update-manager - en to da translation catalogue (387 entries)

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
da: Hovedserver

en: Custom servers
da: Brugerdefinerede servere

en: Could not calculate sources.list entry
da: Kunne ikke beregne sources.list-linje

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
da: Kunne ikke finde nogen pakkefiler, måske er dette ikke en Ubuntu-disk eller også er det en forkert arkitektur?

en: Failed to add the CD
da: Kunne ikke tilføje cd

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
da: Der opstod en fejl ved tilføjelse af cd'en, opgraderingen afbrydes. Rapportér venligst dette som en fejl, hvis dette er en gyldig Ubuntu-cd.
    
    Fejlmeddelelsen var:
    "%s"

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
da[0]: Fjern pakke som er i en dårlig tilstand
da[1]: Fjern pakker som er i en dårlig tilstand

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
da[0]: Pakken "%s" er usammenhængende og skal geninstalleres, men intet arkiv kunne findes til denne. Ønsker du at fjerne denne pakke nu for at fortsætte?
da[1]: Pakkerne "%s" er usammenhængende og skal geninstalleres, men intet arkiv kunne findes til disse. Ønsker du at fjerne disse pakker nu for at fortsætte?

note: FIXME: not ideal error message, but we just reuse a existing one here to avoid a new string
en: The server may be overloaded
da: Serveren er muligvis overbelastet

en: Broken packages
da: Ødelagte pakker

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
da: Dit system indeholder ødelagte pakker, som ikke kan repareres med dette program. Reparér dem venligst med synaptic eller apt-get før du fortsætter.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade:
    %s
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
da: Et uløseligt problem opstod under beregning af opgraderingen:
    %s
    
    Det kan ske, hvis man:
     * Opgraderer til en udviklingsudgave af Ubuntu
     * Kører den nuværende udviklingsudgave af Ubuntu
     * Bruger uofficielle software-pakker, der ikke leveres af Ubuntu

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
da: Dette er højst sandsynligt et forbigående problem, prøv igen senere.

en: If none of this applies, then please report this bug using the command 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
da: Hvis intet af dette passer, så indrapporter venligst denne fejl.  Dette kan gøres ved at køre kommandoen "ubuntu-bug update-manager" i en terminal.

en: Could not calculate the upgrade
da: Kunne ikke beregne opgraderingen

en: Error authenticating some packages
da: Fejl ved godkendelse af nogle pakker

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
da: Nogle pakker kunne ikke godkendes. Dette kan skyldes et forbigående problem med netværket. Det anbefales, at du prøver igen senere. Se længere nede listen over pakker som ikke kunne godkendes.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
da: Pakken "%s" er markeret til fjernelse, men den er i listen over pakker, der ikke må fjernes.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
da: Den nødvendige pakke "%s" er markeret til fjernelse.

en: Trying to install blacklisted version '%s'
da: Forsøger at installere sortlistet version "%s"

en: Can't install '%s'
da: Kan ikke installere "%s"

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug using 'ubuntu-bug update-manager' in a terminal.
da: Det var umuligt at installere en påkrævet pakke. Rapportér venligst denne fejl ved hjælp af "ubuntu-bug update-manager" i en terminal.

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
da: Kan ikke gætte meta-pakke

en: Your system does not contain a ubuntu-desktop, kubuntu-desktop, xubuntu-desktop or edubuntu-desktop package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
da: Dit system indeholder ikke en ubuntu-desktop-, kubuntu-desktop-, xubuntu-desktop- eller edubuntu-desktop-pakke, og det var ikke muligt at genkende, hvilken Ubuntu-udgave du kører.
    
    Installér venligst en af ovenfor nævnte pakker ved hjælp af synaptic eller apt-get, før du fortsætter.

en: Reading cache
da: Læser cache

en: Unable to get exclusive lock
da: Kan ikke opnå eksklusiv lås

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
da: Det skyldes sandsynligvis, at et andet pakkehåndterings-program (såsom apt-get eller aptitude) allerede kører. Luk venligst det program først.

en: Upgrading over remote connection not supported
da: Opgradering over fjernforbindelse er ikke understøttet

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. Please try a text mode upgrade with 'do-release-upgrade'.
    
    The upgrade will abort now. Please try without ssh.
da: Du kører opgraderingen over en ekstern ssh-forbindelse med en grænseflade, der ikke understøtter dette. Prøv en teksttilstandopgradering med "do-release-upgrade".
    
    Opgraderingen vil afbryde nu. Prøv uden ssh.

en: Continue running under SSH?
da: Forsæt med at køre over SSH?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, an additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
da: Denne session kører over ssh. Det er ikke anbefalet at udføre en opgradering over ssh i øjeblikket, da det i tilfælde af en fejl er sværere at genskabe.
    
    Hvis du vil fortsætte, vil en ekstra ssh-tjeneste blive startet på port "%s"
    Vil du fortsætte?

en: Starting additional sshd
da: Starter ekstra sshd

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
da: For at sikre nemmere genetablering i tilfælde af fejl, vil en ekstra sshd blive startet på port "%s". Hvis noget går galt med den kørende ssh, kan du stadig forbinde til den ekstra.

en: If you run a firewall, you may need to temporarily open this port. As this is potentially dangerous it's not done automatically. You can open the port with e.g.:
    '%s'
da: Hvis du har en firewall, kan det være nødvendigt midlertidigt at åbne denne port. Da der potentielt kan være fare forbundet med dette, vil det ikke blive gjort automatisk. Du kan åbne porten med f.eks.:
    "%s"

en: Can not upgrade
da: Kan ikke opgradere

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
da: En opgradering fra "%s" til "%s" er ikke understøttet med dette værktøj.

en: Sandbox setup failed
da: Testopsætning mislykkedes

en: It was not possible to create the sandbox environment.
da: Det var ikke muligt at oprette testmiljøet.

en: Sandbox mode
da: Testtilstand

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a system directory from now until the next reboot are permanent.
da: Denne opgradering kører i sandkassetilstand (test). Alle ændringer skrives til "%s" og vil gå tabt efter næste genstart.
    
