update-manager - en to ro translation catalogue (281 entries)

note: TRANSLATORS: %s is a country
en: Server for %s
ro: Server pentru %s

note: More than one server is used. Since we don't handle this case in the user interface we set "custom servers" to true and append a list of all used servers
en: Main server
ro: Server principal

en: Custom servers
ro: Servere preferențiale

en: Could not calculate sources.list entry
ro: Nu s-a putut calcula intrarea sources.list

en: Unable to locate any package files, perhaps this is not a Ubuntu Disc or the wrong architecture?
ro: Nu s-au găsit pachete, poate că acesta nu e un disc Ubuntu sau este pentru o altă arhitectură?

en: Failed to add the CD
ro: Adăugarea CD-ului a eșuat

en: There was a error adding the CD, the upgrade will abort. Please report this as a bug if this is a valid Ubuntu CD.
    
    The error message was:
    '%s'
ro: A apărut o eroare la adăugarea CD-ului; înnoirea va fi abandonată. Raportați o defecțiune dacă acest CD Ubuntu este unul valid.
    
    Mesajul de eroare a fost:
    „%s”

en: Remove package in bad state | Remove packages in bad state
ro[0]: Șterge pachetul aflat într-o stare eronată
ro[1]: Șterge pachetele aflate într-o stare eronată
ro[2]: Șterge pachetele aflate într-o stare eronată

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Do you want to remove this package now to continue? | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archives can be found for them. Do you want to remove these packages now to continue?
ro[0]: Pachetul „%s” este într-o stare inconsecventă și trebuie să fie reinstalat, dar nu poate fi găsită nicio arhivă pentru el. Doriți să eliminați acest pachet acum pentru a continua?
ro[1]: Pachetele „%s” sunt în stări inconsecvente și trebuie să fie reinstalate, dar nu pot fi găsite arhive pentru ele. Doriți să eliminați aceste pachete acum pentru a continua?
ro[2]: Pachetele „%s” sunt în stări inconsecvente și trebuie să fie reinstalate, dar nu pot fi găsite arhive pentru ele. Doriți să eliminați aceste pachete acum pentru a continua?

note: FIXME: not ideal error message, but we just reuse a existing one here to avoid a new string
en: The server may be overloaded
ro: S-ar putea ca serverul să fie suprasolicitat

en: Broken packages
ro: Pachete deteriorate

en: Your system contains broken packages that couldn't be fixed with this software. Please fix them first using synaptic or apt-get before proceeding.
ro: Sistemul conține pachete deteriorate care nu au putut fi reparate cu acest program. Înainte de a continua, remediați-le utilizând Synaptic sau apt-get.

note: FIXME: change the text to something more useful
en: An unresolvable problem occurred while calculating the upgrade.
    
     This can be caused by:
     * Upgrading to a pre-release version of Ubuntu
     * Running the current pre-release version of Ubuntu
     * Unofficial software packages not provided by Ubuntu
ro: La calcularea înnoirii a apărut o problemă care nu poate fi rezolvată.
    
     Aceasta poate fi cauzată de:
     * Actualizarea la o versiune Ubuntu pre-lansare
     * Rularea unei versiuni Ubuntu pre-lansare
     * Pachete software neoficiale, care nu sunt furnizate de Ubuntu

en: This is most likely a transient problem, please try again later.
ro: Cel mai probabil este o problemă trecătoare, încercați mai târziu.

en: If none of this applies, then please report this bug using the command 'ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core' in a terminal.
ro: Dacă niciunul din cazurile enumerate nu se aplică, vă rugăm să raportați acest defect de programare utilizând în Terminal comanda „ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core”.

en: Could not calculate the upgrade
ro: Nu s-a putut calcula înnoirea

en: Error authenticating some packages
ro: Eroare la validarea unor pachete

en: It was not possible to authenticate some packages. This may be a transient network problem. You may want to try again later. See below for a list of unauthenticated packages.
ro: Nu s-au putut autentifica unele pachete. Aceasta se poate datora unor probleme temporare ale rețelei. Puteți încerca mai târziu. Aveți mai jos o listă a pachetelor neautentificate.

en: The package '%s' is marked for removal but it is in the removal blacklist.
ro: Pachetul „%s” este marcat pentru eliminare, dar este pe lista de interzicere de eliminare.

en: The essential package '%s' is marked for removal.
ro: Pachetul esențial „%s” este marcat pentru eliminare.

en: Trying to install blacklisted version '%s'
ro: Se încearcă instalarea versiunii „%s” care este pe lista versiunilor interzise la instalare

en: Can't install '%s'
ro: Nu s-a putut instala „%s”

en: It was impossible to install a required package. Please report this as a bug using 'ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core' in a terminal.
ro: Instalarea unui pachet necesar nu a fost posibilă. Vă rugăm să raportați acest defect de programare utilizând în Terminal comanda „ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core”.

en: Can't guess meta-package
ro: Nu s-a putut ghici meta-pachetul

en: Your system does not contain a %s or %s package and it was not possible to detect which version of Ubuntu you are running.
     Please install one of the packages above first using synaptic or apt-get before proceeding.
ro: Sistemul dumneavoastră nu conține pachetul %s sau %s și nu se poate detecta versiunea existentă Ubuntu.
     Înainte de a continua, instalați unul din pachetele de mai sus utilizând synaptic sau apt-get .

en: Reading cache
ro: Se citește cache-ul

en: Unable to get exclusive lock
ro: Nu s-a putut obține accesul exclusiv

en: This usually means that another package management application (like apt-get or aptitude) already running. Please close that application first.
ro: Aceasta de obicei înseamnă că mai rulează o altă aplicație de administrare a pachetelor (ca apt-get sau aptitude). Închideți mai întâi acea aplicație.

en: Upgrading over remote connection not supported
ro: Înnoirile prin intermediul conexiunilor de la distanță nu sunt suportate

en: You are running the upgrade over a remote ssh connection with a frontend that does not support this. Please try a text mode upgrade with 'do-release-upgrade'.
    
