ubuntu-system-settings - en to br translation catalogue (294 entries)

en: Display language
br: Dibab ar yezh

en: Cancel
br: Nullañ

en: Confirm
br: Kadarnaat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: Language & Text
br: Yezh & testenn

en: Display language…
br: Dibab ar yezh...

en: Keyboard layouts
br: Fichadurioù ar c'havier

en: Spell checking
br: Difazier reizhskrivadur

en: Auto completion
br: Klokaat emgefre

en: Word suggestions
br: Kinnig gerioù

en: Auto capitalization
br: Lakaat pennlizherennoù ent emgefre

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
br: Gweredekaat Pennl. evit ober ur bennlizherenn eus lizherenn gentañ pep frazenn.

en: Keyboard sound
br: Son ar c'hlavier

en: Current layouts:
br: Fichadurioù a vremañ :

en: All layouts available:
br: An holl fichadurioù a c'haller dibab :

en: Current spelling languages:
br: Yezhoù reizhskrivadur en implij :

en: All languages available:
br: An holl yezhou a c'haller dibab :

en: Stop playing
br: Paouez da lenn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: Sound
br: Son

en: Phone calls:
br: Pellgomzadennoù :

en: Ringtone
br: Sonerez pellgomz

en: Vibrate when ringing
br: Krenañ pa son

en: Vibrate in Silent Mode
br: Krenañ hep ober trouz

en: Messages:
br: Kemennadennoù :

en: Message received
br: Kemennadenn resevet

en: Vibrate with message sound
br: Krenañ gant son ur gemennadenn

en: Other sounds:
br: Sonioù all :

en: Lock sound
br: Son ar prennañ

en: The phone is in Silent Mode.
br: Er mod didrouz emañ ar pellgomzer.

en: Phone locking
br: Prennañ ar pellgomzer

en: None
br: Hini ebet

en: Passcode
br: Kod-tremen

en: Passphrase
br: Frazenn-dremen

en: Lock security
br: Surentez ar prennañ

en: Lock when idle
br: Prennañ pa vez dizoberiant

en: Sleep when idle
br: Lakaat da gousket pa vez dizoberiant

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute | %1 minutes
br[0]: %1 vunutenn
br[1]: %1 a vunutoù

en: Sleep locks immediately
br: Lakaat da gousket a brenn diouzhtu-dak

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: Security & Privacy
br: Surentez & buhez prevez

en: Phone and Internet
br: Pellgomz hag Internet

en: Phone only
br: Pellgomz hepken

en: Security:
br: Surentez :

en: SIM PIN
br: Kod PIN ar gartenn SIM

en: Privacy:
br: Buhez prevez :

en: Stats on welcome screen
br: Stadegoù war ar skramm degemer

en: Messages on welcome screen
br: Kemennadennoù war ar skramm degemer

en: Dash search
br: Klask en daolenn-vourzh

en: Location access
br: Mont d'al lec'hiañ

en: Other app access
br: Mont da arloadoù all

en: Diagnostics
br: Diagnostikoù

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are to be sent by the system.
en: Sent
br: Kaset

note: TRANSLATORS: This string is shown when crash reports are not to be sent by the system
en: Not sent
br: N'eo ket bet kaset

en: Return results from:
br: Kas disoc'hoù eus :

en: Location
br: Lec'h

en: Location detection
br: Dinoiñ al lec'h

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
br: Implijout ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez diweredekaet, e vez lazhet ar GPS evit arboellañ ar batiri.

en: Uses wi-fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Uses wi-fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi (diweredekaet bremañ) hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Uses wi-fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi, lec'h an tourioù-stign hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Uses wi-fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi, lec'h an tourioù-stign (n'eo ket kevreet ar pellgomzer hezoug bremañ) hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi (diweredekaet bremañ), lec'h an tourioù-stign hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Uses wi-fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
br: Implijout ar Wi-Fi (diweredekaet bremañ), lec'h an tourioù-stign (n'eo ket kevreet ar pellgomzer hezoug bremañ) hag ar GPS evit gouzout pelec'h emaoc'h tost da vat. Ma vez lazhet an dinoiñ lec'hiadur e vez arboellet ar batiri.

en: Allow access to location:
br: Aotren ar moned d'al lec'hiadur :

en: Change passcode
br: Cheñch ar c'hod-tremen

en: Change passphrase
br: Cheñch ar frazenn-dremen

en: Switch to swipe
br: Prennañ o risklañ

en: Switch to passcode
br: Prennañ gant ar c'hod-tremen

en: Switch to passphrase
br: Prennañ gant ar frazenn-dremen

en: Existing passcode
br: Kod-tremen a vremañ

en: Existing passphrase
br: Frazenn-dremen a vremañ

en: Incorrect passcode. Try again.
br: Kod-tremen direizh. Esaeit en-dro.