    *Ingen* ændringer, der skrives til et systemkatalog fra nu af og indtil næste genstart, er permanente.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
da: Din python-installation er beskadiget. Ret venligst det symbolske link i "/usr/bin/python".

en: Package 'debsig-verify' is installed
da: Pakken "debsig-verify" er installeret

en: The upgrade can not continue with that package installed.
    Please remove it with synaptic or 'apt-get remove debsig-verify' first and run the upgrade again.
da: Opgraderingen kan ikke fortsætte med den pakke installeret.
    Fjern den først med synaptic eller "apt-get remove debsig-verify" og kør så opgraderingen igen.

en: Can not write to '%s'
da: Kan ikke skrive til "%s"

en: Its not possible to write to the system directory '%s' on your system. The upgrade can not continue.
    Please make sure that the system directory is writable.
da: Det er ikke muligt at skrive til systemkataloget "%s" på dit system. Opgraderingen kan ikke fortsætte.
    Kontrollér venligst der kan skrives til systemkataloget.

en: Include latest updates from the Internet?
da: Inkludér de seneste opdateringer fra internettet?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
da: Opgraderingssystemet kan bruge internettet til automatisk at hente de seneste opdateringer, samt installere dem. Dette anbefales kraftigt, hvis du har en netværksforbindelse.
    
    Opgraderingen vil tage længere tid, men når den er færdig, vil dit system være fuldt opdateret. Du kan vælge ikke at gøre dette, men du bør installere de nyeste opdateringer snarest efter opgradering.
    Hvis du svarer "nej" her, benyttes netværket slet ikke.

en: disabled on upgrade to %s
da: slået fra under opgradering til %s

en: No valid mirror found
da: Ingen gyldige kilder fundet

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found. This can happen if you run a internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'No' the upgrade will cancel.
da: Under scanning af dine softwarekilder blev et filspejl til opgraderingen ikke fundet. Dette kan ske, hvis du anvender et internt filspejl, eller hvis filspejlets oplysninger er forældede.
    
    Vil du ændre filen "sources.list" alligevel? Hvis du vælger "Ja" her vil den opdatere alle "%s" til "%s" poster.
    Hvis du vælger "Nej" annulleres opgraderingen.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
da: Generér standardkilder?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the upgrade will cancel.
da: Under scanning af din "sources.list" blev ingen gyldig værdi for "%s" fundet.
    
    Skal standardværdier for "%s" tilføjes? Hvis du vælger "Nej", annulleres opgraderingen.

en: Repository information invalid
da: Arkivinformation ugyldig

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file so a bug reporting process is being started.
da: Opgradering af arkivinformationerne resulterede i en ugyldig fil, så der startes nu en fejlrapporteringsproces.

en: Third party sources disabled
da: Trediepartskilder er fravalgt

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
da: Nogle tredjepartselementer i din sources.list blev deaktiveret. Du kan genaktivere dem efter opgraderingen med værktøjet "Softwarekilder" eller med pakkehåndtering.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
da[0]: Pakke i inkonsistent tilstand
da[1]: Pakker i inkonsistent tilstand

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
da[0]: Pakkerne "%s" er usammenhængende og skal geninstalleres, men der blev ikke fundet nogen tilhørende arkiver. Geninstallér venligst pakkerne manuelt eller fjern dem fra systemet.
da[1]: Pakkerne "%s" er usammenhængende og skal geninstalleres, men der blev ikke fundet et tilhørende arkiv. Geninstallér venligst pakkerne manuelt eller fjern dem fra systemet.

en: Error during update
da: Fejl under opdatering

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
da: En fejl forekom under opdateringen. Dette skyldes som regel et netværksproblem, kontrollér venligst din netværksforbindelse og prøv igen.

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
da: Der er ikke nok fri diskplads

en: The upgrade has aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
da: Opgraderingen er blevet afbrudt. Opgraderingen kræver samlet %s fri diskplads på disken "%s". Frigør venligst mindst yderligere %s diskplads på "%s". Tøm papirkurven og fjern midlertidige pakker fra tidligere installationer ved hjælp af kommandoen "sudo apt-get clean".

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
da: Udregner ændringerne

note: ask the user
en: Do you want to start the upgrade?
da: Vil du starte opgraderingen?

en: Upgrade canceled
da: Opgradering annulleret

en: The upgrade will cancel now and the original system state will be restored. You can resume the upgrade at a later time.
da: Denne opgradering vil nu blive annulleret, og den originale tilstand for systemet vil blive gendannet. Du kan genoptage opgraderingen på et senere tidspunkt.

en: Could not download the upgrades
da: Kunne ikke hente opgraderingerne

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far have been kept.
da: Opgraderingen blev afbrudt. Kontroller venligst din internetforbindelse eller installationsmedie og prøv igen. Alle filer der blev hentet indtil videre er blevet gemt.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
da: Fejl under gennemførelse

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
da: Genskaber oprindelig systemtilstand

en: Could not install the upgrades
da: Kunne ikke installere opgraderingerne

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade has aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
da: Opgraderingen er blevet afbrudt. Dit system kan være ude af stand til at starte. Der vil nu blive kørt en genoprettelse (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug in a browser at http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug and attach the files in /var/log/dist-upgrade/ to the bug report.
    %s
da: 
    
    Rapportér venligst denne fejl i en webbrowser på http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/update-manager/+filebug og vedhæft filerne i /var/log/dist-upgrade/ til rapporten.
    %s

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
da: Opgraderingen er blevet afbrudt. Kontroller venligst din internetforbindelse og installationsmedie og prøv igen.

en: Remove obsolete packages?
da: Fjern forældede pakker?

en: _Keep
da: _Behold

en: _Remove
da: _Fjern

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
da: Et problem opstod under oprydningen. Se venligst beskeden nedenfor for mere information.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
da: Påkrævede afhængigheder er ikke installeret

en: The required dependency '%s' is not installed.
da: Den påkrævede afhængighed "%s" er ikke installeret.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
da: Kontrollerer pakkehåndtering

en: Preparing the upgrade failed
da: Klargøring af opgraderingen fejlede

en: Preparing the system for the upgrade failed so a bug reporting process is being started.
da: Forberedelse af systemet til opgradering mislykkedes, så der startes nu en fejlrapporteringsproces.

en: Getting upgrade prerequisites failed
da: Hentning af opgraderingsforudsætninger fejlede

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Additionally, a bug reporting process is being started.
da: Systemet kunne ikke finde forudsætningerne for en opgradering. Opgraderingen vil nu afbryde, og gendanne den oprindelige systemtilstand.
    
    Der ud over startes en fejlrapporteringsproces.

en: Updating repository information
da: Opdaterer arkivinformation

en: Failed to add the cdrom
da: Fejl under tilføjelse af cd-rom

en: Sorry, adding the cdrom was not successful.
da: Beklager, tilføjelse af cd-rom'en mislykkedes.

en: Invalid package information
da: Ugyldig pakkeinformation

en: After your package information was updated the essential package '%s' can not be found anymore so a bug reporting process is being started.
da: Efter opdatering af din pakkeinformation kunne den essentielle pakke "%s" ikke findes længere. Derfor startes en fejlrapporteringsproces.

en: Fetching
da: Henter

en: Upgrading
da: Opgraderer

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
da: Opgradering gennemført

en: The upgrade has completed but there were errors during the upgrade process.
da: Opgraderingen er afsluttet, men der opstod fejl under opgraderingsprocessen.

en: Searching for obsolete software
da: Søger efter forældet software

en: System upgrade is complete.
da: Systemopgradering er fuldført.

en: The partial upgrade was completed.
da: Den delvise opgradering er færdig.

en: evms in use
da: evms er i brug

en: Your system uses the 'evms' volume manager in /proc/mounts. The 'evms' software is no longer supported, please switch it off and run the upgrade again when this is done.
da: Dit system bruger diskområdehåndteringen "evms" i /proc/mounts. "evms"-softwaren understøttes ikke længere. Slå den venligst fra og kør opgraderingen igen, når dette er gjort.

en: Your graphics hardware may not be fully supported in Ubuntu 12.04 LTS.
da: Din grafikhardware understøttes muligvis ikke fuldt ud i Ubuntu 12.04 LTS.

en: The support in Ubuntu 12.04 LTS for your Intel graphics hardware is limited and you may encounter problems after the upgrade. For more information see https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx Do you want to continue with the upgrade?
da: Der er begrænset understøttelse af din Inter-grafikhardware i Ubuntu 12.04, og du vil måske få problemer efter opgraderingen. Yderligere oplysninger kan findes på https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx . Vil du fortsætte med opgraderingen?

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
da: Opgradering kan reducere skrivebordseffekter, ydelse i spil og grafikintensive programmer.

en: This computer is currently using the NVIDIA 'nvidia' graphics driver. No version of this driver is available that works with your video card in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
da: Denne computer benytter i øjeblikket NVIDIA's "nvidia"-grafikdriver. Der er ingen version af denne driver tilgængelig, som fungerer sammen med dit grafikkort i Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Vil du fortsætte?

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
da: Denne computer benytter i øjeblikket AMD's "fglrx"-grafikdriver. Der er ingen version af denne driver tilgængelig, som fungerer sammen med dit grafikkort i Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Vil du fortsætte?

en: No i686 CPU
da: Ikke en i686 cpu

en: Your system uses an i586 CPU or a CPU that does not have the 'cmov' extension. All packages were built with optimizations requiring i686 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
da: Dit system bruger en i586 cpu eller en cpu, der ikke har "cmov-udvidelsen". Alle pakker er bygget med optimeringer, der kræver i686 som et minimum. Det er ikke muligt at opgradere dit system til en nyere udgave af Ubuntu med denne hardware.

en: No ARMv6 CPU
da: Ingen ARMv6 CPU

en: Your system uses an ARM CPU that is older than the ARMv6 architecture. All packages in karmic were built with optimizations requiring ARMv6 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
da: Dit system bruger en ARM CPU, der er ældre end ARMv6-arkitekturen. Alle pakker i karmic blev bygget med optimeringer der kræver ARMv6 som den minimale arkitektur. Det er ikke muligt at opgradere dit system til en ny Ubuntu-udgave med denne hardware.

en: No init available
da: Ingen tilgængelig init

en: Your system appears to be a virtualised environment without an init daemon, e.g. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS cannot function within this type of environment, requiring an update to your virtual machine configuration first.
    
