webbrowser-app - en to hr translation catalogue (184 entries)

en: JavaScript Alert
hr: JavaScript upozorenje

en: OK
hr: U redu

en: Authentication required.
hr: Ovjera je potrebna.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
hr: Web stranica %1 zahtijeva ovjeru.

en: Username
hr: Korisničko ime

en: Password
hr: Lozinka

en: Cancel
hr: Odustani

en: Confirm Navigation
hr: Potvrdi navigaciju

en: Leave
hr: Napusti

en: Stay
hr: Ostani

en: This connection is untrusted
hr: Ovo povezivanje je nesigurno

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
hr: Pokušavate osigurano dosegnuti %1, ali sigurnosna vjerodajnica ove web stranice nije pouzdana.

en: Proceed anyway
hr: Svejedno nastavi

en: Back to safety
hr: Povratak na sigurno

en: JavaScript Confirmation
hr: JavaScript potvrda

en: Network Error
hr: Mrežna greška

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
hr: Izgleda da imate problema pri pregledavanju: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
hr: Provjerite svoje mrežne postavke i pokušajte osvježiti stranicu.

en: Refresh page
hr: Osvježi stranicu

en: Permission Request
hr: Zatražena dozvola

en: This page wants to know your device’s location.
hr: Ova stranica želi znati lokaciju vašeg uređaja.

en: Deny
hr: Uskrati

en: Allow
hr: Dopustiti

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
hr: Web stranica %1 zahtijeva ovjeru. Web stranica kaže "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
hr: Sigurnosna vjerodajnica ove stranice nije pouzdana.

en: Learn more
hr: Saznajte više

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
hr: Serijski broj:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
hr: Subjekt:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
hr: Adresa subjekta:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
hr: Izdavatelj:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
hr: Adresa izdavatelja:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
hr: Valjan oblik:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
hr: Valjan do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
hr: Otisak (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
hr: Ne biste trebali nastaviti, osobito ako niste vidjeli ovo upozorenje prije ove stranice.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu koja se ne podudara s identitetom stranice.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu koja je istekla.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu koja sadrži netočne datume.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu izdanu od entitea koji nije pouzdan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu koja je opozvana.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio neispravnu sigurnosnu vjerodajnicu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
hr: Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio nesigurnu sigurnosnu vjerodajnicu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
hr: Sigurnosna vjerodajnica ove stranice nije pouzdana
    Pokušali ste dosegnuti %1 ali poslužitelj je predstavio sigurnosnu vjerodajnicu koja nije prošla našu sigurnosnu provjeru iz nepoznatog razloga.

en: Permission
hr: Dozvola

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
hr: Dopusti ovoj domeni pristup tvojoj kameri i mikrofonu?

en: Allow this domain to access your camera?
hr: Dopusti ovoj domeni pristup tvojoj kameri?

en: Allow this domain to access your microphone?
hr: Dopusti ovoj domeni pristup tvojem i mikrofonu?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
hr: %1 (uklopljeno u %2)

en: Yes
hr: Da

en: No
hr: Ne

en: JavaScript Prompt
hr: JavaScript upit

en: Proxy authentication required.
hr: Potrebna je proxy ovjera.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
hr: Web stranica %1:%2 zahtijeva ovjeru.

en: Back
hr: Natrag

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
hr: Starija stranica

en: Bookmark
hr: Zabilješka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
hr: Dodaj ovu stranicu u zabilješke

en: Bookmark link
hr: Poveznica zabilješke

en: Clear History
hr: Obiši povijest

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
hr: Obriši povijest navigacije

en: Copy
hr: Kopiraj

en: Copy image
hr: Kopiraj sliku

en: Copy link
hr: Kopiraj poveznicu

en: Cut
hr: Izreži

en: Erase
hr: Obriši

en: Find in page
hr: Potraži na stranici

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
hr: Pretraži na stranici

en: Forward
hr: Naprijed

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
hr: Novija stranica

en: Goto
hr: Idi na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
hr: Adresa;URL;www

en: New Tab
hr: Nova kartica

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
hr: Otvori novu karticu

en: Open image in new tab
hr: Otvori sliku u novoj kartici

en: Open link in default browser
hr: Otvori poveznicu u zadanom pregledniku

en: Open link in new background tab
hr: Otvori poveznicu u novoj pozadinskoj kartici

en: Open link in new tab
hr: Otvori poveznicu u novoj kartici

en: Open link in new window
hr: Otvori poveznicu u novom prozoru

en: Open link in private window
hr: Otvori poveznicu u privatnom prozoru

en: Open video in new tab
hr: Otvori video snimku u novoj kartici

en: Paste
hr: Zalijepi

en: Redo
hr: Ponovi

en: Reload
hr: Ponovo učitaj

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
hr: Napusti stranicu

en: Save image
hr: Spremi sliku

en: Save link
hr: Spremi poveznicu

en: Save video
hr: Spremi video snimku

en: Select all
hr: Odaberi sve

en: Share
hr: Podijeli

en: Undo
hr: Vrati

en: find in page
hr: potraži na stranici

en: search or enter an address
hr: pretraži ili upiši adresu

en: Bookmark Added
hr: Zabilješka dodana

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
hr: Naziv

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
hr: Spremi u

en: All Bookmarks
hr: Sve zabilješke

en: New Folder
hr: Nova mapa

en: Create new folder
hr: Stvori novu mapu

en: Save
hr: Spremi

en: Homepage
hr: Početna stranica

en: Bookmarks
hr: Zabilješke

en: Done
hr: Završeno

en: New tab
hr: Nova kartica

en: New window
hr: Novi prozor

en: New private window
hr: Novi privatni prozor

en: History
hr: Povijest

en: Downloads
hr: Preuzimanja

en: Settings
hr: Postavke

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
hr: Odaberite aplikaciju za otvaranje ove datoteke ili ju dodajte u mapu preuzimanja.

