ubuntu-system-settings - en to fi translation catalogue (281 entries)

en: Display language
fi: Kieli

en: Cancel
fi: Peru

en: Confirm
fi: Hyväksy

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
fi: Kieli ja teksti

en: Display language…
fi: Kieli…

en: Keyboard layouts
fi: Näppäimistöasettelut

en: Spell checking
fi: Oikoluku

en: Auto completion
fi: Automaattinen täydennys

en: Word suggestions
fi: Sanaehdotukset

en: Auto capitalization
fi: Automaattiset isot kirjaimet

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
fi: Shift-näppäin on käytössä automaattisesti jokaisen lauseen alussa.

en: Keyboard sound
fi: Näppäimistön ääni

en: Current layouts:
fi: Nykyiset asettelut:

en: All layouts available:
fi: Kaikki saatavilla olevat asettelut:

en: Current spelling languages:
fi: Nykyiset oikeinkirjoituksen kielet:

en: All languages available:
fi: Kaikki saatavillat olevat kielet:

en: Stop playing
fi: Lopeta toisto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
fi: Ääni

en: Phone calls:
fi: Puhelut:

en: Ringtone
fi: Soittoääni

en: Vibrate when ringing
fi: Värinä soidessa

en: Vibrate in Silent Mode
fi: Värinä äänettömässä tilassa

en: Messages:
fi: Viestit:

en: Message received
fi: Viesti vastaanotettu

en: Vibrate with message sound
fi: Värinä ja viestiääni

en: Other sounds:
fi: Muut äänet:

en: Lock sound
fi: Lukitusääni

en: The phone is in Silent Mode.
fi: Puhelin on äänettömässä tilassa.

en: Phone locking
fi: Puhelimen lukitus

en: None
fi: Ei mitään

en: Passcode
fi: Pääsykoodi

en: Passphrase
fi: Avainlause

en: Lock security
fi: Lukituksen turva

en: Lock when idle
fi: Lukitse käyttämättömänä ollut laite

en: Sleep when idle
fi: Sammuta käyttämättömänä olleen laitteen näyttö

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: Sleep locks immediately
fi: Valmiustila lukitsee välittömästi

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
fi: Turvallisuus ja yksityisyys

en: Phone and Internet
fi: Puhelimesta ja Internetistä

en: Phone only
fi: Vain puhelimesta

en: Security:
fi: Turvallisuus:

en: SIM PIN
fi: SIM-kortin PIN-koodi

en: Privacy:
fi: Yksityisyys:

en: Stats on welcome screen
fi: Tilastot tervetulonäkymässä

en: Messages on welcome screen
fi: Viestit tervetulonäkymässä

en: Dash search
fi: Hakutulokset

en: Location access
fi: Sijainnin käyttö

en: Other app access
fi: Muiden sovellusten pääsy

en: Diagnostics
fi: Tilastot

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
fi: Lähetetään

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
fi: Ei lähetetä

en: Return results from:
fi: Palauta tulokset:

en: Location
fi: Sijainti

en: Location detection
fi: Sijainnin havaitseminen

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
fi: Käyttää GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Kun ei käytössä, GPS ei ole käytössä virransäästön vuoksi.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä (ei käytössä nyt) ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä, puhelinmastojen sijainteja ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä, puhelinmastojen sijainteja (mobiiliyhteys ei käytettävissä) ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä (ei käytössä nyt), puhelinmastojen sijainteja ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
fi: Käyttää Wi-Fiä (ei käytössä nyt), puhelinmastojen sijainteja (mobiiliyhteys ei käytettävissä) ja GPS:ää epätarkan sijainnin paikantamiseen. Toiminnon kytkeminen pois käytöstä säästää akkuvirtaa.

en: Allow access to location:
fi: Salli sijaintitiedon käyttö:

en: Change passcode
fi: Vaihda pääsykoodi

en: Change passphrase
fi: Vaihda avainlause

en: Switch to swipe
fi: Vaihda pyyhkäisyyn

en: Switch to passcode
fi: Vaihda pääsykoodiin

en: Switch to passphrase
fi: Vaihda avainlauseeseen

en: Existing passcode
fi: Nykyinen pääsykoodi

en: Existing passphrase
fi: Nykyinen avainlause

en: Incorrect passcode. Try again.
fi: Virheellinen pääsykoodi. Yritä uudelleen.

en: Incorrect passphrase. Try again.
fi: Virheellinen avainlause. Yritä uudelleen.

en: Choose passcode
fi: Valitse pääsykoodi

en: Choose passphrase
fi: Valitse avainlause

en: Confirm passcode
fi: Vahvista pääsykoodi

en: Confirm passphrase
fi: Vahvista avainlause

en: Those passcodes don't match. Try again.
fi: Pääsykoodit eivät vastaa toisiaan. Yritä uudelleen.

en: Those passphrases don't match. Try again.
fi: Avainlauseet eivät vastaa toisiaan. Yritä uudelleen.