    Are you sure you want to continue?
da: Dit system synes at være et virtualiseret miljø uden en init-dæmon, f.eks. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS kan ikke fungere i denne type miljø, hvilket nødvendiggør en opdatering af din virtuelle maskines konfiguration.
    
    Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Sandbox upgrade using aufs
da: Kør opgraderingen i et lukket miljø via aufs

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
da: Brug den angivne sti til at søge efter en cdrom med pakker der kan opgraderes

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
da: Brug brugerinterface. Tilgængelige i øjeblikket: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignored
da: *UDFASET* dette valg vil blive ignoreret

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
da: Udfør kun en delvis opgradering (ingen genskrivning af sources.list)

en: Disable GNU screen support
da: Slå understøttelse af GNU screen fra.

en: Set datadir
da: Indstil datamappe

note: print "mediaChange %s %s" % (medium, drive)
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
da: Indsæt venligst "%s" i drevet "%s"

en: Fetching is complete
da: Hentning er gennemført

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
da: Henter fil %li ud af %li ved %sB/s

en: About %s remaining
da: Omkring %s tilbage

en: Fetching file %li of %li
da: Henter fil %li af %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
da: Udfører ændringer

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
da: afhængighedsproblemer - forlader ukonfigureret

en: Could not install '%s'
da: Kunne ikke installere "%s"

en: The upgrade will continue but the '%s' package may not be in a working state. Please consider submitting a bug report about it.
da: Opgraderingen vil fortsætte, men pakken "%s" er muligvis ikke i en fungerende tilstand. Overvej at indsende en fejlrapport om det.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
da: Udskift den tilpassede konfigurationsfil
    "%s"?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
da: Du mister alle ændringer, du har lavet til denne konfigurationsfil, hvis du vælger at erstatte den med en nyere udgave.

en: The 'diff' command was not found
da: Kommandoen "diff" blev ikke fundet

en: A fatal error occurred
da: En alvorlig fejl opstod

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
da: Rapporter venligst dette som en fejl (hvis du ikke allerede har gjort det) og inkluder filerne /var/log/dist-upgrade/main.log og /var/log/dist-upgrade/apt.log i din rapport. Opgraderingen er blevet afbrudt.
    Din originale sources.list blev gemt i /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
da: Ctrl-c trykket

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
da: Dette vil afbryde handlingen og kan efterlade systemet i en ødelagt tilstand. Er du sikker på at du vil gøre det?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
da: Luk alle åbne programmer og dokumenter for at undgå tab af data.

en: No longer supported by Canonical (%s)
da: Ikke længere understøttet af Canonical (%s)

en: <b>Downgrade (%s)</b>
da: <b>Nedgrader (%s)</b>

en: Remove (%s)
da: Fjern (%s)

en: No longer needed (%s)
da: Ikke længere nødvendig (%s)

en: Install (%s)
da: Installér (%s)

en: Upgrade (%s)
da: Opgrader (%s)

note: change = QMessageBox.question(None, _("Media Change"), msg, QMessageBox.Ok, QMessageBox.Cancel)
en: Media Change
da: Medieskift

en: Show Difference >>>
da: Vis forskel >>>

en: <<< Hide Difference
da: <<< Skjul forskel

en: Error
da: Fejl

en: &Cancel
da: &Annullér

en: &Close
da: &Luk

en: Show Terminal >>>
da: Vis terminal >>>

en: <<< Hide Terminal
da: <<< Skjul terminal

en: Information
da: Oplysninger

en: Details
da: Detaljer

en: No longer supported %s
da: Ikke længere understøttet %s

en: Remove %s
da: Fjern %s

en: Remove (was auto installed) %s
da: Fjern (var installeret automatisk) %s

en: Install %s
da: Installér %s

en: Upgrade %s
da: Opgradér %s

en: Restart required
da: Genstart påkrævet

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
da: <b><big>Genstart systemet for at fuldføre opgraderingen</big></b>

en: _Restart Now
da: _Genstart nu

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
da: <b><big>Annullér den igangværende opgradering?</big></b>
    
    Systemet kan ende i en ubrugelig tilstand, hvis du annullerer opgraderingen. Du opfordres kraftigt til at genoptage opgraderingen.

en: Cancel Upgrade?
da: Afbryd Opgradering?

en: %li day | %li days
da[0]: %li dag
da[1]: %li dage

en: %li hour | %li hours
da[0]: %li time
da[1]: %li timer

en: %li minute | %li minutes
da[0]: %li minut
da[1]: %li minutter

en: %li second | %li seconds
da[0]: %li sekund
da[1]: %li sekunder

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
da: Denne overførsel vil tage omkring %s med en 1Mbit DSL-forbindelse og omkring %s med et 56k modem.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
da: Denne overførsel vil tage omkring %s med din forbindelse.

en: Preparing to upgrade
da: Gør klar til opgradering

en: Getting new software channels
da: Indhenter nye softwarekanaler

en: Getting new packages
da: Henter nye pakker

en: Installing the upgrades
da: Installerer opgraderingerne

en: Cleaning up
da: Rydder op

en: %(amount)d installed package is no longer supported by Canonical. You can still get support from the community. | %(amount)d installed packages are no longer supported by Canonical. You can still get support from the community.
da[0]: %(amount)d installeret pakke understøttes ikke længere af Canonical. Du kan stadig få support fra fællesskabet.
da[1]: %(amount)d installerede pakker understøttes ikke længere af Canonical. Du kan stadig få support fra fællesskabet.

