granite - en to ja translation catalogue (50 entries)

en: Designed by:
ja: デザイナー:

en: Written by:
ja: 作成者：

en: Documented by:
ja: 執筆者:

en: Translated by %s
ja: 翻訳者: %s

en: Close
ja: 閉じる

en: This program is published under the terms of the
ja: このプログラムは次の条件下で公開されています

en:  license, it comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, visit
ja:  ライセンスは完全に無保証です。詳細はこちらを参照して下さい

en: Developers
ja: 開発者

en: Website
ja: Web サイト

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Open in a new Window
ja: 新しいウインドウで開く

en: Duplicate
ja: タブを複製

en: Close Other Tab
ja: 他のタブを閉じる

en: Close Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる

en: Clear All
ja: すべてをクリア

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Undo Close Tab
ja: 閉じたタブを復元

en: Closed Tabs
ja: 閉じたタブ

en: Suggest Translations
ja: 翻訳を提案する

en: Report a Problem
ja: 問題点を報告する

en: Menu
ja: メニュー

en: About
ja: 情報

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: PM
ja: 午後

en: Could not contact Contractor. You may need to install it
ja: Contractor との連携ができませんでした。これはインストールする必要があるかもしれません

en: No action found for this file
ja: このファイルに対するアクションが見つかりません

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format) with seconds
en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the hour (12h format)
en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday, date, and year
en: %a %b %e %Y
ja: %Y年%b%e日(%a)

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date and year
en: %b %e %Y
ja: %Y年%b%e日

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the year
en: %Y
ja: %Y年

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the date
en: %b %e
ja: %B%e日

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday
en: %a
ja: %A

note: / TRANSLATORS: a GLib.DateTime format showing the weekday and date
en: %a %b %e
ja: %B%e日（%a）

en: Audio
ja: オーディオ

note: / TRANSLATORS: Refers to videos the mime type. Not Videos the app.
en: Videos
ja: ビデオ

note: / TRANSLATORS: Refers to photos the mime type. Not Photos the app.
en: Photos
ja: フォト

en: Apps
ja: アプリ

en: Other
ja: その他

en: %s free out of %s
ja: %s のうち %s の空き容量

en: %s's Developers
ja: %s の開発者

en: This program is published under the terms of the %s license, it comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY; for details, visit %s
ja: このプログラムは %s ライセンス条項の元で公開されています。完全に無保証という訳ではありません。詳細は、 %s をご覧ください。

note: / TRANSLATORS: Refers to files the mime type. Not Files the app.
en: Files
ja: ファイル

note: / TRANSLATORS: this will only show up when 12-hours clock is in use
en: AM
ja: 午前

en: Toasts
ja: トースト

en: Simple in-app notifications
ja: シンプルなアプリ内通知

en: Button was pressed!
ja: ボタンが押されました!

en: Do Things
ja: 何かをします

en: Press Me
ja: 押してください

en: Did The Thing
ja: 何かをしました

en: Already did the thing
ja: すでに何かをしました
