ubuntu-system-settings - en to fr translation catalogue (284 entries)

en: Display language
fr: Afficher la langue

en: Cancel
fr: Annuler

en: Confirm
fr: Confirmer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
fr: Langue et texte

en: Display language…
fr: Afficher la langue…

en: Keyboard layouts
fr: Agencements du clavier

en: Spell checking
fr: Vérification orthographique

en: Auto completion
fr: Complétion automatique

en: Word suggestions
fr: Suggestion de mots

en: Auto capitalization
fr: Majuscules automatiques

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
fr: Active la touche Maj pour mettre en majuscule la première lettre de chaque phrase.

en: Keyboard sound
fr: Son du clavier

en: Current layouts:
fr: Agencements actuels :

en: All layouts available:
fr: Tous les agencements disponibles :

en: Current spelling languages:
fr: Langues d'orthographe actuelles :

en: All languages available:
fr: Toutes les langues disponibles :

en: Stop playing
fr: Arrêter la lecture

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
fr: Son

en: Phone calls:
fr: Appels téléphoniques :

en: Ringtone
fr: Sonnerie

en: Vibrate when ringing
fr: Vibrer en sonnant

en: Vibrate in Silent Mode
fr: Vibrer en mode silencieux

en: Messages:
fr: Messages :

en: Message received
fr: Message reçu

en: Vibrate with message sound
fr: Vibrer avec une alerte sonore

en: Other sounds:
fr: Autres sons :

en: Lock sound
fr: Son de verrouillage

en: The phone is in Silent Mode.
fr: Le téléphone est en mode silencieux.

en: Phone locking
fr: Verrouillage du téléphone

en: None
fr: Aucun

en: Passcode
fr: Code

en: Passphrase
fr: Phrase secrète

en: Lock security
fr: Sécurité du verrouillage

en: Lock when idle
fr: Verrouiller en cas d'inactivité

en: Sleep when idle
fr: Mettre en veille en cas d'inactivité

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
fr[0]: %1 minute
fr[1]: %1 minutes

en: Sleep locks immediately
fr: La mise en veille verrouille immédiatement

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
fr: Sécurité et vie privée

en: Phone and Internet
fr: Téléphone et d'Internet

en: Phone only
fr: Téléphone uniquement

en: Security:
fr: Sécurité :

en: SIM PIN
fr: Code PIN de la carte SIM

en: Privacy:
fr: Vie privée :

en: Stats on welcome screen
fr: Statistiques sur l'écran d'accueil

en: Messages on welcome screen
fr: Messages sur l'écran d'accueil

en: Dash search
fr: Recherche dans le tableau de bord

en: Location access
fr: Accès à la localisation

en: Other app access
fr: Accès à d'autres applications

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
fr: Envoyé

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
fr: Non envoyé

en: Return results from:
fr: Renvoyer les résultats du :

en: Location
fr: Localisation

en: Location detection
fr: Détection de la localisation

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
fr: Utilise le GPS afin de calculer votre position approximative. Si désactivé, le GPS est désactivé afin d'économiser la batterie.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi afin de détecter grossièrement votre localisation. Éteindre la détection de la localisation économise la batterie.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi (actuellement désactivé) et le GPS afin de détecter votre position approximative. Désactiver la détection de la localisation économise la batterie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi, la position des antennes-relais de téléphonie mobile et le GPS afin de détecter votre position approximative. Désactiver la détection de la localisation économise la batterie.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi, la position des antennes-relais de téléphonie mobile (aucune connexion mobile actuellement) et le GPS afin de détecter votre position approximative. Désactiver la détection de la localisation économise la batterie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi (actuellement désactivé), la position des antennes-relais de téléphonie mobile et le GPS afin de détecter votre position approximative. Désactiver la détection de la localisation économise la batterie.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fr: Utilise le Wi-Fi (actuellement désactivé), la position des antennes-relais de téléphonie mobile (aucune connexion mobile actuellement) et le GPS afin de détecter votre position approximative. Désactiver la détection de la localisation économise la batterie.

en: Allow access to location:
fr: Autoriser l'accès à la localisation :

en: Change passcode
fr: Modifier le code de déverrouillage

en: Change passphrase
fr: Changer la phrase secrète

en: Switch to swipe
fr: Passer en verrouillage par glissement

en: Switch to passcode
fr: Passer en verrouillage par code

en: Switch to passphrase
fr: Passer en verrouillage par phrase secrète

en: Existing passcode
fr: Code actuel

en: Existing passphrase
fr: Phrase secrète actuelle

en: Incorrect passcode. Try again.
fr: Mot de passe incorrect. Veuillez réessayer.

en: Incorrect passphrase. Try again.
fr: Phrase secrète incorrecte. Veuillez réessayer.

