ubuntu-system-settings - en to pl translation catalogue (280 entries)

en: Display language
pl: Język wyświetlacza

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Confirm
pl: Zatwierdź

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
pl: Język i tekst

en: Display language…
pl: Język wyświetlania...

en: Keyboard layouts
pl: Układy klawiatury

en: Spell checking
pl: Sprawdzanie pisowni

en: Auto completion
pl: Automatyczne uzupełnianie

en: Word suggestions
pl: Sugerowanie słów

en: Auto capitalization
pl: Automatyczne wielkie litery

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
pl: "Wciska" Shift, by rozpocząć każde nowe zdanie wielką literą

en: Keyboard sound
pl: Dźwięk klawiatury

en: Current layouts:
pl: Bieżący układ:

en: All layouts available:
pl: Wszystkie dostępne układy:

en: Current spelling languages:
pl: Bieżące języki

en: All languages available:
pl: Wszystkie dostępne języki:

en: Stop playing
pl: Zatrzymanie odwarzania

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
pl: Dźwięk

en: Phone calls:
pl: Rozmowy telefoniczne:

en: Ringtone
pl: Dźwięk dzwonka

en: Vibrate when ringing
pl: Wibracja i dźwięk dzwonka

en: Vibrate in Silent Mode
pl: Wibracje w trybie wyciszenia

en: Messages:
pl: Wiadomości:

en: Message received
pl: Otrzymano wiadomość

en: Vibrate with message sound
pl: Wibracja i dźwięk wiadomości

en: Other sounds:
pl: Inne dźwięki:

en: Lock sound
pl: Dźwięk blokady

en: The phone is in Silent Mode.
pl: Telefon wyciszony

en: Phone locking
pl: Blokowanie telefonu

en: None
pl: Brak

en: Passphrase
pl: Hasło

en: Lock security
pl: Blokada

en: Lock when idle
pl: Zablokuj gdy bezczynny

en: Sleep when idle
pl: Uśpij gdy bezczynny

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
pl[0]: %1 minuta
pl[1]: %1 minuty
pl[2]: %1 minut

en: Sleep locks immediately
pl: Natychmiastowa blokada podczas uśpienia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
pl: Prywatność i bezpieczeństwo

en: Phone and Internet
pl: Telefon i Internet:

en: Phone only
pl: Tylko telefon

en: Security:
pl: Zabezpieczenia:

en: SIM PIN
pl: PIN karty SIM

en: Privacy:
pl: Prywatność:

en: Stats on welcome screen
pl: Informacje ekranu powitalnego

en: Messages on welcome screen
pl: Wiadomość na ekranie powitalnym

en: Dash search
pl: Wyszukiwanie Dash

en: Location access
pl: Dostęp do lokalizacji

en: Other app access
pl: Dostęp innych aplikacji

en: Diagnostics
pl: Diagnostyka

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
pl: Wysłano

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
pl: Nie wysłano

en: Return results from:
pl: Wyniki z:

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Location detection
pl: Detekcja lokalizacji

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
pl: Użycie GPS do określenia przybliżonej lokalizacji. Wyłączenie oszczędza energię baterii.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi i GPS do określenia przybliżonej lokalizacji. Wyłączenie oszczędza energię baterii.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi (obecnie wyłączone) i GPS do wykrywania przybliżonej lokalizacji. Wyłączenie tej funkcji oszczędza energię.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi, nadajników sieci GSM oraz GPS do ustalania przybliżonej pozycji. Wyłączenie tej funkcji oszczędza energię.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi, nadajników sieci GSM (obecnie brak łączności) oraz GPS do ustalania przybliżonej pozycji. Wyłączenie tej funkcji oszczędza energię.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi (obecnie wyłączone), nadajników sieci GSM oraz GPS do ustalania przybliżonej pozycji. Wyłączenie tej funkcji oszczędza energię.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
pl: Użycie Wi-Fi (obecnie wyłączone), nadajników sieci GSM (obecnie brak łączności) oraz GPS do ustalania przybliżonej pozycji. Wyłączenie tej funkcji oszczędza energię.

