mnemosyne-proj - en to ca translation catalogue (502 entries)

en: Last week
ca: Última setmana

en: Last month
ca: Últim mes

en: Last 3 months
ca: Els últims 3 mesos

en: Last 6 months
ca: Els últims 6 mesos

en: Last year
ca: L'últim any

en: Average grades of scheduled cards
ca: Mitjana de les qualificacions de les targetes programades

en: No stats available.
ca: No hi ha estadístiques disponibles.

en: Days
ca: Dies

en: Vocabulary (decorated)
ca: Vocabulari (decorat)

en: Recognition
ca: Reconeixement

en: Production
ca: Producció

en: Command line argument is not a *.db file.
ca: L'argument de la línia de commandament no és un arxiu *.db

en: Another copy of Mnemosyne is still running.
ca: Mnemosyne ja està funcionant

en: Continuing is impossible and will lead to data loss!
ca: No és possible continuar i es perdran les dades

en: Error when running plugin:
ca: Error en l'execució del plugin

en: If you are using a USB key, refer to the instructions on the website so as not to be affected by drive letter changes.
ca: Si esteu fent servir una unitat USB, reviseu les instruccions de la pàgina web per tal de no tenir problemes amb els canvis de lletra de la unitat.

en: Front-to-back and back-to-front
ca: De davant cap endarrera i de darrera cap endavant

en: Front
ca: Primer pla

en: Back
ca: Revers

en: Front-to-back
ca: De davant cap endarrera

en: Back-to-front
ca: De darrera cap endavant

en: Cloze deletion
ca: Espais buits

en: Cloze
ca: Espais buits

en: A card type blanking out certain fragments in a text.
    
    E.g., the text "The capital of [France] is [Paris]", will give cards with questions "The capital of France is [...]." and "The capital of [...] is Paris".
    
    Editing the text will automatically update all sister cards.
    
    You can also specify hints, e.g. [cloze:hint] will show
     [hint] in the question as opposed to [...].
ca: Una targeta que conté espais en blancs  en el text
    Ex; El text "La capital de [França] is [París],  es pot convertir en una targeta amb les preguntes "La capital de França és [...], o "La capital de [...] és París"
    Editant el text les targeta germanes seran automàticament actualitzades
    
    També es poden especificar suggeriments, per exemple [espai buit : pista] mostrarà
       [pista] a la pregunt oposada a [...]

en: Front-to-back only
ca: Només de davant cap endarrera

en: Map
ca: Mapa

en: Location
ca: Localització

en: Blank map
ca: Mapa mut

en: Marked map
ca: Mapa assenyalat

en: A card type for learning locations on a map.
    
    Displays the answer map on top of the question map, rather than below it as a second map.
ca: Un tipus de targeta per a l'aprenentatge de localitzacions en un mapa
    
    Mostra el mapa resposta a la part superior del mapa pregunta en comptes de mostrar-lo a la part de baix  com un segon mapa.

en: Sentence
ca: Frase

en: Pronunciation
ca: Pronunciació

en: Meaning
ca: Significat

en: A card type using sentences to study foreign languages.
    
    Apart from simple recognition of the sentence, you can also add production cards using close deletion.
    E.g. if in the sentence field you write "La [casa:house] es [grande:big]", you'll get cards with questions like "La [house] es grande".
ca: Un tipus de targeta amb frases  per a l'estudi de les llengües estrangeres
    
    A més del reconeixement del significat, també es poden fer targetes utilitzant espais buit per a omplir
    Ex: Si en el camp de la frase escriviu "La[ casa:house] es [grande:big], podeu fer targetes amb preguntes del tipus "La[house] es grande".

en: Vocabulary
ca: Vocabulari

en: Foreign word or phrase
ca: Paraula o frase estrangera

en: Error in config.py:
ca: Error en config.py:

en: Identical card is already in database.
ca: Una targeta com aquesta ja està a la base de dades.

en: &Add anyway
ca: &Afegir igualment

en: &Do not add
ca: &Omitir

en: There is already data present for this card:
ca: Aquestes dades ja hi són a la targeta

en: &Merge and edit
ca: &Combinar i editar

en: Can't preserve history when converting between these card types.
ca: No es pot conservar l'historial quan es faci la conversió entre aquest dos tipus de targeta

en: The learning history of the cards will be reset.
ca: S'esborrarà l'historial d'aprenentage.

en: &Cancel
ca: &Cancelar

en: &OK
ca: &Conforme

en: This will delete cards and their history.
ca: S'eliminaran les targetes i el seu historial

en: Are you sure you want to do this,
ca: Esteu segur que voleu fer això,

en: and not just deactivate cards in the 'Activate cards' dialog?
ca: i no desactivar les targetes en el menú  'Activar targetes'

en: &Proceed and delete
ca: &Elimineu

en: All sister cards
ca: Totes les que tenen aquesta etiqueta

en: Current card only
ca: Només la targeta activa

en: Converting cards...
ca: Convertint targetes...

en: Starred
ca: Remarcada

en: Delete this card?
ca: Voleu esborrar aquesta targeta?

en: Delete this card and 1 sister card?
ca: Eliminar aquesta targeta i la duplicada?

en: Delete this card and
ca: Esborrar aquesta targeta i

en: sister cards?
ca: les targetes germanes?

en: &Delete
ca: &Suprimeix

en: Deleting cards...
ca: Esborrant targetes...

en: Checking for unused tags...
ca: Comprovació de les etiquetes no utilitzades ...

en: Card type name already exists.
ca: Aquest nom de targeta ja existeix.

en: Card type %s is in use or is a system card type, cannot delete it.
ca: Les targetes del tipus %s  s'estan utilitzant, no es poden esborrar

en: Card type %s has clones, cannot delete it.
ca: Aquesta targeta %s està replicada (clonada) , no podeu eliminar-la

en: Cannot rename a system card type.
ca: No pot renombra una targeta de sistema.

en: This card type name is already in use.
ca: Aquest nom de targeta ja està en ús.

en: It is recommended to put all your cards in a single database. Using tags to determine which cards to study is much more convenient than having to load and unload several databases.
ca: Es recomana posar totes les seves targetes en una sola base de dades. L'ús d'etiquetes, per determinar quines targetes d'estudi es fan servir, és molt més còmode que haver de carregar i descarregar diverses bases de dades.

