ubuntu-weather-app - en to ast translation catalogue (29 entries)

en: Add city
ast: Amestar ciudá

en: No location was found for
ast: Nun s'atopó llocalización pa

en: Enter a city name
ast: Introduz un nome de ciudá

en: Humidity
ast: Humedá

en: Wind speed
ast: Velocidá del vientu

en: Pressure
ast: Presión:

en: Precipitation
ast: Precipitación

en: Updated:
ast: Anováu:

en: Today,
ast: Güei,

en: Loading...
ast: Cargando...

en: Edit locations
ast: Editar llugares

en: Current location
ast: Llocalización actual

en: Lookup location
ast: Guetar llocalización

note: TRANSLATORS: this is the button to add a location (city) that has been detected to be the current position
en: Add
ast: Amestar

en: World
ast: Mundu

en: Location already added.
ast: Yá s'amestó la llocalización

en: No weather data available at the moment, please try to refresh later again!
ast: Nun hai datos meteorolóxicos disponibles agora, por favor, intenta refrescar datos más tarde!

en: Refresh
ast: Refrescar

en: Edit
ast: Editar

en: Settings
ast: Axustes

en: Temperature units
ast: Unidaes de temperatura

en: Wind speed units
ast: Unidaes de velocidá del vientu

en: Kilometers per hour
ast: Kilómetros per hora

en: Miles per hour
ast: Milles per hora

en: Couldn't load weather data, please try later again!
ast: Nun pudieron cargase los datos, inténtalo más tarde!

en: Delete
ast: Desaniciar

note: TRANSLATORS: this refers to the High (max) temperature forecasted for a day
en: H:
ast: M:

note: TRANSLATORS: this refers to the Low (min) temperature forecasted for a day
en: L:
ast: m:

en: Weather
ast: Meteoroloxía
