ubuntu-ui-toolkit - en to de translation catalogue (45 entries)

en: Select All
de: Alles auswählen

en: Cut
de: Ausschneiden

en: Copy
de: Kopieren

en: Paste
de: Einfügen

en: Back
de: Zurück

en: Delete
de: Entfernen

en: No service/path specified
de: Kein Dienst/Pfad angegeben

en: Invalid bus type: %1.
de: Ungültiger Bus-Typ: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
de: Gerade eben

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
de[0]: Vor %1 Minute
de[1]: Vor %1 Minuten

en: %1 minute | %1 minutes
de[0]: %1 Minute
de[1]: %1 Minuten

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
de: hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: HH:mm
de: hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
de: 'Gestern 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
de: 'Gestern 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
de: 'Morgen 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
de: 'Morgen 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
de: d ddd MMM' 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'HH:mm
de: d ddd MMM' 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
de: ListView hat keinen ViewItems.dragUpdated() signal handler. Ziehen ist nicht möglich.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
de: Die Eigenschaft »%1« des Objektes %2 hat den Typ %3 und kann nicht den Wert »%4« vom Typ %5 zugewiesen bekommen

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
de: Die Eigenschaft »%1« des Objektes %2 existiert nicht oder ist nicht veränderbar

en: Alarm has a pending operation.
de: Der Alarm hat einen bevorstehenden Einsatz.

en: Usage:
de: Aufruf:

en: Options:
de: Optionen:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
de: %1 erwartet ein zusätzliches Argument: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
de: %1 erwartet einen Wert für das Argument: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
de: %1 erwartet zusätzliche Argumente: %2

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
de: »AfterItem«-Priorität für »InverseMouse«-Filter wird ignoriert.

en: Changing connection parameters forbidden.
de: Ändern der Verbindungsparameter nicht erlaubt.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
de: Bestehende Anbindung in Eigenschaft '%1' wird bei Serviceupdates entfernt.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
de: Achtung: Zu speicherndes Element muss eine »ID« haben. Der Zustand wird nicht gespeichert.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
de: Achtung: Die »UUID« des zu speichernden Elementes ist bereits registriert, der Zustand wird nicht gespeichert: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
de: Alle übergeordneten Elemente müssen eine »ID« besitzen.
    Speichern des Zustandes deaktiviert für %1, Klasse %2

en: Theme not found: "%1"
de: Thema nicht gefunden: »%1«

en: Not a Palette component.
de: Kein Bestandteil der Palette.

en: Dragging mode requires ListView
de: Ziehmodus erfordert »ListView«

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
de: Ziehen ist nur unterstützt, wenn QAbstractItemModel, ListModel oder list verwendet wird.

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Confirm
de: Bestätigen

en: Close
de: Beenden

en: Done
de: Fertig

en: In Progress
de: In Bearbeitung

en: Release to refresh...
de: Zum Aktualisieren loslassen …

en: Pull to refresh...
de: Zum Aktualisieren ziehen …