en: Choose an application
hr: Odaberite aplikaciju

en: Download
hr: Preuzimanje

en: Download failed
hr: Preuzimanje neuspjelo

en: Resume
hr: Nastavi

en: Confirm selection
hr: Potvrdi odabir

en: Delete
hr: Obriši

en: No downloads available
hr: Nema dostupnih preuzimanja

en: %1 page | %1 pages
hr[0]: %1 stranica
hr[1]: %1 stranice
hr[2]: %1 stranica

en: Less
hr: Manje

en: Last Visited
hr: Posljednje posjećeno

en: Yesterday
hr: Jučer

en: search history
hr: pretraži povijest

en: All History
hr: Sva povijest

en: Today
hr: Danas

en: This is a private tab
hr: Ovo je privatna kartica

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
hr: Stranica koju vidite u ovoj kartici neće se pojaviti u vašoj povijesti pregledavanja.
    Međutim, zabilješka koju stvorite biti će očuvana.

en: More
hr: Više

en: Top sites
hr: Popularne stranice

en: You haven't visited any site yet
hr: Još niste posjetili niti jednu stranicu

en: The rendering process has been closed for this tab.
hr: Proces prikazivanja je zatvoren za ovu karticu.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
hr: Nešto je pošlo po krivu prilikom prikaza %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
hr: Sustavu je ponestalo memorije i ne može prikazati ovu web stranicu. Pokušajte zatvoriti nepotrebne kartice i ponovno učitajte.

en: Close tab
hr: Zatvori karticu

en: This site has insecure content
hr: Ova stranica ima nesiguran sadržaj

en: Identity Not Verified
hr: Identitet nije provjeren

en: The identity of this website has not been verified.
hr: Identitet ove web stranice nije provjeren.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
hr: Vjerodajnice poslužitelja ne podudaraju se s identitetom stranice.

en: Server certificate has expired.
hr: Vjerodajnica poslužitelja je istekla.

en: Server certificate contains invalid dates.
hr: Vjerodajnica poslužitelja sadrži neispravne podatke.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
hr: Vjerodajnica poslužitelja je izdao entitet koji nije pouzdan.

en: Server certificate has been revoked.
hr: Vjerodajnica poslužitelja je opozvana.

en: Server certificate is invalid.
hr: Vjerodajnica poslužitelja je neispravna.

en: Server certificate is insecure.
hr: Vjerodajnica poslužitelja je nesigurna.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
hr: Vjerodajnica poslužitelja nije prošla našu sigurnosnu provjeru iz nepoznatog razloga.

en: You are connected to
hr: Povezani ste s

en: Which is run by
hr: Koji je pogonjen s

en: Default
hr: Zadano

en: Search engine
hr: Pogon pretraživanja

en: Restore previous session at startup
hr: Vrati prijašnju sesiju pri pokretanju

en: Privacy & permissions
hr: Privatnost i dozvole

en: Reset browser settings
hr: Vrati zadane postavke preglednika

en: Camera & microphone
hr: Kamera i mikrofon

en: Clear Browsing History
hr: Obriši povijest pregledavanja

en: Clear Browsing History?
hr: Želite li obrisati povijest pretraživanja?

en: Clear Cache
hr: Obriši predmemoriju

en: Clear Cache?
hr: Želite li obrisati predmemoriju?

en: Clear
hr: Obriši

en: Microphone
hr: Mikrofon

en: Camera
hr: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
hr: Klizni za izlazak i cjelozaslonskog prikaza

en: Press ESC To Exit Full Screen
hr: Pritisni ESC za izlazak i cjelozaslonskog prikaza

en: Tap to view
hr: Dodirnite za prikaz

en: Move to New Window
hr: Premjesti u novi prozor

en: Close Tab
hr: Zatvori karticu

en: Remove
hr: Ukloni

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
hr: %1 - Ubuntu web preglednik

en: Ubuntu Web Browser
hr: Ubuntu web preglednik

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
hr: Nema povezanih računa prema ovoj web aplikaciji, pritisnite stavku ispod za dodavanje računa.

en: Add account
hr: Dodaj račun

en: Don't use an account
hr: Ne koristi račun

en: Account error
hr: Greška računa

en: Close
hr: Zatvori

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
hr: Prozor računa se ne može otvoriti. Možete stvoriti samo jedan račun odjednom, pokušajte kasnije nakon što zatvorite sve ostale prozore računa.

en: Authentication failed
hr: Ovjera nije uspjela

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
hr: <b>%1</b> treba pristupiti vašem %2 mrežnom računu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
hr: <b>%1</b> želiš li pristupiti svojem %2 mrežnom računu.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
hr: Odaberite račun odmah ili preskočite ovaj korak i odaberite mrežni račun kasnije.

en: Close the app
hr: Zatvori aplikaciju

en: Skip
hr: Preskoči

en: Choose account
hr: Odaberi račun

en: Oops, something went wrong.
hr: Ups... Nešto je pošlo po krivu.

en: Browser
hr: Preglednik

en: Web Browser
hr: Web preglednik

en: Browse the World Wide Web
hr: Pregledajte svjetsku globalnu mrežu

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
hr: Internet;WWW;Preglednik;Web;Istraživač
