webbrowser-app - en to ug translation catalogue (139 entries)

en: JavaScript Alert
ug: JavaScript ئاگاھلاندۇرۇشى

en: OK
ug: تامام

en: Authentication required.
ug: كىملىك دەلىللەش زۆرۈر.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ug: بۇ توربەت %1 كىملىك دەلىللەشنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى

en: Password
ug: ئىم

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Confirm Navigation
ug: يېتەكلەشنى جەزملە

en: Leave
ug: چىقىپ كەت

en: Stay
ug: چىقىپ كەتمە

en: This connection is untrusted
ug: بۇ باغلىنىش ئىشەنچسىز

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted.
ug: سىز %1 نى بىخەتەر زىيارەت قىلماقچى بولۇۋاتىسىز، بىراق بۇ تورتۇرانىڭ بىخەتەرلىك ئىسپاتنامىسى ئىشەنچلىك ئەمەس.

en: Proceed anyway
ug: يەنىلا داۋاملاشتۇر

en: Back to safety
ug: بىخەتەر ئۇلىنىشقا قايت

en: JavaScript Confirmation
ug: JavaScript نى جەزملە

en: Network Error
ug: تور خاتالىقى

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ug: بۇ بەتنى كۆرۈشتە مەسىلىگە يولۇققاندەك قىلىسىز: %1

en: Refresh page
ug: بەتنى يېڭىلا

en: Permission Request
ug: ئىمتىياز ئىلتىماسى

en: This page wants to know your device’s location.
ug: مەزكۇر بەت ئۈسكۈنىڭىزنىڭ ئورنىڭىزنى بىلمەكچى.

en: Deny
ug: رەت قىل

en: Allow
ug: ئىجازەت

en: This site security certificate is not trusted.
ug: بۇ تورتۇرانىڭ بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى ئىشەنچسىز.

en: Learn more
ug: تېخىمۇ كوپ مەزمۇنلار

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ug: تەرتىپ نومۇرى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ug: ماۋزۇ:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ug: ماۋزۇ ئادرېسى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ug: تارقاتقۇچى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ug: تارقاتقۇچى ئادرېسى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ug: باشلىنىش ۋاقتى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ug: ئاخىرلىشىش ۋاقتى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ug: بارماق ئىزى(SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ug: بۇرۇن مەزكۇر تورتۇرانى زىيارەت قىلغاندا، بۇنداق ئاگاھلاندۇرۇشنى كۆرمىگەن بولسىڭىز داۋاملاشتۇرماڭ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which does not match the identity of the site.
ug: سىز %1 كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى بىلەن تورتۇرانىڭ كىملىكى ماس كەلمىدى دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which has expired.
ug: سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسىنىڭ ۋاقتى ئۆتكەن دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which contains invalid dates.
ug: سىز %1 كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسىدىكى چېسلا ئىناۋەتسىز دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate issued by an entity that is not trusted.
ug: سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر تارقىتىلغان بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسىگە ئىشەنگىلى بولمايدۇ دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate that has been revoked.
ug: سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى ئەمەلدىن قالدۇرۇلۇپتىكەن دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an invalid security certificate.
ug: سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى ئىناۋەتسىز دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: You attempted to reach %1 but the server presented an insecure security certificate.
ug: سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى بىخەتەر ئەمەس دەۋاتىدۇ.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the domain name of the SSL certificate
en: This site security certificate is not trusted
    You attempted to reach %1 but the server presented a security certificate which failed our security checks for an unknown reason.
ug: مەزكۇر تورتۇرانىڭ بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسى ئىشەنچسىز
    سىز %1 گە كەلدىڭىز. بىراق مۇلازىمېتىر بىخەتەرلىك گۇۋاھنامىسىنى تەكشۈرۈش نامەلۇم خاتالىق سەۋەبىدىن مەغلۇپ بولدى دەۋاتىدۇ.

en: Permission
ug: ئىمتىيازلار

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

en: JavaScript Prompt
ug: JavaScript كۆرسەتمىسى

en: Proxy authentication required.
ug: ۋاكالەتچى مۇلازىمېتىرنىڭ سالاھىيىتىنى دەلىللەش زۆرۈر

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ug: بۇ توربەت (%1:%2 ) كىملىك دەلىللەشنى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Back
ug: كەينى

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ug: باشقا بەت

en: Bookmark
ug: خەتكۈش

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ug: بۇ بەتنى خەتكۈچكە قوش

en: Bookmark link
ug: خەتكۈش ئۇلانمىسى

en: Clear History
ug: ئىزنى تازىلا

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ug: بارلىق ئىزلارنى تازىلايدۇ

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Copy image
ug: سۈرەت كۆچۈر

en: Copy link
ug: ئۇلانما كۆچۈر

en: Cut
ug: كەس

en: Erase
ug: ئۆچۈر

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ug: ئىزدەش بېتى

en: Forward
ug: ئالدى

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ug: يېڭى بەت

en: Goto
ug: يۆتكەل

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ug: ئادرېس;URL;www

en: New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ug: يېڭى بەتكۈچ ئاچ

en: Open image in new tab
ug: سۈرەتنى يېڭى بەتكۈچتە ئاچ

en: Open link in new background tab
ug: يېڭى كەينى بەتكۈچتە ئۇلانمىنى ئاچسۇن

en: Open link in new tab
ug: ئۇلانمىنى يېڭى بەتكۈچتە ئاچ

en: Paste
ug: چاپلا

en: Redo
ug: قايتىلا

en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ug: بەتتىن ئايرىل

en: Save image
ug: سۈرەت ساقلا

en: Select all
ug: ھەممىنى تاللا

en: Share
ug: ھەمبەھىر

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: search or enter an address
ug: ئىزدەڭ ياكى بىر ئادرېسنى كىرگۈزۈڭ