en: Mnemosyne databases
ca: Base de dades de Mnemosyne

en: New
ca: Nou

en: Creating new database...
ca: Creant una nova base de dades

en: '*.cards' files are not separate databases, but need to be imported in your current database through 'File - Import'.
ca: els arxius '*. cards"no són bases de dades independents, i  han de ser importats a la base de dades actual a través de" Fitxer - Importa'

en: Do you want to replace your current database with one restored from this backup?
    Note that this will result in conflicts during the next sync, which need to be resolved by a full sync.
ca: Voleu canviar  la base de dades actual per una de restaurada a partir d'aquesta còpia de seguretat? 
    Tingueu en compte que això produirà conflictes durant la pròxima sincronització que hauran de ser resolts amb una sincronització completa.

en: Yes
ca: Sí

en: Your database will be autosaved before exiting. Also, it is saved every couple of repetitions, as set in the configuration options.
ca: La seva base de dades es desa automàticament abans de sortir. Així mateix, es desarà cada dues repeticions de manera predeterminada a les opcions de configuració.

en: Database saved.
ca: Base de dades desada

en: Image files
ca: Arxius d'imatge

en: Insert image
ca: Inserir una imatge

en: Sound files
ca: Arxius de so

en: Insert sound
ca: Inserir so

en: Video files
ca: Arxius de video

en: Insert video
ca: Inserir video

en: Flash files
ca: Arxius flash

en: Insert Flash
ca: Inserir Flash

en: This will tag all the cards in a given card type which have the same question. That way you can reformulate them to make the answer unambiguous. Note that this will not tag duplicates in different card types, e.g. card types for 'French' and 'Spanish'.
ca: Aquesta acció etiquetarà totes les targetes del mateix tipus que també tenen la mateixa pregunta. D'aquesta manera podreu reeditar-la per a què la resposta sigui inequívoca. Tingueu en compte que això no etiquetarà els duplicats dels diferents tipus de targetes, per exemple, tipus de targetes per a 'French' i 'Espanyol'.

en: Install plugin
ca: Instal·lar plugin

en: No plugin found!
ca: Plugin no trobat

en: For instructions on how to download Mnemosyne's source,
ca: Per obtenir instruccions sobre com descarregar la font de Mnemosyne,

en: go to http://www.mnemosyne-proj.org
ca: aneu a  http://www.mnemosyne-proj.org

en: Compacting database...
ca: Compactant de la base de dades ...

en: Unable to load file at
ca: No es pot carregar l'arxiu a

en: Unable to load file, query failed.
ca: No es pot carregar l'arxiu,  la consulta ha fallat.

en: Database upgrade failed.
ca: L'actualització de la base de dades ha fallat.

en: Unable to load file.
ca: No es pot carregar l'arxiu

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption.
ca: Posar una base de dades en una unitat de xarxa està prohibida en Windows per evitar la corrupció de dades.

en: Warning: backup creation failed for
ca: Avís: la creació de la còpia de seguretat ha fallat per

en: Make tag '%s' active in saved set '%s'?
ca: Etiquetar '% s' activa al conjunt desat '% s'?

en: Missing plugin for card type with id:
ca: No es troba el plugin per a les targetes amb id:

en: No duplicates found.
ca: No s'han trobat duplicats

en: Found %d duplicate cards. They have been given the tag 'DUPLICATE'.
ca: Trobades %d  targetes duplicades. Se les ha classificades amb  l'etiqueta «duplicat».

en: DUPLICATE
ca: DUPLICADES

en: Media filename rather long. This could cause problems using this file on a different OS.
ca: Nom del fitxer massa  llarg. Això podria causar problemes quan utilitzeu aquest arxiu en un sistema operatiu diferent.

en: Filename contains '#', which could cause problems on some operating systems.
ca: El Nom del fitxer conté "#", el que podria causar problemes en alguns sistemes operatius.

en: Missing media file!
ca: Falta l'arxiu multimèdia!

en: Missing plugins for card types.
ca: Falten plugins per aquest tipus de targetes.

en: Putting a database on a network drive is forbidden under Windows to avoid data corruption. Mnemosyne will now close.
ca: Posar una base de dades en una unitat de xarxa està prohibida en Windows per evitar la corrupció de dades. Mnemosyne es tancarà ara.

en: Importing cards...
ca: Importació de targetes de ...

en: Unable to parse file:
ca: No es pot analitzar el fitxer:

en: MISSING_MEDIA
ca: FALTEN_ARXIUS_MULTIMEDIA

en: Warning: media files were missing. These cards have been tagged as MISSING_MEDIA. You must also change 'src_missing' to 'src' in the text of these cards.
ca: Avís: Els arxius multimedia no hi eren. Aquestes targetes s'han etiquetat com MISSING_MEDIA. També ha de canviar 'src_missing' a 'src' en el text d'aquestes targetes.

en: These cards seem to have been imported before. Aborting...
ca: Aquestes targetes semblen haver estat importades abans. Anul · lant ...

en: Unable to open file.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer.

en: Importing history...
ca: Importació de l'historial ...

en: No history found to import.
ca: No trobat historial per  importar.

en: Ignoring unparsable files:<br/>
ca: Ignorant els arxius no analitzables: <br/>

en: This XML file contains learning data. It's best to import this from a mem file, in order to preserve historical statistics. Continue?
ca: Aquest fitxer XML conté dades d'aprenentatge. La millor opció és importar aquest fitxer des d'un fitxer en memòria , per tal de preservar les estadístiques històriques. Voleu continuar?

en: Mnemosyne 2.x cards for sharing (*.cards)
ca: Mnemosyne 2.x cards per a compartir (*.cards)

en: Exporting cards...
ca: Exportació de targetes ...

en: Bundling media files...
ca: Agrupació d'arxius multimèdia ...

en: Supermemo for Palm through smconv.pl
ca: SuperMemo per Palm través smconv.pl

en: Supermemo for Palm XML files (*.xml *.XML)
ca: SuperMemo per als arxius XML de Palm (*. Xml *. XML)

en: SuperMemo7 text in Q:/A: format
ca: Text SuperMemo7 en Q :/ A: format

en: SuperMemo7 text files (*.txt *.TXT)
ca: Arxius de text SuperMemo7 (*. Txt *. TXT)

en: Could not load file.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer.

en: An error occured while parsing.
ca: S'ha produït un error mentre s'analitzava.

en: Tab-separated text files
ca: Arxius de text separats per tabulacions

en: Badly formed input on line
ca: Entrada mal formada en línia

en: Problem with latex. Are latex and dvipng installed?
ca: Problema amb el latex. Està instal·lats  latex i dvipng?

en: Uploading
ca: S'està pujant

en: done!
ca: fet!

en: Upload failed
ca: Ha fallat la pujada

en: Waiting for uploader thread to stop...
ca: A l'espera de fil de carregador per aturar ...

en: Done!
ca: Fet!

