webbrowser-app - en to sv translation catalogue (178 entries)

en: JavaScript Alert
sv: JavaScript-varning

en: Authentication required.
sv: Autentisering krävs.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sv: Webbsidan %1 kräver autentisering.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Confirm Navigation
sv: Bekräfta navigering

en: Leave
sv: Lämna

en: Stay
sv: Stanna

en: This connection is untrusted
sv: Anslutningen är inte pålitlig

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
sv: Du försöker nå %1 via en säker anslutning, men webbsidans säkerhetscertifikat är opålitligt.

en: Proceed anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Back to safety
sv: Tillbaka till säker webbplats

en: JavaScript Confirmation
sv: JavaScript-bekräftelse

en: Network Error
sv: Nätverksfel

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sv: Du verkar ha problem med att visa: %1.

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
sv: Kontrollera dina nätverksinställningar och prova att uppdatera sidan.

en: Refresh page
sv: Ladda om sidan

en: Permission Request
sv: Begär tillstånd

en: This page wants to know your device’s location.
sv: Den här sidan vill veta var du befinner dig.

en: Deny
sv: Neka

en: Allow
sv: Tillåt

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
sv: Webbplatsen på %1 kräver autentisering. Webbplatsen säger "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
sv: Webbsidans säkerhetscertifikat är inte pålitligt.

en: Learn more
sv: Läs mer

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sv: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sv: Subjekt:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sv: Subjektadress:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sv: Utfärdare:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sv: Utfärdarens adress:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sv: Giltigt från:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sv: Giltigt till:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sv: Fingeravtryck (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sv: Du bör inte fortsätta, särskilt om du aldrig sett den här varningen förut från den här sidan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett säkerhetscertifikat som inte stämmer överens med webbsidans identitet.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett utgånget säkerhetscertifikat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett säkerhetscertifikat med ogiltiga datum.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett säkerhetscertifikat som utfärdats av en organisation som inte är pålitlig.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett säkerhetscertifikat som har återkallats.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett ogiltigt säkerhetscertifikat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
sv: Du försökte nå %1, men servern hade ett osäkert certifikat.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
sv: Den här webbsidans säkerhetscertifikat är inte pålitligt
    Du försökte nå %1, men servern hade ett säkerhetscertifikat som av okänd anledning inte godkändes av vår säkerhetskontroll.

en: Permission
sv: Behörighet

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
sv: Tillåt domänen att komma åt din kamera och mikrofon?

en: Allow this domain to access your camera?
sv: Tillåt domänen att komma åt din kamera?

en: Allow this domain to access your microphone?
sv: Tillåt domänen att komma åt din mikrofon?

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the site requesting access to camera and/or microphone and %2 is the URL of the site that embeds it
en: %1 (embedded in %2)
sv: %1 (inbäddad i %2)

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: JavaScript Prompt
sv: JavaScript-prompt

en: Proxy authentication required.
sv: Proxy-autentisering krävs.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sv: Webbsidan %1:%2 kräver autentisering.

en: Back
sv: Tillbaka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sv: Äldre sida

en: Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sv: Lägg till sidan i dina bokmärken

en: Bookmark link
sv: Bokmärka länk

en: Clear History
sv: Rensa historik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sv: Rensa navigeringshistorik

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy image
sv: Kopiera bild

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Erase
sv: Radera

en: Find in page
sv: Hitta på sida

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
sv: Sök på sida

en: Forward
sv: Framåt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sv: Nyare sida

en: Goto
sv: Gå till

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sv: Adress;URL;www

en: New Tab
sv: Ny flik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sv: Öppna en ny flik

en: Open image in new tab
sv: Öppna bild i ny flik

en: Open link in default browser
sv: Öppna länken i standardwebbläsaren

en: Open link in new background tab
sv: Öppna länk i ny flik i bakgrunden

en: Open link in new tab
sv: Öppna länk i ny flik

en: Open video in new tab
sv: Öppna video i ny flik

en: Paste
sv: Klistra in

en: Redo
sv: Gör om

en: Reload
sv: Läs om sidan

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sv: Lämna sidan

en: Save image
sv: Spara bild

en: Save link
sv: Spara länk

en: Save video
sv: Spara video

en: Select all
sv: Markera alla

en: Share
sv: Dela

en: Undo
sv: Ångra

en: find in page
sv: hitta på sida

en: search or enter an address
sv: sök eller ange en adress

en: Bookmark Added
sv: Bokmärke tillagt

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
sv: Namn

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
sv: Spara i

en: All Bookmarks
sv: Alla bokmärken

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Save
sv: Spara

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Done
sv: Klar

en: New tab
sv: Ny flik

en: History
sv: Historik

en: Downloads
sv: Hämtningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
sv: Välj ett program för att öppna filen eller lägg den i mappen för hämtningar.