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ug: نامى

en: All Bookmarks
ug: بارلىق خەتكۈچلەر

en: New Folder
ug: يېڭى قىسقۇچ

en: Create new folder
ug: يېڭى قىسقۇچ قۇر

en: Save
ug: ساقلا

en: Homepage
ug: باش بەت

en: Bookmarks
ug: خەتكۈچلەر

en: Done
ug: تامام

en: New tab
ug: يېڭى بەتكۈچ

en: History
ug: ئىز

en: Downloads
ug: چۈشۈرۈلمىلەر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Download
ug: چۈشۈر

en: Confirm selection
ug: مۇقۇمداش

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: No downloads available
ug: ئىشلىتشكە بۇلىدىغان چۈشۈرۈلمىلەر يوق

en: %1 page | %1 pages
ug[0]: %1 بەت

en: Less
ug: كىچىك

en: Last Visited
ug: ئەڭ ئاخىرقى قېتىم زىيارەت قىلغىنى

en: Yesterday
ug: تۈنۈگۈن

en: search history
ug: ئىزدەش تاىخى

en: All History
ug: تارىخ خاتىرىسى

en: Today
ug: بۈگۈن

en: This is a private tab
ug: بۇ بىر شەخسى خەتكۈچ

en: More
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Top sites
ug: داڭلىق تورتۇرالار

en: Close tab
ug: بەتكۈچ ياپ

en: This site has insecure content
ug: بۇ تورتۇرادا بىخەتەر بولمىغان مەزمۇنلار بار

en: Identity Not Verified
ug: كىملىكى دەلىللەنمىگەن

en: The identity of this website has not been verified.
ug: بۇ تور بەتنىڭ كىملىكى دەلىللەنمىدى.

en: Server certificate does not match the identity of the site.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ گۇۋاھنامىسى مەزكۇر تورتۇرانىڭ كىملىكى بىلەن بىردەك ئەمەس.

en: Server certificate has expired.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ گۇۋاھنامىسىنىڭ ۋاقتى ئۆتۈپ كېتىپتۇ.

en: Server certificate contains invalid dates.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ گۇۋاھنامىسىدە ئىناۋەتسىز چېسلا باركەن.

en: Server certificate is issued by an entity that is not trusted.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ گۇۋاھنامىسىنى تارقاتقۇچى ئىشەنچسىز.

en: Server certificate has been revoked.
ug: مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسى كۈچتىن قالدۇرۇلغان.

en: Server certificate is invalid.
ug: مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسى ئىناۋەتسىز.

en: Server certificate is insecure.
ug: مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسى بىخەتەر ئەمەس.

en: Server certificate failed our security checks for an unknown reason.
ug: مۇلازىمېتىر گۇۋاھنامىسىنىڭ بىخەتەرلىكىنى تەكشۈرۈش مەغلۇپ بولدى. بۇنىڭ سەۋەبى ئېنىق ئەمەس.

en: You are connected to
ug: سىز باغلىنىۋاتقان يەر

en: Which is run by
ug: بۇنى باشقۇرغۇچى

en: Search engine
ug: ئىزدەش ماتورى

en: Restore previous session at startup
ug: قوزغالغاندا ئالدىنقى قېتىملىق ئەڭگىمە ئەسلىگە كەلتۈرۈلسۇن

en: Reset browser settings
ug: توركۆرگۈ تەڭشەكلىرىنى ئەسلىگە قايتۇر

en: Clear Browsing History
ug: كۆرۈش تارىخىنى تازىلا

en: Clear Cache
ug: غەملەكنى تازىلا

en: Clear
ug: تازىلا

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ug: Up بېسىپ تۇلۇق ئىكىران قىلىش

en: Press ESC To Exit Full Screen
ug: ESC بېسىپ تۇلۇق ئىكىراندىن چېكىنىش

en: Tap to view
ug: چەكسىڭىز كۆرەلەيسىز

en: Close Tab
ug: بەتكۈچ ياپ

en: Remove
ug: ئۆچۈر

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Ubuntu Web Browser
ug: %1 - ئۇبۇنتۇ تور كۆرگۈسى

en: Ubuntu Web Browser
ug: ئۇبۇنتۇ تور كۆرگۈسى

en: Add account
ug: ھېسابات قوش

en: Account error
ug: ھېساباتىڭىزدا خاتالىق بار

en: Close
ug: ياپ

en: Skip
ug: ئۆتكۈزۈۋەت

en: Browser
ug: توركۆرگۈ

en: Web Browser
ug: توركۆرگۈ

en: Browse the World Wide Web
ug: تور بەتلىرىنى كۆرۈش پروگراممىسى(توركۆرگۈ)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ug: ئىنتېرنېت;WWW;توركۆرگۈ;تور;كۆرگۈ
