ubuntu-system-settings - en to he translation catalogue (302 entries)

en: Display language
he: שפת התצוגה

en: Cancel
he: ביטול

en: Confirm
he: אישור

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
he: שפה וטקסט

en: Display language…
he: שפת התצוגה…

en: Keyboard layouts
he: פריסות מקלדת

en: Spell checking
he: בדיקת איות

en: Auto completion
he: השלמה אוטומטית

en: Word suggestions
he: הצעת מילים

en: Auto capitalization
he: הגדלת אותיות אוטומטית

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
he: הפעלת Shift להגדלת האות הראשונה של כל משפט.

en: Keyboard sound
he: צלילי המקלדת

en: Current layouts:
he: הפריסות הנוכחיות:

en: All layouts available:
he: כל הפריסות זמינות:

en: Current spelling languages:
he: שפות האיות הנוכחיות:

en: All languages available:
he: כל השפות הזמינות:

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: Wi-Fi
he: רשת אלחוטית

en: Stop playing
he: להפסיק לנגן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
he: שמע

en: Phone calls:
he: שיחות טלפון:

en: Ringtone
he: צלצול

en: Vibrate when ringing
he: רטט עם הצלצול

en: Vibrate in Silent Mode
he: לרטוט במצב שקט

en: Messages:
he: הודעות:

en: Message received
he: הודעה התקבלה

en: Vibrate with message sound
he: לרטוט עם צליל ההודעה

en: Other sounds:
he: צלילים אחרים:

en: Lock sound
he: צליל נעילה

en: The phone is in Silent Mode.
he: הטלפון במצב שקט.

en: Phone locking
he: נעילת הטלפון

en: None
he: אין

en: Passcode
he: צופן

en: Passphrase
he: מילת צופן

en: Lock security
he: אבטחת נעילה

en: Lock when idle
he: לנעול בהעדר פעילות

en: Sleep when idle
he: מצב שינה בהעדר פעילות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה %1
he[1]: %1 דקות

en: Sleep locks immediately
he: נעילה עם מצב שינה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
he: אבטחה ופרטיות

en: Phone and Internet
he: הטלפון והאינטרנט

en: Phone only
he: הטלפון בלבד

en: Security:
he: אבטחה:

en: SIM PIN
he: קוד ה־SIM

en: Privacy:
he: פרטיות:

en: Stats on welcome screen
he: סטטיסטיקה במסך הפתיחה

en: Messages on welcome screen
he: הודעות במסך הפתיחה

en: Dash search
he: חיפוש בלוח

en: Location access
he: גישה למיקום

en: Other app access
he: גישה מיישומים אחרים

en: Diagnostics
he: אבחון

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
he: נשלחו

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
he: לא נשלחו

en: Return results from:
he: החזרת תוצאות מ־:

en: Location
he: מיקום

en: Location detection
he: איתור מיקום

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
he: שימוש ב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כאשר אפשרות זו כבויה, האיכון יכבה כדי לחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית (כבוי כרגע) וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית, מיקומי אנטנות סלולריות וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית, מיקומי אנטנות סלולריות (אין חיבור סלולרי כרגע) וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית (כבוי כרגע), מיקומי אנטנות סלולריות וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
he: שימוש ב־WiFi/רשת אלחוטית (כבוי כרגע), מיקומי אנטנות סלולריות (אין חיבור סלולרי כרגע) וב־GPS/התקן איכון כדי לזהות את מיקומך בקירוב. כיבוי אפשרות זו יחסוך בסוללה.

en: Allow access to location:
he: לאפשר גישה למיקום:

en: Change passcode
he: החלפת הצפון

en: Change passphrase
he: החלפת מילת הצופן

en: Switch to swipe
he: מעבר לגלישה

en: Switch to passcode
he: מעבר לצופן

en: Switch to passphrase
he: מעבר למילת צופן

en: Existing passcode
he: צופן קיים

en: Existing passphrase
he: מילת צופן קיימת

en: Incorrect passcode. Try again.
he: הצופן שגוי. נא לנסות שוב.

en: Incorrect passphrase. Try again.
he: מילת הצופן שגויה. נא לנסות שוב.

en: Choose passcode
he: בחירת צופן

en: Choose passphrase
he: בחירת מילת צופן

en: Confirm passcode
he: אישור הצופן

en: Confirm passphrase
he: אישור מילת הצופן

en: Those passcodes don't match. Try again.
he: צפנים אלה אינם תואמים. נא לנסות שוב.

en: Those passphrases don't match. Try again.
he: מילות צופן אלה אינן תואמות. נא לנסות שוב.

