ubuntu-system-settings - en to it translation catalogue (213 entries)

en: Display language
it: Lingua

en: Cancel
it: Annulla

en: Confirm
it: Conferma

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
it: Lingua e testo

en: Keyboard layouts
it: Disposizioni di tastiera

en: Spell checking
it: Controllo ortografico

en: Auto completion
it: Completamento automatico

en: Auto capitalization
it: Maiuscolo automatico

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
it: Attivare «Maiusc» per usare la maiuscola come prima lettera di ogni frase.

en: Current layouts:
it: Disposizione attuale:

en: All layouts available:
it: Tutte le disposizioni disponibili:

en: Current spelling languages:
it: Lingua di correzione ortografica attuale:

en: All languages available:
it: Tutte le lingue disponibili:

en: Stop playing
it: Ferma la riproduzione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
it: Audio

en: Phone calls:
it: Chiamate:

en: Ringtone
it: Suoneria

en: Vibrate when ringing
it: Vibra e suona

en: Message received
it: Messaggio ricevuto

en: Other sounds:
it: Altri suoni:

en: Lock sound
it: Suono di blocco

en: The phone is in Silent Mode.
it: Il telefono è in modalità silenziosa.

en: Phone locking
it: Blocco del telefono

en: None
it: Nessuna

en: Lock security
it: Sicurezza di blocco

en: Lock when idle
it: Blocca quando inattivo

en: Sleep when idle
it: Sospendi quando inattivo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

en: Sleep locks immediately
it: Alla sospensione blocca immediatamente

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
it: Sicurezza e privacy

en: Phone and Internet
it: Dal telefono e da internet

en: Phone only
it: Solo dal telefono

en: Security:
it: Sicurezza:

en: SIM PIN
it: PIN della SIM

en: Stats on welcome screen
it: Statistiche sulla schermata di accesso

en: Messages on welcome screen
it: Messaggi sulla schermata di accesso

en: Dash search
it: Ricerche dalla Dash

en: Location access
it: Accesso alla posizione

en: Other app access
it: Accesso altre app

en: Diagnostics
it: Statistiche

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
it: Inviate

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
it: Non inviate

en: Return results from:
it: Restituisci risultati:

en: Location
it: Posizione

en: Location detection
it: Rilevamento della posizione

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
it: Usare il GPS per rilevare la posizione approssimativa. Se disattivato, il GPS verrà spento per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi (attualmente spento) e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi, posizione delle celle e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi, posizione delle celle (attualmente nessuna connessione dati) e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi (attualmente spento), posizione delle celle e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
it: Usare Wi-Fi (attualmente spento), posizione delle celle (attualmente nessuna connessione dati) e GPS per rilevare la posizione approssimativa. Spegnere il rilevamento della posizione per risparmiare batteria.

en: Allow access to location:
it: Consenti accesso alla posizione:

en: Change passcode
it: Cambia il passcode

en: Change passphrase
it: Cambia la passphrase

en: Switch to swipe
it: Passa a scorrimento

en: Switch to passcode
it: Passa a passcode

en: Switch to passphrase
it: passa a passphrase

en: Existing passcode
it: Passcode esistente

en: Existing passphrase
it: Passphrase esistente

en: Incorrect passcode. Try again.
it: Passode errato. Provare di nuovo.

en: Incorrect passphrase. Try again.
it: Passprhase errata. Provare di nuovo.

en: Choose passcode
it: Scegli passcode

en: Choose passphrase
it: Scegli passphrase

en: Confirm passcode
it: Conferma passcode

en: Confirm passphrase
it: Conferma passphrase

en: Those passcodes don't match. Try again.
it: I passcode non corridspondono. Provare di nuovo.

en: Those passphrases don't match. Try again.
it: Le passphrase non corrispondono. Provare di nuovo.

en: Unset
it: Azzera

en: Continue
it: Continua

en: Unlock the phone using:
it: Sblocca il telefono usando:

en: Swipe (no security)
it: Scorrimento (nessuna sicurezza)

en: 4-digit passcode
it: Passcode a 4 caratteri

en: Swipe (no security)…
it: Scorrimento (nessuna sicurezza)...

en: 4-digit passcode…
it: Passcode a 4 caratteri...

en: Passphrase…
it: Passphrase...

en: Change passcode…
it: Cambia passcode...

en: Change passphrase…
it: Cambia passphrase...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
it: Rete mobile

en: Cellular data
it: Dati mobili

en: Data roaming
it: Roming dati

en: Data usage statistics
it: Statistiche utilizzo dati

en: Choose carrier:
it: Scegli operatore:

en: Automatically
it: Automaticamente

en: Manually
it: Manualmente

en: Carrier
it: Operatore

en: N/A
it: N/D

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Searching
it: Ricerca

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
it: I contenuti e le impostazioni del Launcher e i filtri nella schermata Home verranno ripristinati alle impostazioni di fabbrica.

en: Reset launcher & home screen
it: Ripristina Launcher e schermata Home

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
it: Ripristino del telefono

en: Reset launcher & home screen…
it: Ripristino del Launcher e della schermata Home...

en: Reset all system settings…
it: Ripristino di tutte le impostazioni di sistema...

en: Erase & reset everything…
it: Cancellazione e rispristino in corso...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
it: Tutti i documenti, i giochi salvati, le impostazioni e tutti gli altri elementi verranno permanentemente eliminati da questo telefono.

