ubuntu-ui-toolkit - en to uk translation catalogue (48 entries)

en: Select All
uk: Позначити все

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Back
uk: Назад

en: Delete
uk: Вилучити

en: No service/path specified
uk: Не вказано служби або шляху

en: Invalid bus type: %1.
uk: Невірний тип каналу: %1

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
uk: Зараз

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
uk[0]: %1 хвилину тому
uk[1]: %1 хвилини тому
uk[2]: %1 хвилин тому

en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
uk: hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
uk: 'Вчора 'hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
uk: 'Вчора 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
uk: 'Завтра 'hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
uk: 'Завтра 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
uk: ddd' 'hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
uk: ddd, d MMM' 'hh:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'HH:mm
uk: ddd, d MMM' 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
uk: ListView не має реалізованого обробника сигналу ViewItems.dragUpdated(). Перетягування буде неможливим.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
uk: властивість «%1» об’єкта %2 належить до типу %3, для неї не можна встановлювати значення «%4» типу %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
uk: властивості «%1» об’єкта %2 не існує або вона є непридатною до запису

en: Alarm
uk: Нагадування

en: Alarm has a pending operation.
uk: У черзі нагадувань є дія.

en: Usage:
uk: Користування:

en: Options:
uk: Параметри:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
uk: %1 потрібен додатковий аргумент: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
uk: %1 потрібне значення для аргумента: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
uk: %1 потрібні додаткові аргументи: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
uk: варто перевизначити слот swipeEvent()!

en: consider overriding rebound() slot!
uk: варто перевизначити слот rebound()!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
uk: Ігноруємо пріоритетність AfterItem для фільтрів InverseMouse.

en: Changing connection parameters forbidden.
uk: Зміну параметрів з’єднання заборонено.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
uk: Прив’язку, виявлену для властивості «%1», буде вилучено під час оновлень служби.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
uk: Попердження: автор долучення повинен мати ідентифікатор. Стан не буде збережено.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
uk: Попередження: UUID автора долучення вже зареєстровано, стан не буде збережено: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
uk: Усі батьківські об’єкти повинні мати ідентифікатори.
    Збереження стану для %1, клас %2 вимкнено

en: Theme not found: "%1"
uk: Теми не знайдено: «%1»

en: Not a Palette component.
uk: Не є компонентом Palette.

en: Dragging mode requires ListView
uk: Режим перетягування потребує ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
uk: Підтримку перетягування передбачено при використанні a QAbstractItemModel, ListModel або списку.

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Confirm
uk: Підтвердження

en: Close
uk: Закрити

en: Done
uk: Виконано

en: In Progress
uk: Обробка

en: Release to refresh...
uk: Відпустіть для оновлення…

en: Pull to refresh...
uk: Потягніть для оновлення…