en: Cannot deactivate
ca: No es pot desactivar

en: There are cards with this card type (or a clone of it) in the database.
ca: Hi ha targetes d'aquest tipus de targeta (o un clon d'ella) a la base de dades.

en: You don't remember this card yet.
ca: No et recordis d'aquesta targeta encara.

en: Like '0', but it's getting more familiar. Show it less often.
ca: Com '0 ', però cada vegada és més familiar. Mostrar menys freqüència.

en: You've memorised this card now, and might remember it tomorrow.
ca: Heu memoritzat aquesta targeta ara, i pot ser que la recordi demà.

en: You've memorised this card now, and should remember it tomorrow.
ca: Heu memoritzat aquesta targeta ara,  i l'hauria de recordar demà.

en: You've memorised this card now, and might remember it in 2 days.
ca: Heu memoritzat aquesta targeta ara, i l'hauríeu de recordar passats 2 dies.

en: You've memorised this card now, and should remember it in 2 days.
ca: Heu memoritzat aquesta targeta ara, i la deuríeu de recordar passats 2 dies.

en: You've forgotten this card completely.
ca: Heu oblidat aquesta targeta completament.

en: You've forgotten this card.
ca: Heu oblidat aquesta targeta completament.

en: Barely correct answer. The interval was way too long.
ca: Resposta correcta.  Però heu tardat massa temps.

en: Correct answer, but with much effort. The interval was probably too long.
ca: Resposta correcta, però amb molt d'esforç. Heu tardat, probablement, massa temps.

en: Correct answer, with some effort. The interval was probably just right.
ca: Resposta correcta, amb una mica d'esforç. Però en un temps correcte

en: Correct answer, but without any difficulties. The interval was probably too short.
ca: Resposta correcta,  sense cap tipus de dificultats. El temps ha estat probablement massa curt.

en: You have no more work for today. Either add more cards or come back tomorrow.
ca: No teniu més feina per avui. Podeu afegir més targetes o tornar demà.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin
ca: Utilitzeu 'Aprèn abans del previst' moderació. Per acabar abans d'un examen, és molt millor fer servir el planificador plugin d'omplir

en: Returns in
ca: Retorna a

en:  day(s).
ca:  dia (es)

en: Next repetition: today.
ca: Següent repetició: avui

en: Next repetition: tomorrow.
ca: Següent repetició: demà

en:  days.
ca:  dies

en: Next repetition in
ca: Següent repetició

en: Question:
ca: Pregunta:

en: Show answer
ca: Mostrar la resposta

en: Learn ahead of schedule
ca: Aprengui abans del previst

en: Pick days until next repetition:
ca: Trieu els dies fins a la pròxima repetició:

en: Grade your answer:
ca: Valoreu la vostra resposta:

en: You appear to have missed some reviews. Don't worry too much about this backlog, and do as many cards as you feel comfortable with to catch up each day. Mnemosyne will automatically reschedule your cards such that the most urgent ones are shown first.
ca: embla que s'han omès alguns comentaris. No us preocupeu massa sobre aquest retard, i faci tantes targetes com vostè se senti còmode per posar-se al dia. Mnemosyne reprogramarà automàticament les seves targetes de manera que les més urgents es mostren primer.

en: You've memorised 15 new or failed cards.
ca: Heu memoritzat 15 targetes noves o errades.

en: If you do this for many days, you could get a big workload later.
ca: Si feu això durant molts dies, podeu acumular una gran càrrega de treball més tard.

en: in
ca: en

en: years
ca: anys

en: months
ca: mesos

en: in 1 month
ca: en 1 mes

en: days
ca: dies

en: tomorrow
ca: demà

en: today
ca: avui

en: 1 day overdue
ca: 1 dia de retard

en: days overdue
ca: dies de retard

en: 1 month overdue
ca: 1 mes de retard

en: months overdue
ca: mesos de retard

en: years overdue
ca: anys de retard

en: yesterday
ca: ahir

en: days ago
ca: fa dies

en: 1 month ago
ca: fa 1 mes

en: months ago
ca: fa mesos

en: years ago
ca: fa anys

en: Cards added
ca: Targetes afegides

en: Calculating statistics...
ca: Calculant les estadístiques

en: Cards learned
ca: Targetes apreses

en: Current card
ca: Targeta actual

en: No current card.
ca: No la targeta actual.

en: Unseen card, no statistics available yet.
ca: Targeta no vista, no hi ha estadístiques disponibles encara.

en: Grade
ca: Valora

en: Easiness
ca: facilitat

en: Learning repetitions
ca: Aprenentage per repetició

en: Review repetitions
ca: Revisió de repeticions

en: Lapses
ca: Voltes

en: Last repetition
ca: La darrera repetició

en: Next repetition
ca: Següent repetició

en: Average thinking time (secs)
ca: Mitjana de temps pensant (segons)

en: Total thinking time (secs)
ca: Temps pensant total  segons)

en: All cards
ca: Totes les targetes

en: Untagged
ca: No etiquetades

en: Grades
ca: Nivells

en: Retention score
ca: Marcador de retenció

en: Schedule
ca: Planificador

en: Next week (active cards only)
ca: La setmana vinent(targetes actives només)

en: Next month (active cards only)
ca: La setmana vinent (targetes actives només)

en: Next 3 months (active cards only)
ca: En 3 mesos (targetes actives només)

en: Next 6 months (active cards only)
ca: En 6 mesos (targetes actives només)

en: Next year (active cards only)
ca: L'any vinent (targetes actives només)

en: Last week (all cards)
ca: La setmana passada (totes les targetes)

en: Last month (all cards)
ca: El mes passat (totes les targetes)

en: Last 3 months (all cards)
ca: Els últims 3 mesos (totes les targetes)

en: Last 6 months (all cards)
ca: Els últims 6 mesos (totes les targetes)

en: Last year (all cards)
ca: L'any passat (totes les targetes)

en: All tags
ca: Totes les etiquetes

en: Tried to backup your old 1.x files to %s, but that directory already exists.
ca: Intent de còpia de seguretat dels seus arxius 1.x vells a% s, però ja existeix aquest directori.

en: Copying files from 1.x...
ca: Copiant arxius de 1.x...

en: Upgrade from Mnemosyne 1.x complete!
ca: Actualització de Mnemosyne 1.x completa!

en: Mnemosyne 2.x now stores its data here:
ca: Mnemosyne 2.x  emmagatzema les seves dades aquí:

en: Main author: Peter Bienstman
ca: Autor principal: Peter Bienstman

en: Invaluable contributions from many people are acknowledged <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php">here</a>.
ca: Les valuoses aportacions de moltes persones es reconeixen <a href="http://www.mnemosyne-proj.org/contributing.php"> aquí </ a>.