    The upgrade will abort now. Please try without ssh.
ro: Efectuați o înnoire printr-o conexiune ssh la distanță, utilizând o interfață care nu suportă acest lucru. Încercați o înnoire în mod text utilizând „do-release-upgrade”.
    
    Înnoirea va fi abandonată. Încercați fără ssh.

en: Continue running under SSH?
ro: Continuați rularea în SSH?

en: This session appears to be running under ssh. It is not recommended to perform a upgrade over ssh currently because in case of failure it is harder to recover.
    
    If you continue, an additional ssh daemon will be started at port '%s'.
    Do you want to continue?
ro: Se pare că această sesiune rulează prin ssh. Nu este recomandat să realizați acum o înnoire prin ssh, deoarece recuperarea după un eșec este mai dificilă.
    
    Dacă veți continua, un nou daemon ssh va fi pornit pe portul „%s”.
    Doriți să continuați?

en: Starting additional sshd
ro: Se pornește serviciul sshd adițional

en: To make recovery in case of failure easier, an additional sshd will be started on port '%s'. If anything goes wrong with the running ssh you can still connect to the additional one.
ro: Pentru a face mai ușoară recuperarea în caz de eroare, un serviciu sshd adițional va fi pornit pe portul „%s”. Dacă merge ceva prost cu serviciul ssh care rulează acum, puteți în continuare să vă conectați la cel adițional.

en: If you run a firewall, you may need to temporarily open this port. As this is potentially dangerous it's not done automatically. You can open the port with e.g.:
    '%s'
ro: Dacă executați un parafoc (firewall), trebuie să deschideți temporar acest port. Deoarece deschiderea portului poate fi periculoasă, nu este făcută automat. De ex., aveți posibilitatea să deschideți un port cu:
    '% s'

en: Can not upgrade
ro: Nu s-a putut înnoi

en: An upgrade from '%s' to '%s' is not supported with this tool.
ro: Înnoirea de la „%s” la „%s” nu este suportată cu acest program.

en: Sandbox setup failed
ro: Inițializarea cutiei de nisip a eșuat

en: It was not possible to create the sandbox environment.
ro: Nu s-a putut crea mediul cutiei de nisip.

en: Sandbox mode
ro: Mod cutie de nisip

en: This upgrade is running in sandbox (test) mode. All changes are written to '%s' and will be lost on the next reboot.
    
    *No* changes written to a system directory from now until the next reboot are permanent.
ro: Această actualizare rulează în modul sandbox (test). Toate modificările sunt scrise în '%s' dar vor fi pierdute la următoarea repornire.
    
    *Nicio* modificare scrisă în dosarele de sistem de-acum până la următoarea repornire nu este permanentă.

en: Your python install is corrupted. Please fix the '/usr/bin/python' symlink.
ro: Python-ul instalat este deteriorat. Reparați legătura simbolică „/usr/bin/python”.

en: Can not write to '%s'
ro: Nu se poate scrie în '%s'

en: Its not possible to write to the system directory '%s' on your system. The upgrade can not continue.
    Please make sure that the system directory is writable.
ro: Nu se poate scrie în dosarul de sistem '%s' de pe sistemul dumneavoastră. Actualizarea nu poate continua.
    Asigurați-vă că dosarul de sistem nu este în modul doar citire.

en: Include latest updates from the Internet?
ro: Includeți ultimele actualizări de pe Internet?

en: The upgrade system can use the internet to automatically download the latest updates and install them during the upgrade.  If you have a network connection this is highly recommended.
    
    The upgrade will take longer, but when it is complete, your system will be fully up to date.  You can choose not to do this, but you should install the latest updates soon after upgrading.
    If you answer 'no' here, the network is not used at all.
ro: Sistemul de înnoire poate folosi internetul pentru a descărca automat cele mai noi actualizări și pentru a le instala în timpul înnoirii. Dacă aveți o conexiune la rețea acest lucru este recomandat.
    
    Înnoirea va dura mai mult, dar când se va încheia, sistemul dumneavoastră va fi complet la zi. Puteți alege să nu faceți acest lucru, dar va trebui să instalați ultimele actualizări curând după înnoirea sistemului.
    Dacă răspunsul aici este „nu”, rețeaua nu va fi folosită deloc.

en: Not for humans during development stage of release %s
ro: Pe parcursul stadiului de dezvoltare a versiunii %s nu se adresează utilizatorilor obișnuiți.

en: disabled on upgrade to %s
ro: dezactivat la înnoirea la %s

en: No valid mirror found
ro: Nu s-a găsit niciun site oglindă valid

en: While scanning your repository information no mirror entry for the upgrade was found. This can happen if you run an internal mirror or if the mirror information is out of date.
    
    Do you want to rewrite your 'sources.list' file anyway? If you choose 'Yes' here it will update all '%s' to '%s' entries.
    If you select 'No' the upgrade will cancel.
ro: La scanarea informațiilor despre depozitele de programe nu a fost găsită nicio intrare pentru un site-oglindă care să conțină actualizări. Acest lucru se poate întâmpla dacă rulați o sursă internă sau dacă informațiile sursei sunt învechite.
    