en: Erase & reset everything
it: Cancella e ripristina tutto

en: Reset all system settings
it: Ripristina tutte le impostazioni di sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
it: Ora e data

en: Time zone:
it: Fuso orario:

en: Set the time and date:
it: Imposta ora e data:

en: Set time & date
it: Imposta ora e data

en: Time
it: Orario

en: Hour
it: Ore

en: Minute
it: Minuti

en: Second
it: Secondi

en: Date
it: Data

en: Day
it: Giorno

en: Month
it: Mese

en: Year
it: Anno

en: Set
it: Imposta

en: Time zone
it: Fuso orario

en: Set the time zone:
it: Imposta fuso orario:

en: Enter your current location.
it: Inserire la posizione attuale.

en: No matching place
it: Nessuna località corrispondente

en: Software licenses
it: Licenze software

en: Storage
it: Memoria

en: Used by Ubuntu
it: Usata da Ubuntu

en: Pictures
it: Immagini

en: Other files
it: Altri file

en: Used by apps
it: Usata dalle app

en: Total storage
it: Memoria totale

en: Free space
it: Spazio libero

en: By name
it: Per nome

en: By size
it: Per dimensione

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
it: Info sul telefono

en: Serial
it: Numero di serie

en: OS
it: Sistema operativo

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Never
it: Mai

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Legal:
it: Note legali:

en: Regulatory info
it: Info sulla regolarità

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
it: %1 (Connessione...)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
it: %1 (Disconnessione...)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
it: Telefono

en: Network
it: Rete

en: Headset
it: Auricolare

en: Headphones
it: Cuffie

en: Video
it: Dispositivo video

en: Other Audio
it: Altri dispositivi audio

en: Keyboard
it: Tastiera

en: Tablet
it: Tavoletta

en: Printer
it: Stampante

en: Camera
it: Fotocamera

en: Other
it: Altro

en: Excellent
it: Eccellente

en: Good
it: Buona

en: Fair
it: Discreta

en: Poor
it: Scarsa

en: Connected headset:
it: Auricolare connesso:

en: Connect a different headset:
it: Connetti un auricolare differente:

en: Connect a headset:
it: Connetti un auricolare:

en: None detected
it: Nessuno rilevato

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Signal Strength
it: Potenza del segnale

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Bluetooth Pairing Request
it: Richiesta di associazione Bluetooth

en: PIN for '%1'
it: PIN per «%1»

en: Pair
it: Associa

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
it: Confermare che il PIN mostrato su  «%1» corrisponda a questo

en: Confirm PIN
it: Conferma PIN

en: Home screen
it: Home

en: Welcome screen
it: Schermata di accesso

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
it: Sfondo

en: Same background for both
it: Stesso sfondo per entrambe

en: Different background for each
it: Sfondo differente per ognuna

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
it: Batteria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
it[0]: %1 secondo fa
it[1]: %1 secondi fa

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
it[0]: %1 minuto fa
it[1]: %1 minuti fa

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
it[0]: %1 ora fa
it[1]: %1 ore fa

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
it[0]: %1 giorno fa
it[1]: %1 giorni fa

en: Charging now
it: In carica

en: Last full charge
it: Ultima ricarica completa

en: Fully charged
it: Ricarica completa

en: Charge level
it: Livello di carica

en: Ways to reduce battery use:
it: Metodi per ridurre l'uso della batteria:

en: Display brightness
it: Luminosità display

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
it[0]: Dopo %1 minuto
it[1]: Dopo %1 minuti

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
it: La rilevazione esatta della posizione richiede il GPS e/o il Wi-Fi.

en: Lock the phone when it's not in use:
it: Blocca il telefono quando non è in uso:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
it: Sospendi il telefono quando non è in uso:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
it: Un tempo più breve è più sicuro. Il telefono non si bloccherà durante le chiamate o la riproduzione di video.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
it: Non sospendere il telefono durante le chiamate e la riproduzione video.

en: Auto download
it: Scaricamento automatico

en: Download future updates automatically:
it: Scarica gli aggiornamenti futuri automaticamente:

en: When on wi-fi
it: Quando connesso alla rete Wi-Fi

en: On any data connection
it: Su qualunque connessione dati

en: Data charges may apply.
it: Potrebbero essere applicati costi aggiuntivi.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
it: Aggiorna

en: Install & Restart
it: Installa e riavvia

en: Checking for updates…
it: Controllo degli aggiornamenti...

en: Retry
it: Riprova

en: Download
it: Scarica

en: On wi-fi
it: Su rete Wi-Fi

en: Always
it: Sempre

en: Call forwarding
it: Deviazione chiamata

en: Call waiting
it: Chamata in attesa

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
it: Servizi %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
it: Permette, durante una chiamata, di rispondere o avviare nuove chiamate, e di alternarle

en: Call
it: Chiama

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
it: Reindirizza a un altro numero le chiamate senza risposta, oppure quando il telefono è occupato, spento o non raggiungibile.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
it: Lo stato di inoltro delle chiamate non può essere verificato ora. Riprovare più tardi.

en: Divert to
it: Devia al numero

en: Contacts…
it: Contatti...

en: System Settings
it: Impostazioni

en: Search
it: Cerca

en: Personal
it: Informazioni personali

en: System
it: Sistema

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
it: Esempio

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
it: Luminosità

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
it: Accessibilità