en: Go to <a href="http://www.mnemosyne-proj.org">http://www.mnemosyne-proj.org</a> for more information and source code.
ca: Anar a <a href="http://www.mnemosyne-proj.org"> http://www.mnemosyne-proj.org </ a> per obtenir més informació i codi font.

en: You can right-click on the name of a saved set to rename or delete it.
ca: Podeu fer clic dret sobre el nom d'un conjunt desat per canviar el nom o eliminar-lo.

en: Delete
ca: Esborra

en: Rename
ca: Reanomena

en: This set can never contain any cards!
ca: Aquest grup no pot contenir cap targeta!

en: Update this set?
ca: Actualitzar aquest grup?

en: Delete this set?
ca: Esborrar aquest grup

en: You can double-click on the name of a saved set to activate it and close the dialog.
ca: Podeu fer doble clic al nom d'un conjunt desat per activar i tancar el diàleg.

en: You can add multiple tags to a card by separating tags with a comma in the 'Tag(s)' input field.
ca: Podeu afegir diverses etiquetes separant-les amb una coma en el camp d'entrada 'Etiqueta(s)'.

en: You can organise tags in a hierarchy by using :: as separator, e.g. My book::Lesson 1.
ca: Podeu organitzar les etiquetes amb una jerarquia utilitzant :: com separador, per exemple, El meu llibre :: Lliçó 1.

en: You can add images and sounds to your cards. Right-click on an input field when editing a card to bring up a pop-up menu to do so.
ca: Podeu afegir imatges i sons a les seves targetes. Feu clic dret en un camp d'entrada quan s'edita una targeta perquè aparegui un menú emergent per fer-ho.

en: If for a certain card type cloned from Vocabulary you don't need a pronunciation field, you can hide it by right-clicking on it and using the pop-up menu.
ca: Si per a un determinat tipus de targeta clonada de vocabulari  no és necessari un camp de la pronunciació, pot ocultar-lo fent clic dret sobre ell i usant el menú emergent.

en: You can use Tab to move between the fields. For 'Add cards', use Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades. For 'Edit card', use Ctrl-Enter to close.
ca: Feu servir Tab per moure entre els camps. Per 'Afegeix' targetes, utilitzeu CONTROL + Enter per 'No obstant això, per aprendre ", i Ctrl +2, etc per als graus. Per 'targeta Edita', utilitzeu Ctrl-Enter per tancar.

en: If you use 'Edit cards', changes are made to all the sister cards simultaneously.
ca: Si utilitzeu 'Editar targetes',  els canvis es realitzen a totes les targetes germanes al mateix temps.

en: Abandon current card?
ca: Abandonar la targeta actual?

en: &Yes
ca: &Sí

en: Yet to learn
ca: Encara per aprendre

en: Right-click on a tag name in the card browser to edit or delete it.
ca: Feu clic dret en un nom d'etiqueta a l'editor de targeta per editar o esborrar.

en: Double-click on a card or tag name in the card browser to edit them.
ca: Feu doble clic a la targeta o al nom de l'etiqueta en el navegador targeta per editar-los.

en: You can reorder columns in the card browser by dragging the header label.
ca: Podeu canviar l'ordre de les columnes a l'editor de targetes arrossegant l'etiqueta de capçalera.

en: You can resize columns in the card browser by dragging between the header labels.
ca: Podeu canviar la mida de les columnes a l'editor de targetes arrossegant la capçalera de les etiquetes.

en: When editing or previewing cards from the card browser, PageUp/PageDown can be used to move to the previous/next card.
ca: En editar o previsualitzar les targetes des de l'editor de targetes, les tecles RePàg / AvPàg  us permeten anar a la targeta anterior / següent.

en: You change the relative size of the card list, card type tree and tag tree by dragging the dividers between them.
ca: Canvieu la grandària relativa de la llista de targetes, el tipus d'arbre i arbre d'etiquetes arrossegant els divisors entre ells.

en: In the search box, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
ca: En el quadre de cerca, podeu utilitzar comodins SQL com _ (un sol caràcter) i% (per marcar un o més caràcters).

en: Show cards from these card types:
ca: Mostrar les targetes d'aquest tipus:

en: having any of these tags:
ca: que tinguin qualsevol de les següents etiquetes:

en: containing this text in the cards:
ca: que conté aquest text a les targetes:

en: &Edit
ca: &Edita

en: &Preview
ca: &Vista prèvia

en: Change card &type
ca: &Canviar el tipus de targeta

en: &Add tags
ca: &Afegir etiqueta

en: &Remove tags
ca: &Eliminar etiqueta

en: Go ahead with delete? Sister cards will be deleted as well.
ca: Voleu continuar i esborrar? Les targetes germanes s'esborraran també.

en: The selected cards should have the same card type.
ca: Les targetes seleccionades han de ser del mateix tipus.

en: Database error:
ca: Error de base de dades:

en: Answer
ca: Resposta

en: Question
ca: Pregunta

en: Next rep
ca: Següent repertori

en: Tags
ca: Etiquetes

en: Last rep
ca: Últim repertori

en: Learning
    reps
ca: Aprenentatge
    repertoris

en: Review
    reps
ca: Revisió
    repertoris

en: Created
ca: Creada

en: Modified
ca: Modificada

en: You chose to sort this table. Operations in the card browser could now be slower. Next time you start the card browser, the table will be unsorted again.
ca: Heu triat ordenar aquesta taula. Les operacions a l'editor de targetes podrien ser més lentes. La propera vegada que inicieu el navegador de la targeta,  la taula estarà desclassificada.

en: %d cards shown, of which %d active.
ca: % d targetes mostrades, de les quals% d actives

en: Delete these card types?
ca: Eliminar aquests tipus de targetes?

en: Delete this card type?
ca: Eliminar aquest tipus de targetes?

en: All card types (%d)
ca: Tots els tipus de targetes (% d)

en: Card appearance
ca: Aparença de les targetes

en: <all card types>
ca: <totes les targetes>

en: Select font
ca: Seleccionar tipus de lletra

en: Select colour
ca: Seleccionar color

en: Reset all card types to default system font?
ca: Restablir totes les targetes al tipus de lletre per defecte

en: Reset '%s' to default system font?
ca: Restablir '%s' al tipus de lletra per defecte?

en: Reset current tab to defaults?
ca: Restablir la fitxa actual als valors predeterminats?

