ubuntu-system-settings - en to ug translation catalogue (266 entries)

en: Display language
ug: تىل كۆرسەت

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Confirm
ug: جەزملە

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
ug: تىل ۋە تېكىست

en: Display language…
ug: تىلنى كۆرسىتىش

en: Keyboard layouts
ug: ھەرپتاختا ئورۇنلاشتۇرۇلۇشى

en: Spell checking
ug: ئىملا تەكشۈرۈڭ

en: Auto completion
ug: ئاپتوماتىك  تاماملا

en: Word suggestions
ug: تەۋىسىيە سۆزلەر

en: Auto capitalization
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشى ئاپتوماتىك

en: Keyboard sound
ug: ھەرىپتاختا ئاۋازى

en: Current layouts:
ug: نۆۋەتتىكى ئۇسلۇب:

en: All layouts available:
ug: كىرەكلىك ئۇسلۇبلار:

en: Current spelling languages:
ug: نۆۋەتتىكى ئىملا تەكشۈرىدىغان تىللار:

en: All languages available:
ug: ئىشلەتكىلى بولىدىغان بارلىق تىللار:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
ug: سمسىز تور (wi-fi)

en: Stop playing
ug: توختات

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
ug: ئۈن

en: Phone calls:
ug: تېلېفون

en: Ringtone
ug: قوڭغۇراق ئاۋازى

en: Vibrate when ringing
ug: جىرىڭلىغاندا تىترىسۇن

en: Vibrate in Silent Mode
ug: تىترىگەندە ئۈنسىز ھالەت

en: Messages:
ug: ئۇچۇرلار:

en: Message received
ug: ئۇچۇر كەلدى

en: Vibrate with message sound
ug: تىترەش ۋە ئۇچۇر ئاۋازى

en: Other sounds:
ug: باشقا ئۈنلەر:

en: Lock sound
ug: ئۈننى قولۇپلا

en: The phone is in Silent Mode.
ug: تېلېفۇن ئۈنسىز ھالەتتە.

en: Phone locking
ug: تېلېفۇن قۇلۇپلاندى

en: None
ug: يوق

en: Passcode
ug: ئىم

en: Passphrase
ug: ئىم جۈملىسى

en: Lock security
ug: بىخەتەر قۇلۇپلاندى

en: Lock when idle
ug: بوش ۋاقىتتا قۇلۇپلا

en: Sleep when idle
ug: بوش ۋاقىتتا ئۆچەككە كىر

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: Sleep locks immediately
ug: دەرھال ئۆچەككە كىر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
ug: بىخەتەرلك &شەخسىيەت

en: Phone and Internet
ug: تېلېفۇن ۋە تور

en: Phone only
ug: تېلېفۇن

en: Security:
ug: بىخەتەرلىك

en: Privacy:
ug: شەخسىيەت

en: Stats on welcome screen
ug: قارشى ئېلىش ئىكرانى

en: Messages on welcome screen
ug: ئۇچۇر قارشى ئېلىش ئىكرانى

en: Dash search
ug: ئىزدەش ئۇسلۇبى

en: Location access
ug: زىيارەت ئورنى

en: Other app access
ug: زىيارەت قىلىنغان ئەپلەر

en: Diagnostics
ug: دئاگنوزچى

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
ug: ئەۋەتكەنلىرى

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
ug: ئەۋەتلمدى

en: Return results from:
ug: نەتىجە قايتۇرۇش :

en: Location
ug: ئورنى

en: Location detection
ug: ئورۇن بايقا

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ug: GPS نى ئىشلىتىپ ئورنىڭىزنى ئېنىقلاڭ. ئۆچۈرۈلگەندە، GPS ئېتىلىپ توك تىجەيدۇ.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ug: wi-fi بىلەن GPS نى ئىشلىتىپ ئورنىڭىزنى ئېنىقلاڭ. ئورۇن بەلگىلەش ئىقتىدارىنى توختاتقاندا توك تىجەيدۇ.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ug: wi-fi (ھازىر ئېتىكلىك) بىلەن GPS نى ئىشلىتىپ ئورنىڭىزنى ئېنىقلاڭ. ئورۇن بەلگىلەش ئىقتىدارىنى توختاتقاندا توك تىجەيدۇ.

