ubuntu-system-settings - en to hi translation catalogue (44 entries)

en: Cancel
hi: रद्द करें

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
hi: ध्वनि

en: Phone calls:
hi: फोन कॉल्स:

en: Ringtone
hi: रिंगटोन

en: Vibrate when ringing
hi: वायब्रेट जब रिंगिग

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
hi: सुरक्षा और गोपनीयता

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
hi: सामग्री और लांचर की लेआउट, और होम स्क्रीन के फिल्टर अपने मूल सेटिंग्स मे लौटा दी जाएगी.

en: Reset launcher & home screen
hi: लांचर और होम स्क्रीन रीसेट करे

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
hi: फोन रीसेट करो

en: Reset launcher & home screen…
hi: लांचर और मुख़्य स्क्रीन रीसेट करो...

en: Reset all system settings…
hi: सभी सिस्टम सेटिंगस रीसेट करे...

en: Erase & reset everything…
hi: सब कुछ मिटाना और रीसेट करना...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
hi: सभी दस्तावेजों, संचित खेल, सेटिंग्स, और अन्य वस्तुओं को स्थायी रूप से इस फोन से हटा दिया जाएगा.

en: Erase & reset everything
hi: सब कुछ मिटाना और रीसेट करना

en: Reset all system settings
hi: सभी सिस्टम सेटिंग रीसेट करे

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
hi: समय व दिनांक

en: Software licenses
hi: सॉफ्टवेयर लाइसेंसीस

en: Storage
hi: स्टोरेज

en: Used by Ubuntu
hi: Ubuntu द्वारा प्रयुक्त

en: Used by apps
hi: ऐप्स द्वारा प्रयुक्त

en: Total storage
hi: कुल जगह

en: Free space
hi: फ्री जगह

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
hi: इस फोन के बारे में

en: Serial
hi: सीरियल

en: Software:
hi: सॉफ्टवेयर:

en: Check for updates
hi: अपडेट्स के लिए जाँच करें

en: Legal:
hi: लिगल:

en: Regulatory info
hi: नियामक की जानकारी

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
hi: फोन

en: Network
hi: नेटवर्क

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
hi: ब्लूटूथ

en: Home screen
hi: मुख्य स्क्रीन

en: Welcome screen
hi: स्वागत स्क्रीन

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
hi: पृष्ठभूमि

en: Same background for both
hi: दोनों के लिए एक ही पृष्ठभूमि

en: Different background for each
hi: प्रत्येक के लिए अलग पृष्ठभूमि

en: GPS
hi: जीपीएस

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
hi: अपडेटस

en: System Settings
hi: सिस्टम सेटिंग्स

en: Personal
hi: निजी

en: System
hi: सिस्टम

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
hi: उदाहरण

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
hi: चमक

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
hi: अभिगम्यता