en: Servers
ca: Servidors

en: Sync server running on
ca: El servidor de sincronització és en funcionament

en: Sync server NOT running.
ca: El servidor de sincronització no funciona

en: Web server running on
ca: Servidor web és en funcionament

en: Web server NOT running.
ca: El servidor Web no està funcionant

en: Sync server now running on
ca: El servidor de sincronització està funcionant

en: Sync server stopped.
ca: El servidor de sincronització està en pausa

en: Web server now running on
ca: El servidor web està en funcionament

en: Web server stopped.
ca: El servidor web  està en pausa

en: <none>
ca: <cap>

en: No duplicate in new fact keys allowed.
ca: No són permesos els duplicats de noves claus

en: A required field is missing.
ca: Està esborrat un camp necessari

en: Activate cards from these card types:
ca: Activar targetes d'aquest tipus

en: You are not allowed to cancel the merging.
ca: No teniu permisos per anul·lar la fusió

en: Abandon changes to current card?
ca: Descartar el canvis en la targeta actual?

en: Import cards
ca: Importar targetes

en: File does not exist.
ca: El fitxer no existeix.

en: Here, you can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
ca: Podeu fer clons de tipus de targetes existents. Això li permet canviar el format d'aquest tipus de targetes , independentment de les targetes  originals. Per exemple podeu fer un clon de 'Vocabulari', anomenat 'Tailandès' i establir una font tailandesa específicament per a aquest tipus de targeta i, això, sense que es modifiquin les altres targetes.

en: Are you sure you want to delete the plugin
ca: Esteu segur de voler esborrar el plugin

en: and not just deactivate it?
ca: i no de  desactivar-lo?

en: Cancel
ca: Cancel·lar

en: Prefill tag behaviour
ca: Omplir etiquetes de manera predeterminada

en: When creating new cards, Mnemosyne normally prefills the 'Tag(s)' field with the last value you used, regardless of card type.
    
    With this plugin, Mnemosyne will for each card type remember the last tag you used, such that e.g. Chinese cards get a prefilled tag like "My Chinese textbook::Chapter 10", whereas Front-to-Back cards get "European Capitals".
ca: En crear noves targetes, Mnemosyne normalment omple el camp "Tag (s) 'amb l'últim valor que va utilitzar, independentment del tipus de targeta. 
    
    Amb aquest plugin, Mnemosyne recordarà per a cada tipus de targeta  l'última etiqueta que va utilitzar, de manera que per exemple, Targetes xinesos tenen una etiqueta precarregada com "El meu llibre de text xinès :: Capítol 10", mentre que les targetes de endavant cap Enrere "Capitals Europees".

en: Unable to start sync server.
ca: No es pot iniciar el servidor de sincronització.

en: There still seems to be an old server running on the requested port.
ca: Sembla que un servidor s'està executant al port sol · licitat.

en: Terminate that process and try again.
ca: Posar fi al procés i tornar-lo a intentar.

en: You don't have the permission to use the requested port.
ca: No teniu permís per utilitzar el port sol·licitat.

en: Unable to start web server.
ca: No es pot iniciar el servidor web.

en: Remote review in progress...
ca: Revisió remota en curs ...

en: Insert &image
ca: Inserir&imatge

en: Insert &sound
ca: Inserir &so

en: Insert vi&deo
ca: Inserir vi&deo

en: Insert &Flash
ca: Inserir &Flash

en: &Hide pronunciation field for this card type
ca: &Amagar el camp de pronunciació per a aquest tipus de targetes

en: Scheduled: %d
ca: Planificador: %d

en: Not memorised: %d
ca: No memoritzada: %d

en: Active: %d
ca: Actiu: %d

en: &Wrong
ca: &Error

en: &Right
ca: &Correcte

en: Wrong:
ca: Errades:

en: Unseen:
ca: No visibles

en: Active:
ca: Actiu:

en: Default
ca: Per defecte

en: Number of cards scheduled
ca: Nombre de targetes programades

en: Retention score (%)
ca: Puntuació d'aprenentatge (%)

en: Number of cards added
ca: Nombre de targetes afegides

en: Number of new cards learned
ca: Nombre de noves targetes apreses

en: Number of cards
ca: Nombre de targetes

en: Not seen
ca: No se n'han vist

en: Here, you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
    
    However, if you want to sync a mobile device with this machine here, you shouldn't use the menu option you just selected. In that case, this computer needs to be the server. So, first enable a sync server here, and then start the sync from the mobile device.
ca: Podeu sincronitzar aquesta màquina amb un servidor remot. Aquest equip remot ha de tenir un servidor en funcionament, que es pot iniciar des de la pantalla de configuració de l'equip remot. 
    
    Si voleu sincronitzar un dispositiu mòbil amb aquesta màquina, no heu d'utilitzar l'opció de menú que heu seleccionat. En aquest cas, aquest equip ha de ser el servidor. Així que cal habilitar un servidor de sincronització,  i després iniciar la sincronització des del dispositiu mòbil.

en: &Rename
ca: &Reanomenar

en: Delete these tags? Cards with these tags will not be deleted.
ca: Eliminar aquestes etiquetes? No s'esborraran les targetes amb aquestes etiquetes.

en: Delete this tag? Cards with this tag will not be deleted.
ca: Eliminar aquesta etiqueta? No s'esborraran les targetes amb aquesta etiqueta.

en: For optimal results, it's best to do your repetitions every day.
ca: Per obtenir uns resultats òptims, és millor fer repeticions cada dia.

en: You don't need to finish all your daily scheduled repetitions in a single session.
ca: No necessiteu acabar totes seves repeticions diàries programades en una sola sessió.

en: If you've been away for a few days, don't worry about your backlog. Do as many cards as you feel like to catch up, the rest will be automatically rescheduled to the future in the most optimal way.
ca: Si heu estat fora durant uns dies, no us preocupeu pel vostre progrés . Estudieu tantes cartes com us vingui de gust per posar-se al dia, la resta seran reprogramades automàticament per més endavant de la manera més òptima.

en: Sister cards are cards which are based on the same information, e.g. a front-to-back card and the corresponding back-to-front card. Mnemosyne will avoid scheduling these on the same day.
ca: Les targetes germanes són targetes que es basen en la mateixa informació, per exemple, una targeta d'endavant cap endarrere i la corresponent targeta de retorn cap endavant.  Mnemòsine evitarà la programació d'aquestes targetes durant el mateix dia.

en: In summary, try to do your repetitions every day, but don't worry too much about getting the 'Scheduled' counter to zero, and certainly not about getting the 'Not memorised' counter to zero.
ca: En resum, tracti de fer les teves repeticions cada dia, però no es preocupi massa de tenir el comptador 'Programat' a zero, i, certament, no es tracta d'aconseguir que el comptador 'No memoritzat' estigui  a zero.

