ubuntu-ui-toolkit - en to fa translation catalogue (35 entries)

en: Select All
fa: گزینش همه

en: Cut
fa: برش

en: Copy
fa: رونوشت

en: Paste
fa: جاگذاری

en: Back
fa: بازگشت

en: Delete
fa: حذف

en: No service/path specified
fa: هیچ خدمت/مسیری مشخّص نشده

en: Invalid bus type: %1.
fa: گونهٔ bus نامعتبر: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
fa: اکنون

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fa[0]: %1 دقیقه پیش

en: %1 minute | %1 minutes
fa[0]: %1 دقیقه

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
fa: 'دیروز 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
fa: 'دیروز 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
fa: 'فردا 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
fa: 'فردا 'HH:mm

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
fa: ویژگی «%1» شی %2 دارای نوع %3 است و نمی‌تواند به مقدار «%4» از نوع %5 تنظیم شود

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
fa: ویژگی «%1» وجود نداشته یا برای شی %2 قابل نوشتن نیست

en: Alarm
fa: هشدار

en: Alarm has a pending operation.
fa: هشدار یک عملیات معوّق دارد

en: Usage:
fa: استفاده:

en: Options:
fa: گزینه‌ها:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
fa: ‫%1 یک آرگومان اضافی می‌پذیرد: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
fa: ‫%1 یک مقدار برای آرگومان می‌پذیرد: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
fa: ‫%1 آرگومان‌های اضافی می‌پذیرد: %2

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
fa: چشم پوشی از مشخّصه‌ی AfterItem برای پالایه‌های InverseMouse.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
fa: هشدار: آتاچی باید یک UUID داشته باشد.  حالت ذخیره نخواهد شد: %1

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
fa: هشدار: UUID آتاجی همین الآن هم ثبت شده است، حالت ذخیره نخواهد شد: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
fa: همه‌ی والدین باید یک شنایه داشته باشند.
    ذخیره‌ی حالت برای %1 از کلاس %2 غیرفعّال شد

en: Cancel
fa: لغو

en: Confirm
fa: تأیید

en: Close
fa: بستن

en: Done
fa: انجام شد

en: In Progress
fa: در حال پیشرفت

en: Release to refresh...
fa: برای تازه‌سازی رها کنید…

en: Pull to refresh...
fa: برای تازه‌سازی بکشید…
