ubuntu-system-settings - en to ast translation catalogue (292 entries)

en: Display language
ast: Llingua en pantalla

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: Confirm
ast: Confirmar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ast: Llingua y testu

en: Display language…
ast: Amosar llingua...

en: Keyboard layouts
ast: Distribuciones de tecláu

en: Spell checking
ast: Revisión ortográfica

en: Auto completion
ast: Autocompletáu

en: Word suggestions
ast: Suxerencies de pallabres

en: Auto capitalization
ast: Mayúscules automátiques

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
ast: Activa Mayús al entamu de cada oración.

en: Keyboard sound
ast: Soníu del tecláu

en: Current layouts:
ast: Distribuciones de tecláu actuales:

en: All layouts available:
ast: Toles distribuciones disponibles:

en: Current spelling languages:
ast: Llingües ortográfiques actuales:

en: All languages available:
ast: Toles llingües disponibles:

en: Stop playing
ast: Detener la reproducción

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ast: Soníu

en: Phone calls:
ast: Llamaes telefóniques:

en: Ringtone
ast: Tonu de llamada

en: Vibrate when ringing
ast: Vibrar cola llamada

en: Vibrate in Silent Mode
ast: Vibrar en mou silenciosu

en: Messages:
ast: Mensaxes:

en: Message received
ast: Mensaxe recibíu

en: Vibrate with message sound
ast: Vibrar con soníu de mensaxe

en: Other sounds:
ast: Otros soníos:

en: Lock sound
ast: Soníu de bloquéu

en: The phone is in Silent Mode.
ast: El teléfonu ta en mou silenciosu

en: Phone locking
ast: Bloquéu del teléfonu

en: None
ast: Dengún

en: Passcode
ast: Códigu

en: Passphrase
ast: Fras de pasu

en: Lock security
ast: Seguridá de bloquéu

en: Lock when idle
ast: Torgar en tando inactivu

en: Sleep when idle
ast: Suspender en tando inactivu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
ast[0]: %1 minutu
ast[1]: %1 minutos

en: Sleep locks immediately
ast: La suspensión bloquia nel intre

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ast: Seguridá y privacidá

en: Phone and Internet
ast: Teléfonu ya Internet

en: Phone only
ast: Namái el teléfonu

en: Security:
ast: Seguridá:

en: SIM PIN
ast: PIN de SIM

en: Privacy:
ast: Privacidá:

en: Stats on welcome screen
ast: Estadístiques na pantalla de bienvenida

en: Messages on welcome screen
ast: Mensaxes na pantalla de bienvenida

en: Dash search
ast: Gueta nel tableru

en: Location access
ast: Accesu a la llocalización

en: Other app access
ast: Accesu d'otres aplicaciones

en: Diagnostics
ast: Diagnósticos

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
ast: Unviaos

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
ast: Non unviaos

en: Return results from:
ast: Devolver resultaos de:

en: Location
ast: Llocalización

en: Location detection
ast: Deteición d'allugamientu

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ast: Usa GPS pa deteutar el to allugamientu aproximáu. Si ta desactiváu, el GPS apágase p'aforrar enerxía.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi y GPS pa deteutar la llocalización aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi (anguaño apagada), y GPS pa deteutar la to llocalización aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi, llocalizaciones por antenes de telefonía y GPS pa deteutar la to situación aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi, llocalizaciones por antenes de telefonía (anguaño ensin conexón móvil) y GPS pa deteutar la to situación aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi (anguaño apagada) llocalizaciones por antenes de telefonía y GPS pa deteutar la to situación aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ast: Usa wifi (anguaño apagada) llocalizaciones por antenes de telefonía (anguaño ensin conexón móvil) y GPS pa deteutar la to situación aproximada. Apagando la deteición de la llocalización aforraráse batería.

en: Allow access to location:
ast: Permitir accesu a la llocalización:

en: Change passcode
ast: Camudar códigu

en: Change passphrase
ast: Camudar la contraseña

en: Switch to swipe
ast: Camudar a eslizar

en: Switch to passcode
ast: Camudar a códigu

en: Switch to passphrase
ast: Camudar a frase secreta

en: Existing passcode
ast: Códigu esistente

en: Existing passphrase
ast: Frase secreta esistente

en: Incorrect passcode. Try again.
ast: Códigu incorreutu. Inténtalo otra vegada.

en: Incorrect passphrase. Try again.
ast: Frase secreta incorreuta. Inténtalo otra vegada.

en: Choose passcode
ast: Escueyi un códigu

en: Choose passphrase
ast: Escueyi una frase secreta

en: Confirm passcode
ast: Confirmar códigu

en: Confirm passphrase
ast: Confirmar frase secreta

en: Those passcodes don't match. Try again.
ast: Los códigos nun concasen. Inténtalo otra vegada.

en: Those passphrases don't match. Try again.
ast: Les frases nun concasen. Inténtalo otra vegada.