en: Allow access to location:
ug: زىيارەت ئورنىغا يول قوي

en: Change passcode
ug: ئىم ئۆزگەرت

en: Change passphrase
ug: ئىم جۈملىسى ئۆزگەرت

en: Switch to passcode
ug: ئىم ئالماشتۇر

en: Switch to passphrase
ug: ئىم جۈملىسى ئالماشتۇر

en: Existing passcode
ug: نۆۋەتتكى ئىم

en: Existing passphrase
ug: نۆۋەتتىكى ئىم جۈملىسى

en: Incorrect passcode. Try again.
ug: ئىم ماس كەلمدى، قايتا سناڭ.

en: Incorrect passphrase. Try again.
ug: ئىم جۈملىسى ماس كەلمىدى، قايتا سىناڭ

en: Choose passcode
ug: ئىم تاللاڭ

en: Choose passphrase
ug: ئىم جۈملىسى تاللاڭ

en: Confirm passcode
ug: ئىمنى جەزىملەڭ

en: Confirm passphrase
ug: ئىم جۈملىسى جەزىملەڭ

en: Those passcodes don't match. Try again.
ug: ئىم ماسلاشمىدى.قايتا سىناڭ

en: Those passphrases don't match. Try again.
ug: ئىم جۈملىسى ماسلاشمىدى، قايتا سىناڭ

en: Unset
ug: بېكىتىلمىگەن

en: Continue
ug: داۋاملاشتۇر

en: Swipe (no security)
ug: كارتا سۈركەش (بىخەتەرلىكى يوق)

en: 4-digit passcode
ug: 4-خانە ئىم

en: Swipe (no security)…
ug: كارتا سۈركەش (بىخەتەرلىكى يوق)

en: 4-digit passcode…
ug: 4-خانە ئىم

en: Passphrase…
ug: ئىم جۈملىسى...

en: Change passcode…
ug: ئىم ئۆزگەرتىۋاتىدۇ...

en: Change passphrase…
ug: ئىم جۈملىسى ئۆزگەرتىۋاتىدۇ...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
ug: كۆچمە تور

en: Cellular data:
ug: كۆچمە تور ساندانى

en: Off
ug: تاقا

en: 2G only (saves battery)
ug: پەقەتلا 2G (توك تىجەيدۇ)

en: 2G/3G/4G (faster)
ug: 2G/3G/4G (تېز)

en: Cellular data
ug: كۆچمە تېلېفۇن ساندانى

en: Data roaming
ug: سانلىق-مەلۇماتلارنى كۆرۈش

en: Data usage statistics
ug: سىتاتىستىكا قىلىنغان سانداننى ئىشلىتىش ئۇسۇلى

en: Choose carrier:
ug: ساقلىغۇچ تاللاش

en: Automatically
ug: ئاپتوماتىك

en: Manually
ug: قولىدا

en: Carrier
ug: توشۇغۇچى

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Searching
ug: ئىزدەۋاتىدۇ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
ug: تېلېفۇننى ئەسلىگە قايتۇر

en: Reset launcher & home screen…
ug: قوزغلىشنى ئەسلىگە كەلتۈرۈش&ماكان مۇندەرىجە...

en: Reset all system settings…
ug: بارلىق سستېما تەڭشىكىنى ئەسلىگە قايتۇرىۋاتىدۇ..

en: Erase & reset everything…
ug: ھەممىنى تازىلا&ئەسلگە كەلتۈر

en: Erase & reset everything
ug: ھەممىنى تازىلا&ئەسلگە كەلتۈر

en: Reset all system settings
ug: بارلىق سستېما تەڭشىكىنى ئەسلىگە قايتۇر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
ug: ۋاقىت بىلەن چىسلا

en: Time zone:
ug: ۋاقىت رايونى:

en: Set the time and date:
ug: ۋاقىت رايۇن تەڭشىكىنى بەلگىلەڭ:

en: Set time & date
ug: ۋاقىت & چسلا تەڭشىكى

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Hour
ug: سائەت

en: Minute
ug: مىنۇت

en: Second
ug: سېكۇنت

en: Date
ug: چېسلا

en: Day
ug: كۈن

en: Month
ug: ئاي

en: Year
ug: يىل

en: Set
ug: تەڭشەك

en: Time zone
ug: ۋاقىت رايونى:

en: Set the time zone:
ug: ۋاقىت رايۇن تەڭشىكىنى كىرگۈزۈڭ

en: Enter your current location.
ug: نۆۋەتتىكى ئورنىڭىزنى كىرگۈزۈڭ

en: No matching place
ug: ماس ئورۇن يوق

en: Software licenses
ug: يۇمشاق دىتال ئىجازەتنامىسى

en: Storage
ug: ساقلىغۇچ

en: Used by Ubuntu
ug: Ubuntuئىشلەتكەنلىرى

en: Videos
ug: سىنلار

en: Audio
ug: ئۈن

en: Pictures
ug: رەسىملەر

en: Other files
ug: باشقا ھۆججەتلەر

en: Used by apps
ug: ئشلىتلگەن ئەپلەر

en: Total storage
ug: ھەممە ساقلىغۇچ

en: Free space
ug: ئىشلىتىشچان بوشلۇق: [1]

en: By name
ug: ئاتى بويىچە

en: By size
ug: چوڭلۇقى بويىچە

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
ug: بۇ تېلېفۇن ھەققىدە

en: Serial
ug: ئارقىمۇئارقا

en: Software:
ug: يۇمشاق دېتال:

en: Last updated
ug: ئاخىرقى قېتم يېڭىلانغىنى

en: Never
ug: ھەرگىز

en: Check for updates
ug: يېڭىلانما بارمۇ تەكشۈرۈش

en: Legal:
ug: تەكشۈرۈش:

en: Regulatory info
ug: نازارەت قىلىش ئۇچۇررى

en: Computer
ug: كومپيۇتېر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
ug: تېلېفون

en: Modem
ug: مودېم

en: Network
ug: تور

en: Headset
ug: مىكروفونلىق تىڭشىغۇچ

en: Headphones
ug: تىڭشىغۇچ

en: Video
ug: سىن(~V)…

en: Other Audio
ug: باشقا ئۈن

en: Joypad
ug: قول

en: Keyboard
ug: ھەرىپتاختا

en: Tablet
ug: سەزگۈر تاختا

en: Mouse
ug: چاشقىنەك

en: Printer
ug: پرىنتېر

en: Camera
ug: كامېرا

en: Other
ug: باشقا

en: Excellent
ug: ناھايىتى ياخشى

en: Good
ug: ياخشى

en: Fair
ug: ياخشىراق

en: Poor
ug: ناچار

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: Bluetooth
ug: كۆكچىش

en: Connected headset:
ug: مىكروفونلىق تىڭشىغۇچ ئۇلاندى

en: Connect a different headset:
ug: باشقا مىكروفونلىق تىڭشغۇچ ئۇلاڭ

en: Connect a headset:
ug: مىكروفونلىق تىڭشىغۇچ ئۇلاڭ

en: None detected
ug: بايقالمىدى

en: Name
ug: ئاتى

en: Type
ug: تىپى

en: Signal Strength
ug: سىگنال كۈچلۈكلۈكى

en: Disconnect
ug: ئۈزۈش

en: Bluetooth Pairing Request
ug: كۆكچش ماس ئىلتىماسى

en: Pair
ug: جۈپ

en: Confirm PIN
ug: PINجەزىملە

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Choose background
ug: تەگلىك تاللا

en: Home screen
ug: ماكان ئېكران

en: Welcome screen
ug: قارشى ئېلىش ئىكرانى

en: Photo/Image
ug: سۈرەت /تەسۋىر

en: Ubuntu Art
ug: Ubuntuسەنئىتى

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
ug: تەگلىك

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
ug: توكدان

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
ug[0]: %1 سېكۇنت بۇرۇن

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ug[0]: %1 مىنۇت بۇرۇن

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
ug[0]: %1 سائەت بۇرۇن

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
ug[0]: %1 كۈن بۇرۇن

en: Charging now
ug: ھازىر توكلا

en: Last full charge
ug: ئاخىرىغىچە تولۇق قاچىلا

en: Fully charged
ug: تولۇق قاچىلا

en: Charge level
ug: قاچلاش دەرىجىسى

en: Display brightness
ug: يورۇقلۇق دەرىجىسىنى كۆرسەت

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
ug: توغرا بولغان ئورۇن بەلگىلەش GPS بىلەن Wi-Fi نى تەلەپ قىلىدۇ.