    Doriți suprascrierea fișierului „sources.list”? Dacă alegeți „Da” toate intrările '%s' vor fi aduse la versiunea '%s'.
    Dacă alegeți „Nu” actualizarea va fi anulată.

note: hm, still nothing useful ...
en: Generate default sources?
ro: Generați surse implicite?

en: After scanning your 'sources.list' no valid entry for '%s' was found.
    
    Should default entries for '%s' be added? If you select 'No', the upgrade will cancel.
ro: După ce s-a scanat „sources.list” nu s-a găsit nicio intrare validă pentru „%s”.
    
    Doriți să se adauge o intrare implicită pentru „%s”? Dacă selectați „Nu”, înnoirea va fi anulată.

en: Repository information invalid
ro: Informațiile despre depozite nu sunt valide

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file so a bug reporting process is being started.
ro: Actualizarea informațiilor despre arhive a creat un fișier nevalid, așa că a fost inițiat un raport pentru defecte de programare.

en: Upgrading the repository information resulted in a invalid file. To report a bug install apport and then execute 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.
ro: Actualizarea informațiilor despre depozitele de programe a produs un fișier nevalid. Pentru a raporta un defect de programare instalați apport, după care executați comanda 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.

en: Third party sources disabled
ro: Surse terțe dezactivate

en: Some third party entries in your sources.list were disabled. You can re-enable them after the upgrade with the 'software-properties' tool or your package manager.
ro: Câteva înregistrări de la părți terțe din fișierul sources.list au fost dezactivate. Le puteți reactiva după înnoire cu aplicația „software-properties” sau din administratorul de pachete.

en: Package in inconsistent state | Packages in inconsistent state
ro[0]: Pachet aflat într-o stare inconsecventă
ro[1]: Pachete aflate în stări inconsecvente
ro[2]: Pachete aflate în stări inconsecvente

en: The package '%s' is in an inconsistent state and needs to be reinstalled, but no archive can be found for it. Please reinstall the package manually or remove it from the system. | The packages '%s' are in an inconsistent state and need to be reinstalled, but no archive can be found for them. Please reinstall the packages manually or remove them from the system.
ro[0]: Pachetul „%s” este într-o stare inconsecventă și trebuie să fie reinstalat, dar nu poate fi găsită nicio arhivă pentru el. Reinstalați manual pachetul sau eliminați-l din sistem.
ro[1]: Pachetele „%s” sunt în stări inconsecvente și trebuie să fie reinstalate, dar nu pot fi găsite arhive pentru ele. Reinstalați manual pachetele sau eliminați-le din sistem.
ro[2]: Pachetele „%s” sunt în stări inconsecvente și trebuie să fie reinstalate, dar nu pot fi găsite arhive pentru ele. Reinstalați manual pachetele sau eliminați-le din sistem.

en: Error during update
ro: Eroare în timpul actualizării

en: A problem occurred during the update. This is usually some sort of network problem, please check your network connection and retry.
ro: A apărut o problemă în timpul actualizării. De obicei este legată de probleme de rețea, verificați conexiunea și încercați din nou.

en: Not enough free disk space
ro: Spațiu liber pe disc insuficient

en: The upgrade has aborted. The upgrade needs a total of %s free space on disk '%s'. Please free at least an additional %s of disk space on '%s'. Empty your trash and remove temporary packages of former installations using 'sudo apt-get clean'.
ro: Înnoirea a fost abandonată. Înnoirea necesită în total %s spațiu liber pe discul „%s”. Eliberați încă %s de spațiu pe discul „%s”. Goliți coșul de gunoi și ștergeți pachetele temporare ale actualizărilor mai vechi folosind comanda „sudo apt-get clean”.

note: calc the dist-upgrade and see if the removals are ok/expected do the dist-upgrade
en: Calculating the changes
ro: Se calculează modificările

note: ask the user
en: Do you want to start the upgrade?
ro: Doriți să porniți înnoirea?

en: Upgrade canceled
ro: Înnoire anulată

en: The upgrade will cancel now and the original system state will be restored. You can resume the upgrade at a later time.
ro: Înnoirea va fi anulată și se va restaura starea originală a sistemului. Puteți relua înnoirea mai târziu.

en: Could not download the upgrades
ro: Nu s-au putut descărca înnoirile

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again. All files downloaded so far have been kept.
ro: Actualizarea a fost anulată. Vă rugăm verificaţi conexiuna la Internet sau mediul de instalare și încercaţi din nou. Toate fişierele descărcate până la momentul apariției erorii au fost păstrate.

note: FIXME: strings are not good, but we are in string freeze currently
en: Error during commit
ro: Eroare în timpul comiterii

note: generate a new cache
en: Restoring original system state
ro: Se revine la starea inițială a sistemului

en: Could not install the upgrades
ro: Nu s-au putut instala înnoirile

note: invoke the frontend now and show a error message
en: The upgrade has aborted. Your system could be in an unusable state. A recovery will run now (dpkg --configure -a).
ro: Înnoirea a fost abandonată. Sistemul dumneavoastră ar putea fi într-o stare inutilizabilă. Va fi executată o recuperare (dpkg --configure -a).

en: 
    
    Please report this bug in a browser at http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubuntu-release-upgrader/+filebug and attach the files in /var/log/dist-upgrade/ to the bug report.
    %s
ro: 
    