en: Choose an application
sv: Välj ett program

en: Download
sv: Hämta

en: Download failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Resume
sv: Återuppta

en: Confirm selection
sv: Bekräfta val

en: Delete
sv: Ta bort

en: No downloads available
sv: Inga hämtningar tillgängliga

en: %1 page | %1 pages
sv[0]: %1 sida
sv[1]: %1 sidor

en: Less
sv: Färre

en: Last Visited
sv: Senast besökt

en: Yesterday
sv: Igår

en: search history
sv: sökhistorik

en: All History
sv: All historik

en: Today
sv: Idag

en: This is a private tab
sv: Detta är en privat flik

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
sv: Sidor som du läser i den här fliken kommer inte synas i din webbläsares historik.
    Bokmärken som du skapar kommer dock bevaras.

en: More
sv: Fler

en: Top sites
sv: Favoritsidor

en: You haven't visited any site yet
sv: Du har inte besökt någon webbsida än

en: The rendering process has been closed for this tab.
sv: Renderingsprocessen har stängts för denna flik.

note: TRANSLATORS: %1 is the URL of the page that crashed the renderer process
en: Something went wrong while displaying %1.
sv: Något gick fel vid visning av %1.

en: The system is low on memory and can't display this webpage. Try closing unneeded tabs and reloading.
sv: Systemet har dåligt med minne och kan inte visa denna webbsida. Prova att stänga oanvända flikar och läs om.

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: This site has insecure content
sv: Den här webbsidan har osäkert innehåll

en: Identity Not Verified
sv: Identitet inte bekräftad

en: The identity of this website has not been verified.
sv: Webbplatsens identitet har inte bekräftats.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
sv: Servercertifikatet matchar inte webbsidans identitet.

en: Server certificate has expired.
sv: Servercertifikatet har gått ut.

en: Server certificate contains invalid dates.
sv: Servercertifikatet innehåller ogiltiga datum.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
sv: Servercertifikatet har utgivits av en organisation som inte är pålitlig.

en: Server certificate has been revoked.
sv: Servercertifikatet har återkallats.

en: Server certificate is invalid.
sv: Servercertifikatet är ogiltigt.

en: Server certificate is insecure.
sv: Servercertifikatet är osäkert.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
sv: Servercertifikatet passerade av oklar anledning inte våra säkerhetskontroller.

en: You are connected to
sv: Du är ansluten till

en: Which is run by
sv: Som drivs av

en: Default
sv: Förval

en: Search engine
sv: Sökmotor

en: Restore previous session at startup
sv: Återställ tidigare session vid uppstart

en: Privacy & permissions
sv: Integritet & tillstånd

en: Reset browser settings
sv: Återställ webbläsarinställningarna

en: Camera & microphone
sv: Kamera & mikrofon

en: Clear Browsing History
sv: Rensa webbläsarhistorik

en: Clear Browsing History?
sv: Rensa webbläsarhistorik?

en: Clear Cache
sv: Rensa cache

en: Clear Cache?
sv: Rensa cache?

en: Clear
sv: Töm

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Camera
sv: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
sv: Svep uppåt för att lämna helskärm

en: Press ESC To Exit Full Screen
sv: Tryck Esc för att lämna helskärm

en: Tap to view
sv: Tryck för att visa

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Remove
sv: Ta bort

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
sv: %1 - Ubuntu webbläsare

en: Ubuntu Web Browser
sv: Ubuntu webbläsare

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
sv: Inga konton har länkats till den här webbappen; tryck på objektet nedanför för att lägga till ett konto.

en: Add account
sv: Lägg till konto

en: Don't use an account
sv: Använd inte ett konto

en: Account error
sv: Kontofel

en: Close
sv: Stäng

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
sv: Kontofönstret kunde inte öppnas. Du kan bara skapa ett konto åt gången; försök igen efter att du har stängt alla andra kontofönster.

en: Authentication failed
sv: Misslyckades med autentiseringen

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
sv: <b>%1</b> behöver komma åt ditt %2-konto.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
sv: <b>%1</b> vill komma åt ditt %2-konto.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
sv: Välj ett konto nu, eller hoppa över det här steget och välj ett konto senare.

en: Close the app
sv: Stäng programmet

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Choose account
sv: Välj konto

en: Oops, something went wrong.
sv: Hoppsan, något gick snett!

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Browse the World Wide Web
sv: Surfa på nätet

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sv: Internet;WWW;Webbläsare;Webb;Explorer