en: Unset
ast: Non afitar

en: Continue
ast: Siguir

en: Unlock the phone using:
ast: Desbloquiar el teléfonu usando:

en: Swipe (no security)
ast: Eslizar (non seguro)

en: 4-digit passcode
ast: Códigu de 4 díxitos

en: Swipe (no security)…
ast: Eslizar (non seguro)…

en: 4-digit passcode…
ast: Códigu de 4 díxitos…

en: Passphrase…
ast: Frase…

en: Change passcode…
ast: Camudar el códigu…

en: Change passphrase…
ast: Camudar la frase…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
ast: Móvil

en: Cellular data:
ast: Datos móviles:

en: Off
ast: Desactiváu

en: 2G only (saves battery)
ast: Sólo 2G (aforra batería)

en: 2G/3G/4G (faster)
ast: 2G/3G/4G (más rápido)

en: Cellular data
ast: Datos móviles

en: Data roaming
ast: Itinerancia de datos

en: Data usage statistics
ast: Estadístiques d'usu de datos

en: Choose carrier:
ast: Esbillar operador:

en: Automatically
ast: Automáticamente

en: Manually
ast: Manualmente

en: Carrier
ast: Operador

en: APN
ast: Nome del puntu d'accesu

en: Refresh
ast: Anovar

en: Searching
ast: Guetando

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
ast: Van restablecese a los axustes orixinales, los conteníos y distribución del llanzador, asina como los filtros de la pantalla d'aniciu.

en: Reset launcher & home screen
ast: Restablecer el llanzador y la pantalla d'aniciu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
ast: Restablecer el teléfonu

en: Reset launcher & home screen…
ast: Restablecer llanzador y pantalla d'aniciu…

en: Reset all system settings…
ast: Restablecer tola configuración del sistema…

en: Erase & reset everything…
ast: Desaniciar y restablecer too...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
ast: Tolos documentos, xuegos guardaos, axustes y otros elementos van desaniciase dafechu d'esti móvil.

en: Erase & reset everything
ast: Desaniciar y restablecer too

en: Reset all system settings
ast: Restablecer tola configuración

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
ast: Hora y Data

en: Time zone:
ast: Estaya horaria:

en: Set the time and date:
ast: Axustar la hora y la data:

en: Set time & date
ast: Axustar hora y data

en: Time
ast: Hora

en: Hour
ast: Hora

en: Minute
ast: Minutu

en: Second
ast: Segundu

en: Date
ast: Data

en: Day
ast: Día

en: Month
ast: Mes

en: Year
ast: Añu

en: Set
ast: Afitar

en: Time zone
ast: Estaya horaria

en: Set the time zone:
ast: Definir la estaya horaria:

en: Enter your current location.
ast: Introduz la to llocalización actual

en: No matching place
ast: Nun hai llocalizaciones que concasen

en: Software licenses
ast: Llicencies de software

en: Storage
ast: Almacenamientu

en: Used by Ubuntu
ast: Usáu por Ubuntu

en: Audio
ast: Audiu

en: Pictures
ast: Imáxenes

en: Other files
ast: Otros ficheros

en: Used by apps
ast: Usáu poles aplicaciones

en: Total storage
ast: Memoria total

en: Free space
ast: Espaciu llibre

en: By name
ast: Por nome

en: By size
ast: Por tamañu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
ast: Tocante a esti teléfonu

en: Serial
ast: Númberu de serie

en: OS
ast: SO

en: Last updated
ast: Caberu anovamientu

en: Never
ast: Enxamás

en: Check for updates
ast: Comprobar anovamientos

en: Legal:
ast: Llegal:

en: Regulatory info
ast: Información regulatoria

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
ast: %1 (coneutando…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
ast: %1 (desconeutando…)

en: Computer
ast: Equipu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
ast: Teléfonu

en: Modem
ast: Módem

en: Network
ast: Rede

en: Headset
ast: Auricular

en: Headphones
ast: Auriculares

en: Video
ast: Videu

en: Other Audio
ast: Otru audiu

en: Joypad
ast: Mandu de xuegu

en: Keyboard
ast: Tecláu

en: Tablet
ast: Tableta

en: Mouse
ast: Mur

en: Printer
ast: Imprentadora

en: Camera
ast: Cámara

en: Other
ast: Otru

en: Excellent
ast: Escelente

en: Good
ast: Bona

en: Fair
ast: Regular

en: Poor
ast: Mala

en: Connected headset:
ast: Auricular coneutáu:

en: Connect a different headset:
ast: Coneutar un auricular con micro distintu:

en: Connect a headset:
ast: Coneutar un auricular con micro:

en: None detected
ast: Dengún deteutáu

en: Name
ast: Nome

en: Type
ast: Tipu

en: Signal Strength
ast: Potencia de la señal

en: Disconnect
ast: Desconeutar

en: Bluetooth Pairing Request
ast: Petición bluetooth d'empareyamientu

en: PIN for '%1'
ast: PIN pa «%1»

en: Pair
ast: Empareyar

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
ast: Confirma que'l PIN amosáu en «%1» concasa con esti

en: Confirm PIN
ast: Confirmar PIN

en: Remove
ast: Desaniciar

en: Choose background
ast: Escoyer fondu

en: Home screen
ast: Pantalla d'aniciu

en: Welcome screen
ast: Pantalla de bienvenida

en: Photo/Image
ast: Semeya/imaxe

en: Ubuntu Art
ast: Arte d'Ubuntu

en: Custom
ast: Personalizáu

en: Preview
ast: Vista precia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
ast: Fondu de pantalla

en: Same background for both
ast: Mesmu fondu pa les dos

en: Different background for each
ast: Fondu estremáu pa les dos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ast: Batería

