nitroshare - en to el translation catalogue (117 entries)

en: About NitroShare
el: Σχετικά με το NitroShare

[ctx: CAboutDialog#2]
en: General
el: Γενικά

en: <i>Copyright 2012 Nathan Osman</i><br /><br />
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see &lt;http://www.gnu.org/licenses/&gt;
el: <i>Copyright 2012 Nathan Osman</i><br /><br />
    Θα πρέπει να έχετε παραλάβει ένα αντίγραφο της άδειας GNU General Public License μαζί με το παρόν λογισμικό.  ΣΕ αντίθετη περίπτωση, δείτε εδώ: &lt;http://www.gnu.org/licenses/&gt;
    (Ελληνική Μετάφραση: Ιόνιο Πανεπιστήμιο Τμήμα Μουσικών Σπουδών)

en: Special Thanks
el: Ειδικές ευχαριστίες

en: The author would like to thank the following people for their valuable contributions to NitroShare:
el: Ο δημιουργός θα ήθελε να ευχαριστήσει για την σημαντικότατη συνεισφορά τους στο NitroShare, τα παρακάτω πρόσωπα:

en: Technical
el: Τεχνικά

en: The following technical information was gathered from your computer:
el: Οι παρακάτω τεχνικές πληροφορίες συλλέχθηκαν από τον υπολογιστή σας:

en: Name
el: Όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: Version %1 - <i>built %2 %3</i>
el: Έκδοση %1 - <i>built %2 %3</i>

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Accept Files
el: Αποδοχή Αρχείων

en: Filename
el: 'Ονομα αρχείου

en: Size
el: Μέγεθος

en: %1 would like to send you the following file(s) (%2):
el: %1 θα ήθελε να σας στείλει το(τα) εξής αρχείο(α) (%2):

en: Do you wish to accept the file(s)?
el: Επιθυμείτε να αποδεχτείτε το(τα) αρχείο(α);

en: Unable to find an IPv4 broadcast and netmask address for the current network interface.
el: Αδυναμία εύρεσης της IPv4 και της διεύθυνσης της μάσκας δικτύου για την παρούσα σύνδεση δικτύου.

en: Unable to listen for broadcast notifications.
el: Αδυναμία ακρόασης των κοινοποιήσεων εκπομπής.

[ctx: CBasicListener#2]
en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: One of the machines on your network ('%1') is running a different version of NitroShare than this machine (%2). Please ensure both machines are running the latest version of NitroShare.
el: Ένας από τους υπολογιστές του δικτύου ('%1') χρησιμοποιεί μία διαφορετική έκδοση του NitroShare από αυτή που χρησιμοποιεί αυτός ο υπολογιστής (%2). Βεβαιωθείτε ότι όλοι οι υπολογιστές του δικτύου χρησιμοποιούν την πιο πρόσφατη έκδοση του NitroShare.

en: Broadcast Discovery
el: Ανακάλυψη Εκπομπής

en: Idle.
el: Αδρανές.

en: Searching for other machines...
el: Αναζήτηση άλλων υπολογιστών...

en: Network discovery complete!
el: Η Αναζήτηση δικτύου ολοκληρώθηκε!

en: %1 has joined the network.
el: Ο (Η) %1 εισήλθε στο δίκτυο.

en: %1 has left the network.
el: Ο (Η) %1 αποχώρησε από το δίκτυο.

en: %1 file(s) were received.
el: %1 αρχεία ελήφθησαν.

en: Unable to parse the JSON response sent from the client.
el: Αδυναμία ανάλυσης της JSON απάντησης που εστάλη από τον πελάτη.

en: Unable to create the directory for received files.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία του καταλόγου για τα ληφθέντα αρχεία.

en: Unable to extract CRC checksum from received file. Skipping file.
el: Δεν είναι δυνατή η εξαγωγή CRC checksum από το ληφθέν αρχείο. Παράκαμψη αρχείου.

en: CRC integrity check failed. Skipping file.
el: Ο έλεγχος ακεραιότητας CRC. Παράκαμψη αρχείου.

en: Unable to store received file '%1'. Skipping file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης ληφθέντος αρχείου '% 1'. Παράκαμψη αρχείου.

en: The remote machine aborted the transfer.
el: Ο απομακρυσμένος υπολογιστής ματαίωσε τη μεταφορά.

[ctx: CFileSender#2]
en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Transferring files larger than 30 MB with compression enabled can significantly slow down your computer.
    
    Would you like to temporarily disable compression for these files?
el: Η μεταφορά αρχείων μεγαλύτερων από 30 MB με ενεργοποιημένη τη δυνατότητα συμπίεσης, μπορεί να επιβραδύνει σημαντικά τον υπολογιστή σας.
    