en: Grade 1 cards are different from grade 0 cards in the sense that they show up less often.
ca: Les targetes de Nivell 1 són diferents de les targetes de Nivell  0 en el sentit que es presenten amb menys freqüència.

en: Use 'Learn ahead of schedule' sparingly. For cramming before an exam, it's much better to use the cramming scheduler plugin.
ca: Utilitzeu 'Aprèn abans del previst' amb moderació. Per completar abans d'un examen, és molt millor fer servir el plugin planificador completar.

en: You can use keyboard shortcuts to do your repetitions. Enter, Return or Space stand for the default action. The number keys can be used for grading.
ca: Podeu utilitzar els mètodes abreujats de teclat per fer les seves repeticions.  Intro, Retorn o Espai representen l'acció per defecte. Les tecles numèriques poden ser utilitzades per valorar.

en: You can select which cards you wish to study in the '(De)activate cards' menu option.
ca: Podeu seleccionar les targetes que desitgeu estudiar en l'opció del menú "(des) activar les targetes '.

en: It is recommended to put all your cards in a single database and use tag to organise them. Using '(De)activate cards' is much more convenient than having to load and unload several databases.
ca: Es recomana posar totes les vostres cartes en una base de dades i fer servir les etiquetes per organitzar-les. L'ús d''(des) activar les targetes' és molt més còmode que haver de carregar i descarregar diverses bases de dades.

en: You can make clones of existing card types. This allows you to format cards in this type independently from cards in the original type. E.g. you can make a clone of 'Vocabulary', call it 'Thai' and set a Thai font specifically for this card type without disturbing your other cards.
ca: Podeu fer clons de tipus de targetes existents. Això li permetrà formatar targetes d'aquest tipus, independentment de les targetes en el tipus original. Per exemple vostè pot fer un clon de 'Vocabulari', anomenat 'Tailandès' i establir una font tailandesa específicament per a aquest tipus de targeta i sense modificar altres targetes.

en: You can use basic HTML tags in your cards to control their appearance. However, if you want all the fields in a certain card type to look the same, it's easier to use the 'Set card appearance' menu option.
ca: Podeu utilitzar les etiquetes HTML bàsiques en les seves targetes per controlar la seva aparença. No obstant això, si voleu que tots els camps d'un determinat tipus de targeta tinguin el mateix aspecte, és més fàcil utilitzar l'opció de menú "Ajustar l'aparença de la targeta '.

en: Using 'File - Sync', you can sync this machine with a remote server. Of course, that remote computer needs to have a server running, which can be started from the configuration screen on that remote machine.
ca: L'ús de 'Fitxer - Sync', pot sincronitzar aquesta màquina amb un servidor remot. Per descomptat, que aquest equip remot ha de tenir un servidor en funcionament, que es pot iniciar des de la pantalla de configuració.

en:  If you want to sync a mobile device with this computer, don't use 'File - Sync', but first enable a sync server in the configuration dialog, and then start the sync from the mobile device.
ca:  Per sincronitzar un dispositiu mòbil amb aquest equip, no utilitzeu "Fitxer- Sync ', habiliteu, en primer lloc, un servidor de sincronització en el diàleg de configuració, i després inicieu la sincronització des del dispositiu mòbil.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can right-click on a saved set to rename or delete it.
ca: A l'opció "Activar targetes ', podeu fer clic dret sobre un conjunt de targetes guardades per canviar el nom o eliminar-les.

en: In the 'Activate cards' dialog, you can double-click on a saved set to activate it and close the dialog.
ca: Al diàleg "Activar targetes ', podeu fer doble clic en un conjunt desatper activar i tancar el diàleg.

en: In the search box of the card browser, you can use SQL wildcards like _ (matching a single character) and % (matching one or more characters).
ca: Al quadre de cerca del navegador de targetes, podeu utilitzar comodins SQL com _ (un sol caràcter) i% (a joc un o més caràcters).

en: In the 'Add cards' dialog, use Tab to move between different fields, Ctrl+Enter for 'Yet to learn', and Ctrl+2, etc. for the grades.
ca: Al diàleg 'afegir targetes', utilitzeu Tab per moure-vos entre els diferents camps, Ctrl + Retorn per a 'Encara no apreses ", i Ctrl +2, etc per als nivells.

en: Mnemosyne can use LaTeX to render mathematical formulas, e.g. <$>x^2+y^2=z^2</$>. (For this, you need LaTeX and dvipng installed.)
ca: Mnemosyne pot usar LaTeX per crear fórmules matemàtiques, per exemple, <$> X ^ 2 + y ^ 2 = z ^ 2 </ $>. (Per això, cal tenir LaTeX i dvipng instal·lat.)

en: The best way to backup your data is to copy your mnemosyne data directory and move it to a different drive. Mnemosyne keeps automatic backups, but that won't help you if that drive dies...
ca: La millor manera de fer una còpia de seguretat de totes les dades és copiar el directori de dades mnemosyne i moure'l a una unitat diferent. Mnemosyne manté còpies de seguretat automàtiques, però això no l'ajudarà si aquesta unitat es perd ...

en: You can sort the cards in the 'Browse cards' dialog by by clicking on a column title. Clicking again changes the sort order.
ca: És possible ordenar les targetes en el diàleg 'Navega' per targetes fent clic sobre un títol de columna. En fer clic de nou canvia l'ordre de classificació.

en: If you want more fine-grained control over LaTeX's behaviour, see the explanation of the <$$>...</$$> and <latex>...</latex> tags on Mnemosyne's website.
ca: Si desitgeu tenir un control més detallat sobre el comportament de LaTeX, consulteu l'explicació dels <$ $> ... </ $ $> i <latex> ... </ làtex> etiquetes a la pàgina web de Mnemosyne.

en: For optimal performance, keep your drives defragmented.
ca: Per a un rendiment òptim, mantingueu desfragmentades les  unitats de disc.

en: For optimal performance, do not put your database on a network drive.
ca: Per a un rendiment òptim, no poseu la vostra base de dades en una unitat de xarxa.

en: For optimal performance, run 'File - Compact' from time to time, especially after deleting many cards.
ca: Per a un rendiment òptim, executeu 'Fitxer - Compactar' de tant en tant, sobretot després d'esborrar moltes targetes.

en: Advanced users can customise more of Mnemosyne by editing the config.py file in their mnemosyne directory. They can also install additional plugins to customise Mnemosyne even further.
ca: Els usuaris avançats poden personalitzar més de Mnemosyne editant l'arxiu config.py en el seu directori mnemosyne. També poden instal·lar plugins addicionals per personalitzar encara més Mnemosyne.

