ubuntu-system-settings - en to km translation catalogue (303 entries)

en: Display language
km: បង្ហាញ​ភាសា

en: Cancel
km: បោះ​បង់

en: Confirm
km: បញ្ជាក់

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
km: ភាសា & អត្ថបទ

en: Display language…
km: បង្ហាញ​ភាសា…

en: Keyboard layouts
km: ប្លង់​ក្ដារ​ចុច

en: Spell checking
km: ការ​ពិនិត្យ​អក្ខរាវិរុទ្ធ

en: Auto completion
km: បំពេញ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Word suggestions
km: ការ​ស្នើ​ពាក្យ

en: Auto capitalization
km: អក្សរ​ធំ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
km: បើក​ការ​ប្ដូរ​ទៅ​អក្សរ​​ទី​មួយ​​ធំ​នៃ​ប្រយោគ​នីមួយៗ។

en: Keyboard sound
km: សំឡេង​ក្ដារ​ចុច

en: Current layouts:
km: ប្លង់​បច្ចុប្បន្ន៖

en: All layouts available:
km: ប្លង់​ដែល​មាន​ទាំងអស់៖

en: Current spelling languages:
km: ភាសា​ប្រកប​បច្ចុប្បន្ន៖

en: All languages available:
km: គ្រប់​ភាសា​៖

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
km: វ៉ាយហ្វាយ

en: Stop playing
km: ឈប់ចាក់

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
km: សំឡេង

en: Phone calls:
km: ការ​ហៅ​ទូរស័ព្ទ៖

en: Ringtone
km: សំឡេង​រោទ៍

en: Vibrate when ringing
km: ញ័រ​ពេលរោទ៍

en: Vibrate in Silent Mode
km: ញ័រ​ក្នុង​របៀប​ស្ងាត់

en: Messages:
km: សារ៖

en: Message received
km: បាន​ទទួល​សារ

en: Vibrate with message sound
km: ញ័រ​ដោយ​សំឡេង​សារ

en: Other sounds:
km: សំឡេង​ផ្សេងៗ៖

en: Lock sound
km: សំឡេង​ចាក់សោ

en: The phone is in Silent Mode.
km: ទូរស័ព្ទ​ក្នុង​របៀប​ស្ងាត់។

en: Phone locking
km: ការ​ចាក់សោ​ទូរស័ព្ទ

en: None
km: គ្មាន

en: Passcode
km: កូដ​សម្ងាត់

en: Passphrase
km: ឃ្លាសម្ងាត់

en: Lock security
km: ចាក់សោ​សុវត្ថិភាព

en: Lock when idle
km: ចាក់​សោ​ពេល​នៅទំនេរ

en: Sleep when idle
km: ដេក​ពេល​នៅទំនេរ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
km[0]: %1 នាទី

en: Sleep locks immediately
km: ចាក់​សោ​ដេក​ភ្លាម​ៗ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
km: សុវត្ថិភាព និង​​ភាព​ឯកជន

en: Phone and Internet
km: ទូរស័ព្ទ និងអ៊ីនធឺណិត

en: Phone only
km: តែ​ទូរស័ព្ទ

en: Security:
km: សុវត្ថិភាព ៖

en: SIM PIN
km: លេខ​កូដ PIN ស៊ីម

en: Privacy:
km: ភាព​ឯកជន​ ៖

en: Stats on welcome screen
km: ស្ថានភាព​លើ​អេក្រង់​ស្វាគមន៍

en: Messages on welcome screen
km: សារ​លើអេក្រង់​ស្វាគមន៍

en: Dash search
km: ស្វែងរក

en: Location access
km: ចូល​ដំណើរការ​ទីតាំង

en: Other app access
km: ចូល​ដំណើរការ​កម្មវិធី​ផ្សេង

en: Diagnostics
km: ការ​ពិនិត្យ​មើល

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
km: បានផ្ញើ

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
km: មិន​បាន​ផ្ញើ

en: Return results from:
km: ផ្ដល់​លទ្ធផល​ពី៖

en: Location
km: ទីតាំង

en: Location detection
km: រក​ឃើញ​ទីតាំង

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
km: ប្រើជីភីអេស ដើម្បី​រកមើល​ទីតាំង​របស់​អ្នក។ នៅ​ពេល​បិទ ជីភីអេស​បិទ​ដើម្បី​សន្សំ​ថ្ម។

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ និង​ជីភីអេស​ដើម្បី​រកមើល​ទីតាំង​របស់​អ្នក បិទ​ការ​រក​មើល​ទីតាំង​ដើម្បី​សន្សំ​ថ្មី។.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ការ​ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ (បច្ចុប្បន្ន​បិទ) ហើយ GPS រក​ឃើញ​ទីតាំង​ពិបាក​របស់​អ្នក។ បិទ​ការ​រក​ឃើញ​ទីតាំង​សន្សំ​ថ្ម។

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ការ​ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ, ទីតាំង​បង្គោល​​អង់តែន​, និង GPS ដើម្បី​រក​ឃើញ​ទីតាំង​ពិបាក​របស់​អ្នក។ បិទ​ការ​រក​ឃើញ​ទីតាំង​សន្សំ​ថ្ម។

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ, ទីតាំង​បង្គោល​អង់តែន (គ្មាន​ការ​តភ្ជាប់​ចល័ត​បច្ចុប្បន្ន), ហើយ GPS រក​ឃើញ​ទីតាំង​ពិបាក​របស់​អ្នក។ បិទ​ការ​រក​ឃើញ​ទីតាំង​សន្សំ​ថ្ម។

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ការ​ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ (បច្ចុប្បន្ន​បិទ), ទីតាំង​បង្គោល​អង់តែន ហើយ GPS រក​ឃើញ​ទីតាំង​ពិបាក​របស់​អ្នក។ បិទ​ការ​រក​ឃើញ​ទីតាំង​សន្សំ​ថ្ម។

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
km: ការ​ប្រើ​វ៉ាយហ្វាយ (បច្ចុប្បន្ន​បិទ), ទីតាំង​បង្គោល​អង់តែន​ (គ្មាន​ការ​តភ្ជាប់​ចល័ត​បច្ចុប្បន្ន), ហើយ GPS រក​ឃើញ​ទីតាំង​ពិបាក​របស់​អ្នក។ បិទ​ការ​រក​ឃើញ​ទីតាំង​សន្សំ​ថ្ម។

en: Allow access to location:
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ចូល​ទៅ​ទីតាំង៖

en: Change passcode
km: ប្ដូរ​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Change passphrase
km: ផ្លាស់ប្ដូរ​ឃ្លា​សម្ងាត់

en: Switch to swipe
km: ប្ដូរ​ដើម្បី​ត្រូវ​អូស

en: Switch to passcode
km: ប្ដូរ​ទៅ​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Switch to passphrase
km: ប្ដូរ​ទៅ​ឃ្លា​សម្ងាត់

en: Existing passcode
km: ពាក្យ​សម្ងាត់​ដែល​មាន​ស្រាប់

en: Existing passphrase
km: ឃ្លា​សម្ងាត់​ដែល​មាន​ស្រាប់

en: Incorrect passcode. Try again.
km: ពាក្យ​សម្ងាត់​មិន​ត្រឹមត្រូវ​។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Incorrect passphrase. Try again.
km: ឃ្លា​សម្ងាត់​មិន​ត្រឹមត្រូវ។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Choose passcode
km: ជ្រើស​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Choose passphrase
km: ជ្រើស​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Confirm passcode
km: បញ្ជាក់​ពាក្យ​សម្ងាត់

en: Confirm passphrase
km: បញ្ជាក់​ឃ្លា​សម្ងាត់

en: Those passcodes don't match. Try again.
km: ពាក្យ​សម្ងាត់​ទាំង​នោះ​មិន​ដូច​គ្នា។​ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Those passphrases don't match. Try again.
km: ពាក្យ​សម្ងាត់​ទាំង​នោះ​មិន​ដូច​គ្នា។ ព្យាយាម​ម្ដងទៀត។