    Θα θέλατε να απενεργοποιήσετε προσωρινά τη συμπίεση για αυτά τα αρχεία;

en: Unable to open '%1' for reading. Aborting transfer.
el: Αδυναμία ανοίγματος '% 1' για ανάγνωση. Ματαίωση μεταφοράς.

en: Unable to find an IPv4 address on the current network interface.
el: Αδυναμία εύρεσης διεύθυνσης IPv4 για την τρέχουσα διεπαφή δικτύου.

en: Unable to listen on TCP port %1.
el: Δεν είναι δυνατή η ακρόαση στη θύρα TCP %1.

en: NitroShare Wizard
el: Ο Μάγος του NitroShare

en: NitroShare Setup
el: Ρύθμιση NitroShare

en: Gathering information for initial configuration.
el: Συλλογή πληροφοριών για την αρχική διαμόρφωση.

en: Welcome to NitroShare! To help make it easier to set everything up, NitroShare can guide you through the configuration process.
el: Καλώς ήρθατε στο NitroShare! Για να ρυθμίσετε τα πάντα ευκολότερα, το NitroShare μπορεί να σας καθοδηγήσει κατά τη διαδικασία διαμόρφωσης.

en: Help me set up NitroShare
el: Βοήθησε με στην ρύθμιση του NitroShare

en: I will configure NitroShare myself
el: Θα ρυθμίσω το NitroShare μόνος μου

en: Collecting basic information about the client.
el: Συλλογή βασικών πληροφοριών σχετικών με τον πελάτη.

en: Please enter a name for your machine. This name will be displayed to other machines on the network.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για τον υπολογιστή σας. Αυτό το όνομα θα εμφανίζεται στους άλλους υπολογιστές του δικτύου.

en: Discovering other machines on the local network.
el: Εύρεση άλλων υπολογιστών στο τοπικό δίκτυο.

en: NitroShare needs to determine which network interface to use. Please run NitroShare (or visit this wizard page) with any other machine on your network. This process may take up to 20 seconds to complete.
el: Το NitroShare πρέπει να καθοριστεί ποια διεπαφή δικτύου που θα χρησιμοποιήσει. Παρακαλούμε τρέξτε το NitroShare τρέξει (ή επισκεφθείτε τη σελίδα του μάγου) σε οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή στο δίκτυό σας. Αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει έως και 20 δευτερόλεπτα για να ολοκληρωθεί.

en: Deciding what notifications to receive.
el: Επιλογή των ειδοποιήσεων που θα ληφθούν.

en: NitroShare can provide notifications for different events that take place while the program is running. For example, you can choose to receive notifications when a new machine joins the network or when you receive files. Please use the slider to adjust how many notifications you receive.
el: Το NitroShare μπορεί να παρέχει ειδοποιήσεις σχετικά με διάφορα συμβάντα που λαμβάνουν χώρα κατά την εκτέλεση του προγράμματος. Για παράδειγμα, μπορείτε να επιλέξετε να λαμβάνετε ειδοποιήσεις όταν ένας νέος υπολογιστής εισέρχεται στο δίκτυο ή όταν λαμβάνετε αρχεία. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το ρυθμιστή για να ρυθμίσετε πόσες ειδοποιήσεις θα λαμβάνετε.

en: Completing the configuration phase.
el: Ολοκλήρωση της φάσης της διαμόρφωσης.

en: Thank you! NitroShare has finished collecting all of the information that it needs to complete the configuration process.
el: Σας ευχαριστούμε! Το NitroShare έχει τελειώσει τη συλλογή όλων των πληροφοριών που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί η διαδικασία της διαμόρφωσης.

en: The application will start after you click "Finish".
el: Η εφαρμογή θα ξεκινήσει κάνοντας κλικ στο κουμπί "Τέλος".

en: <b>No notifications:</b> you will not receive any notifications.
el: <b> Δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις: </ b> δεν θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις.

en: <b>Error notifications:</b> you will only receive a notification when a critical error occurs.
el: <b> Ειδοποιήσεις Σφάλματος: </ b>, θα λαμβάνετε ειδοποίηση μόνο όταν υπάρχει κρίσιμο σφάλμα.

en: <b>Standard notifications:</b> you will receive a notification when errors occur and when files are received.
el: <b> Βασικές Ειδοποιήσεις: </ b> θα ειδοποιήστε όταν συμβαίνουν λάθη καθώς και για αρχεία που λαμβάνονται.

en: <b>All notifications:</b> you will receive notifications for all events, including new machines joining and leaving the local network.
el: <b>Όλες οι ειδοποιήσεις:</b> θα λαμβάνετε ειδοποιήσεις για όλα τα γεγονότα, συμπεριλαμβανομένων και των υπολογιστών που εισέρχονται ή εξέρχονται από το τοπικό δίκτυο.

en: Select Machine
el: Επιλέξτε Υπολογιστή

[ctx: CMachineSelectionDialog#2]
en: [Select Machine]
el: [Επιλέξτε Υπολογιστή]

en: NitroShare Settings
el: Ρυθμίσεις NitroShare

[ctx: CSettingsDialog#2]
en: General
el: Γενικά

en: Machine name:
el: Όνομα Υπολογιστή:

en: Directory to store received files in:
el: Κατάλογος αποθήκευσης ληφθέντων αρχείων:

en: Browse
el: Περιηγηθείτε

en: Load at startup
el: Φόρτωση κατά την εκκίνηση

en: Compress files (using zlib)
el: Συμπίεση αρχείων (χρήση zlib)

en: Calculate checksum of files
el: Υπολογισμός ακεραιότητας (checksum) των αρχείων