en: Unset
fi: Ei määritetty

en: Continue
fi: Jatka

en: Unlock the phone using:
fi: Lukituksen avaus:

en: Swipe (no security)
fi: Pyyhkäisy (ei turvallinen)

en: 4-digit passcode
fi: 4-numeroinen pääsykoodi

en: Swipe (no security)…
fi: Pyyhkäisy (ei turvallinen)…

en: 4-digit passcode…
fi: Nelinumeroinen pääsykoodi…

en: Passphrase…
fi: Avainlause…

en: Change passcode…
fi: Vaihda pääsykoodi…

en: Change passphrase…
fi: Vaihda avainlause…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
fi: Matkapuhelin

en: Cellular data:
fi: Mobiilidata:

en: Off
fi: Pois

en: 2G only (saves battery)
fi: 2G ainoastaan (säästää akkua)

en: 2G/3G/4G (faster)
fi: 2G/3G/4G (nopeampi)

en: Cellular data
fi: Mobiilidata

en: Data roaming
fi: Verkkovierailu

en: Data usage statistics
fi: Datakäytön tilastot

en: Choose carrier:
fi: Valitse operaattori:

en: Automatically
fi: Automaattisesti

en: Manually
fi: Manuaalisesti

en: Carrier
fi: Operaattori

en: N/A
fi: –

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Searching
fi: Etsitään

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
fi: Käynnistimen sisältö ja asettelu sekä kotinäkymän sivut palautetaan alkuperäisiin.

en: Reset launcher & home screen
fi: Palauta käynnistimen ja kotinäkymän alkuperäisasetukset

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
fi: Palauta alkuperäisasetukset

en: Reset launcher & home screen…
fi: Palauta alkuperäinen käynnistin ja kotinäkymä...

en: Reset all system settings…
fi: Palauta alkuperäisasetukset

en: Erase & reset everything…
fi: Tyhjennä ja palauta alkuperäisasetukset...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
fi: Kaikki asiakirjat, tallennetut pelit, asetukset ja muut kohteet poistetaan pysyvästi puhelimesta.

en: Erase & reset everything
fi: Tyhjennä ja palauta alkuperäisasetukset

en: Reset all system settings
fi: Palauta järjestelmän alkuperäisasetukset

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
fi: Aika ja päiväys

en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

en: Set the time and date:
fi: Aseta aika ja päivä:

en: Set time & date
fi: Aseta päivä ja aika

en: Time
fi: Aika

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Date
fi: Päiväys

en: Day
fi: Päivä

en: Month
fi: Kuukausi

en: Year
fi: Vuosi

en: Set
fi: Aseta

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Set the time zone:
fi: Aseta aikavyöhyke:

en: Enter your current location.
fi: Anna nykyinen sijaintisi.

en: No matching place
fi: Ei vastaavaa paikkaa

en: Software licenses
fi: Ohjelmistolisenssit

en: Storage
fi: Tallennustila

en: Used by Ubuntu
fi: Ubuntun käytössä

en: Videos
fi: Videot

en: Audio
fi: Ääni

en: Pictures
fi: Kuvat

en: Other files
fi: Muut tiedostot

en: Used by apps
fi: Sovellusten käytössä

en: Total storage
fi: Tilaa yhteensä

en: Free space
fi: Vapaa tila

en: By name
fi: Nimen mukaan

en: By size
fi: Koon mukaan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
fi: Tietoja laitteesta

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Software:
fi: Ohjelmisto:

en: OS
fi: Käyttöjärjestelmä

en: Last updated
fi: Päivitetty viimeksi

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Legal:
fi: Oikeudellinen huomautus:

en: Regulatory info
fi: Sääntelytiedot

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
fi: %1 (Yhdistetään…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
fi: %1 (Katkaistaan yhteyttä…)

en: Computer
fi: Tietokone

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
fi: Puhelin

en: Modem
fi: Modeemi

en: Network
fi: Verkko

en: Headset
fi: Kuulokemikrofoni

en: Headphones
fi: Kuulokkeet

en: Other Audio
fi: Muu ääni

en: Joypad
fi: Peliohjain

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Tablet
fi: Piirtopöytä

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Printer
fi: Tulostin

en: Camera
fi: Kamera

en: Other
fi: Muu

en: Excellent
fi: Erinomainen

en: Good
fi: Hyvä

en: Fair
fi: Kohtalainen

en: Poor
fi: Heikko

en: Connected headset:
fi: Yhdistetty kuulokemikrofoni:

en: Connect a different headset:
fi: Yhdistä toinen kuulokemikrofoni:

en: Connect a headset:
fi: Yhdistä kuulokemikrofoni:

en: None detected
fi: Mitään ei havaittu

en: Name
fi: Nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: Signal Strength
fi: Signaalin voimakkuus

