Spaces:
da: Tegn mellemrum:

en: Show line numbers:
da: Vis linjenumre:

en: Show Mini Map:
da: Vis minikort

en: Line width guide:
da: Linje bredde guide:

en: Font and Color Scheme
da: Skriftype og farveskema

en: Color scheme:
da: Farveskema:

en: Custom font:
da: Tilpasset skrifttype:

en: Save changes to document %s before closing?
da: Gem ændringer til dokumentet %s, inden lukning?

en: If you don't save, changes from the last 4 seconds will be permanently lost.
da: Hvis ikke du gemmer, vil ændringer fra de sidste 4 sekunder gå tabt permanent.

en: Close without saving
da: Luk uden at gemme

en: Cancel
da: Annuller

en: Save File
da: Gem fil

en: New Document
da: Nyt Dokument

en: File "%s" cannot be read. Maybe it is corrupt
    or you do not have the necessary permissions to read it.
da: Filen "%s" kan ikke læses. Den er muligvis beskadiget
    eller du har ikke de nødvendige tilladelser til at læse den.

en: The location containing the file "%s" was unmounted. Do you want to save somewhere else?
da: Placeringen som indeholder filen "%s" blev afmonteret. Vil du gemme et andet sted?

en: File "%s" was deleted. Do you want to save it anyway?
da: Filen "%s" blev slettet. Vil du gemme den alligevel?

en: You cannot save changes on file "%s". Do you want to save the changes to this file in a different location?
da: Du kan ikke gemme ændringer til filen "%s". Vil du gemme ændringerne til denne fil et andet sted?

en: Save changes elsewhere
da: Gem ændringer et andet sted

en: File "%s" was modified by an external application. Do you want to load it again or continue your editing?
da: Filen "%s" var ændret af et andet program. Vil du indlæse den igen eller fortsætte med dine ændringer?

en: Load
da: Indlæs

en: Continue
da: Fortsæt

en: Edit text files
da: Redigér tekstfiler

en: Text Editor
da: Tekstredigeringsprogram

en: New Window
da: Nyt vindue

en: About Scratch
da: Om Scratch

en: Text file from
da: Tekstfil fra

en: Syntax Highlighting
da: Syntaksfremhævning

en: Normal Text
da: Normal tekst

en: No Files Open
da: Ingen Filer Åbne

en: Open a file to begin editing.
da: Åbn en fil for at begynde redigering.

en: New file
da: Ny fil

en: Create a new empty file.
da: Opret en ny tom fil.

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open a saved file.
da: Åben en gemt fil.

en: New file from clipboard
da: Ny fil fra udklipsholder

en: Create a new file from the contents of your clipboard.
da: Opret en ny fil ud fra indholdet i udklipsholderen.

en: Share
da: Del

en: Wait while restoring last session...
da: Vent imens sidste session genskabes...

en: Replace With
da: Erstat med

en: Search next
da: Søg næste

en: Search previous
da: Søg forrige

en: Cyclic Search
da: Start forfra når bunden er nået

en: Replace all
da: Erstat alle

en: Go To Line:
da: Gå til linje:

en: Maybe you do not have the necessary permissions.
da: Du har muligvis ikke de nødvendige tilladelser.

en: Maybe the file path provided is not valid.
da: Måske er den angive filsti ikke gyldig.

en: The location is read-only.
da: Placeringen er skrivebeskyttet.

en: The parent directory doesn't exist.
da: Forældermappen findes ikke.

en: File "%s" cannot be created.
    %s
da: Filen "%s" kan ikke oprettes.
    %s

en: File "%s" cannot be opened.
    %s
da: Filen "%s" kan ikke åbnes.
    %s

en: It is a mountable location.
da: Det er en monterbar placering.

en: It is a directory.
da: Det er en mappe.

en: It is a "special" file such as a socket,
     fifo, block device, or character device.
da: Det er en "speciel" fil, såsom en sokkel,
     fifo, blokenhed eller tegnenhed.

en: It is an "unknown" file type.
da: Det er en "ukendt" filtype.

