ubuntu-calculator-app - en to it translation catalogue (18 entries)

en: NaN
it: Risultato indefinito

en: Favorite
it: Preferiti

en: Cancel
it: Annulla

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select None
it: Nessuna selezione

en: Copy
it: Copia

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Add to favorites
it: Aggiungi ai preferiti

note: TRANSLATORS: this is a time formatting string, see http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions http://qt-project.org/doc/qt-5/qml-qtqml-date.html#details for valid expressions
en: dd MMM yyyy
it: dd MMM YYYY

en: No favourites
it: Nessun preferito

en: Swipe calculations to the left
    to mark as favourites
it: Scorrere i calcoli verso sinistra
    per contrassegnarli come favoriti

en: Just now
it: Ora

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Calculator
it: Calcolatrice

en: A calculator for Ubuntu.
it: Una calcolatrice per Ubuntu.

en: math;addition;subtraction;multiplication;division;
it: matematica;addizioni;sottrazioni;moltiplicazioni;divisioni;
