Weather - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Forecasts Configuration
ja: forecasts の設定

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Poll Time
ja: 監視間隔

en: %2.0f minutes
ja: %2.0f 分

en: Show Description
ja: 説明を表示する

en: Popup on mouse over
ja: マウスが乗ったらポップアップ表示

en: Unit Settings
ja: 単位設定

en: Metric
ja: メートル法

en: English
ja: ヤード・ポンド法

en: Yahoo Forecasts Code
ja: Yahoo 天気予報コード

en: Yahoo Forecasts Code/US Zip Code
ja: Yahoo 天気予報コード／米国郵便番号

en: To find the code for your area, go to:
ja: 自分の居住地のコードは以下のサイトに行き:

en: %s, find your area, and look at the URL
ja: %s, 自分の居住地を探して、そのURLを見てください

en: Configuration
ja: 設定

en: Wind Chill
ja: 体感温度

en: Wind Speed
ja: 風速

en: Humidity
ja: 湿度

en: Visibility
ja: 視界

en: Pressure
ja: 気圧

en: Rising
ja: 上昇

en: Falling
ja: 下降

en: Steady
ja: 横ばい

en: Sunrise / Sunset
ja: 日の出／日の入り

en: High
ja: 高

en: Low
ja: 低