    Raportați această eroare la adresa http://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ubuntu-release-upgrader/+filebug atașând raportului și fișierele din /var/log/dist-upgrade/.
    %s

en: The upgrade has aborted. Please check your Internet connection or installation media and try again.
ro: Înnoirea a fost abandonată. Verificați conexiunea la internet sau mediile de instalare și reîncercați.

en: Remove obsolete packages?
ro: Ștergeți pachetele învechite?

en: _Keep
ro: _Păstrează

en: _Remove
ro: _Elimină

en: A problem occurred during the clean-up. Please see the below message for more information.
ro: A apărut o problemă în timpul acțiunii de curățare. Pentru informații suplimentare, consultați mesajul de mai jos.

note: FIXME: instead of error out, fetch and install it here
en: Required depends is not installed
ro: O dependență necesară nu este instalată.

en: The required dependency '%s' is not installed.
ro: Dependență necesară „%s” nu este instalată.

note: sanity check (check for ubuntu-desktop, brokenCache etc) then open the cache (again)
en: Checking package manager
ro: Se verifică managerul de pachete

en: Preparing the upgrade failed
ro: Pregătirea înnoirii a eșuat

en: Preparing the system for the upgrade failed so a bug reporting process is being started.
ro: Pregătirea sistemului în vederea actualizării a eșuat, astfel că se pornește un proces pentru raportarea defecțiunilor.

en: Preparing the system for the upgrade failed. To report a bug install apport and then execute 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.
ro: Pregătirea sistemului pentru actualizare a eșuat. Pentru a raporta un defect de programare instalați apport, după care executați comanda 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.

en: Getting upgrade prerequisites failed
ro: Obținerea cerințelor pentru înnoire a eșuat

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    Additionally, a bug reporting process is being started.
ro: Nu pot fi asigurate condițiile pentru actualizarea sistemului. Înnoirea va fi abandonată iar sistemul va fi adus la starea originală.
    
    În plus, a fost inițiat un raport pentru defecte de programare.

en: The system was unable to get the prerequisites for the upgrade. The upgrade will abort now and restore the original system state.
    
    To report a bug install apport and then execute 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.
ro: Pentru acest sistem nu s-au putut aduce programele necesare inițializării actualizării. Actualizarea va fi anulată iar sistemul va fi refăcut la starea inițială.
    
    Pentru a raporta un defect de programare instalați apport, după care executați comanda 'apport-bug ubuntu-release-upgrader'.

en: Updating repository information
ro: Se actualizează informațiile despre depozite

en: Failed to add the cdrom
ro: Nu s-a putut adăuga CDROM-ul

en: Sorry, adding the cdrom was not successful.
ro: Nu s-a putut adăuga CDROM-ul

en: Invalid package information
ro: Informații despre pachete nevalide

en: After updating your package information, the essential package '%s' could not be located. This may be because you have no official mirrors listed in your software sources, or because of excessive load on the mirror you are using. See /etc/apt/sources.list for the current list of configured software sources.
    In the case of an overloaded mirror, you may want to try the upgrade again later.
ro: După actualizarea informațiilor despre pachete, nu se poate localiza pachetul esențial '%s'. Acest lucru poate fi cauzat de lipsa unor surse oficiale în lista de surse software, sau de încărcarea excesivă a site-ului utilizat. Verificați lista cu sursele software configurate în /etc/apt/sources.list.
    În cazul unei surse încărcate de trafic, ați putea încerca să actualizați mai târziu.

en: Fetching
ro: Se descarcă

en: Upgrading
ro: Se înnoiește

note: don't abort here, because it would restore the sources.list
en: Upgrade complete
ro: Înnoire finalizată

en: The upgrade has completed but there were errors during the upgrade process.
ro: Înnoirea s-a terminat, dar au existat erori în timpul procesului de înnoire.

en: Searching for obsolete software
ro: Se caută aplicații învechite

en: System upgrade is complete.
ro: Înnoirea sistemului este completă.

en: The partial upgrade was completed.
ro: Înnoirea parțială a fost încheiată.

en: Could not find the release notes
ro: Nu s-au putut găsi notițele de lansare

en: The server may be overloaded.
ro: Serverul ar putea fi supraîncărcat.

en: Could not download the release notes
ro: Nu s-a putut descărca notițele de lansare

en: Please check your internet connection.
ro: Verificați conexiunea la internet.

en: authenticate '%(file)s' against '%(signature)s'
ro: '%(file)s' fișiere autentificate prin '%(signature)s'

en: extracting '%s'
ro: se extrage '%s'

en: Could not run the upgrade tool
ro: Nu s-a putut executa programul de înnoire

en: This is most likely a bug in the upgrade tool. Please report it as a bug using the command 'ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core'.
ro: Cel mai probabil există o eroare în pachetul de actualizare. Raportați această eroare folosind comanda 'ubuntu-bug ubuntu-release-upgrader-core'.

en: Upgrade tool signature
ro: Înnoiește semnătura utilitarului

en: Upgrade tool
ro: Program de înnoire

en: Failed to fetch
ro: Descărcare eșuată

en: Fetching the upgrade failed. There may be a network problem.
ro: Descărcarea înnoirii a eșuat. Ar putea exista o problemă la rețea.

en: Authentication failed
ro: Autentificare eșuată

en: Authenticating the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ro: Autentificarea înnoirii a eșuat. Ar putea exista o problemă cu rețeaua sau cu serverul.