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Bluetooth Pairing Request
fi: Bluetooth-parituspyyntö

en: PIN for '%1'
fi: PIN-koodi (%1)

en: Pair
fi: Parita

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
fi: Varmista, että laitteen "%1" PIN vastaa tätä

en: Confirm PIN
fi: Vahvista PIN

en: Remove
fi: Poista

en: Choose background
fi: Valitse tausta

en: Home screen
fi: Kotinäkymä

en: Welcome screen
fi: Tervetulonäkymä

en: Photo/Image
fi: Valokuva/kuva

en: Ubuntu Art
fi: Ubuntu-kuvitus

en: Custom
fi: Omavalintainen

en: Preview
fi: Esikatselu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
fi: Tausta

en: Same background for both
fi: Molemmissa sama tausta

en: Different background for each
fi: Kummassakin eri tausta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
fi: Akku

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
fi[0]: %1 sekunti sitten
fi[1]: %1 sekuntia sitten

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fi[0]: %1 minuutti sitten
fi[1]: %1 minuuttia sitten

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
fi[0]: %1 tunti sitten
fi[1]: %1 tuntia sitten

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
fi[0]: %1 päivä sitten
fi[1]: %1 päivää sitten

en: Charging now
fi: Ladataan nyt

en: Last full charge
fi: Viimeisin täysi lataus

en: Fully charged
fi: Ladattu täyteen

en: Charge level
fi: Varaustaso

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
fi: %1 %

en: Ways to reduce battery use:
fi: Säästä akkuvirtaa näin:

en: Display brightness
fi: Näytön kirkkaus

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
fi[0]: %1 minuutin jälkeen
fi[1]: %1 minuutin jälkeen

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
fi: Sijainnin tarkka määrittäminen edellyttää GPS:n ja/tai Wi-Fin.

en: Lock the phone when it's not in use:
fi: Lukitse käyttämättömänä ollut puhelin:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
fi: Sammuta laitteen näyttö, kun se on ollut käyttämättömänä:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
fi: Lyhyt viive on pitkää turvallisempi. Puhelin ei lukitse itseään puheluiden tai videotoiston aikana.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
fi: Puhelin ei sammuta näyttöään puheluiden tai videotoiston aikana.

en: Auto download
fi: Lataa automaattisesti

en: Download future updates automatically:
fi: Lataa päivitykset jatkossa automaattisesti:

en: When on wi-fi
fi: Vain Wi-Fillä

en: On any data connection
fi: Millä tahansa yhteydellä

en: Data charges may apply.
fi: Huomioi mahdolliset datamaksut.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
fi: Päivitykset

en: Update System
fi: Päivitä järjestelmä

en: The phone needs to restart to install the system update.
fi: Järjestelmäpäivityksen asennus vaatii puhelimen uudelleenkäynnistyksen.

en: Install & Restart
fi: Asenna ja käynnistä uudelleen

en: Not Now
fi: Ei nyt

en: Install
fi: Asenna

en: Software is up to date
fi: Ohjelmiston on ajan tasalla

en: System update has failed.
fi: Järjestelmäpäivitys epäonnistui.

en: System update failed.
fi: Järjestelmäpäivitys epäonnistui.

en: Checking for updates…
fi: Tarkistetaan päivityksiä…

en: Install %1 update | Install %1 updates
fi[0]: Asenna %1 päivitys
fi[1]: Asenna %1 päivitystä

en: Pause All
fi: Keskeytä kaikki

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Download
fi: Lataa

en: Update
fi: Päivitä

en: Resume
fi: Jatka

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Version:
fi: Versio:

en: On wi-fi
fi: Wifillä

en: Always
fi: Aina

en: Installing update…
fi: Asennetaan päivitystä…

en:  bytes
fi:  tavua

en: SIM
fi: SIM-kortti

en: Call forwarding
fi: Soitonsiirto

en: Call waiting
fi: Koputuspalvelu

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
fi: %1-palvelut

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
fi: Mahdollistaa uuden puhelun soittamisen tai vastaamisen saapuvaan puheluun, kun meneillään on jo puhelu.

en: Call
fi: Puhelut

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
fi: Siirtää puhelut toiseen numeroon, jos puhelimeen ei vastata, sillä puhutaan toista puhelua tai se on sammutettu tai lentotilassa.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
fi: Soitonsiirron tilaa ei voi tarkistaa juuri nyt. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Divert to
fi: Ohjaa numeroon

en: Contacts…
fi: Yhteystiedot…

en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

en: Search
fi: Etsi

en: Personal
fi: Henkilökohtaiset

en: System
fi: Järjestelmä

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
fi: kieli

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
fi: asetukset

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
fi: verkko

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
fi: langaton

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
fi: ääni

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
fi: turvallisuus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
fi: yksityisyys

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
fi: aika

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
fi: päivä

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
fi: aikavyöhyke

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
fi: tietoa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
fi: laite

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
fi: Lentotila

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
fi: ulkoasu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
fi: taustakuva

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
fi: taustakuva

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
fi: Esimerkki

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
fi: esimerkki

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
fi: akku

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
fi: virta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
fi: järjestelmä

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
fi: ohjelmisto

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
fi: päivitys

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
fi: puhelin

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
fi: Kirkkaus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
fi: kirkkaus

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
fi: Esteettömyys

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
fi: esteettömyys
