ubuntu-system-settings - en to my translation catalogue (114 entries)

en: Display language
my: ပြသမည့်ဘာသာ

en: Cancel
my: ပယ်ဖျက်မည်

en: Confirm
my: အတည်ပြု

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
my: ဘာသာစကားနှင့်စာ

en: Keyboard layouts
my: ကီးဘုတ်ပုံစံ

en: Spell checking
my: စာလုံးပေါင်းစစ်ဆေးခြင်း

en: Auto completion
my: အလိုအလျောက်ဖြည့်ခြင်း

en: Auto capitalization
my: အလိုအလျောက်စာလုံးကြီးခြင်း

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
my: စာကြောင်းတစ်ကြောင်း၏ပထမစာလုံးကိုကြီးရန် Shift ကိုဖွင့်ထားပါ

en: Current layouts:
my: ယခုပုံစံများ-

en: All layouts available:
my: ပုံစံအားလုံးရရှိနိုင်-

en: Current spelling languages:
my: ယခုစာလုံးပေါင်းနေသည့်ဘာသာစကား-

en: All languages available:
my: ဘာသာစကားအားလုံးရရှိနိုင်သည်-

en: Stop playing
my: ဖွင့်ထားတာရပ်မည်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
my: အသံ

en: Phone calls:
my: ဖုန်းခေါ်ဆိုခြင်း-

en: Vibrate when ringing
my: ဖုန်းလာစဉ်တုန်ခါခြင်း

en: Message received
my: လက်ခံရရှိသောစာ

en: Other sounds:
my: တခြားအသံများ-

en: Lock sound
my: အသံသော့ခတ်

en: The phone is in Silent Mode.
my: ဖုန်းသည်တိတ်ဆိတ်သည့်ပုံစံ

en: None
my: ဘာမျှမဟုတ်

en: Lock when idle
my: အားလပ်နေချိန်တွင်သော့ခတ်ထားမည်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
my: လုံခြုံရေးနှင့်ကိုယ်ရေးကိုယ်တာ

en: Phone and Internet
my: ဖုန်းနှင့်အင်တာနက်

en: Phone only
my: ဖုန်းသာလျှင်

en: Diagnostics
my: ပြုပြင်ချက်

en: Return results from:
my: ရလဒ်အားလုံးပြန်လာရန်-

en: Location
my: တည်နေရာ

en: Location detection
my: တည်နေရာသိရှိနိုင်ခြင်း

en: Allow access to location:
my: တည်နေရာကိုသုံးရန်ခွင့်ပြုမည် -

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
my: ဆယ်လူလာ

en: Data usage statistics
my: ဒေတာသုံးမှု့အခြေအနေ

en: Choose carrier:
my: Carrier ရွေးပါ-

en: Automatically
my: အလိုအလျောက်

en: Manually
my: စိတ်ကြိုက်

en: Refresh
my: ပြန်လည်ဖွင့်ခြင်း

en: Searching
my: ရှာနေသည်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
my: ဖုန်းကိုအစကနေပြန်သတ်မှတ်

en: Reset launcher & home screen…
my: launcher နှင့်ပင်မမျက်နှာပြင်ကိုအစကနေပြန်သတ်မှတ်

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
my: စာရွက်စာတမ်းများ၊သိမ်းထားသောဂိမ်းများ၊ settings နှင့် တခြားအရာများအားလုံးဒီဖုန်းထဲမှ အမြဲတမ်းပျက်သွားမည်။

en: Erase & reset everything
my: ဖျက် နှင့် အားလုံးအစကနေပြန်သတ်မှတ်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
my: အချိန်နှင့်ရက်စွဲ