en: Incorrect passphrase. Try again.
br: Frazenn-dremen direizh. Esaeit en-dro

en: Choose passcode
br: Dibabit ho kod-tremen

en: Choose passphrase
br: Dibabit ho frazenn-dremen

en: Confirm passcode
br: Kadarnaat ar c'hod-tremen

en: Confirm passphrase
br: Kadarnaat ar frazenn-dremen

en: Those passcodes don't match. Try again.
br: Ne glot ket ar c'hodoù-tremen-se. Esaeit en-dro.

en: Those passphrases don't match. Try again.
br: Ne glot ket ar frazennoù-tremen-se. Esaeit en-dro

en: Unset
br: N'eo ket termenet

en: Continue
br: Kenderc'hel

en: Unlock the phone using:
br: Dibrennañ ar pellgomzer oc'h implijout :

en: Swipe (no security)
br: Ur riskladenn (tamm surentez ebet)

en: 4-digit passcode
br: Ur c'hod-tremen gant 4 sifr

en: Swipe (no security)…
br: Riskladenn (tamm surentez ebet)...

en: 4-digit passcode…
br: Kod-tremen gant 4 sifr...

en: Passphrase…
br: Frazenn-dremen...

en: Change passcode…
br: Cheñch ar c'hod-tremen...

en: Change passphrase…
br: Cheñch ar frazenn-dremen...

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: Cellular
br: Pellgomzer hezoug

en: Cellular data:
br: Roadennoù hezoug :

en: Off
br: Lazhet

en: 2G only (saves battery)
br: 2G hepken (arboellañ a ra ar batiri)

en: 2G/3G/4G (faster)
br: 2G/3G/4G (fonnusoc'h)

en: Cellular data
br: Roadennoù hezoug

en: Data roaming
br: Hent ar roadennoù

en: Data usage statistics
br: Stadegoù diwar-benn implij ar roadennoù

en: Choose carrier:
br: Dibab ur pourchaser :

en: Automatically
br: Ent emgefre

en: Manually
br: Gant an dorn

en: Carrier
br: Pourchaser

en: Refresh
br: Freskaat

en: Searching
br: O klask

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
br: Endalc'had ha fichadur al lañser, ha siloù ar bajenn degemer a vo adlakaet en o zalvoudoù orin.

en: Reset launcher & home screen
br: Adderaouekaat al lañser hag ar skramm degemer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: Reset phone
br: Adderaouekaat ar pellgomzer

en: Reset launcher & home screen…
br: Adderaouekaat al lañser hag ar skramm degemer...

en: Reset all system settings…
br: Adderaouekaat holl arventennoù ar reizhiad...

en: Erase & reset everything…
br: Diverkañ hag adderaouekaat pep tra...

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this phone.
br: An holl deulioù, ar c'hoarioù enrollet, an arventennoù hag an elfennoù all a vo diverket da vat eus ar pellgomzer-mañ.

en: Erase & reset everything
br: Diverkañ & adderaouekaat pep tra

en: Reset all system settings
br: Adderaouekaat holl arventennoù ar reizhiad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: Time & Date
br: Eur & Deiziad

en: Time zone:
br: Takad-eur :

en: Set the time and date:
br: Lakaat an eur hag an deiziad :

en: Set time & date
br: Lakaat an eur & an deiziad

en: Time
br: Eur

en: Hour
br: Eur

en: Minute
br: Munutenn

en: Second
br: Eilenn

en: Date
br: Deiziad

en: Day
br: Deiz

en: Month
br: Miz

en: Year
br: Bloaz

en: Set
br: Arventenniñ

en: Time zone
br: Takad-eur

en: Set the time zone:
br: Lakaat an takad-eur :

en: Enter your current location.
br: Ebarzhit al lec'h m'emaoc'h bremañ.

en: No matching place
br: N'eus lec'h ebet hag a glot

en: Software licenses
br: Aotreoù-implijout ar meziant

en: Storage
br: Memor

en: Used by Ubuntu
br: Implijet gant Ubuntu

en: Videos
br: Videoioù

en: Audio
br: Kleved

en: Pictures
br: Skeudennoù

en: Other files
br: Restroù all

en: Used by apps
br: Implijet gant an arloadoù

en: Total storage
br: Memor en holl

en: Free space
br: Egor dieub

en: By name
br: Dre anv

en: By size
br: Dre vent

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: About this phone
br: Diwar-benn ar pellgomzer-mañ

en: Serial
br: Niverenn steudad

en: Software:
br: Meziant :

