ubuntu-system-settings - en to cs translation catalogue (285 entries)

en: Display language
cs: Jazyk

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Confirm
cs: Potvrdit

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
cs: Jazyk a text

en: Display language…
cs: Zobrazi jazyk...

en: Keyboard layouts
cs: Rozložení klávesnice

en: Spell checking
cs: Kontrola pravopisu

en: Auto completion
cs: Automatické dokončování

en: Word suggestions
cs: Návrhy slov

en: Auto capitalization
cs: Automatické doplňování velkých písmen

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
cs: Zapíná klávesu Shift, aby bylo první písmeno ve větě velké.

en: Keyboard sound
cs: Zvuk klávesnice

en: Current layouts:
cs: Současné rozložení:

en: All layouts available:
cs: Dostupná rozložení:

en: Current spelling languages:
cs: Aktuální kontrola pravopisu:

en: All languages available:
cs: Všchny dostupné jazyky:

en: Stop playing
cs: Zastavit přehrávání

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
cs: Zvuk

en: Phone calls:
cs: Telefonní hovory:

en: Ringtone
cs: Vyzvánění

en: Vibrate when ringing
cs: Vibrovat při zvonění

en: Vibrate in Silent Mode
cs: Vibrace v tichém režimu

en: Messages:
cs: Zprávy:

en: Message received
cs: Přijata nová zpráva

en: Vibrate with message sound
cs: Vibrace se zvukem zprávy

en: Other sounds:
cs: Ostatní zvuky:

en: Lock sound
cs: Zvuk uzamčení

en: The phone is in Silent Mode.
cs: Telefon je v tichém režimu.

en: Phone locking
cs: Zamykání telefonu

en: None
cs: Žádný

en: Passcode
cs: Kód

en: Passphrase
cs: Přístupové heslo

en: Lock security
cs: Bepečnostní zámek

en: Lock when idle
cs: Uzamknout při nečinosti

en: Sleep when idle
cs: Uspat při nečinosti

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

en: Sleep locks immediately
cs: Okamžitý zámek spánku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
cs: Bezpečnost a soukromí

en: Phone and Internet
cs: Telefon a internet

en: Phone only
cs: Pouze telefon

en: Security:
cs: Zabezpečení:

en: SIM PIN
cs: PIN karty SIM

en: Privacy:
cs: Soukromí:

en: Stats on welcome screen
cs: Údaje na uvítací obrazovce

en: Messages on welcome screen
cs: Zprávy na uvítací obrazovce

en: Dash search
cs: Vyhledávání v Dashi

en: Location access
cs: Přistup k umístění

en: Other app access
cs: Přístup ostatních aplikací

en: Diagnostics
cs: Diagnostika

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
cs: Odeslat

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
cs: Neodesílat

en: Return results from:
cs: Výsledky z:

en: Location
cs: Umístění

en: Location detection
cs: Určení polohy

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
cs: Používá GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li GPS vypnuta, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi (nyní vypnuto) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi, mobilní síť a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi, mobilní síť (mobilní připojení není dostupné) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi (nyní vypnuto), mobilní síť a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
cs: Používá WiFi (nyní vypnuto), mobilní síť (mobilní připojení není dostupné) a GPS ke zjištění vaší přibližné polohy. Je-li zjištění polohy vypnuto, šetří se baterie.

en: Allow access to location:
cs: Povolit přístup do umístění:

en: Change passcode
cs: Změnit heslo

en: Change passphrase
cs: Změnit heslo

en: Switch to swipe
cs: Přepnout na přejetí prstem

en: Switch to passcode
cs: Přepnout na kód

en: Switch to passphrase
cs: Přepnout na přístupové heslo.

en: Existing passcode
cs: Existující kód.

en: Existing passphrase
cs: Existující přístupové heslo.

en: Incorrect passcode. Try again.
cs: Špatný kód. Zkuste to znova.

en: Incorrect passphrase. Try again.
cs: Nesprávné přístupové heslo. Zkuste to znova.

en: Choose passcode
cs: Zvolte heslo

en: Choose passphrase
cs: Vyberte přístupové heslo

en: Confirm passcode
cs: Potvrdit heslo

en: Confirm passphrase
cs: Potvrďte přístupové heslo

en: Those passcodes don't match. Try again.
cs: Tato hesla se neshodují. Zkuste to znovu.

en: Those passphrases don't match. Try again.
cs: Tato přístupová heslo jsou nesprávná. Zkuste to znovu.

en: Unset
cs: Nenastaveno

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Unlock the phone using:
cs: Odemknout telefon pomocí:

en: Swipe (no security)
cs: Přepnout (žádné zabezpečení)

en: 4-digit passcode
cs: 4 číselné heslo

en: Swipe (no security)…
cs: Přepnout (žádné zabezpečení)...