en: Allow access to location:
pl: Zezwól na dostęp dla lokalizacji:

en: Change passcode
pl: Zmień passcode

en: Change passphrase
pl: Zmień hasło

en: Switch to swipe
pl: Zmień na przesunięcie

en: Switch to passcode
pl: Zmień na passcode

en: Switch to passphrase
pl: Zmień na hasło

en: Existing passcode
pl: Obecny passcode

en: Existing passphrase
pl: Obecne hasło

en: Incorrect passcode. Try again.
pl: Niepoprawny passcode. Spróbuj ponownie.

en: Incorrect passphrase. Try again.
pl: Niepoprawne hasło. Spróbuj ponownie.

en: Choose passcode
pl: Wybierz passcode

en: Choose passphrase
pl: Ustal hasło

en: Confirm passcode
pl: Potwierdź passcode

en: Confirm passphrase
pl: Potwierdź hasło

en: Those passcodes don't match. Try again.
pl: Wprowadzone Passcode nie zgadzają się. Spróbuj ponownie.

en: Those passphrases don't match. Try again.
pl: Hasła nie zgadzają się. Spróbuj ponownie.

en: Unset
pl: Nieustawione

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Unlock the phone using:
pl: Odblokuj telefon używając:

en: Swipe (no security)
pl: Przeciągnięcie (brak zabezpieczeń)

en: 4-digit passcode
pl: 4-cyfrowy passcode

en: Swipe (no security)…
pl: Przeciągnięcie (brak zabezpieczeń)...

en: 4-digit passcode…
pl: 4-cyfrowy passcode...

en: Passphrase…
pl: Hasło...

en: Change passcode…
pl: Zmień passcode…

en: Change passphrase…
pl: Zmień hasło…

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
pl: Sieć komórkowa

en: Off
pl: Wyłączone

en: 2G only (saves battery)
pl: Tylko 2G (oszczędza baterię)

en: 2G/3G/4G (faster)
pl: Przez 2G/3G/4G (szybszy transfer)

en: Cellular data
pl: Przekaz danych w sieci komórkowej

en: Data roaming
pl: Dane w roamingu

en: Data usage statistics
pl: Statystyki transferu danych

en: Choose carrier:
pl: Wybierz operatora:

en: Automatically
pl: Automatycznie

en: Manually
pl: Ręcznie

en: Carrier
pl: Nośnik

en: N/A
pl: Nie dotyczy/Niedostępne

en: APN
pl: Punkty APN

en: Refresh
pl: Odśwież

en: Searching
pl: Wyszukiwanie

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
pl: Zawartość i wygląd paska uruchamiania oraz filtrów ekranu głównego zostaną przywrócone do ustawień domyślnych.

en: Reset launcher & home screen
pl: Resetowanie oraz ekran główny

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
pl: Zresetuj telefon

en: Reset launcher & home screen…
pl: Resetowanie oraz ekran główny

en: Reset all system settings…
pl: Resetuj wszystkie ustawienia systemu...

en: Erase & reset everything…
pl: Usuń i zresetuj wszystko...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
pl: Wszystkie dokumenty, zapisane gry, ustawienia oraz tym podobne zostaną bezpowrotnie usunięte.

en: Erase & reset everything
pl: Zresetuj i usuń wszystko

en: Reset all system settings
pl: Resetuj wszystkie ustawienia systemu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
pl: Data i czas

en: Time zone:
pl: Strefa czasowa:

en: Set the time and date:
pl: Ustaw czas i datę:

en: Set time & date
pl: Ustawienie czasu i daty

en: Time
pl: Czas

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuty

en: Second
pl: Sekundy

en: Date
pl: Data

en: Day
pl: Dzień

en: Month
pl: Miesiąc

en: Year
pl: Rok

en: Set
pl: Ustaw

en: Time zone
pl: Strefa czasowa

en: Set the time zone:
pl: Podaj strefę czasową:

en: Enter your current location.
pl: Bieżące położenie

en: No matching place
pl: Dopasowanie lokalizacji niemożliwe

en: Software licenses
pl: Licencje oprogramowania

en: Storage
pl: Nośnik

en: Used by Ubuntu
pl: Użyte przez Ubuntu

en: Videos
pl: Wideo

en: Audio
pl: Dźwięki

en: Pictures
pl: Obrazy

en: Other files
pl: Inne pliki

en: Used by apps
pl: Używane przez aplikacje

en: Total storage
pl: Całkowita pojemność

en: Free space
pl: Wolna przestrzeń

en: By name
pl: Według nazwy

en: By size
pl: Według rozmiaru

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
pl: O telefonie

en: Serial
pl: Numer seryjny

en: Software:
pl: Oprogramowanie:

en: Last updated
pl: Ostatnia aktualizacja:

en: Never
pl: Nigdy

en: Check for updates
pl: Sprawdź dostępność aktualizacji

en: Legal:
pl: Noty prawne:

en: Regulatory info
pl: Informacje o nadzorze

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
pl: %1 (Łączenie…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
pl: %1 (Rozłączanie…)

en: Computer
pl: Komputer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
pl: Telefon

en: Network
pl: Sieć

en: Headset
pl: Zestaw słuchawkowy

en: Headphones
pl: Słuchawki

en: Video
pl: Wideo

en: Other Audio
pl: Inne dźwięki

en: Keyboard
pl: Klawiatura

en: Mouse
pl: Mysz

en: Printer
pl: Drukarka

en: Camera
pl: Aparat/kamera

en: Other
pl: Inne

en: Excellent
pl: Doskonały

en: Good
pl: Dobry

en: Fair
pl: Dostateczny

en: Poor
pl: Słaby

en: Connected headset:
pl: Połączone zestawy słuchawkowe:

en: Connect a different headset:
pl: Połącz inny zestaw:

en: Connect a headset:
pl: Połącz zestaw:

en: None detected
pl: Nic nie wykryto

en: Name
pl: Nazwa

en: Type
pl: Rodzaj

en: Signal Strength
pl: Siła sygnału

en: Disconnect
pl: Rozłącz

en: Bluetooth Pairing Request
pl: Żądanie połączenia Bluetooth

en: PIN for '%1'
pl: PIN dla '%1'

en: Pair
pl: Powiąż

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
pl: Potwierdź zgodność kodu PIN wyświetlonego na '%1' z podanym

en: Confirm PIN
pl: Potwierdź PIN

en: Remove
pl: Usuń

en: Choose background
pl: Wybierz tło

en: Home screen
pl: Ekran główny

en: Welcome screen
pl: Ekran powitalny

en: Photo/Image
pl: Zdjęcie/Obrazek

en: Custom
pl: Własne

en: Preview
pl: Podgląd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
pl: Tło

en: Same background for both
pl: Wspólne tło dla obydwu

en: Different background for each
pl: Różne tło dla każdego

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
pl: Bateria

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
pl[0]: Przed %1 sekundą
pl[1]: Przed %1 sekundami
pl[2]: Przed %1 sekundami

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
pl[0]: Przed %1 minutą
pl[1]: Przed %1 minutami
pl[2]: %1 minut temu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
pl[0]: Przed %1 godziną
pl[1]: Przed %1 godzinami
pl[2]: %1 godzin temu

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
pl[0]: Przed %1 dniem
pl[1]: Przed %1 dniami
pl[2]: %1 dni temu

en: Charging now
pl: Ładowanie

en: Last full charge
pl: Ostatnie pełne naładowanie

en: Fully charged
pl: Naładowany

en: Charge level
pl: Poziom naładowania

en: Ways to reduce battery use:
pl: Sposoby na spowolnienie rozładowania baterii

en: Display brightness
pl: Jasność wyświetlacza

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
pl[0]: Po %1 minucie
pl[1]: Po %1 minutach
pl[2]: Po %1 minutach

