ubuntu-weather-app - en to ug translation catalogue (29 entries)

en: Add city
ug: شەھەر قوشۇش

en: Enter a city name
ug: شەھەر ئاتىنى كىرگۈزۈڭ

en: Humidity
ug: نەملىك

en: Wind speed
ug: شامال تېزلىكى

en: Pressure
ug: ئاتموسفېرا بېسىمى

en: Precipitation
ug: يامغۇر(قار)مىقدارى

en: Updated:
ug: يېڭىلانغان ۋاقتى:

en: Today,
ug: بۈگۈن،

en: Loading...
ug: ئوقۇۋاتىدۇ…

en: Edit locations
ug: ئورۇنلارنى تەھرىرلەش

en: Current location
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Lookup location
ug: ئورۇن ئىزدەش

note: TRANSLATORS: this is the button to add a location (city) that has been detected to be the current position
en: Add
ug: قوش

en: World
ug: دۇنيا

en: Location already added.
ug: ئورۇن قوشۇلۇپ بولغان.

en: OK
ug: تامام

en: No weather data available at the moment, please try to refresh later again!
ug: ھاۋارايى مەلۇماتى تېخى تەييار بولماپتۇ، بىردەمدىن كېيىن سىناپ كۆرۈڭ.

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: Edit
ug: تەھرىر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Temperature units
ug: تېمپېراتۇرا بىرلىكلىرى

en: Celsius
ug: سېلسىيە گرادۇس

en: Fahrenheit
ug: فارنىگىت

en: Wind speed units
ug: شامال تېزلىكى بىرلىكلىرى

en: Kilometers per hour
ug: كىلومېتىر(سائەتلىك تېزلىكى)

en: Miles per hour
ug: ئىنگلىز مىلى(سائەتلىك تېزلىكى)

en: Couldn't load weather data, please try later again!
ug: ھاۋارايى مەلۇماتىنى ئوقۇغىلى بولمىدى، بىردەمدىن كېيىن قايتا سىناڭ.

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Weather
ug: ھاۋارايى