en: Choose passcode
fr: Choisissez votre code de déverrouillage

en: Choose passphrase
fr: Choisissez votre phrase secrète

en: Confirm passcode
fr: Confirmez votre code de déverouillage

en: Confirm passphrase
fr: Confirmez votre phrase secrète

en: Those passcodes don't match. Try again.
fr: Ces codes ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: Those passphrases don't match. Try again.
fr: Ces phrases secrètes ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: Unset
fr: Non configuré

en: Continue
fr: Continuer

en: Unlock the phone using:
fr: Déverrouiller le téléphone en utilisant :

en: Swipe (no security)
fr: Un glissement (aucune sécurité)

en: 4-digit passcode
fr: Un mot de passe à 4 chiffres

en: Swipe (no security)…
fr: Glissement (pas de sécurité)…

en: 4-digit passcode…
fr: Un code à 4 chiffres...

en: Passphrase…
fr: Une phrase secrète...

en: Change passcode…
fr: Changer le code...

en: Change passphrase…
fr: Changer la phrase secrète...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
fr: Téléphone portable

en: Cellular data:
fr: Données mobiles :

en: Off
fr: Éteint

en: 2G only (saves battery)
fr: 2G uniquement (économise la batterie)

en: 2G/3G/4G (faster)
fr: 2G/3G/4G (plus rapide)

en: Cellular data
fr: Données cellulaires

en: Data roaming
fr: Itinérance des données

en: Data usage statistics
fr: Données sur les statistiques d'utilisation

en: Choose carrier:
fr: Choisir le fournisseur :

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Manually
fr: Manuellement

en: Carrier
fr: Fournisseur

en: APN
fr: Nom du point d'accès

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
fr: Le contenu et la présentation du lanceur et les filtres de la page d'accueil seront réinitialisés à leurs valeurs d'origine.

en: Reset launcher & home screen
fr: Réinitialiser le lanceur et l'écran de bienvenue

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
fr: Remise à zero du téléphone

en: Reset launcher & home screen…
fr: Réinitialiser le lanceur et la page d'accueil…

en: Reset all system settings…
fr: Réinitialiser tous les paramètres du système…

en: Erase & reset everything…
fr: Supprimer et tout réinitialiser...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
fr: Tous les documents, sauvegardes de jeux, paramètres et autres éléments vont être supprimés définitivement de ce téléphone.

en: Erase & reset everything
fr: Supprimer et tout réinitialiser

en: Reset all system settings
fr: Réinitialiser tous les paramètres du système

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
fr: Date et heure

en: Time zone:
fr: Fuseau horaire :

en: Set the time and date:
fr: Définir la date et l'heure :

en: Set time & date
fr: Définir la date et l'heure

en: Time
fr: Heure

en: Hour
fr: Heure

en: Second
fr: Seconde

en: Day
fr: Jour

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: Set
fr: Définir

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Set the time zone:
fr: Régler le fuseau horaire :

en: Enter your current location.
fr: Entez votre position actuelle.

en: No matching place
fr: Aucun lieu ne correspond

en: Software licenses
fr: Licences du logiciel

en: Storage
fr: Stockage

en: Used by Ubuntu
fr: Utilisé par Ubuntu

en: Videos
fr: Vidéos

en: Audio
fr: Son

en: Pictures
fr: Photos

en: Other files
fr: Autres fichiers

en: Used by apps
fr: Utilisé par les applications

en: Total storage
fr: Espace total

en: Free space
fr: Espace disponible

en: By name
fr: Par nom

en: By size
fr: Par taille

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
fr: À propos de ce téléphone

en: Serial
fr: Numéro de série

en: Software:
fr: Logiciel :

en: OS
fr: Système d'exploitation

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Never
fr: Jamais

en: Check for updates
fr: Vérifier l'existence de mises à jour

en: Legal:
fr: Licence :

en: Regulatory info
fr: Informations réglementaires

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
fr: %1 (Connexion en cours…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
fr: %1 (Déconnexion en cours…)

en: Computer
fr: Ordinateur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
fr: Téléphone

en: Network
fr: Réseau

en: Headset
fr: Casque

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Video
fr: Vidéo

en: Other Audio
fr: Autre audio

en: Joypad
fr: Manette de jeu

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Tablet
fr: Tablette

en: Mouse
fr: Souris

en: Printer
fr: Imprimante

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Other
fr: Autres

en: Good
fr: Bon

en: Fair
fr: Correct

en: Poor
fr: Médiocre

en: Connected headset:
fr: Casque connecté :

en: Connect a different headset:
fr: Connectez un casque différent :

en: Connect a headset:
fr: Connectez un casque :

en: None detected
fr: Aucun détecté

en: Name
fr: Nom

en: Signal Strength
fr: Force du signal

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Bluetooth Pairing Request
fr: Requête d'appairage Bluetooth

en: PIN for '%1'
fr: Code PIN pour '%1'

en: Pair
fr: Apparier

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
fr: Veuillez confirmer que le code PIN affiché sur  '%1' correspond à celui-ci

en: Confirm PIN
fr: Confirmer le code PIN

en: Remove
fr: Supprimer

en: Choose background
fr: Choisissez le fond d'écran

en: Home screen
fr: Page d'accueil

en: Welcome screen
fr: Écran de bienvenue

en: Ubuntu Art
fr: Art d'Ubuntu

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Preview
fr: Aperçu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
fr: Arrière-plan

en: Same background for both
fr: Même arrière-plan pour les deux

en: Different background for each
fr: Arrière-plan différent pour chacun

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
fr: Batterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
fr[0]: Il y a %1 seconde
fr[1]: Il y a %1 secondes

