webbrowser-app - en to is translation catalogue (64 entries)

en: JavaScript Alert
is: Aðvörun vegna JavaScript

en: OK
is: Í lagi

en: Authentication required.
is: Auðkenning nauðsynleg.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
is: Vefsvæðið %1 krefst auðkenningar.

en: Username
is: Notandanafn

en: Password
is: Lykilorð

en: Cancel
is: Hætta við

en: Confirm Navigation
is: Staðfesta flakk

en: Leave
is: Fara

en: Stay
is: Vera áfram

en: This connection is untrusted
is: Þessi tenging er ekki traust

en: Proceed anyway
is: Halda samt áfram

en: Back to safety
is: Til baka á örygga tengingu

en: JavaScript Confirmation
is: Staðfesting JavaScript

en: Network Error
is: Villa í netkerfi

en: Refresh page
is: Endurlesa síðu

en: Permission Request
is: Fyrirspurn um heimild

en: This page wants to know your device’s location.
is: Þessi síða vill vita staðsetningu tækisins.

en: Deny
is: Hafna

en: Allow
is: Leyfa

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: JavaScript Prompt
is: JavaScript kvaðning

en: Proxy authentication required.
is: Auðkenning á milliþjón nauðsynleg.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
is: Vefsvæðið %1:%2 krefst auðkenningar.

en: Back
is: Til baka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
is: Eldri síða

en: Bookmark
is: Bókamerki

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
is: Bæta þessari síðu í bókamerki

en: Bookmark link
is: Bókamerkja tengil

en: Clear History
is: Hreinsa feril

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
is: Hreinsa flakkferil

en: Copy
is: Afrita

en: Copy image
is: Afrita mynd

en: Copy link
is: Afrita tengil

en: Forward
is: Áfram

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
is: Nýrri síða

en: Goto
is: Fara á

en: New Tab
is: Nýr flipi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
is: Opna í nýjum flipa

en: Open image in new tab
is: Opna mynd í nýjum flipa

en: Open link in new tab
is: Opna tengil í nýjum flipa

en: Reload
is: Endurlesa

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
is: Fara af síðu

en: Save image
is: Vista mynd

en: Share
is: Deila

en: search or enter an address
is: leita eða slá inn netfang

en: Bookmarks
is: Bókamerki

en: Done
is: Lokið

en: New tab
is: Nýr flipi

en: History
is: Ferill

en: %1 page | %1 pages
is[0]: %1 síða
is[1]: %1 síður

en: Less
is: Minna

en: Last Visited
is: Síðast heimsótt

en: Yesterday
is: Í gær

en: Top sites
is: Efstu vefir

en: Clear
is: Hreinsa

en: Tap to view
is: Sláðu á til að skoða

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
is: %1 - Ubuntu netvafri

en: Ubuntu Web Browser
is: Ubuntu netvafri

en: Add account
is: Bæta við aðgangi

en: Browser
is: Vafri

en: Web Browser
is: Vefvafri

en: Browse the World Wide Web
is: Vafra um veraldarvefinn
