update-manager - en to fo translation catalogue (46 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
fo: Ambætari fyri %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
fo: Høvuðs ambætari

en: Custom servers
fo: Ser ambætarar

en: Could not calculate sources.list entry
fo: Kundi ei útrokna keldulistanna skráseting

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
fo: Ikki før fyri at finna nakrar pakkfílur, møguliga er hettar ikki ein Ubuntu fløga, ella skeivt byggilag?

en: Failed to add the CD
fo: Var ikki før fyri at leggja fløguna afturat

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
fo[0]: Tak burtur pakkar í ringum standi
fo[1]: Tak burtur pakka r í ringum standi

note: FIXME: not ideal error message, but we just reuse a existing one here to avoid a new string
en: The server may be overloaded
fo: Ambætarin kann vera ovbyrðaður

en: Broken packages
fo: Brotnir pakkar

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
fo: Títt kervi hevur brotnir pakkar, ið ikki kundi bøtast við hesum ritbúnaði. Vinarliga bøt um teir fyrst, við at nýta Synaptic ell apt-get áðrenn tú heldur á.

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
fo: Hettar er helst ein bráfeingis trupulleiki, vinarliga royn aftur seinni.

en: Could not calculate the upgrade
fo: Kundi ikki rokna út uppstiganinna

en: Error authenticating some packages
fo: Villa við at staðfesta summir pakkar

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
fo: Tað var ikki gjørligt at staðfesta summir pakkar. Hettar kann vera ein farandi net trupulleiki. Tygum kunnu royna aftur seinni. Hygg niðanfyri eftir einum lista við óstaðfestum pakkum.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
fo: Pakkin '%s' er merktur til burturtøku, men er á burturtøku svartalista.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
fo: Avgerðandi pakkin '%s' er merktur til burturtøku.

en: Trying to install blacklisted version '%s'
fo: Royni at leggja inn svartlistaða útgávu '%s'

en: Can't install '%s'
fo: Ksnn ikki leggja inn '%s'

note: FIXME: provide a list
en: Can't guess meta-package
fo: Kann ikki gita meta-pakka

en: Reading cache
fo: Lesi kova

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
fo: Hettar merkir vanliga at ein onnur pakka-leiðara nýtsluskipan (so sum apt-get ella aptitude) longu koyrir. Vinarliga sløkk tí nýtsluskipaninna fyrst.

en: Upgrading over remote connection not supported
fo: Uppstigan yvir fjar sambinding ikki undirstyðja

en: Continue running under SSH?
fo: Halda á undir SSH?

en: Starting additional sshd
fo: Byrji eyka sshd

en: Can not upgrade
fo: Kann ikki uppstiga

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
fo: Ein uppstigan frá '%s' til '%s' er ikki styðja við hesum tóli.

en: Sandbox setup failed
fo: Sandkassa uppsetan miseydnaðist

en: It was not possible to create the sandbox environment.
fo: Tað lat sewg ikki gera at skapa eitt sandkassa umhvørvi.

en: Sandbox mode
fo: Sandkassa standur

en: Package 'debsig-verify' is installed
fo: Pakki 'debsig-verify' er lagdur inn

en: Include latest updates from the Internet?
fo: Tak við tær seinastu dagførslurnar úr Alnetinum?

en: Error during update
fo: Brek undir dagføring

note: print "on_button_install_clicked"
en: Not enough free disk space
fo: Ikki nokk av tøkum diskplássi

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
fo: Rokni út broytingarnar

note: ask the user
en: Do you want to start the upgrade?
fo: Vil tú byrja uppstiganinna?

en: Upgrade canceled
fo: Uppstigan avlýst

en: Could not download the upgrades
fo: Kundi ikki taka uppstigingarnar niður

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
fo: Endurstovni frum kervis stand

en: Could not install the upgrades
fo: Kundi ikki leggja inn uppstigingar

en: _Keep
fo: _Varðveita

en: _Remove
fo: _Tak burtur

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
fo: Kanni pakka leiðara

en: Preparing the upgrade failed
fo: Fyrireiking av uppstigan miseydanðist

en: Upgrading
fo: Uppstigi

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
fo: Uppstigan liðug

en: System upgrade is complete.
fo: Kervis uppstigan er liðug