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fr[0]: Il y a %1 minute
fr[1]: Il y a %1 minutes

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
fr[0]: Il y a %1 heure
fr[1]: Il y a %1 heures

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
fr[0]: il y a %1 jour
fr[1]: il y a %1 jours

en: Charging now
fr: En charge

en: Last full charge
fr: Dernier chargement complet

en: Fully charged
fr: Complètement chargée

en: Charge level
fr: Niveau de charge

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
fr: %1 %

en: Ways to reduce battery use:
fr: Façons de réduire l'utilisation de la batterie :

en: Display brightness
fr: Niveau de luminosité

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
fr[0]: Après %1 minute
fr[1]: Après %1 minutes

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
fr: La détection précise de la position nécessite le GPS et/ou le Wi-Fi.

en: Lock the phone when it's not in use:
fr: Verrouiller le téléphone lorsqu'il n'est pas utilisé :

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
fr: Mettre le téléphone en veille lorsqu'il n'est pas utilisé :

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
fr: Des temps courts sont plus sûrs. Le téléphone ne se verrouillera pas pendant les appels ou la lecture d'une vidéo.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
fr: Le téléphone ne se mettra pas en veille pendant les appels ou la lecture d'une vidéo.

en: Auto download
fr: Téléchargement automatique

en: Download future updates automatically:
fr: Télécharger les futures mises à jour automatiquement :

en: When on wi-fi
fr: Lorsque connecté en Wi-Fi

en: On any data connection
fr: Avec n'importe quelle connexion de données

en: Data charges may apply.
fr: Des frais de connexion de données peuvent s'appliquer.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
fr: Mises à jour

en: Update System
fr: Mettre à jour le système

en: The phone needs to restart to install the system update.
fr: Le téléphone nécessite un redémarrage pour installer la mise à jour.

en: Install & Restart
fr: Installer et redémarrer

en: Not Now
fr: Pas maintenant

en: Install
fr: Installer

en: Software is up to date
fr: Le logiciel est à jour

en: System update has failed.
fr: Échec de la mise à jour du système.

en: System update failed.
fr: Échec de la mise à jour du système.

en: Checking for updates…
fr: Vérification des mises à jour…

en: Install %1 update | Install %1 updates
fr[0]: Installer %1 mise à jour
fr[1]: Installer %1 mises à jour

en: Pause All
fr: Suspendre tout

en: Retry
fr: Réessayer

en: Download
fr: Télécharger

en: Update
fr: Mise à jour

en: Resume
fr: Reprendre

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Installing
fr: Installation en cours

en: Version:
fr: Version :

en: On wi-fi
fr: Sur Wi-Fi

en: Always
fr: Tout le temps

en: Installing update…
fr: La mise à jour est en cours d'installation...

en:  bytes
fr:  octets

en:  KiB
fr:  Ko

en:  MiB
fr:  Mo

en:  GiB
fr:  Go

en: Call forwarding
fr: Redirection d'appels

en: Call waiting
fr: Appel en attente

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
fr: %1 services

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
fr: Vous permet de répondre ou de commencer un nouvel appel alors que vous êtes en ligne et vous permet de basculer entre ces appels.

en: Call
fr: Appel

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
fr: Redirige les appels vers un autre numéro lorsque vous ne répondez pas, que votre téléphone est occupé, éteint ou hors de porté.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
fr: Le statut de redirection d'appels ne peut être vérifié maintenant. Veuillez ressayer plus tard.

en: Divert to
fr: Rediriger vers

en: System Settings
fr: Paramètres système

en: Search
fr: Rechercher

en: Personal
fr: Personnel

en: System
fr: Système

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
fr: Verrouiller la rotation de l'écran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
fr: verrouiller

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
fr: écran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
fr: langue

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
fr: paramètres

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
fr: réseau

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
fr: sans fil

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
fr: son

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
fr: sécurité

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
fr: confidentialité

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
fr: cellulaire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
fr: réinitialiser

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
fr: heure

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
fr: fuseau horaire

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
fr: à propos

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
fr: périphérique

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
fr: Mode avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
fr: vol

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
fr: avion

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
fr: hors ligne

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
fr: apparence

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
fr: arrière-plan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
fr: fond d'écran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
fr: Exemple

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
fr: exemple

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
fr: exemple

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
fr: batterie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
fr: alimentation

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
fr: système

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
fr: logiciel

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
fr: mise à jour

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
fr: téléphone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
fr: Luminosité

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
fr: luminosité

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
fr: Accessibilité

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
fr: accessibilité