en: Unset
km: មិន​កំណត់

en: Continue
km: បន្ត

en: Unlock the phone using:
km: ដោះ​សោ​ទូរស័ព្ទ​ដោយ​ប្រើ៖

en: Swipe (no security)
km: អូស (គ្មាន​សុវត្ថិភាព)

en: 4-digit passcode
km: លេខ​កូដ ៤​ខ្ទង់

en: Swipe (no security)…
km: អូស (គ្មាន​សុវត្ថិភាព)…

en: 4-digit passcode…
km: លេខ​កូដ ៤​ខ្ទង់…

en: Passphrase…
km: ឃ្លា​សម្ងាត់...

en: Change passcode…
km: ប្ដូរ​ឃ្លា​សម្ងាត់...

en: Change passphrase…
km: ប្ដូរ​ឃ្លា​សម្ងាត់...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
km: ចល័ត

en: Cellular data:
km: ទិន្នន័យ​ចល័ត៖

en: Off
km: បិទ

en: 2G only (saves battery)
km: តែ 2G (សន្សំ​ថ្ម)

en: 2G/3G/4G (faster)
km: 2G/3G/4G (លឿន​)

en: Cellular data
km: ទិន្នន័យ​ចល័ត

en: Data roaming
km: រ៉ូមីង​ទិន្នន័យ

en: Data usage statistics
km: ស្ថិតិ​ប្រើ​ទិន្នន័យ

en: Choose carrier:
km: ជ្រើស​ក្រុមហ៊ុន​បញ្ជូន៖

en: Automatically
km: ស្វ័យប្រវត្តិ

en: Manually
km: ដោយដៃ

en: Carrier
km: ក្រុមហ៊ុន​បញ្ជូន

en: Refresh
km: ផ្ទុក​ឡើងវិញ

en: Searching
km: ស្វែងរក

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
km: មាតិកា និង​ប្លង់​កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម​ ព្រម​ទាំង​តម្រង​ក្នុង​អេក្រង់​ដើម​នឹង​ត្រូវ​បាន​ត្រឡប់​ទៅ​ការ​កំណត់​ដើម​របស់​ពួកវា។

en: Reset launcher & home screen
km: កំណត់​កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម & អេក្រង់​ដើម​ឡើងវិញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
km: កំណត់​ទូរស័ព្ទ​ឡើងវិញ

en: Reset launcher & home screen…
km: កំណត់​កម្មវិធី​ចាប់ផ្ដើម & អេក្រង់​​ដើម​ឡើងវិញ…

en: Reset all system settings…
km: កំណត់​ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ​ទាំងអស់​ឡើង​វិញ

en: Erase & reset everything…
km: លុប & កំណត់​អ្វី​ផ្សេងៗ​ឡើងវិញ

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
km: ឯកសារ​ទាំងអស់, ហ្គេម​បាន​រក្សាទុក, ការ​កំណត់, និង​ធាតុ​ផ្សេងៗ​ទៀត​នឹង​ត្រូវ​បាន​លុប​​ជា​អចិន្ត្រៃយ៍​ពី​ទូរស័ព្ទ​នេះ។

en: Erase & reset everything
km: លុប & កំណត់​អ្វី​ផ្សេងៗ​ឡើងវិញ

en: Reset all system settings
km: កំណត់​ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ​ទាំងអស់​ឡើងវិញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
km: ពេលវេលា និង​កាល​បរិច្ឆេទ