en: You can follow the development of Mnemosyne at <a href="https://plus.google.com/b/112456861177827156549/112456861177827156549/posts">Google+</a>.
ca: Podeu seguir el desenvolupament de Mnemosyne en <a href="https://plus.google.com/b/112456861177827156549/112456861177827156549/posts"> Google+ </ a>.

en: You can request new features and vote for exisiting requests at <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/">uservoice</a>. This helps the developers decide what to work on next.
ca: Podeu sol·licitar noves característiques i votar per les peticions existents en <a href="https://mnemosyne.uservoice.com/"> UserVoice </ a>. Això ajuda als desenvolupadors decideixen en què treballaran en un futur

en: About Mnemosyne
ca: Sobre Mnemosyne

en: (De)activate cards
ca: (Des)activar targetes

en: Saved sets:
ca: Desar conjunt de targetes

en: &Save this set for later use
ca: &Desar per després

en: Add cards
ca: Afegir targetes

en: Card type:
ca: Tipus de targeta

en: Tags:
ca: Etiquetes:

en: Select initial grade:
ca: Seleccionar nivell inicial

en: You have yet to learn this.
ca: Encara no heu après aquesta targeta.

en: &Yet to learn
ca: &Encara per aprendre

en: You know this, but just barely.
ca: Ho sabeu, però per poc.

en: You know this, but not very well.
ca: Ho sabeu, però no molt bé.

en: You know this.
ca: Ho saps

en: You know this very well.
ca: Ho sabeu molt bé.

en: &Exit
ca: &Sortir

en: Add tags
ca: Afegir targetes

en: Browse cards
ca: Fullejar targetes

en: Select one or more cards and right-click for more actions.
ca: Seleccionar una o més targetes i feu clic per més accions.

en: XXX cards selected, of which XXX active
ca: XXX  targetes seleccionats, de les quals XXX són actives

en: Card set name
ca: Nom del conjunt de targetes

en: Card set name:
ca: Grup de targetes:

en: Change card type
ca: Canvi de tipus de targeta

en: New card type:
ca: Nou tipus de targetes

en: Clone card type
ca: Clonar tipus de targeta

en: Cloned from:
ca: Clonada des de:

en: Clone name:
ca: Clonar nom

en: Compact database
ca: Compactar base de dades

en: Delete unused media files
ca: Esborrar arxius multimedia no usats

en: Configuration
ca: Configuració

en: &Defaults
ca: %Per defecte

en: Form
ca: Formulari

en: Background:
ca: Fons:

en: Set colour
ca: Triar color

en: Alignment:
ca: Alineació:

en: Left
ca: A l'esquerra

en: Center
ca: Centrat

en: Right
ca: A la dreta

en: Increase size of non-latin characters by
ca: Augmentar la mida dels caràcter no-latins

en: points.
ca: punts.

en: (This setting will be overridden in card types cloned from 'Vocabulary'.)
ca: (Aquest ajust reemplaçarà els tipus de targetes clonades a partir de 'Vocabulari'.)

en: Autosave after
ca: Desat automàtic després

en: Allow other devices to sync with this computer
ca: Permetre altres dispositius per sincronitzar amb l'ordinador

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Check for changed media files on server
ca: Comproveu si hi ha arxius multimedia modificats al servidor

en: Sync server status
ca: Estat de sincronització del servidor

en: Allow remote review through a web browser
ca: Permetre revisions remotes a través d'un navegador web

en: Port:
ca: Port

en: Web server status
ca: Estat del servidor web

en: Review memorised cards
ca: Revisa les targetes memoritzades

en: most urgent first
ca: les més urgents en  primer lloc

en: in random order
ca: en ordre aleatori

en: Show new cards for the first time
ca: Mostra les targetes noves la primera vegada

en: in the order they were added
ca: en l'ordre que van ser afegides

en: Cramming
ca: Omplint

en: earliest scheduled first
ca: Mostra les més fàcils en primer lloc

en: lastest scheduled first
ca: Mostra les ultimés en primer lloc

en: most lapses first
ca: Les més vistes primer

en: Convert card type data
ca: Convertir les dades de tipus de targeta

en: Set the correspondence between data in the old and the new card type:
ca: Establir la correspondència entre les dades de l'antic i el nou tipus de targeta:

en: Old:
ca: Antic:

en: New:
ca: Nou:

en: not having any of these tags:
ca: que no tinguin qualsevol de les següents etiquetes:

en: Delete media
ca: Esborrar arxiu multimedia

en: Delete these unused media files?
ca: Eliminar aquests arxius multimedia no utilitzats?

en: Edit card
ca: Editar targetes

en: Export to file
ca: Exporta a un fitxer

en: File format:
ca: Format del fitxer:

en: File to export to:
ca: Fitxer per exportar a:

en: &Browse
ca: &Revisar

en: (Only active cards will be exported, without learning data.)
ca: (Només les targetes actives seran exportades, sense les dades d'aprenentage.)

en: Export cards
ca: Exportar targetes

en: Author name:
ca: Nom de l'autor:

en: Author email:
ca: Email de l'autor:

en: Date:
ca: Data:

en: Revision:
ca: Revisió:

en: Wizard
ca: Assistent

en: Introduction
ca: Introducció

en: Welcome to Mnemosyne, a flash card program named both after the Greek goddess of Memory and a type of butterfly.
    
    Mnemosyne makes it more efficient to study, focusing on the cards you're most likely to forget and not wasting your time on things you know well.
    
    For that, Mnemosyne decides when to show you the cards, and you'll need to rate how well you remember them.
    
    Let's look at the meaning of these ratings now.
ca: Benvingut a Mnemosyne, un programa de targetes d'aprenentatge flash que s'anomena com la deessa grega de la memòria i com un tipus de papallona.
    
    En centrar-se en les targetes que són més probable que oblidi,  Mnemosyne, fa que l'estudi sigui més eficient , i així no perdrà el seu temps en coses que vostè ja sap bé.
    
    Per fer això, Mnemosyne decideix quan us mostra les targetes i us demana que  valoreu com de bé se'n recorda.
    
    Anem ara a conèixer el significat de les classificacions.

en: Memorising new cards
ca: Memorització de noves targetes

en: Reviewing previously memorised cards
ca: Revisió de les targetes prèviament memoritzats

en: If you study these cards again tomorrow, the 'Scheduled' counter will tell you how many previously memorised cards you need to review. These are grade 2 to 5 cards.
    
    If a card reappears too soon, and you're able to remember it without any effort, rate the card a 5. The interval to see this card again will be a lot longer.
    
    If the interval is just right, so that you remember it, albeit with some effort, use grade 4.
    