en: OS
br: RK

en: Last updated
br: Hizivadenn diwezhañ

en: Never
br: Morse

en: Check for updates
br: Gwiriañ hag-eñ ez eus hizivadennoù

en: Legal:
br: Menegoù lezennel :

en: Regulatory info
br: Titouroù reoliañ

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is connecting
en: %1 (Connecting…)
br: %1 (O kevreañ…)

note: TRANSLATORS: %1 is the display name of the device that is disconnecting
en: %1 (Disconnecting…)
br: %1 (O tigevreañ…)

en: Computer
br: Urzhiataer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: Phone
br: Pellgomzer

en: Network
br: Rouedad

en: Headset
br: Tokarn

en: Headphones
br: Selaouelloù

en: Other Audio
br: Sonioù all

en: Keyboard
br: Klavier

en: Tablet
br: Tablezenn

en: Mouse
br: Logodenn

en: Printer
br: Moullerez

en: Camera
br: Kamera

en: Other
br: Traoù all

en: Excellent
br: Mat-tre

en: Good
br: Mat

en: Fair
br: Mat a-walc'h

en: Poor
br: Dister

en: Connected headset:
br: Tokarn kevreet :

en: Connect a different headset:
br: Kevreañ un tokarn all :

en: Connect a headset:
br: Kevreañ un tokarn :

en: None detected
br: N'eus bet dinoet hini ebet

en: Name
br: Anv

en: Type
br: Seurt

en: Signal Strength
br: Kreñvder ar sinal

en: Disconnect
br: Digevreañ

en: Bluetooth Pairing Request
br: Reked koublañ gant Bluetooth

en: PIN for '%1'
br: Kod PIN evit "%1"

en: Pair
br: Koublañ

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
br: Kadarnait e klot ar c'hod PIN diskwelet war "%1" gant hemañ, mar plij

en: Confirm PIN
br: Kardarnaat ar c'hod PIN

en: Remove
br: Dilemel

en: Choose background
br: Dibab an drekleur

en: Home screen
br: Skramm degemer

en: Welcome screen
br: Skramm degemer

en: Photo/Image
br: Luc'hskeudenn/Skeudenn

en: Ubuntu Art
br: Arz Ubuntu

en: Custom
br: Personelaet

en: Preview
br: Rakwelet

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: Background
br: Drekleur

en: Same background for both
br: Memes drekleur evit an daou

en: Different background for each
br: Drekleur disheñvel evit pep hini

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: Battery
br: Batiri

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
br[0]: %1 eilenn zo
br[1]: %1 eilenn zo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
br[0]: %1 vunutenn zo
br[1]: %1 a vunutoù zo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
br[0]: %1 eur zo
br[1]: %1 a eurioù zo

note: TRANSLATORS: %1 is the number of days
en: %1 day ago | %1 days ago
br[0]: %1 deiz zo
br[1]: %1 a zeizioù zo

en: Charging now
br: O kargañ bremañ

en: Last full charge
br: Kargadenn glok diwezhañ

en: Fully charged
br: Karget klok

en: Charge level
br: Live ar garg

en: Ways to reduce battery use:
br: Doareoù da implijout nebeutoc'h ar batiri :

en: Display brightness
br: Skedusted an diskwel

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
br[0]: Goude %1 vunutenn
br[1]: Goude %1 a vunutoù

en: Accurate location detection requires GPS and/or Wi-Fi.
br: Evit ul lec'hiadur mat ez eus ezhomm eus ar GPS ha/pe ar Wi-Fi

en: Lock the phone when it's not in use:
br: Prennañ ar pellgomzer pa ne vez ket en implij :

en: Put the phone to sleep when it is not in use:
br: Lakaat ar pellgomzer da gousket pa ne vez ket en implij :

en: Shorter times are more secure. Phone won't lock during calls or video playback.
br: Suroc'h eo ar reuziadoù berroc'h. Ne vo ket prennet ar pellgomzer e-pad ar pellgomzadennoù pe pa lenn videoioù.

en: Phone won’t sleep during calls or video playback.
br: Ne vo ket lakaet ar pellgomzer da gousket e-pad ar pellgomzadennoù pe pa lenn videoioù.

en: Auto download
br: Pellgargañ emgefre

en: Download future updates automatically:
br: Pellgargañ an hizivadennoù ent emgefre hiviziken :

en: When on wi-fi
br: Pa vezer gant ar wi-fi

en: On any data connection
br: Pa vezer gant forzh peseurt kevreadur roadennoù

en: Data charges may apply.
br: Mizoù a c'hall bezañ lakaet da baeañ evit ar roadennoù.