en: Time zone:
km: តំបន់​ពេលវេលា៖

en: Set the time and date:
km: កំណត់​ពេលវេលា និង​កាលបរិច្ឆេទ៖

en: Set time & date
km: កំណត់​ពេលវេលា និង​កាលបរិច្ឆេទ

en: Time
km: ពេលវេលា

en: Hour
km: ម៉ោង

en: Minute
km: នាទី

en: Second
km: វិនាទី

en: Date
km: កាលបរិច្ឆេទ

en: Day
km: ថ្ងៃ

en: Month
km: ខែ

en: Year
km: ឆ្នាំ

en: Set
km: កំណត់

en: Time zone
km: តំបន់​ពេលវេលា

en: Set the time zone:
km: កំណត់​តំបន់​ពេលវេលា៖

en: Enter your current location.
km: បញ្ចូល​ទីតាំង​បច្ចុប្បន្ន​របស់​អ្នក។

en: No matching place
km: គ្មាន​ទីតាំង​ផ្គូផ្គង

en: Software licenses
km: អាជ្ញាប័ណ្ណ​កម្មវិធី

en: Storage
km: ការ​ផ្ទុក

en: Used by Ubuntu
km: បាន​ប្រើ​ដោយ​អ៊ូប៊ុនទូ

en: Videos
km: វីដេអូ

en: Audio
km: សំឡេង

en: Pictures
km: រូបភាព

en: Other files
km: ឯកសារ​ផ្សេងៗ

en: Used by apps
km: បាន​ប្រើ​ដោយ​កម្មវិធី

en: Total storage
km: ទំហំ​ផ្ទុក​សរុប

en: Free space
km: ទំហំ​ទំនេរ

en: By name
km: តាម​ឈ្មោះ

en: By size
km: តាម​ទំហំ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
km: អំពី​ទូរស័ព្ទ​នេះ

en: Serial
km: សៀរៀល

en: Software:
km: កម្មវិធី​បន្ថែម៖

en: OS
km: ប្រព័ន្ធ​ប្រតិបត្តិការ

en: Last updated
km: បាន​​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ចុងក្រោយ

en: Never
km: កុំ

en: Check for updates
km: ពិនិត្យ​មើល​បច្ចុប្បន្នភាព

en: Legal:
km: ស្រប​ច្បាប់៖

en: Regulatory info
km: ព័ត៌មាន​ផ្លូវ​ច្បាប់

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
km: %1 (កំពុង​ភ្ជាប់…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
km: %1 (កំពុង​ផ្ដាច់…)

en: Computer
km: កុំព្យូទ័រ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
km: ទូរស័ព្ទ

en: Modem
km: ម៉ូដឹម

en: Network
km: បណ្តាញ

en: Headset
km: កាស

en: Headphones
km: កាស

en: Video
km: វីដេអូ

en: Other Audio
km: អូឌីយ៉ូ​ផ្សេង

en: Keyboard
km: ក្ដារចុច

en: Tablet
km: កុំព្យូទ័រ​បន្ទះ

en: Mouse
km: កណ្ដុរ

en: Printer
km: ម៉ាស៊ីន​បោះពុម្ព

en: Camera
km: ម៉ាស៊ីន​ថ​ត

en: Other
km: ផ្សេងៗ

en: Excellent
km: ល្អ​ណាស់

en: Good
km: ល្អ

en: Fair
km: មធ្យម

en: Poor
km: ខ្សោយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
km: ប៊្លូធូស

en: Connected headset:
km: បាន​ភ្ជាប់​កាស ៖

en: Connect a different headset:
km: ភ្ជាប់​កាស​ផ្សេង៖

en: Connect a headset:
km: ភ្ជាប់​កាស៖

en: None detected
km: រក​មិន​ឃើញ

en: Name
km: ឈ្មោះ

en: Type
km: ប្រភេទ

en: Signal Strength
km: កម្លាំង​​សញ្ញា

en: Disconnect
km: ផ្តាច់

en: Bluetooth Pairing Request
km: ស្នើ​ផ្គូផ្គង​ប៊្លូធូស

en: PIN for '%1'
km: កូដ PIN សម្រាប់ '%1'

en: Pair
km: ផ្គូផ្គង

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
km: សូម​បញ្ជាក់​ថា​កូដ PIN បាន​បង្ហាញ លើ​ការ​ផ្គូផ្គង '%1' សម្រាប់​មួយ​នេះ

en: Confirm PIN
km: បញ្ជាក់​កូដ PIN

en: Remove
km: លុប​ចេញ

en: Choose background
km: ជ្រើស​ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ

en: Home screen
km: អេក្រង់​ដើម

en: Welcome screen
km: អេក្រង់​ស្វាគមន៍

en: Photo/Image
km: រូបថត/រូបភាព

en: Ubuntu Art
km: សិល្បៈ Ubuntu

en: Custom
km: ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Preview
km: មើល​ជា​មុន