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
pl: Dokładna lokalizacja położenia wymaga włączenia GPS lub Wi-Fi.

en: Lock the phone when it's not in use:
pl: Blokada telefonu gdy nie jest używany:

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
pl: Uśpienie telefonu gdy nie jest używany:

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
pl: Krótsze czasy są bezpieczniejsze. Telefon nie zostanie zablokowany podczas rozmowy lub odtwarzania filmu.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
pl: Telefon nie zostanie zablokowany podczas rozmowy lub odtwarzania filmu.

en: Auto download
pl: Auto pobieranie

en: Download future updates automatically:
pl: Automatyczne pobieranie aktualizacji:

en: When on wi-fi
pl: Podczas połączenia Wi-Fi

en: On any data connection
pl: Dla każdego rodzaju połączenia sieciowego

en: Data charges may apply.
pl: Ryzyko wysokich opłat za transfer danych.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
pl: Aktualizacje

en: Update System
pl: Aktualizacja systemu

en: The phone needs to restart to install the system update.
pl: Aby ukończyć aktualizację systemu urządzenie musi zostać uruchomione ponownie

en: Install & Restart
pl: Instalacja i ponowne uruchomienie

en: Not Now
pl: Nie teraz

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Software is up to date
pl: Oprogramowanie jest w pełni zaktualizowane

en: System update has failed.
pl: Aktualizacja systemu nie powiodła się.

en: System update failed.
pl: Aktualizacja systemu zakończona niepowodzeniem.

en: Checking for updates…
pl: Sprawdzanie dostępnych aktualizacji...

en: Install %1 update | Install %1 updates
pl[0]: Zainstaluj %1 aktualizację
pl[1]: Zainstaluj %1 aktualizacje
pl[2]: Zainstaluj %1 aktualizacji

en: Pause All
pl: Wstrzymaj wszystkie

en: Retry
pl: Ponów

en: Download
pl: Pobieranie

en: Update
pl: Aktualizuj

en: Resume
pl: Wznów

en: Pause
pl: Wstrzymaj

en: Installing
pl: Instalowanie

en: Version:
pl: Wersja:

en: On wi-fi
pl: Przy połączeniu Wi-Fi

en: Always
pl: Zawsze

en: Installing update…
pl: Instalacja aktualizacji...

en:  bytes
pl:  bajty

en: Call forwarding
pl: Przekazywanie połączeń

en: Call waiting
pl: Usługa połączeń oczekujących

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
pl: Usługi %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
pl: Pozwala na odebranie drugiego połączenia podczas prowadzenia rozmowy i przełączanie pomiędzy nimi.

en: Call
pl: Połączenie

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
pl: Przekazuje połączenie pod inny numer gdy nie odbierasz, numer jest zajęty, telefon wyłączony lub poza zasięgiem.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
pl: Status usługi przekazywania połączeń nie mógł zostać zweryfikowany. Spróbuj ponownie później.

en: Divert to
pl: Przekaż do

en: Contacts…
pl: Kontakty…

en: System Settings
pl: Ustawienia systemowe

en: Search
pl: Wyszukaj

en: Personal
pl: Ustawienia osobiste

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
pl: Blokada położenia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
pl: obrót

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
pl: położenie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
pl: blokada

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
pl: ekran

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
pl: język

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
pl: ustawienia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
pl: sieć

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
pl: sieć bezprzewodowa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
pl: dźwięk

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
pl: bezpieczeństwo

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
pl: prywatność

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
pl: czas

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
pl: data

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
pl: strefa czasowa

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
pl: informacje

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
pl: urządzenie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
pl: informacja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
pl: Tryb samolotu

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
pl: lot

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
pl: samolot

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
pl: wygląd

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
pl: tło

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
pl: tapeta

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
pl: Przykład

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
pl: przykład

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
pl: próba

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
pl: bateria

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
pl: energia

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
pl: oprogramowanie

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
pl: aktualizacja

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
pl: telefon

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
pl: Jasność

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
pl: jasność

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
pl: Ułatwienia dostępu