en: 4-digit passcode…
cs: 4 číselné heslo...

en: Passphrase…
cs: Přístupové heslo...

en: Change passcode…
cs: Změnit heslo...

en: Change passphrase…
cs: Změnit přístupové heslo...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
cs: Mobilní

en: Cellular data:
cs: Mobilní data:

en: Off
cs: Vypnuto

en: 2G only (saves battery)
cs: pouze 2G (šetří baterii)

en: 2G/3G/4G (faster)
cs: 2G/3G/4G (rychlejší)

en: Cellular data
cs: Mobilní údaje

en: Data roaming
cs: Datový roaming

en: Data usage statistics
cs: Statistika využití dat

en: Choose carrier:
cs: Volba operátora:

en: Automatically
cs: Automaticky

en: Manually
cs: Ručně

en: Carrier
cs: Operátor

en: N/A
cs: Neznámé

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Searching
cs: Vyhledávání

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
cs: Obsah a nastavení launcheru a filtry na domovské obrazovce budou nastaveny do výchozího nastavení.

en: Reset launcher & home screen
cs: Resetovat launcher a domovskou obrazovku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
cs: Resetovat telefon

en: Reset launcher & home screen…
cs: Resetovat launcher a domácí obrazovku

en: Reset all system settings…
cs: Resetovat všeachna systémová nastavení...

en: Erase & reset everything…
cs: Smazat  a vše resetovat

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
cs: Všechny dokumenty, uložené hry, nastavení a další položky budou trvale odstraněny.

en: Erase & reset everything
cs: Smazat a vše resetovat

en: Reset all system settings
cs: Resetovat všechna systémová nastavení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
cs: Datum a čas

en: Time zone:
cs: Časové pásmo:

en: Set the time and date:
cs: Nastavit datum a čas:

en: Set time & date
cs: Nastavit datum a čas

en: Time
cs: Čas

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Second
cs: Vteřina

en: Date
cs: Datum

en: Day
cs: Den

en: Month
cs: Měsíc

en: Year
cs: Rok

en: Set
cs: Nastavit

en: Time zone
cs: Časové pásmo

en: Set the time zone:
cs: Nastavit časové pásmo:

en: Enter your current location.
cs: Zadejte svou současnou polohu.

en: No matching place
cs: Žádné odpovídající místo

en: Software licenses
cs: Softwarové licence

en: Storage
cs: Úložiště

en: Used by Ubuntu
cs: Použito Ubuntu

en: Videos
cs: Videa

en: Audio
cs: Hudba

en: Pictures
cs: Obrázky

en: Other files
cs: Ostatní soubory

en: Used by apps
cs: Použito aplikacemi

en: Total storage
cs: Celková kapacita

en: Free space
cs: Volné místo

en: By name
cs: Podle názvu

en: By size
cs: Podle velikosti

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
cs: O tomto telefonu

en: Serial
cs: Sériové číslo

en: OS
cs: Operační systém

en: Last updated
cs: Poslední aktualizace

en: Never
cs: Nikdy

en: Check for updates
cs: Zkontrolovat aktualizace

en: Legal:
cs: Právní:

en: Regulatory info
cs: Regulační informace:

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
cs: %1 (Připojování...)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
cs: %1 (Odpojování)

en: Computer
cs: Počítač

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
cs: Telefon

en: Network
cs: Síť

en: Headset
cs: Náhlavní sada

en: Headphones
cs: Sluchátka

en: Other Audio
cs: Další audio

en: Joypad
cs: Herní ovladač

en: Keyboard
cs: Klávesnice

en: Mouse
cs: Myš

en: Printer
cs: Tiskárna

en: Camera
cs: Fotoaparát

en: Other
cs: Ostatní

en: Excellent
cs: Výborný

en: Good
cs: Dobrý

en: Fair
cs: Ucházející

en: Poor
cs: Slabý

en: Connected headset:
cs: Připojená náhlavní sada:

en: Connect a different headset:
cs: Připojit jinou náhlavní sadu:

en: Connect a headset:
cs: Připojit náhlavní sadu:

en: None detected
cs: Žádná detekována

en: Name
cs: Název

en: Type
cs: Typ

en: Signal Strength
cs: Síla signálu

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Bluetooth Pairing Request
cs: Žádost o spárování bluetooth

en: PIN for '%1'
cs: PIN pro %1

en: Pair
cs: Spárovat

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
cs: Potvrďte prosím, že PIN zobrazený na %1 se shoduje s tímto.

en: Confirm PIN
cs: Potvrdit PIN

en: Remove
cs: Odstranit

en: Choose background
cs: Vybrat pozadí

en: Home screen
cs: Domovská obrazovka

en: Welcome screen
cs: Uvítací obrazovka

en: Photo/Image
cs: Fotografie/Obrázek

en: Custom
cs: Vlastní

en: Preview
cs: Náhled

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
cs: Pozadí

en: Same background for both
cs: Stejné pozadí pro oboje

en: Different background for each
cs: Pro každé použít různá pozadí

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
cs: Baterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
cs[0]: Před %1 vteřinou
cs[1]: Před %1 vteřinami
cs[2]: Před %1 vteřinami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
cs[0]: Před %1 minutou
cs[1]: Před %1 minutami
cs[2]: Před %1 minutami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
cs[0]: Před %1 hodinou
cs[1]: Před %1 hodinami
cs[2]: Před %1 hodinami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
cs[0]: Před %1 dnem
cs[1]: Před %1 dny
cs[2]: Před %1 dny

en: Charging now
cs: Nabíjí se

en: Last full charge
cs: Poslední plné nabití

en: Fully charged
cs: Plně nabito

en: Charge level
cs: Stupeň nabití

en: Ways to reduce battery use:
cs: Možnosti snížení spotřeby energie:

en: Display brightness
cs: Jas displeje

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
cs[0]: Po %1 minutě
cs[1]: Po %1 minutách
cs[2]: Po %1 minutách

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
cs: Pro přesné určení polohy je vyžadováno použití GPS nebo Wi-Fi

en: Lock the phone when it's not in use:
cs: Uzamknout telefon po dobu nečinnosti:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
cs: Uspat telefon po dobu nečinnosti:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
cs: Kratší časové úseky je bezpečnější. Telefon nebude uzamčen během hovoru nebo přehrávání videa.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
cs: Telefon se neuspí během hovoru nebo přehrávání videa.

en: Auto download
cs: Automatické stahování

en: Download future updates automatically:
cs: Stahovat budoucí aktualizace automaticky:

en: When on wi-fi
cs: Přes Wi-Fi

en: On any data connection
cs: Přes kterékoliv datové spojení

en: Data charges may apply.
cs: Přenos dat může být zpoplatněn.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
cs: Aktualizace

en: Update System
cs: Aktualizovat systém

en: The phone needs to restart to install the system update.
cs: Telefon musí být restartován pro instalaci systémových aktualizací.

en: Install & Restart
cs: Instalovat a restartovat

en: Not Now
cs: Nyní ne

en: Install
cs: Instalovat

en: Software is up to date
cs: Software je aktuální

en: System update has failed.
cs: Aktualizace systému selhala.

en: System update failed.
cs: Aktualizace systému selhala.

en: Checking for updates…
cs: Ověřuje se dostupnost aktualizací...

en: Install %1 update | Install %1 updates
cs[0]: Instalovat %1 aktualizaci
cs[1]: Instalovat %1 aktualizace
cs[2]: Instalovat %1 aktualizací

en: Pause All
cs: Pozastavit vše

en: Retry
cs: Opakovat

en: Download
cs: Stažení

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Installing
cs: Instalace

en: Version:
cs: Verze:

en: On wi-fi
cs: Přes Wi-Fi

en: Always
cs: Vždy

en: Installing update…
cs: Instalace aktualizací...

en:  bytes
cs:  bytů

en: Call forwarding
cs: Přesměrování hovorů

en: Call waiting
cs: Čekající hovor

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
cs: %1 Služby

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
cs: Dovolí začít jiný hovor, když právě telefonujete, a přepínat se mezi nimi.

en: Call
cs: Volání

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
cs: Přesměrovává hovory na jiné číslo, když neodpovídáte, nebo když je obsazeno, telefon je vypnutý nebo není dostupný.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
cs: Stav přesměrování hovorů nemůže být nyní zkontrolován. Zkuste to později.

en: Divert to
cs: Přesměrovat na

en: Contacts…
cs: Kontakty...

en: System Settings
cs: Systémová nastavení

en: Search
cs: Hledat

en: Personal
cs: Osobní

en: System
cs: Systém

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
cs: Směrový zámek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
cs: otočení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
cs: orientace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
cs: zámek

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
cs: obrazovka

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
cs: jazyk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: lang
cs: jazyk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
cs: nastavení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
cs: síť

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
cs: bezdrát

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
cs: zvuk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
cs: bezpečnost

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
cs: soukromí

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
cs: mobilní

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
cs: mobilní

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
cs: čas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
cs: datum

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
cs: časové pásmo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
cs: o

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
cs: zařízení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
cs: Režim letadlo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
cs: letecký

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
cs: letadlo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
cs: vzhled

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
cs: pozadí

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
cs: tapeta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
cs: Příklad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
cs: příklad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
cs: vzor

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
cs: baterie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
cs: napájení

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
cs: systém

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
cs: aktualizace

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
cs: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
cs: Jas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
cs: jas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
cs: Zpřístupnění

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
cs: zpřístupnění