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
da[0]: %d pakke vil blive fjernet.
da[1]: %d pakker vil blive fjernet.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
da[0]: %d ny pakke vil blive installeret.
da[1]: %d nye pakker vil blive installeret.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
da[0]: %d pakke vil blive opgraderet.
da[1]: %d pakker vil blive opgraderet.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
da: 
    
    Du skal i alt hente %s.

en: Installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
da: Det kan tage flere timer at installere opgraderingen. Når først filerne er hentet, kan processen ikke afbrydes.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
da: Det kan tage flere timer at hente og installere opgraderingen. Når først filerne er hentet, kan processen ikke afbrydes.

en: Removing the packages can take several hours.
da: Det kan tage flere timer at fjerne pakkerne.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: The software on this computer is up to date.
da: Softwaren på denne computer er fuldt opdateret.

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
da: Der er ingen opgraderinger tilgængelige for dit system. Opgraderingen vil nu blive afbrudt.

en: Reboot required
da: Genstart af maskinen er påkrævet

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
da: Opgraderingen er afsluttet og et genstart af maskinen er påkrævet. Vil du gøre dette nu?

en: authenticate '%(file)s' against '%(signature)s'
da: godkend '%(file)s' mod '%(signature)s'

en: extracting '%s'
da: pakker "%s" ud

en: Could not run the upgrade tool
da: Kunne ikke køre opgraderingsværktøjet

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug using the command 'ubuntu-bug update-manager'.
da: Dette er højst sandsynligt en fejl i opgraderingsværktøjet. Rapportér den venligst som en fejl med kommandoen 'ubuntu-bug update-manager'.

en: Upgrade tool signature
da: Opgradér værkstøjets signatur

en: Upgrade tool
da: Opgraderingsværktøj

en: Failed to fetch
da: Fejl ved hentning

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
da: Hentning af opgraderingen fejlede. Dette kan skyldes et netværksproblem.

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
da: Godkendelse af opgraderingen fejlede. Der er muligvis et problem med netværket eller med serveren.

en: Failed to extract
da: Fejl ved udpakning

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
da: Udpakning af opgraderingen fejlede. Dette kan skyldes et problem med netværket eller med serveren.

en: Verification failed
da: Verifikation mislykkedes

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
da: Efterprøvning af opgraderingen fejlede. Det skyldes muligvis et problem med netværket eller serveren.

en: Can not run the upgrade
da: Kan ikke køre opgraderingen

en: This usually is caused by a system where /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
da: Dette er normalt forårsaget af et system hvor /tmp er monteret noexec. Montér venligst uden noexec og kør opgraderingen igen.

en: The error message is '%s'.
da: Fejlmeddelelsen er "%s".

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
da: Rapporter venligst dette som en fejl og inkluder filerne /var/log/dist-upgrade/main.log og /var/log/dist-upgrade/apt.log i din rapport. Opgraderingen er blevet afbrudt.
    Din originale sources.list blev gemt i /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
da: Afbryder

en: Demoted:
da: Nedgraderede:

en: To continue please press [ENTER]
da: Tryk [ENTER] for at fortsætte

en: Continue [yN]
da: Fortsæt [jN]

en: Details [d]
da: Detaljer [d]

note: TRANSLATORS: the "y" is "yes" TRANSLATORS: first letter of a positive (yes) answer
en: y
da: j

en: No longer supported: %s
da: Ikke længere understøttet %s

en: Remove: %s
da: Fjern: %s

en: Install: %s
da: Installér: %s

en: Upgrade: %s
da: Opgradér: %s

en: Continue [Yn]
da: Fortsæt [Jn]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
da: For at færdiggøre opgradering er en genstart påkrævet.
    Hvis du vælger "j" vil systemet blive genstartet.

en: _Cancel Upgrade
da: _Afbryd opgradering

en: _Resume Upgrade
da: _Genoptag opgradering

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
da: <b><big>Afbryd den igangværende opgradering?</big></b>
    
    Systemet kan ende i en ubrugelig tilstand, hvis du afbryder opgraderingen. Det anbefales kraftigt, at du fortsætter opgraderingen.

en: _Start Upgrade
da: _Begynd opgradering

en: _Replace
da: _Erstat

en: Difference between the files
da: Forskel mellem filerne

en: _Report Bug
da: _Rapportér fejl

en: _Continue
da: _Fortsæt

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
da: <b><big>Start opgraderingen?</big></b>

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
    
    Please save your work before continuing.
da: <b><big>Genstart systemet for at fuldføre opgraderingen</big></b>
    
    Gem dit arbejde, før du fortsætter.

en: Distribution Upgrade
da: Distributionsopgradering

en: <b><big>Upgrading Ubuntu to version 12.04</big></b>
da: <b><big>Opgraderer Ubuntu til version 12.04</big></b>

en: Setting new software channels
da: Konfigurerer nye softwarekanaler

en: Restarting the computer
da: Genstarter computeren

en: Please wait, this can take some time.
da: Vent venligst, dette kan tage et stykke tid.

en: Update is complete
da: Opdatering fuldført

en: Could not find the release notes
da: Kunne ikke finde udgivelsesnoterne

en: The server may be overloaded.
da: Serveren kan være overbelastet.

en: Could not download the release notes
da: Kunne ikke hente udgivelsesnoterne

en: Please check your internet connection.
da: Kontrollér venligst din internetforbindelse.

