cairo-dock-core - en to id translation catalogue (75 entries)

en: Behaviour
id: Tingkah laku

en: Appearance
id: Tampilan

en: Files
id: Berkas

en: Desktop
id: Destop

en: Accessories
id: Aksesoris

en: System
id: Sistem

en: Fun
id: Ceria

en: All
id: Semua

en: Set the position of the main dock.
id: Atur posisi dock utama.

en: Do you like your dock to be always visible,
     or on the contrary unobtrusive?
    Configure the way you access your docks and sub-docks!
id: Apakah anda ingin dock selalu tampak ,
    atau sebaliknya?
    Aturlah cara anda mengakses dock dan sub-dock!

en: Visibility
id: Visibilitas

en: Display and interact with currently open windows.
id: Tampilan dan interaksi dengan jendela yang sedang terbuka.

en: Background
id: Latar belakang

en: Views
id: Tampilan

en: Configure text bubble appearance.
id: konfigurasi tampilan gelembung teks.

en: Applets can be displayed on your desktop as widgets.
id: Applets bisa ditampilkan pada layar utama anda sebagai widget.

en: Desklets
id: Desklet

en: All about icons:
     size, reflection, icon theme,...
id: Semuanya tentang ikon:
     ukuran, refleksi, tema ikon,...

en: Indicators
id: Indikator

en: Define icon caption and quick-info style.
id: Tentukan keterangan ikon dan ragam info-cepat.

en: Captions
id: Keterangan

en: Filter
id: Saring

en: All words
id: Semua kata

en: Highlighted words
id: Penyinaran kata

en: Hide others
id: Sembunyikan lainnya

en: Search in description
id: Cari dalam deskripsi

en: Categories
id: Kategori

en: Enable this module
id: Aktifkan modul ini

en: Cairo-Dock configuration
id: Kofigurasi Cairo-Dock

en: Simple Mode
id: Mode Sederhana

en: The option 'overwrite X icons' has been automatically enabled in the config.
    It is located in the 'Taskbar' module.
id: Opsi 'menimpa ikon X' telah secara otomatis diaktifkan dalam konfigurasi.
    Hal ini terletak dalam modul 'Taskbar'.

en: Find the latest version of Cairo-Dock here !
id: Dapatkan versi terbaru Cairo-Dock di sini!

en: Get more applets!
id: Dapatkan aplet-aplet tambahan!

en: Development
id: Pengembangan

en: Support
id: Dukungan

en: Artwork
id: Karya Seni

en: Quit Cairo-Dock?
id: Keluar Cairo-Dock?

en: Add
id: Tambahkan

en: Move to another dock
id: Pindah ke dock lain

en: New main dock
id: dock utama baru

en: Configure behaviour, appearance, and applets.
id: Atur tingkah laku, tampilan, dan aplet-aplet.

en: Delete this dock
id: Hapus dock ini

en: Manage themes
id: Kelola tema

en: Choose from amongst many themes on the server or save your current theme.
id: Pilih dari sekian banyak tema yang ada pada server atau simpan tema anda.

en: Quick-Hide
id: Sembunyi-Cepat

en: This will hide the dock until you hover over it with the mouse.
id: Ini akan menyembunyikan dock hingga Anda meng-over-nya dengan tetikus.

en: Launch Cairo-Dock on startup
id: Mulai Cairo-Dock katika startup

en: Help
id: Bantuan

en: About
id: Tentang

en: Quit
id: Keluar

en: Launch a new (Shift+clic)
id: Peluncur baru (shift + klik)

en: Make it a launcher
id: Buatlah sebuah peluncur

en: Return to the dock
id: Kemabali ke dock

en: Move all to face %d
id: inahkan semua ke wajah %d

en: Unmaximise
id: jangan dimaksimalkan

en: Maximise
id: Maksimalkan

en: Minimise
id: Minimalkan

en: Show
id: Tampilkan

en: Other actions
id: tindakan-tindakan lainnya

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Kill
id: Bunuh

en: Minimise all
id: Minimalkan semua

en: Always below
id: Selalu dibawah

en: Reserve space
id: Cadangan ruang

en: Animation:
id: Animasi:

en: Effects:
id: Efek:

en: Click on an applet in order to have a preview and a description for it.
id: Klik pada aplet untuk mendapatkan pra-tampilan dan deskripsi.

en: Could not import the theme.
id: Tidak dapat mengimport tema.

en: Theme has been saved
id: Tema telah disimpan

en: Happy new year %d !!!
id: Selamat tahun baru %d !!!

en: < Maintenance mode >
id: < Mode Pemeiharaan >

en: Don't ask me any more
id: Jangan tanya saya lagi

en: Do you want to keep this setting?
    In 15 seconds, the previous setting will be restored.
id: Apakah Anda ingin menyimpan pengaturan ini?
    Dalam 15 detik, pengaturan sebelumnya akan dipulihkan.

en: Community site
id: Situs komunitas

en: On click:
id: Ketika klik:
