audience - en to id translation catalogue (30 entries)

en: Select a source to begin playing.
id: PIlih video untuk dimainkan

en: Open file
id: Buka berkas

en: Open a saved file.
id: Buka berkas tersimpan

en: Resume last video
id: Lanjutkan video terakhir

en: Play from Disc
id: Putar Cakram

en: Watch a DVD or open a file from disc
id: Tontn DVD atau buka berkas dari cakram

en: Open location
id: Buka Lokasi

en: Choose location
id: Pilih Lokasi

en: Add from Harddrive
id: Tambahkan dari harddrive

en: Play a DVD
id: Putar DVD

en: Network File
id: Berkas di jaringan

en: Open
id: Buka

en: All files
id: Semua berkas

en: Video files
id: Berkas video

en: Play your media
id: Putar mediamu

en: Media Player
id: Pemutar Media

en: External Subtitle
id: Subtitle Eksternal

en: Language
id: Bahasa

en: Subtitles
id: Terjemahan

en: External Subtitles
id: Subtitle Eksternal

en: Playlist
id: Daftarputar

en: Options
id: Pilihan

en: Default
id: Bawaan

en: None
id: Tidak ada

en: Error
id: Gangguan

en: Oops! Audience can't play this file!
id: Weleh-weleh! Audience tidak dapat memutar berkas ini!

en: Some media files need extra software to be played. Audience can install this software automatically.
id: Beberapa berkas media memerlukan perangkat lunak tambahan untuk dimainkan. Audience dapat otomatis memasangnya.

en: Audience needs %s to play this file.
id: Audience memerlukan %s untuk memutar berkas ini.

en: Don't install
id: Jangan pasang

en: Install
id: Pasang