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Print version info and exit
da: Print versionsinfo og afslut

en: Set of plugins
da: Pluginsæt

en: Current working directory
da: Aktuelle arbejdsmappe

en: All files
da: Alle filer

en: Text files
da: Tekstfiler

en: Close Inspector
da: Luk inspektør

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Browser Preview
da: Browser udsnit

en: Get a preview your work in a web page
da: Få en forhåndsvisning af dit arbejde på en webside

en: Show Preview
da: Vis forhåndsvisning

en: Web Preview
da: Webforhåndsvisning

en: Hide Preview
da: Skjul forhåndsvisning

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Clipboard History
da: Udklipsholderhistorik

en: Clipboard to view history
da: Udklipsholder til visningshistorik

en: Delete
da: Slet

en: Paste
da: Indsæt

en: Detect Indent
da: Registrer indrykning

en: Heuristically detect tab or space settings
da: Systematisk registrering af tabulator- eller mellemrumsindstillinger

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Share your files with Contractor
da: Del dine filer med Contractor

en: Could not load icon theme: %s
da: Kunne ikke indlæse ikon tema: %s

en: Words Completion
da: Fuldførsel af ord

en: Show a completion dialog with most used words from your files
da: Vis en dialog med de mest anvendte ord i dine filer

en: %s - Word Completion
da: %s - Fuldførsel af ord

en: Symbols
da: Symboler

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Outline
da: Omrids

en: Outline symbols in your current file in vala
da: Omrids symboler i din aktuelle fil i vala

en: Spell Checker
da: Stavekontrol

en: Checks the spelling of your documents
da: Tjekker for stavefejl i dine dokumenter

en: No suitable dictionaries were found.
    Please install at least one [aspell] dictionary
da: Ingen egnede mapper blev fundet.
    Installer venligt mindst en [aspell]-mappe

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Open With
da: Åbn med

en: Open files you are editing with another application
da: Åbn filer du redigerer med et andet program

en: Open With…
da: Åbn med...

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Source Tree
da: Kildetræ

en: Have a look at your sources organized in a nice tree
da: Se dine kilder organiseret i et flot træ

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Files
da: Filer

en: Project
da: Projekt

en: Bookmarks
da: Bogmærker

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Vim Emulation
da: Vim-emulering

en: Use Vim commands in Scratch
da: Brug Vim-kommandoer i Scratch

en: Preserve Indent
da: Bevar indrykning

en: Maintains indent level of pasted text when auto-indent is active
da: Bevarer indrykningsniveau for indsat tekst, når automatisk indrykning er aktiv

en: Strip trailing whitespace
da: Fjern overskydende mellemrum

en: Strip trailing whitespace on save
da: Fjern efterstillede mellemrum når der gemmes

en: /New File
da: /Ny Fil

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Folder Manager
da: Mappe Manager

en: Basic folder manager with file browsing
da: Simpel mappe manager med fil visning

en: Go to parent
da: Gå til forælder

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Remove file
da: Fjern fil

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: A terminal in your text editor
da: En terminal i din tekst editor

en: Show Terminal
da: Vis terminal

en: Hide Terminal
da: Skjul terminal

en: Copy
da: Kopiér

en: Terminal on Right
da: Terminal til højre

en: Terminal on Bottom
da: Terminal i bunden

en: Share via PasteBin
da: Del via PasteBin

en: Name:
da: Navn:

en: Others...
da: Andre...

en: Expiry time:
da: Udløb tid:

en: Keep this paste private
da: Hold denne past privat

en: Other formats
da: Andre formater

en: Never
da: Aldrig

en: Ten minutes
da: Ti minutter

en: One hour
da: En time

en: One day
da: En dag

en: One month
da: En måned

en: Share files with pastebin service
da: Del filer med pastebin service

en: Upload to Pastebin
da: Upload til Pastebin

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Highlight Selected Words
da: Fremhæv valgte ord

en: Highlights all occurrences of words that are selected
da: Fremhæver alle fremkomster af ord der er valgt

note: /or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License version 3, as published by the Free Software Foundation. This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranties of MERCHANTABILITY, SATISFACTORY QUALITY, or F
en: Brackets Completion
da: Autoudførelse af slutklammer

en: Complete brackets while typing
da: Fuldender slutklammer imens du skriver

en: Folders
da: Mapper

en: Open a folder
da: Åbn en mappe

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Open
da: _Åbn

en: Close Folder
da: Luk Mappen