en: Failed to extract
ro: Nu s-a putut extrage

en: Extracting the upgrade failed. There may be a problem with the network or with the server.
ro: Extragerea înnoirii a eșuat. Ar putea exista o problemă cu rețeaua sau cu serverul.

en: Verification failed
ro: Verificarea a eșuat

en: Verifying the upgrade failed.  There may be a problem with the network or with the server.
ro: Verificarea înnoirii a eșuat. S-ar putea să fie o problemă cu rețeaua sau cu serverul.

en: Can not run the upgrade
ro: Nu s-a putut executa înnoirea

en: This usually is caused by a system where /tmp is mounted noexec. Please remount without noexec and run the upgrade again.
ro: Apare de regulă pe sisteme în care /tmp este montat noexec. Remontați fără opțiunea noexec și rulați din nou actualizarea.

en: The error message is '%s'.
ro: Mesajul de eroare este „%s”.

en: &Upgrade
ro: &Actualizare

en: &Cancel
ro: &Anulează

en: Release Notes
ro: Notițe de lansare

en: Upgrade
ro: Înnoiește

en: Downloading additional package files...
ro: Se descarcă pachete adiționale...

en: File %s of %s at %sB/s
ro: Fișierul %s din %s la %sB/s

en: File %s of %s
ro: Fișierul %s din %s

note: print("mediaChange %s %s" % (medium, drive))
en: Please insert '%s' into the drive '%s'
ro: Introduceți „%s” în unitatea „%s”

en: Media Change
ro: Modificare mediu de stocare

en: Your graphics hardware may not be fully supported in Ubuntu 14.04.
ro: Există posibilitatea ca în Ubuntu 14/04 să nu existe un driver corespunzător pentru placa video din sistem.

en: Running the 'unity' desktop environment is not fully supported by your graphics hardware. You will maybe end up in a very slow environment after the upgrade. Our advice is to keep the LTS version for now. For more information see https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForUnity3D Do you still want to continue with the upgrade?
ro: Placa video poate face ca rularea mediului desktop 'unity' să fie groaie. Există posibilitatea ca după actualizare să rezulte un mediu grafic foarte încet. Sfatul nostru este acela de a păstra versiunea curentă. Pentru mai multe informații mergeți la https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForUnity3D Doriți să continuați actualizarea?

en: Your graphics hardware may not be fully supported in Ubuntu 12.04 LTS.
ro: Există posibilitatea ca funcțiile plăcii grafice să nu fie recunoscute pe deplin în Ubuntu 12.04 LTS.

en: The support in Ubuntu 12.04 LTS for your Intel graphics hardware is limited and you may encounter problems after the upgrade. For more information see https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx Do you want to continue with the upgrade?
ro: Suportul pentru dispozitivele grafice Intel este limitat în Ubuntu 12.04 LTS, de aceea este posibil să aveți unele probleme după actualizare. Pentru mai multe informații consultați https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/UpdateManagerWarningForI8xx. Doriți să continuați actualizarea?

en: Upgrading may reduce desktop effects, and performance in games and other graphically intensive programs.
ro: Înnoirea ar putea reduce efectele vizuale, performanța în jocuri și a altor aplicații intensive din punct de vedere grafic.

en: This computer is currently using the AMD 'fglrx' graphics driver. No version of this driver is available that works with your hardware in Ubuntu 10.04 LTS.
    
    Do you want to continue?
ro: Acest calculator folosește driverul grafic pentru plăci AMD numit „fglrx”. Nu există în Ubuntu 10.04 LTS nicio versiune a acestui driver care să funcționeze cu placa video din calculator.
    
    Doriți să continuați?

en: No i686 CPU
ro: Niciun CPU i686

en: Your system uses an i586 CPU or a CPU that does not have the 'cmov' extension. All packages were built with optimizations requiring i686 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
ro: Sistemul dumneavoastră folosește un CPU i586 sau un CPU care nu are extensia „cmov”. Toate pachetele au fost construite cu optimizări ce necesită i686 ca arhitectură minimă. Nu este posibilă actualizarea sistemului dumneavoastră la o nouă versiune Ubuntu cu acest hardware.

en: No ARMv6 CPU
ro: Nu există nici un procesor ARMv6

en: Your system uses an ARM CPU that is older than the ARMv6 architecture. All packages in karmic were built with optimizations requiring ARMv6 as the minimal architecture. It is not possible to upgrade your system to a new Ubuntu release with this hardware.
ro: Sistemul dumneavoastră folosește un procesor ARM care este mai vechi decât arhitectura ARMv6. Toate pachetele din karmic au fost realizate cu optimizări care necesită ARMv6, ca arhitectură minimă. Cu acest hardware, nu se poate înnoi sistemul la noua versiune Ubuntu.

en: No init available
ro: Nu există niciun serviciu „init” disponibil

en: Your system appears to be a virtualised environment without an init daemon, e.g. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS cannot function within this type of environment, requiring an update to your virtual machine configuration first.
    
    Are you sure you want to continue?
ro: Sistemul dumneavoastră pare să fie un mediu virtualizat fără un serviciu „init”, de ex. Linux-VServer. Ubuntu 10.04 LTS nu poate funcționa în acest tip de mediu, necesitând mai întâi o actualizare a configurațiilor mașinii virtuale.
    
    Sigur doriți să continuați?

en: PAE not enabled
ro: PAE nu este activat

en: Your system uses a CPU that does not have PAE enabled. Ubuntu only supports non-PAE systems up to Ubuntu 12.04. To upgrade to a later version of Ubuntu, you must enable PAE (if this is possible) see:
    http://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE
ro: Se pare că sistemul dumneavoastră utilizează un procesor pentru care nu s-a activat funcția PAE. Ubuntu poate fi instalat pe sisteme non-PAE până la versiunea Ubuntu 12.04. Pentru a actualiza la o versiune mai nouă, trebuie să activați (dacă este posibil) funcția PAE, pentru mai multe informații consultați :
    http://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE

en: Sandbox upgrade using aufs
ro: Înnoire de tip „cutie de nisip” folosind aufs

en: Use the given path to search for a cdrom with upgradable packages
ro: Folosește calea primită pentru a căuta un cdrom cu pachete ce pot fi înnoite

en: Use frontend. Currently available: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE
ro: Folosește interfața. Disponibile: 
    DistUpgradeViewText, DistUpgradeViewGtk, DistUpgradeViewKDE

en: *DEPRECATED* this option will be ignored
ro: *ÎNVECHIT* această opțiune va fi ignorată

en: Perform a partial upgrade only (no sources.list rewriting)
ro: Execută doar o înnoire parțială (fără rescrierea fișierului sources.list)

en: Disable GNU screen support
ro: Dezactivează suportul pentru „GNU screen”

en: Set datadir
ro: Stabilește datadir

en: Upgrade to the development release
ro: Actualizare la versiunea în dezvoltare

en: Fetching is complete
ro: Descărcarea este completă

en: Fetching file %li of %li at %sB/s
ro: Se descarcă fișierul %li din %li cu %sB/s

en: About %s remaining
ro: Mai rămân aproximativ %s

en: Fetching file %li of %li
ro: Se descarcă fișierul %li din %li

note: FIXME: add support for the timeout of the terminal (to display something useful then) -> longer term, move this code into python-apt
en: Applying changes
ro: Se aplică modificările

note: we do not report followup errors from earlier failures
en: dependency problems - leaving unconfigured
ro: probleme de dependențe - lăsat neconfigurat

en: Could not install '%s'
ro: Nu s-a putut instala „%s”

en: The upgrade will continue but the '%s' package may not be in a working state. Please consider submitting a bug report about it.
ro: Înnoirea va continua, dar pachetul „%s” s-ar putea să nu fie funcțional. Raportați această eroare.

note: self.expander.set_expanded(True)
en: Replace the customized configuration file
    '%s'?
ro: Înlocuiți fișierul de configurare particularizat
    '%s'?

en: You will lose any changes you have made to this configuration file if you choose to replace it with a newer version.
ro: Veți pierde orice schimbări făcute la acest fișier de configurare dacă alegeți să îl înlocuiți cu o versiune nouă.

en: The 'diff' command was not found
ro: Comanda „diff” nu a putut fi localizată

en: A fatal error occurred
ro: S-a produs o eroare fatală

en: Please report this as a bug (if you haven't already) and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ro: Raportați acest defect (dacă nu ați raportat încă) și includeți fișierele /var/log/dist-upgrade/main.log și /var/log/dist-upgrade/apt.log în raport. Înnoirea a fost abandonată. Fișierul sources.list original a fost salvat în /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Ctrl-c pressed
ro: Ctrl-c apăsat

en: This will abort the operation and may leave the system in a broken state. Are you sure you want to do that?
ro: Aceasta va abandona operația și poate lăsa sistemul într-o stare deteriorată. Siguri doriți să faceți asta?

note: append warning
en: To prevent data loss close all open applications and documents.
ro: Pentru a preveni pierderea datelor, salvați documentele și închideți toate aplicațiile.

en: No longer supported by Canonical (%s)
ro: Nu mai este suportat de Canonical (%s)

en: <b>Downgrade (%s)</b>
ro: <b>Regresie (%s)</b>

en: Remove (%s)
ro: Elimină (%s)

en: No longer needed (%s)
ro: Nu mai este necesar (%s)

en: Install (%s)
ro: Instalează (%s)

en: Upgrade (%s)
ro: Actualizează (%s)

en: Show Difference >>>
ro: Afișează diferențele >>>

en: <<< Hide Difference
ro: <<< Ascunde diferențele

en: Error
ro: Eroare

en: &Close
ro: În&chide

en: Show Terminal >>>
ro: Afișează terminalul >>>

en: <<< Hide Terminal
ro: <<< Ascunde terminalul

en: Information
ro: Informații

en: &Start Upgrade
ro: &Porneşte actualizarea

en: Details
ro: Detalii

en: No longer supported %s
ro: Nu mai este suportat %s

en: Remove %s
ro: Șterge %s

en: Remove (was auto installed) %s
ro: Șterge %s (a fost instalat automat)

en: Install %s
ro: Instalează %s

en: Upgrade %s
ro: Înnoiește %s

en: Restart required
ro: Este necesară repornirea

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
ro: <b><big>Reporniți sistemul pentru ca înnoirea să se încheie</big></b>

en: _Restart Now
ro: _Repornește acum

note: FIXME make this user friendly
en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly advised to resume the upgrade.
ro: <b><big>Anulați înnoirea aflată în execuție?</big></b>
    
    În cazul în care anulați această înnoire este posibil ca sistemul să rămână într-o stare neutilizabilă. Este foarte indicat să continuați înnoirea.

en: Cancel Upgrade?
ro: Anulați înnoirea?

