restricted-manager - en to tr translation catalogue (10 entries)

en: Component
tr: Bileşen

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Status
tr: Durum

en: Needs computer restart
tr: Bilgisayarın yeniden başlatılması gerekiyor

en: In use
tr: Kullanımda

en: Not in use
tr: Kullanımda değil

en: New restricted drivers in use
tr: Yeni kısıtlanmış sürücüler kullanımda

note: %(os)s stands for the OS name. Prefix it or suffix it, but do not replace it.
en: In order for this computer to function properly, %(os)s is using driver software that cannot be supported by %(os)s.
tr: Bu bilgisayarın doğru çalışması için %(os)s kendisi tarafından desteklenmeyen bir sürücü kullanıyor.

en: NVIDIA accelerated graphics driver
tr: NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü

en: This driver is required to fully utilise the 3D potential of NVIDIA graphics cards, as well as provide 2D acceleration of newer cards.
    
    If you wish to enable desktop effects, this driver is required.
    
    If this driver is not enabled, you will not be able to enable desktop effects and will not be able to run software that requires 3D acceleration, such as some games.
tr: Bu sürücü NVIDIA grafik kartlarının 3B potansiyellerini tamamen kullanabilmek için gereklidir. Ayrıca görece yeni kartlar için 2B hızlandırma da sağlamaktadır.
    
    Masaüstü etkilerini etkinleştirmek için bu sürücü gereklidir.
    
    Eğer sürücü etkinleştirilmezse, masaüstü etkilerini etkinleştiremeyeceksiniz ve bazı oyunlar gibi 3B hızlandırma gerektiren yazılımları çalıştıramayacaksınız.
