ubuntu-ui-toolkit - en to fr translation catalogue (46 entries)

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Back
fr: Retour

en: Delete
fr: Supprimer

en: No service/path specified
fr: Aucun service/chemin spécifié

en: Invalid bus type: %1.
fr: Type de bus invalide : %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
fr: maintenant

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fr[0]: il y a %1 minute
fr[1]: il y a %1 minutes

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
fr: h:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
fr: 'Hier 'h:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
fr: 'Hier 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
fr: 'Demain 'h:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
fr: 'Demain 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
fr: ddd' 'h:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
fr: ddd d MMM' 'h:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
fr: ListView n'a aucun gestionnaire de signal ViewItems.dragUpdated() d'implémenté. On ne pourra pas faire glisser.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
fr: la propriété « %1 » de l'objet %2 est de type %3 et ne peut pas être définie à la valeur « %4 » de type %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
fr: La propriété « %1 » n'existe pas ou ne peut pas être écrite pour l'objet %2

en: Alarm
fr: Alarme

en: Alarm has a pending operation.
fr: L'alarme a une opération en cours

en: Usage:
fr: Utilisation :

en: Options:
fr: Options :

en: %1 is expecting an additional argument: %2
fr: %1 attend un argument supplémentaire : %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
fr: %1 attend une valeur comme argument : %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
fr: %1 attend des arguments supplémentaires : %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
fr: considérez passer outre l'emplacement swipeEvent()!

en: consider overriding rebound() slot!
fr: considérez passer outre l'emplacement rebound()!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
fr: Ignorant la priorité AfterItem pour les filtres InverseMouse

en: Changing connection parameters forbidden.
fr: Il est interdit de modifier les paramètres de connexion.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
fr: La liaison détectée sur la propriété « %1 » sera supprimée par les mises à jour de service.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
fr: Avertissement : l'attaché doit avoir un ID. L'état ne sera pas enregistré.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
fr: Avertissement : l'UUID de l'attaché est déjà enregistré, l'état ne sera pas enregistré : %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
fr: Tous les parents doivent avoir un ID.
    L'enregistrement de l'état est désactivé pour %1, classe %2

en: Theme not found: "%1"
fr: Thème introuvable : « %1 »

en: Not a Palette component.
fr: N'est pas un composant de palette

en: Dragging mode requires ListView
fr: ListView est exigé par le mode glisser

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
fr: Le glisser n'est pris en charge que lors de l'utilisation de QAbstractItemModel, ListModel ou list.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Close
fr: Fermer

en: Done
fr: Terminé

en: In Progress
fr: En cours

en: Release to refresh...
fr: Relâcher pour rafraîchir...

en: Pull to refresh...
fr: Tirer pour rafraîchir...