en: Time zone:
my: အချိန်နယ်ပယ်-

en: Set the time and date:
my: အချိန်နှင့်ရက်သတ်မှတ်မည်

en: Set
my: သတ်မှတ်

en: Time zone
my: အချိန်နယ်ပယ်

en: Set the time zone:
my: အချိန်နယ်ပယ်သတ်မှတ်မည်-

en: No matching place
my: တူညီသည့်နေရာမရှိ

en: Software licenses
my: ဆော့ဝဲလ်လိုင်စင်များ

en: Storage
my: သိမ်းဆည်းထားမှု့

en: Used by Ubuntu
my: ဦးဘန္တုမှသုံးသည်

en: Audio
my: အသံ

en: Pictures
my: ပုံများ

en: Other files
my: တခြားဖိုင်များ

en: Used by apps
my: app များမှသုံးသည်

en: Total storage
my: စုစုပေါင်းသိမ်းထားမှု့

en: Free space
my: နေရာလွတ်

en: By name
my: အမည်အရ

en: By size
my: အရွယ်အစားအရ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
my: ဒီဖုန်းအကြောင်း

en: Software:
my: ဆော့ဝဲလ် -

en: Last updated
my: နောက်ဆုံးအသစ်ဆွဲခဲ့စဉ်

en: Never
my: ဘယ်တော့မှ

en: Check for updates
my: အသစ်ထွက် များကိုစစ်ဆေးမည်။

en: Legal:
my: တရားဝင်-

en: Regulatory info
my: ထိန်းသိမ်းသည့်အချက်အလက်

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
my: %1 (ချိတ်ဆက်နေသည်)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
my: %1 (ချိတ်ဆက်မှုဖျက်နေသည်)

en: Computer
my: ကွန်ပျူတာ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
my: ဖုန်း

en: Network
my: ကွန်ယက်

en: Headphones
my: နားကြပ်

en: Video
my: ဗီဒီယို

en: Other Audio
my: တခြားအသံများ

en: Keyboard
my: ကီးဘုတ်

en: Tablet
my: Tablet ကွန်ပျူတာ

en: Printer
my: ပရင့်တာ

en: Camera
my: ကင်မရာ

en: Other
my: အခြား

en: Excellent
my: အကောင်းဆုံး

en: Good
my: ကောင်းပါသည်။

en: Fair
my: အလယ်အလတ်ကောင်းသော

en: Poor
my: ညံ့သော

en: Connected headset:
my: ချိတ်ဆက်မိသောနားကျပ်-

en: Connect a different headset:
my: တခြားနားကျပ်တစ်ခုချိတ်ပါ

en: Confirm PIN
my: PIN အတည်ပြုပါ

en: Home screen
my: ပင်မစာမျက်နှာ

en: Welcome screen
my: ကြိုဆိုသည့်စခရင်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
my: နောက်ခံ

en: Same background for both
my: နှစ်ခုလုံးအတွက်နောက်ခံအတူတူ

en: Different background for each
my: တစ်ခုခြင်းဆီအတွက်နောက်ခံကွဲမည်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
my: ဘက်ထရီ

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
my[0]: %1 စက္ကန့်အရင်က

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
my[0]: %1 မိနစ်အရင်က

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
my[0]: %1 နာရီအရင်က

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
my[0]: %1 ရက်အရင်က

en: Charging now
my: ယခုအားသွင်းနေသည်

en: Last full charge
my: နောက်ဆုံးအားအပြည့်သွင်းချိန်

en: Fully charged
my: အားအပြည့်သွင်းပြီးပါပြီ

en: Charge level
my: အားသွင်းမှု့အဆင့်

en: Ways to reduce battery use:
my: ဘတ်ထရီသုံးမှု့လျော့ရန်နည်းလမ်း -

en: Display brightness
my: အလင်း ကိုပြမည်

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
my[0]: %1မိနစ်ကြာပြီးနောက်

en: Lock the phone when it's not in use:
my: မသုံးဖြစ်တော့ရင်ဖုန်းကိုခဏပိတ်ထားမည်-

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
my: အသစ်ထွက်ရှိမှု့

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
my: %1 ဆားဗစ်များ

en: Call
my: ခေါ်မည်

en: Divert to
my: ပြောင်းလဲခြင်း

en: Contacts…
my: ဆက်သွယ်လူစာရင်း

en: Personal
my: ကိုယ်ရေးကိုယ်တာ

en: System
my: စနစ်

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
my: နမူနာ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
my: အလင်းပမာဏ