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ast[0]: Fai %1 segundu
ast[1]: Fai %1 segundos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ast[0]: Fai %1 minutu
ast[1]: Fai %1 minutos

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ast[0]: Fai %1 hora
ast[1]: Fai %1 hores

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
ast[0]: Fai %1 día
ast[1]: Fai %1 díes

en: Charging now
ast: Cargando agora

en: Last full charge
ast: Última carga ensembre

en: Fully charged
ast: Carga ensembre

en: Charge level
ast: Nivel de carga

en: Ways to reduce battery use:
ast: Formes de reducir l'usu de la batería:

en: Display brightness
ast: Brillu de la pantalla

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ast[0]: Tres %1 minutu
ast[1]: Tres %1 minutos

en: GPS
ast: XPS

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
ast: Pa deteutar la llocalización con precisión necesites GPS y/o wifi.

en: Lock the phone when it's not in use:
ast: Bloquiar el teléfonu cuando nun tea n'usu:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
ast: Suspender el móvil cuando nun tea n'usu:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
ast: Los tiempos más curtios son más seguros. Nun va bloquiase durante les llamaes o vídeos.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
ast: El móvil nun va suspendese durante les llamaes o vídeos.

en: Auto download
ast: Descarga automática

en: Download future updates automatically:
ast: Descargar automáticamente anovamientos futuros:

en: When on wi-fi
ast: En mou wifi

en: On any data connection
ast: Con conexón de datos

en: Data charges may apply.
ast: La tresferencia de datos podría tener costu.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
ast: Anovamientos

en: Update System
ast: Anovar el sistema

en: The phone needs to restart to install the system update.
ast: Ye necesario reaniciar pa instalar l'anovamientu del sistema.

en: Install & Restart
ast: Instalar y reaniciar

en: Not Now
ast: Agora non

en: Install
ast: Instalar

en: Software is up to date
ast: El software ta anováu

en: System update has failed.
ast: Hebo un fallu al anovar el sistema.

en: System update failed.
ast: Falló l'anovamientu del sistema.

en: Checking for updates…
ast: Comprobando anovamientos…

en: Install %1 update | Install %1 updates
ast[0]: Instalar %1 anovamientu
ast[1]: Instalar %1 anovamientos

en: Pause All
ast: Posar too

en: Retry
ast: Reintentar

en: Download
ast: Descargar

en: Update
ast: Anovar

en: Resume
ast: Siguir

en: Pause
ast: Posar

en: Installing
ast: Instalando

en: Version:
ast: Versión:

en: On wi-fi
ast: Con wifi

en: Always
ast: Siempre

en: Installing update…
ast: Instalando l'anovamientu…

en:  KiB
ast:  Kb

en:  MiB
ast:  Mb

en:  GiB
ast:  Gb

en: Call forwarding
ast: Desvíu de llamaes

en: Call waiting
ast: Llamada n'espera

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
ast: Servicios de %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
ast: Permite contestar o facer una llamada nueva cuando teas atendiendo otra, tamién permite'l cambéu ente elles

en: Call
ast: Llamada

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
ast: Redirixe les llamaes telefóniques a otru númberu si nun contesta o si'l teléfonu ta ocupáu, apagáu o fuera de cobertoria.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
ast: Nun pue comprobase l'estáu del esvíu de llamaes. Inténtalo más tarde.

en: Divert to
ast: Desviar a

en: Contacts…
ast: Contautos…

en: System Settings
ast: Axustes del sistema

en: Search
ast: Guetar

en: System
ast: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
ast: Bloquéu d'orientación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
ast: xiru

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
ast: orientación

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
ast: bloquiar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ast: pantalla

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ast: llingua

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
ast: preferencies

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
ast: rede

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
ast: inalámbrica

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ast: soníu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ast: seguridá

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ast: intimidá

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
ast: celular

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
ast: móvil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ast: reaniciar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ast: hora

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ast: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ast: estaya horaria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ast: tocante a

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
ast: preséu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
ast: Mou avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
ast: vuelu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ast: avión

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ast: desconeutáu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
ast: aspeutu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
ast: fondu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ast: fondu d'escritoriu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ast: Exemplu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ast: exemplu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
ast: prueba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ast: amuesa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ast: batería

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ast: enerxía

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
ast: sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
ast: anovar

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
ast: teléfonu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ast: Brillu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ast: brillu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
ast: Accesibilidá

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
ast: accesibilidá