en: Unset
he: ביטול ההגדרה

en: Continue
he: המשך

en: Unlock the phone using:
he: שחרור הטלפוקן באמצעות:

en: Swipe (no security)
he: גלישה (ללא אבטחה)

en: 4-digit passcode
he: צופן של 4 ספרות

en: Swipe (no security)…
he: גלישה (ללא אבטחה)…

en: 4-digit passcode…
he: צופן של 4 ספרות…

en: Passphrase…
he: מילת צופן…

en: Change passcode…
he: החלפת הצופן…

en: Change passphrase…
he: החלפת מילת הצופן…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
he: סלולרי

en: Cellular data:
he: נתונים סלולריים:

en: Off
he: כבוי

en: 2G only (saves battery)
he: 2G בלבד (לחסכון בסוללה)

en: 2G/3G/4G (faster)
he: 2G/3G/4G (מהיר יותר)

en: Cellular data
he: נתונים סלולריים

en: Data roaming
he: נדידת נתונים

en: Data usage statistics
he: סטטיסטיקת שימוש בנתונים

en: Choose carrier:
he: נא לבחור בספק:

en: Automatically
he: אוטומטית

en: Manually
he: ידנית

en: Carrier
he: ספק

en: N/A
he: לא זמין

en: Refresh
he: רענון

en: Searching
he: מתבצע חיפוש

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
he: התכנים והפריסה של המשגר לרבות המסננים במסך הבית יוחזרו להגדרותיהם במקור.

en: Reset launcher & home screen
he: איפוס המשגר ומסך הבית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
he: איפוס הטלפון

en: Reset launcher & home screen…
he: איפוס המשגר ומסך הבית…

en: Reset all system settings…
he: איפוס כל הגדרות המערכת…

en: Erase & reset everything…
he: מחיקה ואיפוס של הכול…

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
he: כל המסמכים, המשחקים שנשמרו ופריטים אחרים יימחקו לצמיתות מהטלפון הזה.

en: Erase & reset everything
he: מחיקה ואיפוס של הכול

en: Reset all system settings
he: איפוס כל הגדרות המערכת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
he: שעה ותאריך

en: Time zone:
he: אזור זמן:

en: Set the time and date:
he: הגדרת השעה והתאריך:

en: Set time & date
he: הגדרת השעה והתאריך

en: Time
he: זמן

en: Hour
he: שעה

en: Minute
he: דקה

en: Second
he: שנייה

en: Date
he: תאריך

en: Day
he: יום

en: Month
he: חודש

en: Year
he: שנה

en: Set
he: הגדרה

en: Time zone
he: אזור זמן

en: Set the time zone:
he: הגדרת אזור הזמן:

en: Enter your current location.
he: נא להזין את המיקום הנוכחי.

en: No matching place
he: לא נמצא מיקום תואם

en: Software licenses
he: רישיונות התכנה

en: Storage
he: אחסון

en: Used by Ubuntu
he: בשימוש על ידי אובונטו

en: Videos
he: סרטונים

en: Audio
he: שמע

en: Pictures
he: תמונות

en: Other files
he: קבצים אחרים

en: Used by apps
he: בשימוש על ידי יישומים

en: Total storage
he: סך כל שטח האחסון

en: Free space
he: מקום פנוי

en: By name
he: לפי שם

en: By size
he: לפי גודל

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
he: פרטים על הטלפון הזה

en: Serial
he: מס׳ סידורי

en: Software:
he: תכנה:

en: OS
he: מערכת הפעלה

en: Last updated
he: עדכון אחרון

en: Never
he: לעולם לא

en: Check for updates
he: בדיקת עדכונים

en: Legal:
he: משפטי:

en: Regulatory info
he: פרטים מנהליים

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
he: %1 (בהתחברות…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
he: %1 (בניתוק…)

en: Computer
he: מחשב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
he: טלפון

en: Modem
he: מודם

en: Network
he: תקשורת

en: Headset
he: אוזניות עם מיקרופון

en: Headphones
he: אוזניות

en: Video
he: וידאו

en: Other Audio
he: שמע אחר

en: Joypad
he: התקן משחק

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Tablet
he: מחשב לוח

en: Mouse
he: עכבר

en: Printer
he: מדפסת

en: Camera
he: מצלמה

en: Other
he: אחר

en: Excellent
he: מצוינת

en: Good
he: טובה

en: Fair
he: סבירה

en: Poor
he: עלובה

en: Connected headset:
he: אוזניות מחוברות:

en: Connect a different headset:
he: חיבור אוזניות אחרות:

en: Connect a headset:
he: חיבור אוזניות:

en: None detected
he: לא זוהו

en: Name
he: שם

en: Type
he: סוג

en: Signal Strength
he: עצמת האות

en: Disconnect
he: ניתוק

en: Bluetooth Pairing Request
he: בקשת צימוד Bluetooth

en: PIN for '%1'
he: קוד עבור ‚%1‘

en: Pair
he: צימוד

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
he: נא לאשר כי הקוד שמופיע ב־‚%1‘ תואם לזה

en: Confirm PIN
he: נא לאשר את הקוד

en: Remove
he: הסרה

en: Choose background
he: בחירת רקע

en: Home screen
he: מסך הבית

en: Welcome screen
he: מסך קבלת הפנים

en: Photo/Image
he: תמונה/ציור

en: Ubuntu Art
he: אומנות של אובונטו

en: Custom
he: התאמה אישית

en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
he: רקע

en: Same background for both
he: אותו הרקע לשניהם

en: Different background for each
he: רקע שונה לכל אחד מהם

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
he: סוללה

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
he[0]: לפני שנייה %1
he[1]: לפני %1 שניות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
he[0]: לפני דקה %1
he[1]: לפני %1 דקות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
he[0]: לפני שעה %1
he[1]: לפני %1 שעות