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
km: ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ

en: Same background for both
km: ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ​ដូច​គ្នា​សម្រាប់​ទាំង​ពីរ

en: Different background for each
km: ផ្ទៃ​ខាង​ក្រោយ​ខុស​គ្នា​សម្រាប់​នីមួយៗ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
km: ថ្ម

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
km[0]: %1 វិនាទី​មុន

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
km[0]: %1 នាទី​មុន

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
km[0]: %1 ម៉ោង​មុន

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
km[0]: %1 ថ្ងៃ​មុន

en: Charging now
km: ឥឡូវ​កំពុង​បញ្ចូលថ្ម

en: Last full charge
km: បញ្ចូល​ថ្ម​​ពេញ​ចុងក្រោយ

en: Fully charged
km: បាន​បញ្ចូល​ថ្ម​ពេល

en: Charge level
km: កម្រិត​បញ្ចូល​ថ្ម

en: Ways to reduce battery use:
km: វិធី​កាត់បន្ថយ​កា​រ​ប្រើ​ថ្មី៖

en: Display brightness
km: បង្ហាញ​ពន្លឺ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
km[0]: បន្ទាប់​ពី %1 នាទី

en: GPS
km: ជីភីអេស

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
km: រក​ឃើញ​ទីតាំង​ត្រឹមត្រូវ​ទាមទារ​ជីភីអេស និង/ឬ​វ៉ាយហ្វាយ។

en: Lock the phone when it's not in use:
km: ចាក់​សោ​ទូរស័ព្ទ​ពេល​មិន​ប្រើ៖

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
km: ឲ្យ​ទូរស័ព្ទ​ដេក​ពេល​មិន​ប្រើ៖

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
km: ពេលវេលា​កាន់តែ​ខ្លី​សុវត្ថិភាព​កាន់​តែ​ខ្ពស់។ ទូរស័ព្ទ​នឹង​មិន​ចាក់​សោ​ពេល​ហៅ ឬ​ចាក់​វីដេអូ។

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
km: ទូរស័ព្ទ​នឹង​មិន​ដេក​ពេល​ហៅ ឬ​ចាក់​វីដេអូ។

en: Auto download
km: ទាញយក​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ

en: Download future updates automatically:
km: ទាញ​យក​បច្ចុប្បន្នភាព​អនាគត​ដោយ​ស្វ័យ​ប្រវត្តិ៖

en: When on wi-fi
km: ពេល​បើក​វ៉ាយហ្វាយ

en: On any data connection
km: លើ​ការ​ភ្ជាប់​ទិន្នន័យ​ណា​មួយ

en: Data charges may apply.
km: ការ​កាត់​លុយ​ទិន្នន័យ​អាច​អនុវត្ត។

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
km: បច្ចុប្បន្នភាព

en: Update System
km: ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ប្រព័ន្ធ

en: The phone needs to restart to install the system update.
km: ទូរស័ព្ទ​ត្រូវ​ចាប់ផ្ដើម​ឡើងវិញ ដើម្បី​ដំឡើង​បច្ចុប្បន្នភាព​ប្រព័ន្ធ។

en: Install & Restart
km: ដំឡើង ហើយ​ចាប់ផ្ដើម​ឡើង​វិញ

en: Not Now
km: មិនមែន​ឥឡូវ

en: Install
km: ដំឡើង

en: Software is up to date
km: កម្មវិធី​ទាន់សម័យ​ហើយ

en: System update has failed.
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ប្រព័ន្ធ។

en: System update failed.
km: បាន​បរាជ័យ​​ក្នុងការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ប្រព័ន្ធ។

en: Checking for updates…
km: កំពុង​ពិនិត្យមើល​បច្ចុប្បន្នភាព…

en: Install %1 update | Install %1 updates
km[0]: ដំឡើង​បច្ចុប្បន្នភាព %1

en: Pause All
km: ផ្អាក​ទាំងអស់

en: Retry
km: ព្យាយាម​ម្តង​ទៀត

en: Download
km: ទាញយក

en: Update
km: ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព

en: Resume
km: បន្ត

en: Pause
km: ផ្អាក

en: Installing
km: ដំឡើង

en: Version:
km: កំណែ៖

en: On wi-fi
km: បើក​វ៉ាយហ្វាយ

en: Always
km: ជានិច្ច

en: Installing update…
km: កំពុង​ដំឡើង​បច្ចុប្បន្នភាព…

en:  bytes
km:  បៃ

en:  KiB
km:  គីឡូបៃ

en:  MiB
km:  មេកាបៃ

en:  GiB
km:  ជីកាបៃ

en: SIM
km: ស៊ីម

en: Call forwarding
km: បញ្ជូន​ការ​ហៅ​បន្ត

en: Call waiting
km: រង់ចាំ​ការ​ហៅ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
km: សេវាកម្ម %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
km: អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ឆ្លើយតប ឬ​ចាប់ផ្ដើម​ការ​​ហៅ​ថ្មី​ខណៈ​ដែល​កំពុង​ហៅ​ និង​ប្ដូរ​រវាង​ពួកវា។

en: Call
km: ហៅ

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
km: បញ្ជូន​ការ​ហៅ​ទូរស័ព្ទ​បន្ត​ទៅ​លេខ​ផ្សេង ពេល​អ្នក​មិន​ឆ្លើយតប ឬ​ទូរស័ព្ទ​របស់​អ្នក​ជាប់​រវល់, បិទ​ទូរស័ព្ទ ឬ​នៅ​ក្រៅ​តំបន់​សេវា។

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
km: មិន​អាច​ពិនិត្យ​មើល​ស្ថានភាព​បញ្ជូន​ការ​ហៅ​បន្ត​នៅ​ពេល​នេះ​បាន​ទេ។ ព្យាយាម​ម្ដង​ទៀត​ពេល​ក្រោយ។

en: Divert to
km: បង្វែរ​ការ​ហៅទៅ

en: Contacts…
km: ទំនាក់ទំនង…

en: System Settings
km: ការ​កំណត់​ប្រព័ន្ធ

en: Search
km: ស្វែង​រក

en: Personal
km: ផ្ទាល់​ខ្លួន

en: System
km: ប្រព័ន្ធ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
km: ចាក់សោ​ទិស

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
km: បង្វិល

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
km: ទិស

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
km: ចាក់សោ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
km: អេក្រង់

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
km: ភាសា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: lang
km: ភាសា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
km: ការ​កំណត់

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
km: បណ្ដាញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
km: ឥត​ខ្សែ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
km: វ៉ាយហ្វាយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
km: វ៉ាយហ្វាយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
km: សំឡេង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
km: សុវត្ថិភាព

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
km: ភាព​ឯកជន

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
km: ចល័ត

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
km: ចល័ត

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
km: កំណត់​ឡើងវិញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
km: ពេល​វេលា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
km: កាលបរិច្ឆេទ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
km: តំបន់​ពេលវេលា

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
km: អំពី

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
km: ឧបករណ៍

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
km: ព័ត៌មាន

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
km: រៀប​ហោះហើរ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
km: ជើង​ហោះ​ហើរ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
km: យន្តហោះ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
km: ក្រៅ​បណ្ដាញ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
km: ប៊្លូធូស

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
km: រូបរាង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
km: ផ្ទៃ​ខាងក្រោយ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
km: ផ្ទាំង​រូបភាព

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
km: ឧទាហរណ៍

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
km: ឧទាហរណ៍

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
km: សាកល្បង

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
km: គំរូ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
km: ថ្ម

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
km: ថាម​ពល

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
km: ប្រព័ន្ធ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
km: កម្មវិធី

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
km: បច្ចុប្បន្នភាព

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
km: ទូរស័ព្ទ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
km: ពន្លឺ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
km: ពន្លឺ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
km: មធ្យោបាយ​ងាយស្រួល

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
km: ភាព​ងាយស្រួល