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: Updates
br: Hizivadennoù

en: Update System
br: Hizivaat ar reizhiad

en: The phone needs to restart to install the system update.
br: Ret eo adlañsañ ar pellgomzer evit staliañ hizivadenn ar reizhiad.

en: Install & Restart
br: Staliañ & Adlañsañ

en: Not Now
br: Pas bremañ

en: Install
br: Staliañ

en: Software is up to date
br: Ar meziant n'en deus ket ezhomm da vezañ hizivaet

en: System update has failed.
br: C'hwitet eo hizivadenn ar reizhiad.

en: System update failed.
br: C'hwitet eo hizivadenn ar reizhiad.

en: Checking for updates…
br: O wiriañ daoust hag-eñ ez eus hizivadennoù...

en: Install %1 update | Install %1 updates
br[0]: Staliañ %1 hizivadenn
br[1]: Staliañ %1 hizivadenn

en: Pause All
br: Ehanañ pep tra

en: Retry
br: Esaeañ en-dro

en: Download
br: Pellgargañ

en: Update
br: Hizivaat

en: Resume
br: Kenderc'hel

en: Pause
br: Ehanañ

en: Installing
br: O staliañ

en: Version:
br: Doare :

en: On wi-fi
br: Gant ar wi-fi

en: Always
br: Bepred

en: Installing update…
br: O staliañ an hizivadenn...

en:  bytes
br:  okted

en:  KiB
br:  Ko

en:  MiB
br:  Mo

en:  GiB
br:  Go

en: Call forwarding
br: Treuzkas pellgomzadennoù

en: Call waiting
br: Pellgomzadenn o c'hortoz

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the (network) carrier
en: %1 Services
br: Servijoù %1

en: Lets you answer or start a new call while on another call, and switch between them
br: Gant se e c'hallit respont pe kregiñ gant ur bellgomzadenn nevez, ha mont eus an eil d'eben

en: Call
br: Pellgomzadenn

en: Redirects phone calls to another number whenever you don't answer, or your phone is busy, turned off, or out of range.
br: Adkas ar pellgomzadennoù d'un niverenn all pa ne respontit ket, pa vez ac'hub ho pellgomzer, lazhet, pe pa ne c'hall ket bezañ tizhet.

en: Call forwarding status can’t be checked right now. Try again later.
br: Statud an treuzkas pellgomzadennoù ne c'hall ket bezañ gwiriet evit bremañ. Esaeit en-dro diwezhatoc'h.

en: Divert to
br: Dizreiñ da

en: Contacts…
br: Darempredoù...

en: System Settings
br: Arventennoù ar reizhiad

en: Search
br: Klask

en: Personal
br: Personel

en: System
br: Reizhiad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: Orientation Lock
br: Prennañ an durc'hadur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: rotation
br: treiñ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: orientation
br: durc'hadur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: lock
br: prennañ

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the orientation-lock plugin which is used while searching
en: screen
br: skramm

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: language
br: yezh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching
en: lang
br: yezh

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the language plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keywo
en: settings
br: arventennoù

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: network
br: rouedad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the wifi plugin which is used while searching
en: wireless
br: diorjal

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the sound plugin which is used while searching
en: sound
br: son

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: security
br: surentez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the security-privacy plugin which is used while searching
en: privacy
br: buhez prevez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: cellular
br: hezoug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the cellular plugin which is used while searching
en: mobile
br: hezoug

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the reset plugin which is used while searching
en: reset
br: adderaouekaat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: time
br: eur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: date
br: deiziad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the time-date plugin which is used while searching
en: timezone
br: takad-eur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: about
br: diwar-benn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: device
br: benveg

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the about plugin which is used while searching
en: info
br: titouroù

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: Flight Mode
br: Mod nijerez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: flight
br: nijerez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: plane
br: nijerez

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the flight-mode plugin which is used while searching
en: offline
br: ezlinenn

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: appearance
br: neuz

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: background
br: drekleur

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the background plugin which is used while searching
en: wallpaper
br: paper-moger

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: Example
br: Skouer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: example
br: skouer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: test
br: amprouad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the example plugin which is used while searching
en: sample
br: arroud

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: battery
br: batiri

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the battery plugin which is used while searching
en: power
br: tredan

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: system
br: reizhiad

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: software
br: meziant

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the system-update plugin which is used while searching
en: update
br: hizivaat

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the phone plugin which is used while searching
en: phone
br: pellgomzer

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: Brightness
br: Skedusted

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the brightness plugin which is used while searching
en: brightness
br: skedusted

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: Accessibility
br: Monedusted

note: TRANSLATORS: This is a keyword or name for the accessibility plugin which is used while searching
en: accessibility
br: monedusted