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Application indicator / system tray icon:
el: Δείκτης εφαρμογής / εικονίδιο συστήματος:

en: Dark
el: Σκούρο

en: Light
el: Φωτεινό

en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Display notifications for the following events:
el: Εμφάνιση ειδοποιήσεων για τα παρακάτω γεγονότα:

en: A new PC running NitroShare joins the network
el: Ένας νέος υπολογιστής που τρέχει το NitroShare εισήλθε στο δίκτυο

en: A PC running NitroShare leaves the network
el: Ένας υπολογιστής που τρέχει το NitroShare έφυγε από το δίκτυο

en: Files are received
el: Τα αρχεία ελήφθησαν

en: An error occurs
el: Προέκυψε σφάλμα

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Automatically accept all files
el: Αυτόματη αποδοχή όλων των αρχείων

en: Accept files that match the regular expression below:
el: Αποδοχή αρχείων που ταιριάζουν με την έκφραση παρακάτω:

en: Always prompt before accepting files
el: Πάντα ερώτηση πριν από την αποδοχή αρχείων

en: Do not accept any files
el: Μην αποδέχεσαι κανένα αρχείο

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network interface:
el: Διεπαφή δικτύου:

en: <b>Warning:</b> changing the settings below may cause NitroShare to stop functioning or use excessive bandwidth. Proceed with caution.
el: <b>Προειδοποίηση:</ b> αλλαγή των παρακάτω ρυθμίσεων μπορεί να προκαλέσει το NitroShare να σταματήσει να λειτουργεί ή να χρησιμοποιήσει υπερβολικό εύρος ζώνης. Προχωρήστε με προσοχή.

en: Broadcast Settings
el: Ρυθμίσεις Εκπομπής (Broadcast)

en: Broadcast port:
el: Θύρα εκπομπής:

en: Broadcast interval (in milliseconds):
el: Διάστημα εκπομπής (σε milliseconds):

en: Timeout interval (in seconds):
el: Διάστημα λήξης χρόνου (σε δευτερόλεπτα):

en: Transmission Settings
el: Ρυθμίσεις Μετάδοσης

en: TCP port:
el: Θύρα TCP:

[ctx: CSettingsDialog#33]
en: Select a Directory
el: Επιλογή ενός Καταλόγου

[ctx: CSettingsDialog#34]
en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Broadcast intervals less than 2 seconds are strongly discouraged and will have a very negative impact on performance.
    
    Are you sure you want to continue?
el: Τα διαστήματα εκπομπής που είναι μικρότερα από 2 δευτερόλεπτα θα πρέπει να αποφεύγονται δεδομένου ότι θα έχουν πολύ αρνητικές επιπτώσεις στην απόδοση.
    
    Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: CShareBox#1]
en: Add ShareBox
el: Προσθήκη ShareBox

en: Remove
el: Απομάκρυνση

en: Quit NitroShare
el: Κλείσιμο NitroShare

[ctx: CShareBox#4]
en: [Select Machine]
el: [Επιλέξτε Υπολογιστή]

en: Send Files To
el: Αποστολή Αρχείων Προς

en: Send Directory To
el: Αποστολή Φακέλου Προς

en: Please select a machine to create a ShareBox for:
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν υπολογιστή για να δημιουργήσετε ένα ShareBox για:

en: NitroShare Error
el: NitroShare Σφάλμα

en: NitroShare Notification
el: NitroShare Ειδοποίηση

en: Select Files to Send
el: Επιλέξτε Αρχεία για Αποστολή

en: Please select a machine to send these files to:
el: Παρακαλώ επιλέξτε έναν υπολογιστή για να στείλετε αυτά τα αρχεία:

[ctx: CTrayIcon#8]
en: Error:
el: Σφάλμα:

en: There are currently no machines on the local network that can receive files.
el: Δεν υπάρχουν υπολογιστές στο τοπικό δίκτυο που μπορούν να λάβουν αρχεία.

en: This machine is currently offline.
el: Αυτός ο υπολογιστής είναι προς το παρόν εκτός δικτύου.

[ctx: CTrayIcon#11]
en: Select a Directory
el: Επιλέξτε έναν Φάκελο

[ctx: CTrayIcon#12]
en: Add ShareBox
el: Προσθήκη ShareBox

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: About
el: Σχετικά

en: Exit
el: Έξοδος

en: [empty]
el: [άδειο]

[ctx: QObject#1]
en: Error:
el: Σφάλμα:

en: NitroShare is already running. Please close the current instance before launching the application again.
el: Το NitroShare τρέχει ήδη. Κλείστε την τρέχουσα διαδικασία πριν εκκινήστε την εφαρμογή ξανά.