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
he[0]: לפני יום %1
he[1]: לפני %1 ימים

en: Charging now
he: בטעינה כעת

en: Last full charge
he: הטעינה המלאה האחרונה

en: Fully charged
he: טעינה מלאה

en: Charge level
he: רמת הטעינה

en: Ways to reduce battery use:
he: דרכים להפחתת השימוש בסוללה:

en: Display brightness
he: בהירות התצוגה

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
he[0]: לאחר דקה %1
he[1]: לאחר %1 דקות

en: GPS
he: איכון

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
he: זיהוי מיקום מדויק דורש GPS ו/או רשת אלחוטית.

en: Lock the phone when it's not in use:
he: נעילת הטלפון בהעדר פעילות:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
he: להעביר את הטלפון למצב שינה בהעדר פעילות:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
he: זמנים קצרים יותר מעניקים אבטחה טובה יותר. הטלפון לא יינעל במהלך שיחות או הצגת וידאו.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
he: הטלפון לא יעבור למצב שינה במהלך שיחות או הצגת וידאו.

en: Auto download
he: הורדה אוטומטית

en: Download future updates automatically:
he: הורדת עדכונים עתידיים אוטומטית:

en: When on wi-fi
he: בעת חיבור לרשת אלחוטית

en: On any data connection
he: דרך כל חיבור נתונים שהוא

en: Data charges may apply.
he: יתכן חיוב בגין צריכת נתונים.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
he: עדכונים

en: Update System
he: עדכון המערכת

en: The phone needs to restart to install the system update.
he: על הטלפון להפעיל עצמו מחדש כדי להתקין את עדכון המערכת.

en: Install & Restart
he: התקנה והפעלה מחדש

en: Not Now
he: לא כעת

en: Install
he: להתקין

en: Software is up to date
he: התכנה עדכנית

en: System update has failed.
he: עדכון המערכת נכשל.

en: System update failed.
he: עדכון המערכת נכשל.

en: Checking for updates…
he: מתבצעת בדיקה אחר עדכונים…

en: Install %1 update | Install %1 updates
he[0]: להתקין עדכון %1
he[1]: להתקין %1 עדכונים

en: Pause All
he: להפסיק הכול

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: Download
he: הורדה

en: Update
he: עדכון

en: Resume
he: להמשיך

en: Pause
he: השהייה

en: Installing
he: מתבצעת התקנה

en: Version:
he: גרסה:

en: On wi-fi
he: בעת חיבור לרשת אלחוטית

en: Always
he: תמיד

en: Installing update…
he: העדכון מותקן…

en:  bytes
he:  בתים

en: Call forwarding
he: הפניית שיחות

en: Call waiting
he: שיחה ממתינה

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
he: שירותי %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
he: מאפשר לך לענות או לפתוח בשיחה חדש במהלך שיחה אחרת ולהחליף ביניהן.

en: Call
he: להתקשר

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
he: הפניית שיחות למספר אחר כשהשיחה אינה נענית או שהטלפון שלך תפוס, כבוי או באזור ללא קליטה.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
he: לא ניתן לבדוק את מצב הפניית השיחות כרגע. נא לנסות שוב מאוחר יותר.

en: Divert to
he: הפנייה אל

en: Contacts…
he: אנשי קשר…

en: System Settings
he: הגדרות מערכת

en: Search
he: חיפוש

en: Personal
he: אישי

en: System
he: מערכת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
he: נעילת סיבוב

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
he: הטייה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
he: כיוון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
he: נעילה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
he: מסך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
he: שפה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: lang
he: שפה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: i18n
he: בינאום

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
he: הגדרות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
he: רשת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
he: אלחוטי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wifi
he: אלחוט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wi-fi
he: אלחוטית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
he: קול

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
he: אבטחה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
he: פרטיות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
he: סלולרי

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
he: נייד

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
he: איפוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
he: זמן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
he: תאריך

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
he: אזור זמן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
he: על אודות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
he: התקן

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
he: מידע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
he: מצב טיסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
he: טיסה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
he: מטוס

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
he: לא מקוון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the bluetooth plugin which is used while searching
en: bluetooth
he: בלוטות׳

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
he: מראה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
he: רקע

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
he: טפט

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
he: דוגמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
he: דוגמה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
he: בדיקה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
he: דוגמית

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
he: סוללה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
he: צריכת חשמל

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
he: מערכת

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
he: תכנה

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
he: עדכון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
he: טלפון

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
he: בהירות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
he: בהירות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
he: נגישות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
he: נגישות

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: a11y
he: נגישות