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Release Notes
da: Udgivelsesnoter

en: Downloading additional package files...
da: Henter yderligere pakkefiler...

en: File %s of %s at %sB/s
da: Fil %s ud af %s ved %sB/s

en: File %s of %s
da: Fil %s ud af %s

en: Open Link in Browser
da: Åbn henvisning i browser

en: Copy Link to Clipboard
da: Kopiér henvisning til udklipsholder

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
da: Henter fil %(current)li af %(total)li med %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
da: Henter fil %(current)li af %(total)li

en: Your Ubuntu release is not supported anymore.
da: Din Ubuntu-udgave understøttes ikke længere.

en: You will not get any further security fixes or critical updates. Please upgrade to a later version of Ubuntu.
da: Du vil ikke modtage nogen yderligere sikkerheds- eller kritiske opdateringer. Opgradér venligst til en nyere udgave af Ubuntu.

en: Upgrade information
da: Opgraderingsinformation

en: Install
da: Installér

en: Name
da: Navn

note: upload_archive = version_match.group(2).strip()
en: Version %s:
da: Udgave %s:

en: No network connection detected, you can not download changelog information.
da: Ingen netværksforbindelse fundet. Du kan ikke hente information om ændringer.

en: Downloading list of changes...
da: Henter listen med ændringer...

en: _Deselect All
da: _Afmarkér alle

en: Select _All
da: Markér _alt

en: %(count)s update has been selected. | %(count)s updates have been selected.
da[0]: %(count)s opdatering er blevet valgt.
da[1]: %(count)s opdateringer er blevet valgt.

en: %s will be downloaded.
da: %s vil blive hentet.

en: The update has already been downloaded, but not installed. | The updates have already been downloaded, but not installed.
da[0]: Opdateringen er allerede blevet hentet, men ikke installeret.
da[1]: Opdateringerne er allerede blevet hentet, men ikke installeret.

en: There are no updates to install.
da: Der er ingen opdateringer at installere.

en: Unknown download size.
da: Ukendt downloadstørrelse.

en: It is unknown when the package information was updated last. Please click the 'Check' button to update the information.
da: Det er uvist hvornår pakkeinformationerne sidst blev opdateret. Klik på knappen "Kontroller" for at opdatere oplysningerne.

en: The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
    Press the 'Check' button below to check for new software updates.
da: Pakkeinformationen blev sidst opdateret for %(days_ago)s dage siden.
    Tryk på knappen "Kontrollér" nedenfor, for at søge efter nye softwareopdateringer.

en: The package information was last updated %(days_ago)s day ago. | The package information was last updated %(days_ago)s days ago.
da[0]: Pakkeinformationen blev sidst opdateret for %(days_ago)s dag siden.
da[1]: Pakkeinformationen blev sidst opdateret for %(days_ago)s dage siden.

en: The package information was last updated %(hours_ago)s hour ago. | The package information was last updated %(hours_ago)s hours ago.
da[0]: Pakkeinformationer blev sidst opdateret for %(hours_ago)s time siden.
da[1]: Pakkeinformationer blev sidst opdateret for %(hours_ago)s timer siden.

note: TRANSLATORS: only in plural form, as %s minutes ago is one of 15, 30, 45 minutes ago
en: The package information was last updated about %s minutes ago.
da: Pakkeinformationerne blev seneste opdateret for ca. %s minutter siden.

en: The package information was just updated.
da: Pakkeinformationerne er netop blevet opdateret.

en: Software updates correct errors, eliminate security vulnerabilities and provide new features.
da: Softwareopdateringer retter fejl, lukker sikkerhedshuller og gør nye funktioner tilgængelige.

en: Software updates may be available for your computer.
da: Der er muligvis tilgængelige softwareopdateringer til denne computer.

en: Welcome to Ubuntu
da: Velkommen til Ubuntu

en: These software updates have been issued since this version of Ubuntu was released.
da: Disse softwareopdateringer er blevet udgivet efter denne version af Ubuntu.

en: Software updates are available for this computer.
da: Der er softwareopdateringer til denne computer.

en: The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
da: Opgradering skal bruge %s fri plads på disk "%s". Frigør mindst %s disk plads på "%s". Tøm papirkurven og fjern midlertidige pakker fra tidligere installationer ved at bruge "sudo apt-get clean".

en: The computer needs to restart to finish installing updates. Please save your work before continuing.
da: Computeren kræver en genstart for at færdiggøre installationen af opdateringer. Gem venligst dit arbejde før du fortsætter.

en: Reading package information
da: Læser pakkeinformation

en: Connecting...
da: Forbinder...

en: You may not be able to check for updates or download new updates.
da: Du vil muligvis ikke kunne søge efter opdateringer eller hente nye opdateringer.

en: Could not initialize the package information
da: Kunne ikke initialisere pakkeinformationen

en: An unresolvable problem occurred while initializing the package information.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
da: Under initialisering af pakkeinformationen, opstod der et problem, som ikke kunne løses.
    
    Rapportér venligst denne fejl til "update-manager"-pakken og inkludér følgende fejlmeddelelse:

en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
    Please report this bug against the 'update-manager' package and include the following error message:
da: Der opstod et problem, som ikke kunne løses, under beregning af opgraderingen.
    