en: %li day | %li days
ro[0]: %li zi
ro[1]: %li zile
ro[2]: %li de zile

en: %li hour | %li hours
ro[0]: %li oră
ro[1]: %li ore
ro[2]: %li de ore

en: %li minute | %li minutes
ro[0]: %li minut
ro[1]: %li minute
ro[2]: %li de minute

en: %li second | %li seconds
ro[0]: %li secundă
ro[1]: %li secunde
ro[2]: %li de secunde

note: 56 kbit 1Mbit = 1024 kbit
en: This download will take about %s with a 1Mbit DSL connection and about %s with a 56k modem.
ro: Descărcarea va dura aproximativ %s pentru o conexiune de tip DSL de 1Mbit și aproximativ %s pentru un modem de 56k.

note: if we have a estimated speed, use it
en: This download will take about %s with your connection.
ro: Acestă descărcare va dura aproximativ %s cu conexiunea dumneavoastră.

note: Declare these translatable strings from the .ui files here so that xgettext picks them up.
en: Preparing to upgrade
ro: Se pregătește înnoirea

en: Getting new software channels
ro: Se obțin noi canale software

en: Getting new packages
ro: Se obțin pachete noi

en: Installing the upgrades
ro: Se instalează înnoirile

en: Cleaning up
ro: Se curăță

en: %(amount)d installed package is no longer supported by Canonical. You can still get support from the community. | %(amount)d installed packages are no longer supported by Canonical. You can still get support from the community.
ro[0]: Un pachet instalat nu mai este suportat de Canonical. Puteți cere în continuare ajutor comunității.
ro[1]: %(amount)d pachete instalate nu mai sunt suportate de Canonical. Puteți cere în continuare ajutor comunității.
ro[2]: %(amount)d de pachete instalate nu mai sunt suportate de Canonical. Puteți cere în continuare ajutor comunității.

note: FIXME: make those two separate lines to make it clear that the "%" applies to the result of ngettext
en: %d package is going to be removed. | %d packages are going to be removed.
ro[0]: %d pachet va fi șters.
ro[1]: %d pachete vor fi șterse.
ro[2]: %d de pachete vor fi șterse.

en: %d new package is going to be installed. | %d new packages are going to be installed.
ro[0]: %d pachet nou va fi instalat.
ro[1]: %d pachete noi vor fi instalate.
ro[2]: %d de pachete noi vor fi instalate.

en: %d package is going to be upgraded. | %d packages are going to be upgraded.
ro[0]: %d pachet va fi înnoit.
ro[1]: %d pachete vor fi înnoite.
ro[2]: %d de pachete vor fi înnoite.

en: 
    
    You have to download a total of %s.
ro: 
    
    Trebuie să descărcați un total de %s.

en: Installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
ro: Instalarea actualizărilor poate dura câteva ore. Odată ce descărcarea este terminată, procesul nu mai poate fi anulat.

en: Fetching and installing the upgrade can take several hours. Once the download has finished, the process cannot be canceled.
ro: Aducerea și instalarea actualizărilot poate dura câteva ore. Odată ce descărcarea acestora este terminată, procesul nu mai poate fi anulat.

en: Removing the packages can take several hours.
ro: Ștergerea pachetelor poate dura câteva ore.

note: FIXME: this should go into DistUpgradeController
en: The software on this computer is up to date.
ro: Programele din acest calculator sunt la zi.

en: There are no upgrades available for your system. The upgrade will now be canceled.
ro: Nu există înnoiri disponibile sistemului dumneavoastră. Înnoirea va fi anulată.

en: Reboot required
ro: Este necesară repornirea

en: The upgrade is finished and a reboot is required. Do you want to do this now?
ro: Înnoirea s-a încheiat și este necesară repornirea calculatorului. Doriți să faceți acest lucru acum?

en: Progress: [%3i%%]
ro: Progres: [%3i%%]

en: Please report this as a bug and include the files /var/log/dist-upgrade/main.log and /var/log/dist-upgrade/apt.log in your report. The upgrade has aborted.
    Your original sources.list was saved in /etc/apt/sources.list.distUpgrade.
ro: Raportați acest defect și includeți fișierele /var/log/dist-upgrade/main.log și /var/log/dist-upgrade/apt.log în raport. Înnoirea a fost abandonată. Fișierul sources.list original a fost salvat în /etc/apt/sources.list.distUpgrade.

en: Aborting
ro: Se abandonează

en: Demoted:
ro: Retrogradat:

en: To continue please press [ENTER]
ro: Pentru a continua apăsați [ENTER]

en: Continue [yN]
ro: Continuă [yN]

en: Details [d]
ro: Detalii [d]

en: No longer supported: %s
ro: Nu mai sunt suportate: %s

en: Remove: %s
ro: Șterge: %s

en: Install: %s
ro: Instalează: %s

en: Upgrade: %s
ro: Înnoiește: %s

en: Continue [Yn]
ro: Continuă [Yn]

en: To finish the upgrade, a restart is required.
    If you select 'y' the system will be restarted.
ro: Pentru a finaliza înnoirea este necesară repornirea sistemului.
    Dacă alegeți „y” sistemul va fi repornit.