en: Lock the phone when it's not in use:
ug: تېلېفۇننى ئىشلەتمىگەندە قولۇپلىسۇن

en: Auto download
ug: ئاپتوماتك چۈشۈر

en: Download future updates automatically:
ug: يېڭىلانمىنى ئاپتوماتىك چۈشۈر

en: When on wi-fi
ug: سىمسىز تۇر(wi-fi)نى ئاچقاندا

en: On any data connection
ug: ھەر قانداق سانلىق مەلۇمات باغلىنىشىنى ئاچقاندا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
ug: يېڭىلانمىلار

en: Update System
ug: سىستېما يېڭىلا

en: The phone needs to restart to install the system update.
ug: تېلېفۇننى قايتا قوزغىتىپ، سىستىما يېڭىلانمىسنى قاچىلاڭ

en: Install & Restart
ug: قاچىلا&قايتا قوزغات

en: Not Now
ug: كىيىن

en: Install
ug: قاچىلا

en: Software is up to date
ug: يۇمشاق دىتال ئەڭ يېڭى ھالەتتە

en: System update has failed.
ug: سىستېما يېڭىنالمىدى

en: System update failed.
ug: سىستىما يېڭىلاش مەغلۇپ بولدى

en: Checking for updates…
ug: يېڭىلانما تەكشۈرۇۋاتىدۇ...

en: Pause All
ug: ھەممىنى ۋاقىتلىق توختات

en: Retry
ug: قايتا سىنا

en: Download
ug: چۈشۈر(~D)

en: Update
ug: يېڭىلا

en: Resume
ug: داۋاملاشتۇر(~R)

en: Pause
ug: ۋاقىتلىق توختات

en: Installing
ug: قاچىلاۋاتىدۇ…

en: Version:
ug: نەشرى(~V):

en: On wi-fi
ug: سمسىز تور (wi-fi) نى ئاچ

en: Always
ug: ھەمىشە

en: Installing update…
ug: يېڭىلانمىنى قاچىلاۋاتىدۇ...

en:  bytes
ug:  بايت

en: Call forwarding
ug: چاقرىلىشنى يۆتكە

en: Call waiting
ug: چاقىرىۋاتىدۇ

en: Call
ug: چاقىر

en: Contacts…
ug: ئالاقەداش...

en: System Settings
ug: سىستېما تەڭشىكى

en: Search
ug: ئىزدە

en: Personal
ug: شەخسىي

en: System
ug: سىستېما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
ug: نىشاننى قۇلۇپلا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
ug: ئايلاندۇر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
ug: يۆنىلىش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
ug: قۇلۇپلا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
ug: ئېكران

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
ug: تىل

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
ug: تەڭشەكلەر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
ug: تور

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
ug: سىمسىز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
ug: سىمسىز تور(wi-fi)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
ug: سىمسىز تور(wi-fi)

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
ug: ئۈن

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
ug: بىخەتەرلىك

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
ug: شەخسىيەت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
ug: كۈچمە تۇر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
ug: يانفون

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
ug: ۋاقىت

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
ug: چېسلا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
ug: ۋاقىت رايۇنى

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
ug: ھەققدە

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
ug: ئۈسكۈنە

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
ug: INFO

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
ug: ئايرىپىلان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
ug: تورسىز

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
ug: كۆكچىش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
ug: كۆرۈنۈش

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
ug: تەگلىك

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
ug: تام قەغىزى

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
ug: مىسال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
ug: مىسال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
ug: سنا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
ug: ئۈلگە

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
ug: توكدان

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
ug: توك مەنبەسى

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
ug: سىستېما

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
ug: يۇمشاق دېتال

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
ug: يېڭىلا

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
ug: تېلېفون

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
ug: يورۇقلۇق

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
ug: يورۇقلۇقى

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
ug: ياردەم ئىقتىدارى

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
ug: ياردەم ئىقتىدارى