    Rapportér venligst denne fejl til "update-manager"-pakken og inkludér følgende fejlmeddelelse:

en:  (New install)
da:  (Ny installation)

note: TRANSLATORS: the b stands for Bytes
en: (Size: %s)
da: (Størrelse: %s)

en: From version %(old_version)s to %(new_version)s
da: Fra udgave %(old_version)s til %(new_version)s

en: Version %s
da: Udgave %s

en: Release upgrade not possible right now
da: Udgivelsesopgradering er ikke mulig i øjeblikket

en: The release upgrade can not be performed currently, please try again later. The server reported: '%s'
da: Opgraderingen af udgivelsen kan ikke udføres i øjeblikket. Prøv venligst igen senere. Serveren svarede: "%s"

en: Downloading the release upgrade tool
da: Hent værktøjet til udgivelsesopgraderingen

en: <b>New Ubuntu release '%s' is available</b>
da: <b>Ny Ubuntu-version "%s" er tilgængelig</b>

note: we assert a clean cache
en: Software index is broken
da: Softwareindeks er i stykker

en: It is impossible to install or remove any software. Please use the package manager "Synaptic" or run "sudo apt-get install -f" in a terminal to fix this issue at first.
da: Det er umuligt at installere eller fjerne software. Brug venligst pakkehåndteringsprogrammet "Synaptic" eller kør "sudo apt-get install -f" i en terminal for at ordne dette problem først.

en: Check for Updates
da: Søg efter opdateringer

en: Install All Available Updates
da: Installér alle tilgængelige opdateringer

en: Cancel
da: Annullér

en: Changelog
da: Ændringslog

en: Updates
da: Opdateringer

en: Building Updates List
da: Opbygger opdateringsliste

en: 
    A normal upgrade can not be calculated, please run: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
da: 
    En normal opgradering kan ikke beregnes. Kør venligst: 
      sudo apt-get dist-upgrade
    
    
     * Dette kan være af følgende grunde:
     * En tidligere opgradering, der ikke blev fuldført
     * Problemer med noget af det installerede software
     * Uofficielle softwarepakker, der ikke leveres af Ubuntu
     * Normale ændringer i en udviklingsudgave af Ubuntu

en: Downloading changelog
da: Henter listen med ændringer

en: Other updates (%s)
da: Andre opdateringer (%s)

en: This update does not come from a source that supports changelogs.
da: Denne opdatering kommer ikke fra en kilde, der understøtter ændringslogge.

en: Failed to download the list of changes. 
    Please check your Internet connection.
da: Fejl ved hentning af ændringslisten.
    Kontrollér venligst din internetforbindelse.

en: Changes for the versions:
    Installed version: %s
    Available version: %s
da: Ændringer for versionerne:
    Installerede version: %s
    Tilgængelige version: %s

en: The changelog does not contain any relevant changes.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
da: Listen med ændringer indeholder ikke nogen relevante ændringer.
    
    Benyt venligst http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    indtil ændringerne bliver tilgængelige eller prøv igen senere.

en: The list of changes is not available yet.
    
    Please use http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    until the changes become available or try again later.
da: Listen med ændringer er ikke tilgængelig endnu.
    
    Brug http://launchpad.net/ubuntu/+source/%s/%s/+changelog
    indtil ændringerne bliver tilgængelige eller prøv igen senere.

en: Failed to detect distribution
da: Kunne ikke fastslå distribution

en: A error '%s' occurred while checking what system you are using.
da: Der opstod en fejl "%s", mens det blev undersøgt, hvilket system du bruger.

en: Important security updates
da: Vigtige sikkerhedsopdateringer

en: Recommended updates
da: Anbefalede opdateringer

en: Proposed updates
da: Foreslåede opdateringer

en: Backports
da: Tilbageporteringer

en: Distribution updates
da: Distributionsopdateringer

en: Other updates
da: Andre opdateringer

en: <big><b>Starting Update Manager</b></big>
da: <big><b>Starter opdateringshåndtering</b></big>

en: _Partial Upgrade
da: _Delvis opgradering

en: <big><b>Not all updates can be installed</b></big>
da: <big><b>Ikke alle opdateringer kan installeres</b></big>

en: Run a partial upgrade, to install as many updates as possible. 
    
    This can be caused by:
     * A previous upgrade which didn't complete
     * Problems with some of the installed software
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
     * Normal changes of a pre-release version of Ubuntu
da: Kør en delvis opgradering for at installere så mange opdateringer, som muligt. 
    
    Dette kan skyldes:
    * En tidligere opgradering, som ikke blev fuldført
    * Problemer med dele af den installerede software
    * Uofficielle softwarepakker, som ikke er leveret af Ubuntu
    * Normale ændringer i en før udgivelse-version af Ubuntu

en: Chec_k
da: _Kontrollér

en: <b><big>You must check for updates manually</big></b>
    
    Your system does not check for updates automatically. You can configure this behavior in <i>Software Sources</i> on the <i>Updates</i> tab.
da: <b><big>Du skal manuelt søge efter opdateringer</big></b>
    
    Dit system søger ikke automatisk efter nye opdateringer. Du kan indstille denne adfærd i <i>Softwarekilder</i> under <i>Opdateringer</i>-fanebladet.

en: _Hide this information in the future
da: _Skjul denne information for fremtiden

en: Co_ntinue
da: F_ortsæt

en: <big><b>Running on battery</b></big>
da: <big><b>Kører på batteri</b></big>

en: Your system is running on battery. Are you sure you want to continue?
da: Dit system kører på batteri. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: _Upgrade
da: _Opgradér

en: Show progress of individual files
da: Vis fremgang for individuelle filer

en: Update Manager
da: Opdateringshåndtering

en: Starting Update Manager
da: Starter opdateringshåndtering

en: U_pgrade
da: _Opgradér

en: updates
da: opdateringer

en: You are connected via roaming and may be charged for the data consumed by this update.
da: Du er forbundet via roaming og kan blive takseret for dataforbruget ved denne opdatering.

en: You are connected via a wireless modem.
da: Du er forbundet via et trådløst modem.

en: It’s safer to connect the computer to AC power before updating.
da: Det er sikrere at tilslutte computeren ekstern strømforsyning før opdateringen.