en: Downloading file %(current)li of %(total)li with %(speed)s/s
ro: Se descarcă fișierul %(current)li din %(total)li cu %(speed)s/s

en: Downloading file %(current)li of %(total)li
ro: Se descarcă fișierul %(current)li din %(total)li

en: Show progress of individual files
ro: Afișează progresul pentru fiecare fișier în parte

en: _Cancel Upgrade
ro: _Anulează înnoirea

en: _Resume Upgrade
ro: _Continuă înnoirea

en: <b><big>Cancel the running upgrade?</big></b>
    
    The system could be in an unusable state if you cancel the upgrade. You are strongly adviced to resume the upgrade.
ro: <b><big>Anulați înnoirea aflată în execuție?</big></b>
    
    Este posibil ca sistemul să fie inoperabil dacă anulați înnoirea. Vă recomandăm să continuați actualizarea.

en: _Start Upgrade
ro: _Pornește înnoirea

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: Difference between the files
ro: Diferențele dintre fișiere

en: _Report Bug
ro: _Raportează eroarea

en: _Continue
ro: _Continuă

en: <b><big>Start the upgrade?</big></b>
ro: <b><big>Porniți înnoirea?</big></b>

en: <b><big>Restart the system to complete the upgrade</big></b>
    
    Please save your work before continuing.
ro: <b><big>Reporniți sistemul pentru a finaliza înnoirea</big></b>
    
    Salvați toate lucrările deschise înainte de a continua.

en: Distribution Upgrade
ro: Înnoire distribuție

en: <b><big>Upgrading Ubuntu to version 15.10</big></b>
ro: <b><big>Se actualizează Ubuntu la versiunea 15.10</big></b>

en: Setting new software channels
ro: Se configurează canalele software noi

en: Restarting the computer
ro: Se repornește calculatorul

en: _Upgrade
ro: Î_nnoiește

en: <b>A new version of Ubuntu is available. Would you like to upgrade?</b>
ro: <b>O nouă versiune Ubuntu este disponibilă. Doriți să înnoiți sistemul la această versiune?</b>

en: Don't Upgrade
ro: Nu înnoi

en: Ask Me Later
ro: Întreabă-mă mai târziu

en: Yes, Upgrade Now
ro: Da, înnoiește acum

en: You have declined to upgrade to the new Ubuntu
ro: Ați refuzat înnoirea la cea mai nouă versiune Ubuntu

en: You can upgrade at a later time by opening Software Updater and click on "Upgrade".
ro: Puteți realiza mai târziu actualizarea sistemului deschizând programul Actualizare software și selectând "Actualizare".

en: Perform a release upgrade
ro: Se realizează o actualizare de versiune

en: To upgrade Ubuntu, you need to authenticate.
ro: Pentru a actualiza Ubuntu trebuie să vă autentificați.

en: Perform a partial upgrade
ro: Se realizează o actualizare parțială

en: To perform a partial upgrade, you need to authenticate.
ro: Pentru a realiza o actualizare parțială trebuie să vă autentificați.

en: Show version and exit
ro: Afișează versiunea și ieși

en: Directory that contains the data files
ro: Dosarul care conține fișierele cu date

en: Run the specified frontend
ro: Lansează interfața specificată

en: Running partial upgrade
ro: Se execută înnoirea parțială

en: Downloading the release upgrade tool
ro: Se descarcă utilitarul de înnoire

en: Check if upgrading to the latest devel release is possible
ro: Verifică dacă este posibilă înnoirea la cea mai recentă versiune în dezvoltare

en: Try upgrading to the latest release using the upgrader from $distro-proposed
ro: Încercați o înnoire la ultima versiune folosind utilitarul de înnoire din $distro-proposed

en: Run in a special upgrade mode.
    Currently 'desktop' for regular upgrades of a desktop system and 'server' for server systems are supported.
ro: Rulează într-un mod special de înnoire.
    Momentan sunt suportate „desktop” pentru o actualizare normală a unui sistem de birou sau „server” pentru actualizarea unui sistem de tip server.

en: Test upgrade with a sandbox aufs overlay
ro: Testează înnoirea într-o cutie de nisip cu aufs

en: Check only if a new distribution release is available and report the result via the exit code
ro: Verifică doar dacă o nouă versiune de distribuție este disponibilă și raportează rezultatul prin codul de ieșire

en: The options --devel-release and --proposed are
ro: Opțiunile --devel-release și --proposed se

en: mutually exclusive. Please use only one of them.
ro: exclud reciproc. Utilizați numai una din ele.

en: Checking for a new Ubuntu release
ro: Se verifică dacă există versiuni noi pentru Ubuntu

en: Your Ubuntu release is not supported anymore.
ro: Această versiune Ubuntu nu mai primește asistență.

en: For upgrade information, please visit:
    %(url)s
ro: Pentru informații despre înnoire, vizitați:
    %(url)s

en: No new release found
ro: Nu s-a găsit o versiune nouă

en: Release upgrade not possible right now
ro: Înnoirea la o nouă versiune nu este posibilă acum

en: The release upgrade can not be performed currently, please try again later. The server reported: '%s'
ro: Înnoirea la o nouă versiune nu este posibilă acum, încercați mai târziu. Serverul a raportat: „%s”

en: New release '%s' available.
ro: O nouă versiune „%s” disponibilă.

en: Run 'do-release-upgrade' to upgrade to it.
ro: Executați „do-release-upgrade” pentru a o aplica.

en: Software Updater
ro: Actualizare de programe

en: Ubuntu %(version)s Upgrade Available
ro: Înnoire disponibilă pentru Ubuntu %(version)s

en: You have declined the upgrade to Ubuntu %s
ro: Ați refuzat înnoirea la Ubuntu %s

en: Add debug output
ro: Adaugă informații pentru depanare
