ubuntu-system-settings - en to nl translation catalogue (93 entries)

en: Display language
nl: Geef taal weer

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Confirm
nl: Bevestigen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
nl: Taal & tekst

en: Keyboard layouts
nl: Toetsenbordindelingen

en: Spell checking
nl: Spellingscontrole

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
nl: Zet Shift aan om de eerste letter van iedere zin in hoofdletter te zetten.

en: Current layouts:
nl: Huidige layouts:

en: All layouts available:
nl: Alle beschikbare layouts

en: All languages available:
nl: Alle beschikbare talen

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
nl: Wifi

en: None
nl: Geen

en: Phone and Internet
nl: Telefoon en internet

en: Allow access to location:
nl: Sta toegang tot locatie toe:

en: Cellular data
nl: Mobiele data

en: Data usage statistics
nl: Statistieken datagebruik

en: Choose carrier:
nl: Kies mobiele operator:

en: Automatically
nl: Automatisch

en: Manually
nl: Handmatig

en: Carrier
nl: Drager

en: N/A
nl: N.v.t.

en: Refresh
nl: Verversen

en: Searching
nl: Bezig met Zoeken

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
nl: Alle documenten, opgeslagen spelletjes, instellingen en andere items zullen definitief verwijderd worden van deze telefoon.

en: Erase & reset everything
nl: Wis & reset alles

en: Set
nl: Instellen

en: Software licenses
nl: Software-licenties

en: Storage
nl: Opslag

en: Used by Ubuntu
nl: Door Ubuntu gebruikt

en: Pictures
nl: Afbeeldingen

en: Other files
nl: Andere bestanden

en: Used by apps
nl: Gebruikt door applicaties

en: Total storage
nl: Totale opslag

en: Free space
nl: Vrije ruimte

en: By name
nl: Naam

en: By size
nl: Grootte

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
nl: Over deze telefoon

en: Serial
nl: Serienummer

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Never
nl: Nooit

en: Check for updates
nl: Controleren op updates

en: Legal:
nl: Wettelijk:

en: Regulatory info
nl: Regelgevende info

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
nl: %1 (Verbinden…)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
nl: Telefoon

en: Network
nl: Netwerk

en: Headphones
nl: Hoofdtelefoons

en: Other Audio
nl: Andere audio

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Mouse
nl: Muis

en: Other
nl: Overige

en: Excellent
nl: Uitstekend

en: Good
nl: Goed

en: Fair
nl: Redelijk

en: Poor
nl: Slecht

en: Connected headset:
nl: Verbonden headset:

en: Connect a different headset:
nl: Sluit een andere headset aan:

en: Connect a headset:
nl: Sluit een headset aan:

en: None detected
nl: Niets gedetecteerd

en: Name
nl: Naam

en: Type
nl: Soort

en: Signal Strength
nl: Signaalsterkte

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Bluetooth Pairing Request
nl: Bluetooth koppelingsverzoek

en: PIN for '%1'
nl: PIN voor '%1'

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
nl: Bevestig dat de PIN weergegeven op '%1' gelijk is aan deze.

en: Confirm PIN
nl: Bevestig PIN

en: Home screen
nl: Startscherm

en: Welcome screen
nl: Welkomstscherm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
nl: Achtergrond

en: Different background for each
nl: Verschillende achtergrond pe

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
nl: Batterij

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
nl[0]: %1 seconde geleden
nl[1]: %1 seconden geleden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
nl[0]: %1 minuut geleden
nl[1]: %1 minuten geleden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
nl[0]: %1 uur geleden
nl[1]: %1 uren geleden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
nl[0]: %1 dag geleden
nl[1]: %1 dagen geleden

en: Charging now
nl: Aan het opladen

en: Last full charge
nl: Laatste complete herlaadbeurt

en: Fully charged
nl: Volledig opgeladen

en: Charge level
nl: Laadniveau

en: Ways to reduce battery use:
nl: Methodes om batterijverbruik te verminderen:

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
nl[0]: After %1 minuut
nl[1]: After %1 minuten

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
nl: U hebt GPS en/of Wifi nodig voor een correcte locatiebepaling

en: Lock the phone when it's not in use:
nl: Vergrendel de GSM indien niet in gebruik

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
nl: Schakel over naar sleep-modus indien GSM niet gebruikt wordt:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
nl: Kortere sessies zijn veiliger. De telefoon blokkeert niet tijdens gesprekken of het afspelen van video.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
nl: Telefoon gaat niet over naar sluimermodus tijdens gesprekken of afspelen van audo.

en: Call forwarding
nl: Gesprek doorschakelen

en: Call waiting
nl: Gesprek in wachtmodus

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
nl: Geeft de mogelijkheid om een nieuw telefoongesprek te beginnen tijdens een ander gesprek, en te wisselen tussen beide.

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
nl: Schakelt de telefoongesprekken door naar een ander nummer indien uw telefoon uitstaat of geen bereik heeft, u niet antwoordt of niet beschikbaar bent.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
nl: De status van telefonische doorschakelingen is momenteel niet beschikbaar. Probeert u later eens weer.

en: Contacts…
nl: Contacten…