en: _Install Updates
da: _Installér opdateringer

en: Changes
da: Ændringer

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description of update
da: Beskrivelse af opdatering

en: _Settings...
da: _Opsætning...

en: <b>A new version of Ubuntu is available. Would you like to upgrade?</b>
da: <b>En ny udgave af Ubuntu er tilgængelig. Ønsker du at opgradere?</b>

en: Don't Upgrade
da: Opgradér ikke

en: Ask Me Later
da: Spørg mig senere

en: Yes, Upgrade Now
da: Ja, opgradér nu

en: You have declined to upgrade to the new Ubuntu
da: Du har afslået at opgradere til den nye Ubuntu

en: You can upgrade at a later time by opening Update Manager and click on "Upgrade".
da: Du kan opgradere på ethvert senere tidspunkt ved at åbne opdateringshåndteringen og klikke på "Opgradér".

en: Software Updates
da: Softwareopdateringer

en: Show and install available updates
da: Vis og installér tilgængelige opdateringer

en: Show version and exit
da: Vis version og afslut

en: Directory that contains the data files
da: Mappe, der indeholder datafilerne

en: Check if a new Ubuntu release is available
da: Kontroller, om der er en ny Ubuntu-udgave tilgængelig

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
da: Undersøg om det er muligt at opgradere til den seneste udviklerudgivelse

en: Upgrade using the latest proposed version of the release upgrader
da: Opgradér ved brug af den seneste foreslåede udgave af udgivelsesopgradering

en: Do not focus on map when starting
da: Fokusér ikke på kortet under opstarten

en: Try to run a dist-upgrade
da: Forsøg at udføre en distributionsopgradering (dist-upgrade)

en: Do not check for updates when starting
da: Søg ikke efter opdateringer ved opstart

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
da: Udfør en testopgradering med et aufs-testtilstandslag

en: Running partial upgrade
da: Udfører delvis opgradering

en: Show description of the package instead of the changelog
da: Vis pakkebeskrivelse frem for ændringslog

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
da: Prøv at opgradere til den seneste udgivelse ved hjælp af opgraderingsprogrammet fra $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
da: Kør i en speciel opgraderingstilstand.
    I øjeblikket understøttes "desktop" til almindelig opgradering af en hjemmecomputer og "server" til servere.

en: Run the specified frontend
da: Kør den specificerede brugergrænseflade

en: Check only if a new distribution release is available and report the result via the exit code
da: Kontrollér kun om en ny distributionsudgave er tilgængelig, og rapportér resultatet via afslutningskoden

en: Checking for a new Ubuntu release
da: Kontrollerer for ny udgave af Ubuntu

en: For upgrade information, please visit:
    %(url)s
da: Se venligst følgende link for opgraderingsinformation:
    %(url)s

en: No new release found
da: Ingen ny udgave fundet

en: New release '%s' available.
da: Ny udgivelse "%s" tilgængelig.

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
da: Kør "do-release-upgrade" for at opgradere til den.

en: Ubuntu %(version)s Upgrade Available
da: Opgradering til Ubuntu %(version)s er tilgængelig

en: You have declined the upgrade to Ubuntu %s
da: Du har afslået at opgradere til Ubuntu %s

en: Add debug output
da: Tilføj fejlsøgningsuddata

en: Show unsupported packages on this machine
da: Vis pakker som ikke understøttes på denne maskine

en: Show supported packages on this machine
da: Vis understøttede pakker på denne maskine

en: Show all packages with their status
da: Vis alle pakker med deres status

en: Show all packages in a list
da: Vis alle pakker som en liste

en: Support status summary of '%s':
da: Oversigt for understøttelsesstatus for "%s":

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) supported until %(time)s
da: Du har %(num)s pakker (%(percent).1f%%) som understøttes indtil %(time)s

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that can not/no-longer be downloaded
da: Du har %(num)s pakker (%(percent).1f%%) som ikke (længere) kan hentes

en: You have %(num)s packages (%(percent).1f%%) that are unsupported
da: Du har %(num)s pakker (%(percent).1f%%) som ikke understøttes

en: Run with --show-unsupported, --show-supported or --show-all to see more details
da: Kør med --show-unsupported, --show-supported eller --show-all for at se yderligere detaljer

en: No longer downloadable:
da: Kan ikke længere hentes:

en: Unsupported:
da: Understøttes ikke:

en: Supported until %s:
da: Understøttes indtil %s:

en: Unsupported
da: Understøttes ikke

en: Unimplemented method: %s
da: Ikke-implementeret handling: %s

en: A file on disk
da: En fil på disken

en: .deb package
da: .deb-pakke

en: Install missing package.
da: Installér manglende pakke.

en: Package %s should be installed.
da: Pakke %s bør installeres.

note: pragma: no cover
en: %i obsolete entries in the status file
da: %i forældede emner i statusfilen

en: Obsolete entries in dpkg status
da: Forældede emner i dpkg-status

note: pragma: no cover
en: Obsolete dpkg status entries
da: Forældede dpkg-statuslinjer

en: When upgrading, if kdelibs4-dev is installed, kdelibs5-dev needs to be installed. See bugs.launchpad.net, bug #279621 for details.
da: Hvis kdelibs4-dev er installeret når der opgraderes, skal kdelibs5-dev installeres. Se bugs.launchpad.net, fejl #279.621 for yderligere oplysninger.

en: %s needs to be marked as manually installed.
da: %s skal være markeret som manuelt installeret.

en: Remove lilo since grub is also installed.(See bug #314004 for details.)
da: Fjern lilo, da grub også er installeret. (Se fejl #314004 for yderligere oplysninger.)