    If, however, it takes you significant effort to remember the answer, and you think the interval was too long, then rate the card 3 or even 2.
    
    If you fail to remember it altogether, rate it either 0 or 1, and after you have finished reviewing all the scheduled cards, it will appear repeatedly until you think you'll be able to remember it again for a few days.
ca: Si demà estudieu aquestes targetes demà, el comptador 'Programat' li dirà quantes de les cartes memoritzades anteriorment cal revisar. Aquests són les targetes de nivell 2 a 5. 
    
    Si una targeta reapareix molt ràpidament, i vostè és capaç de recordar sense cap esforç, valoreu-la amb un 5. L'interval per veure aquesta targeta una altra vegada serà molt més llarg. 
    
    Si l'interval és el correcte, per a què ho recordi, encara que amb una mica d'esforç, utilitzeu grau 4. 
    
    Si requereix un esforç significatiu per recordar la resposta, i vostè pensa que l'interval és massa llarg,  valoreu la targeta amb un 3 o fins i tot amb un  2. 
    
    Si no pot recordar-la  del tot, valoreu-la amb un 0 o  un 1, i després que vostè hagi acabat de revisar totes les targetes programades, apareixerà diverses vegades fins que cregui que serà capaç de recordar novament durant uns dies.

en: Statistics
ca: Estadístiques

en: If you're into statistics, Mnemosyne keeps detailed logs of your revisions.
    
    Not only that, but if you want, Mnemosyne can upload transparently a completely anonymous version of these logs to a central site for analysis, so that you can help making the scheduling algorithm better. In this way, you also contribute to scientific research on long-term memory.
    
    Uncheck the following box if you do not want to do this.
ca: Si vostè està en les estadístiques, Mnemosyne manté els registres detallats de les seves revisions. 
    
    No només això, si voleu , Mnemosyne pot carregar de forma transparent una versió completament anònima d'aquests registres a un lloc central per a l'anàlisi, de manera que vostè pot ajudar  a fer que l'algorisme de planificació sigui millor. D'aquesta manera, també contribueix a la investigació científica de la memòria a llarg termini. 
    
    Desmarqueu la casella següent si no vols fer això.

en: Upload anonymous logs (can be changed later)
ca: Pujar registres anònims (es pot canviar més endavant)

en: Ready to start
ca: A punt per començar

en: Now you're ready to start!
    
    Add new cards by clicking on the icon with the 'plus' sign in the top left.
    
    Remember, there is no need to worry about saving your work, this will be done automatically.
    
    For best results, it's suggested to do your revisions every day, although Mnemosyne will try to cope if you've missed a few days.
    
    For more documentation, see http://www.mnemosyne-proj.org.
    
    Happy learning!
ca: Ara està preparat per començar! 
    
    Afegiu noves cartes fent clic sobre la icona amb el signe 'més' a la part superior esquerra. 
    
    Recordeu, que  no cal preocupar-se per desar el seu treball, això es farà de forma automàtica. 
    
    Per obtenir els millors resultats, es recomana que feu les vostres revisions cada dia, encara que Mnemosyne intentarà organitzar-los si heu perdut un parell de dies d'estudi.
    
    Per obtenir més documentació, visiteu http://www.mnemosyne-proj.org. 
    
    Feliç aprenentatge!

en: Import from file
ca: Importar des de fitxer

en: File to import from:
ca: Fitxer que voleu importar

en: Add additional tag(s) to cards:
ca: Afegir etiqueta addicional (s) per a targetes:

en: &Settings
ca: &Ajusts

en: &Help
ca: A&juda

en: &File
ca: &Fitxer

en: &Cards
ca: &Targetes

en: toolBar
ca: Barra d'eines

en: (De)a&ctivate cards...
ca: (Des)a&ctivar targetes...

en: &Add cards...
ca: &Afegir targetes

en: &Configure Mnemosyne...
ca: &Configurar Mnemosyne...

en: &Delete current card
ca: &Esborrar targeta actual

en: Del
ca: Suprimir

en: &Edit current card...
ca: &Editar targeta actual

en: &Browse cards...
ca: &Revisar targetes

en: &Export...
ca: Expor&tar...

en: E&xit
ca: &Sortir

en: &New...
ca: &Nou...

en: &Open...
ca: &Obrir...

en: &Save
ca: &Desar

en: Save &as...
ca: Desar &com

en: &About
ca: &A cerca de...

en: &Import...
ca: &Importar...

en: &Getting started
ca: &Primers passos

en: Show s&tatistics...
ca: Mostrar  es&tadísticas ...

en: &Tip of the day
ca: &Consell del dia

en: Manage &plugins...
ca: Gestionar & plugins ...

en: Manage plugins
ca: Gestionar plugins ...

en: &Manage card types...
ca: &Administrar tipus de targetes ...

en: S&ync...
ca: S&incronitzar ...

en: Compact...
ca: Compactar ...

en: Find duplicate questions
ca: Trobar preguntes duplicades

en: Card type manager
ca: Gestionar tipus de targeta

en: &New clone
ca: &Nou clon

en: Installed plugins (active and inactive):
ca: Plugins instal·lats (actius i inactius):

en: Plugin description:
ca: Descripció del plugin:

en: &Install new plugin
ca: &Installar nous plugins

en: &Delete plugin
ca: &Eliminar plugin

en: Preview cards
ca: Previsualitzar targetes

en: Question:
ca: Pregunta:

en: Answer:
ca: Resposta:

en: &Previous sister card
ca: &Targeta germana previa

en: &Next sister card
ca: &Nova targeta germana

en: Remove tags
ca: Eliminar etiquetes

en: Tags to remove:
ca: Etiquetes per eliminar:

en: Rename card type
ca: Reanomenar tipus de targetes

en: Enter new card type name:
ca: Introduir el nou nom:

en: Rename tag
ca: Reanomenar etiqueta

en: Enter new tag name:
ca: Introduir el nom de la nova etiqueta:

en: Show &answer
ca: Mostar &resposta

en: Sync with server
ca: Sincronització amb servidor

en: Server:
ca: Servidor:

en: Check for changed media files on client
ca: Comproveu si hi ha arxius multimedia modificats en el client

en: Tip of the day
ca: Consell del dia

en: <b>Did you know...?</b>
ca: <b>Sabíeu que...?</b>

en: &Show tips on startup
ca: &Mostar consells en començar

en: &Previous
ca: &Anterior

en: &Next
ca: &Següent

en: &Close
ca: &Tancar

en: data directory
ca: directori de dades

en: foo
ca: tal

en: This is a test.
ca: Aquesta és una prova.
